Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ati bea ceva otrăvitor sa va demonstrați credința ?
Da 2 11,11%
Nu 16 88,89%
Votători: 18. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2014, 17:46:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
E ciudat ca Domnul Nostru Iisus Hristos ne spune ca "celor ce vor crede", " "în numele Meu" "serpi in mana vor lua", " ceva dătător de moarte de vor bea" "nu-i va vătăma". Eu nu il consider pe Domnul Nostru Iisus Hristos un mincinos, iar textul nu e metaforic. Deci fără nici o urma de îndoiala creștinii nu pățesc nimic dacă sunt otrăviți sau muscați de șarpe atât timp cât au destulă credința în Iisus.
Mai spune și că cei care vor avea credință măcar cât un bob de muștar, vor muta munții.
Cred că putem înțelege că noi, cei care nu putem face acestea, avem mult mai puțină credință. Cei care au credință știm că au scos și demoni (apostolii), că mușcătura de șarpe nu i-a vătămat (Sf. Pavel a fost mușcat de o năpârcă ce ieșise din lemnele puse pe foc) ș.a.m.d.
Deci dacă avem credință puțină, să nu ne purtăm ca și cum am avea multă, ca să nu pățim ca cei doi ucenici ai apostolilor care au fugit fără haine, rușinați de dracii pe care vroiau să-i alunge.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2014, 23:13:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Referitor la această dilemă, un prieten mi-a spus că nu este o legătură obligatorie între credință și o harismă asociată ei (semnele de care spune Mântuitorul că vor urma credinței fiind, de fapt, harisme).

Poți fi un foarte bun credincios, fără a avea vreo putere miraculoasă.
Sfânta Scriptură spune că din cei ce cred unii vor avea harisme, dar nu neapărat toți. Sf. Apostol întărește asta:

Citat:
27. Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare (fiecare) în parte. 28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor. 29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni? 30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească? 31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate:" (1 Corinteni, 12, 27-31)
Bineînțeles, calea care le întrece pe toate este dragostea, pe care o arată Apostolul în capitolul ce urmează, respectiv 1 Corinteni 13.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2014, 21:01:12
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand este OBLIGATORIE este OBLIGATRIE!

Nu poate nimeni sa faca altceva decat sa asculte. Pedepsele si in tarile democrate sunt ingrozitor de mari. Practic nu exista scapare din fata sistemului.

Rusia era de asteptat ca nu face altceva decat cea ce trebuie.

Daca copilul trebuie sa dispara, este doar foarte usor de localizat cipul in mana sau oriunde pe corp si extras in urmatoarele minute in masina rapitorilor. Cipul poate sa protejeze doar anumiti oameni cand majoritatea sunt fara cip. Pentru ca atunci rapitorii vor fi poate mai neglijenti, dar daca toti au cip atunci si rapitorii pot sa isi faca meseria foarte corect si rapid.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.07.2014, 22:37:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Cand este OBLIGATORIE este OBLIGATRIE!

Nu poate nimeni sa faca altceva decat sa asculte. Pedepsele si in tarile democrate sunt ingrozitor de mari. Practic nu exista scapare din fata sistemului.

Rusia era de asteptat ca nu face altceva decat cea ce trebuie.

Daca copilul trebuie sa dispara, este doar foarte usor de localizat cipul in mana sau oriunde pe corp si extras in urmatoarele minute in masina rapitorilor. Cipul poate sa protejeze doar anumiti oameni cand majoritatea sunt fara cip. Pentru ca atunci rapitorii vor fi poate mai neglijenti, dar daca toti au cip atunci si rapitorii pot sa isi faca meseria foarte corect si rapid.


Cu ceva timp in urma, anumite voci spuneau ca implantarea cipului nu e posibila...

Si apoi de unde stie persoana in cauza ce fel de dispozitiv i se implanteaza? S-au creat atatea... Ce repede inainteaza lucrarea necuratului!

Last edited by antoniap; 03.07.2014 at 22:41:49.
Reply With Quote
Răspunde