Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ati bea ceva otrăvitor sa va demonstrați credința ?
Da 2 11,11%
Nu 16 88,89%
Votători: 18. Nu poti vota in acest sondaj

 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2014, 20:34:14
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Exclamation Ati bea ceva otrăvitor sa va demonstrați credința ?

Am un coleg de munca, necredincios. Am purtat de nenumărate ori discuții despre creștinism cu el și de mult încerc sa-l întorc pe calea cea dreapta. Astăzi încercând sa-și impună punctul de vedere m-a întrebat dacă as bea ceva otrăvitor (gen clor) ca sa-i demonstrez ca ortodoxia este calea cea dreapta, atrăgându-mi atenția asupra învățăturilor Domnului Nostru Iisus Hristos, mai precis versetul 16:18 Marcu pe care il postez în rândurile de mai jos împreuna cu contextul relevant.

Sfânta Evanghelie după Marcu 16:15-18
15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.

Eu la momentul acela i-am replicat ca credința mea nu e destul de puternica, și nu ma simt destul de vrednic pentru asa ceva. Totuși a mai încercat cineva sa bea otrava pentru a-și demonstra credința ? Voi ați face-o ?
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote