Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2013, 06:55:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa plangem cu cei ce plang

Multi dintre semenii nostri romani se confrunta cu ispite peste puterile lor din diverse pricini: inundatii, cutremure, nedreptati. Sa-i ajutam macar cu o rugaciune.
Iata cateva sfaturi utile ale Maicii Pelaghia. Dumnezeu poate sa ne ajuta mai mult decat orice om.

Cuvioasa Maica Pelaghia de la Reazani.

Maica Pelaghia , de ce o rugaciune de la 12 seara e cat 40 rugaciuni spuse ziua

,,(…)Și dacă Dumnezeu este cu noi, cine poate fi împotriva noastră?
Iată de ce de această mică rugăciune atât de mult se teme vrăjmașul nostru cel văzut și nevăzut (oamenii răi, vrăjitorii, dracii). O roabă a lui Dumnezeu a reușit să rostească de trei ori mecanic, în grabă, rugăciunea: „Căci cu noi este Dumnezeu!”, înainte de a-i deschide ușa „lăcătușului” care a zis: „Mi-ai luat-o pe dinainte, acum nu mai am ce face la tine”, și, înspăimântat, s-a retras.
Psalmul 26 este cel mai puternic din toată Psaltirea. Cine-l va citi măcar de 3 ori pe zi pe acela Domnul (când va binevoi El, iar nu noi, păcătoșii) „îl va trece pe apă ca pe uscat”.
Dracii nu rezistă să se afle lângă omul care citește deseori acest psalm. Este posibil ca prin citirea psalmului 26 (cu binecuvântarea unui preot duhovnic care te cunoaște mai demult (și numai în cazuri extraordinare) să te izbăvești de stăpânirea celui rău (de îndrăcire). Chiar și unei foste vrăjitoare, care a cerut rugăciuni pentru sine, i s-a spus că Sfânta Biserică interzice rugăciunea pentru vrăjitori, dar dacă cu toată sinceritatea dorești să te izbăvești de tirania dracilor, atunci singură trebuie să citești noaptea psalmul 26 de 40 de ori. Și dacă nu te vei înspăimânta de frica diavolească, Domnul te va slobozi de puterea lor. Însă de la început citirea acestui psalm trebuie s-o faci ziua, citindu-l de 3 ori. Obișnuința de a te ruga noaptea poți s-o agonisești cu alte rugăciuni și nicidecum cu psalmul 26.
Cine va citi cât mai des psalmul 26, alegoric vorbind, va merge printre vrăjitori ca în mașina blindată. Unei schimonahii prin descoperire i s-a dat această povățuire: „După o discuție cu oamenii care îți sunt străini duhovnicește, restabilește-ți forțele cu citirea psalmului 26″.
Psalmii 26, 45, 69 și 90 se citesc împotriva năvălirilor vrăjmașilor văzuți și nevăzuți și pentru a rămâne neclintit (mai trebuie citit și condacul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu – „Apărătoarei Doamne pentru biruință mulțumiri…”).
Psalmul 33 – la foame și la sete.
Psalmul 63 – împotriva peceții lui antihrist, (încă de citit acatistul „Celor șapte tineri din Efes”, și rugăciunea de la sfârșitul primei catisme, ea este nucleul întregii Psaltiri, „Psaltirea comprimată”).
Psalmul 21 – împotriva păcatelor ultimilor vămi (de la desfrâu până la împietrirea sufletului) și împotriva spurcării silnice cu păcatul curviei și sodomiei. (De mai rugat la Sf. Mc. Agnia și la Sf. M. Mc. Anastasia, Izbăvitoarea din Lanțuri – ele ne vor îngrădi de întemnițarea de către slugile lui antihrist și de silnicie (violare).
Psalmul 5 – pentru dobândirea rugăciunii.
Psalmul 43 – pentru ca în casă să stăpânească harul, ca în ea să strălucească totul de har precum strălucește de aur palatul împărătesc (duminicile și la sărbătorile Domnești de citit „Slavă Doamne Sfintei Învierii Tale!”).
Psalmul 83 – pentru ca să moștenim Împărăția Cerurilor.
Psalmul 49 – (nouă, tuturor păcătoșilor, dar mai ales preoților) – împotriva mândriei și a întunecării minții, pentru înțelepțirea cum trebuie să-I slujim lui Dumnezeu ca să nu ne lepădăm de El.”

http://www.crestinortodox.ro/comunit...ptopic_id=7348

Last edited by antoniap; 16.10.2013 at 07:00:52.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2013, 22:38:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cinci persoane spitalizate in timpul preotestelor de la Pungesti:

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-15...-explorare.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2013, 20:05:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Boca ne-a avertizat ca pentru desfrau, avorturi si vrajitorie se plateste o taxa. Parintele Gabriel Nicu de asemenea ne-a spus ca, acest popor are misiunea de a pastra credinta ortodoxa nealterata de ecumenism, homosexualitate si satanism. Daca nu ne vom intoarce la pocainta, la post si la rugaciune, vom ajunge muritori de foame la propriu. Am inceput sa simtim certarea lui Dumnezeu pentru pacatele noastre, asa ca neam.



Parintele Iustin Parvu, la fel ne-a spus ,,Solutii omenesti nu exista.”
Dar Dumnezeu poate sa amane sau sa grabeasca acele timpuri. Asa, ca, haideti, fratilor la rugaciune, la ora 12 noaptea. O rugaciune spusa la miezul noptii valoreaza cat 40 de rugaciuni spuse ziua, conform spuselor Maicii Pelaghia. Fara liste, fara vorba multa, fiecare in camera lui ori in biserica sa ne rugam pentru noi, pentru Biserica si pentru tara si pentru toti cei ce sufera sufleteste si trupeste.



Pe un forum s-a luat hotararea sa ne rugam la 12 noaptea. Sa spunem Canonul de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos si ce rugaciuni mai putem.
http://deveghepatriei.wordpress.com/...at-pe-romania/
Sa multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit prin suspendarea activitatii Chevron, dar sa continuam rugaciunea, caci pot aparea alte ispite. Sa ne agatam mai cu tarie de mila lui Dumnezeu.


Sa ne ajute Dumnezeu sa ne facem exemple demne de urmat pentru cat mai multi tineri, spre slava lui Dumnezeu si mantuirea aproapelui. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2013, 20:32:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea inseamna siguranta

- Gheronda, si cum sa ajung sa simt rugaciunea ca o necesitate?
- Trebuia sa fi mers si tu in razboi ca sa ne putem intelege. In armata, in vreme de razboi, cand eram in legatura continua si „in neintrerupta convorbire des*chisa” cu Centrul, aveam mai multa siguranta. Cand comunicam din doua in doua ore, simteam o nesigu*ranta. Iar cand comunicam numai de doua ori pe zi, dimineata si seara, atunci ne simteam fara sprijin. Cu cat mai mult se roaga cineva, cu atat mai multa siguranta duhovniceasca simte. Rugaciunea inseam*na siguranta.

Daca ne aflam in legatura continua si „in neintre*rupta convorbire deschisa” cu Dumnezeu, vom preintampina orice rau. [/COLOR]Odata, intr-un autobuz era un mo*nah[3] care se ruga cu ochii inchisi. Toti ceilalti calatori credeau ca doarme. La un moment dat un camion, care venea din directie opusa, s-a izbit de un stalp de curent electric, iar masinile care veneau din ambele directii s-au ciocnit intre ele, pricinuindu-se mare paguba. Autobuzul insa s-a aflat la cativa metri de drum, ca si cum ar fi fost luat de o mana nevazuta, si niciunul din*tre pasageri nu a patit nimic. Rugaciunea monahului i-asalvat.

- Gheronda, adeseori mirenii intreaba cum sa se obisnuiasca sa se roage.
- Uite, mai demult, unii care voiau sa devina mo*nahi si aveau un caracter aspru, mergeau si se nevoiau pe stanci abrupte, in pesteri, in mormintele inchinato*rilor la idoli sau in locuintele demonilor. Acolo treceau printr-o multime de primejdii – se temeau ca nu cum*va sa se desprinda stanca, urlau demonii etc. -, si frica ii silea sa strige neincetat: „Hristoase al meu, Maica Domnului”. Si astfel au dobandit obisnuinta cea buna a rugaciunii neincetate.

Astazi, datorita distractiilor de noapte, drogurilor etc, multi dintre cei care con*duc masina isi pierd controlul asupra lor insisi. Asa ca omul se duce la serviciu si nu stie daca se mai intoarce sanatos acasa sau se va trezi schilodit in vreun spital. Aceasta nu-l sileste sa spuna mereu: „Hristoase al meu, Maica Domnului”? Daca mirenii ar fi pus in valoare primejdiile prin care trec, ne-ar fi intrecut pe noi, monahii, in rugaciune si ar fi evitat si primejdiile.
La Coliba mea a venit cineva foarte mahnit pentru ca din neatentie a lovit un copil cu masina.
„Sunt vino*vat” spunea el.
„Te rugai in acel ceas?”, l-am intrebat.
„Nu” mi-a raspuns.
„Nu esti atat de vinovat ca ai lovit copilul, i-am spus, pe cat esti de vinovat ca nu te ru*gai”.
Si i-am povestit urmatorul caz pe care il aveam in vedere sa i-l spun. Am cunoscut un functionar care ajunsese la inalte masuri de virtute. Rostea neincetat Rugaciunea lui Iisus la serviciu, pe drum si peste tot unde mergea. Rugaciunea ii devenise de-sine-lucratoare[4] si din ochii lui curgeau lacrimi de doxologie si de veselie. La biroul unde lucra, uda hartiile cu lacrimi. Din aceasta pricina se gandea sa-si lase serviciul si sa iasa la pensie. A venit la Coliba mea ca sa ma intrebe ce sa faca.
Nu pleca, i-am spus, iar cand te vor intre*ba colegii tai de ce plangi, tu sa le spui: «Mi-am adus aminte de tatal meu»”.
Intr-o zi, in timp ce conducea, i-a sarit dintr-odata un copil in fata masinii. Desi l-a aruncat cat colo ca pe un titirez, totusi copilul nu a pa*tit nimic. L-a pazit Dumnezeu, pentru ca in acel ceas omul acesta se ruga.

Mobilizare pentru rugaciune

- Gheronda, va fi razboi?- Voi faceti rugaciune? Eu din primavara pana-n toamna fac mobilizare pentru rugaciune – fara zgomot -, ca sa ne miluiasca Dumnezeu si sa evitam mobilizarea si razboiul. Am avut o vestire:
„Faceti multa rugaciune, ca sa fie impiedicati turcii, deoarece in duminica de 16 octombrie, intentioneaza sa ne loveasca”.
Mai mult:
http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...ciune/#respond

Last edited by antoniap; 17.10.2013 at 20:35:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2013, 07:56:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne rugam sa le dea Dumnezeu tarie ierahilor nostri si sa nu aiba parte de ispite peste puterile lor.
http://www.apologeticum.ro/2013/10/e...#comment-74590
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2013, 23:53:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugâciune pentru România

,, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:

Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.

Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.
Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.

Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.
Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm: Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.

Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2013, 18:11:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chevron va începe extracția gazului de șist in Romania folosind o metoda (fisurare hidraulică) ce polueaza panza de apa freatica. Bulgaria a oprit de curând inițiativa corporației din cauza protestelor legate de riscurile de mediu. De asemenea, Franta a interzis aceasta metoda de extragere a gazului. Statele americane New Jersey si New York au aplicat si ele interdicția pentru o perioadă de un an, pentru a se putea evalua mai întâi impactul acestei metode asupra mediului.

Odată ce va începe extracția în România, acesta va fi foarte greu de oprit. În unele zone, forajul e programat să înceapă din luna februarie.



Trebuie să ne apărăm apa și terenurile agricole, cerând autorităților să interzică această metodă de extracție în România (urmând exemplul Franței și al Bulgariei).

Zonele din România programate pentru exploatare prin fisurare hidraulică:
BARLAD (VASLUI)
VOIVOZI (BIHOR)
TRIA (BIHOR)
BAILE FELIX (BIHOR)
TULCA (BIHOR)
ADEA (ARAD)
CURTICI (ARAD)
PERIAM (TIMIȘ)
BILED (TIMIȘ)
PAULIS (TIMIȘ)
PARȚA (TIMIȘ)
BUZIAȘ (TIMIȘ)
CRAI (TIMIȘ)
MACIN (TULCEA)
BABADAG (TULCEA)
CAPIDAVA (CONSTANTA)
EFORIE (CONSTANTA)
COSTINESTI (CONSTANTA)
VAMA VECHE (CONSTANTA)
ADAMCLISI (CONSTANTA)
Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...eo-subtitrare/

Parintele Gabriel Nicu ne-a atras atentia ca, daca nu vom pastra cu tarie credinta ortodoxa si daca nu ne vom pocai, vom ajunge muritori de foame la propriu. Părintele Arsenie Boca ne-a avertizat ca, pentru avorturi , desfranare si vrajitorie, de plateste o taxa. Incepem sa ne convingem ca e asa.

http://www.vrn.ro/rezistenta-de-la-pungesti-foto
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2013, 18:55:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mitropolitul Bartolomeu Anania - Rosia Montana (2007)


http://www.youtube.com/watch?v=RDGomagESaA
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2013, 21:19:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Rugăciunea – pâinea care cu adevărat hrănește neamul nostru. Nimic altceva nu ne salvează decât rugăciunea"' Parintele Justin Parvu

http://atitudini.com/din-cuvantarile...tru/#more-3459
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2013, 23:15:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.apologeticum.ro/2013/10/c...re-hidraulica/
Reply With Quote
Răspunde