Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 16.12.2015, 11:43:10
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aș putea zice chiar aproape acu' doi ani. Că de fapt nici o lună nu-i.
Nu conteaza. Conteaza efectul. Acum apreciez pacea si libertatea, ale mele si ale oricui altcuiva.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 16.12.2015, 11:54:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi? Tot răul spre bine.
Dacă te-ai duce și la biserică, ți-ai lua și asculta un duhovnic, ai fi de dat exemplu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #473  
Vechi 16.12.2015, 12:06:51
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi? Tot răul spre bine.
Dacă te-ai duce și la biserică, ți-ai lua și asculta un duhovnic, ai fi de dat exemplu.
Pai ma duc la biserica (nu chiar in fiecare duminica) si am duhovnic. Problema e ca nu am intalnit un confesor care sa poata sa imi scoata din cap intelectualismul meu rebel, pe care fratele Iuliu il ia drept anticrestinism militant in mod gresit.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 16.12.2015, 12:09:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O mamâ di bataie șâ te lecuiești taica di tăt "intelectualismu'" tău di baltâ.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #475  
Vechi 16.12.2015, 12:19:27
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O mamâ di bataie șâ te lecuiești taica di tăt "intelectualismu'" tău di baltâ.
Pai sine sa mi-o deie? Ala nu, tu nu, etc.
Serios vorbind, trebuie sa ies din cultul asta al livrescului, simt ca nu e prea bine sa pun informatia mai presus de trairea credintei. Totusi, asa am fost (auto)educat. Greu sa scapi di asea seva, bre fartate!
Reply With Quote
  #476  
Vechi 16.12.2015, 12:40:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pai sine sa mi-o deie? Ala nu, tu nu, etc.
Am zis eu că mă dau în lături? Nuuu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #477  
Vechi 17.12.2015, 09:33:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragosp Vezi mesajul
am zis eu că mă dau în lături? Nuuu.
spor la treaba!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #478  
Vechi 17.12.2015, 09:53:36
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
spor la treaba!
Bravos! :-P :))))
Reply With Quote
  #479  
Vechi 17.12.2015, 14:36:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Bun. Si daca au fost convertiti lumeste, sa nu zic draceste, adica intr-o maniera nedemna, nu e normal sa se intoarca de unde au fost gasiti, si sa aleaga benevol crestinismul, daca vor voi!? Invitam iubita in oras sau o violam!? (Nu bat campii, deseori popoarele/masele sunt comparate cu femele, de altfel masele au multe caracteristici feminine).
Tu confunzi convertirile facute de catolici (poate si protestanti) dupa despartirea de Biserica, cu cele facute de Biserica (si de cei din ea), presupunand ca si primii fac parte tot din Biserica. Dupa Marea Schisma cei din vest au ales sa urmeze un conducator lumesc (cuceriti fiind de franci si de doctrinele lor), despartindu-se astfel de Biserica (si de Hristos, care e Capul ei.) Si cand divinitatea e indepartata stii cine vine grabnic sa "ajute" cu sfaturi si cu o mana de ajutor.
Uita-te cum se faceau convertirile in Biserica, in primul mileniu. Cum au fost convertiti romanii? Prin martirizarea unor crestini, nu prin omorarea paganilor. Sau Sf. Fotie cel Mare, care a trimis pe sfintii Chiril si Metodie sa ii invete pe slavi. Chiar si rusii, in timpul imperiului, au trimis propovaduitori, care au ajutat la crestinarea pasnica a unora prin China sau printre eschimosi. Asta se intampla in Biserica, in afara ei, sub influenta altor spirite sunt alt gen de convertiri.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 17.12.2015, 14:46:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Eu cred intr-o umanitate comuna, care este de departe mai importanta decat orice credinta. Asta e concluzia acestui talmes-balmes faptic, expus de mine mai sus, cale de doua postari lungi. :) Incearca sa vezi si tu asta la fel. Omul a fost creeat de Dumnezeu, nu (re)inventat de diversele credinte religioase sau practici oculte, sau ideologii seculare. Lumina bunatatii si normalitatii general-umane nu a aparut nici pe Sinai, nici pe Cruce, si cu atat mai putin in operele tipilor din Bavaria si succeslorilor lor ideologici. A aparut de la inceput, atunci cand Cineva S-a uitat la ce a facut, si a zis intru Sine ca Lucrarea Sa e "buna foarte".
Ceea ce spui tu este umanismul secular de sorginte iluminista (care, la randul lui, avea inspiratie din filozofiile antice). Adica "omul este masura tuturor lucrurilor", pe primul loc e omul, in crestinismul pe primul loc e Domnul.
Pierzi din vedere un lucru esential in crestinism, care sta la baza invataturii crestine, si pe care secularii nu-l stiu (sau nu-l accepta) fiind descris doar in Scripturi. Adica faptul ca de la crearea omului s-a intamplat ceva, iar omul creat atunci e diferit de omul de azi. Iar acest lucru este caderea protoparintilor si pierderea harului de catre toti oamenii. Primul om era om intreg, omul de dupa este un fel de semiom. Iar crestinismul si Biserica tocmai cu asta se ocupa de la inceput, cu tratarea efectelor acelei caderi. Nu obligatoriu sau fortat, doar pentru cine vrea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04