Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2015, 22:43:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit ORTOREXIA - obsesia mâncatului sănătos

Interviu cu un medic nutritionist.

Dr. Mihaela Bilic: Obsesia mâncatului sănătos este o boală

Mâncatul sănătos a devenit, în ultimii ani, o obsesie și o afacere susținută prin manipularea maselor de către industria alimentară și de către diverși “specialiști” în rețete magice. Din păcate, preocuparea excesivă pentru mâncatul sănătos nu este un lucru bun, ci o afecțiune psihiatrică numită ortorexie. Medicul nutriționist, Mihaela Bilic, spune că nu există alimente sănătoase sau nesănătoase și că singurii care știu ce ne face și ce nu ne face bine suntem doar noi. De unde vine isteria mâncatului sănătos? Peste tot auzim mesaje de tip “Mâncați sănătos!” sau că anumite alimente, ingrediente nu sunt sănătoase. Mâncatul acesta sănătos a ajuns un fel de mâncat prohibitiv.

Este mai mult decât prohibitiv, este chiar periculos. Pentru că, ușor-ușor, mâncarea a trecut din sfera personală, în cea socială. Adică, în loc să ne gândim la ce anume ne-ar plăcea să mâncăm, la ce anume ne face poftă, la ceva care să vină efectiv din interiorul nostru, să țină de individualitatea noastră, ne uităm în exterior și așteptăm să ne spună cineva ce anume trebuie să mâncăm. Este un transfer periculos. Dumnezeu ne-a lăsat acest instinct, de a ni se face foame pentru a supraviețui și de a ne asigura necesarul de alimente fără să avem nevoie de școală și de doctorate. Ori, în momentul în care privim în jur și așteptăm ca cineva să ne dea pe o foaie de hârtie, într-o formulă dintr-asta media, ce anume ne-ar trebui, greșim. Nimeni nu știe ce ar trebui să mănânce o altă persoană pentru că nu are cum să cunoască nevoile organismului respectiv. Este vorba strict de identitatea fiecăruia, iar mâncarea ține de identitate.

De unde crezi că a apărut povestea asta cu mâncatul sănătos? Eu o simt de vreo 5-6 ani…

Până și aici este o mică teorie a conspirației. În primul rând, trăim într-o societate în care există o abundență alimentară exagerată. În momentul în care există abundență, există concurență, iar industria alimentară trebuie să vândă. Ca să vândă, ca să facă oamenii să încerce ceva nou, găsesc argumente legate de sănătate pentru produsele lor. În al doilea rând, vorbim despre distragerea atenției de la supărări prin mâncare. Sunt o mulțime de probleme legate de sufletul nostru, de ceea ce ne nemulțumește, de ceea ce ne face fericiți sau nefericiți. Pentru că nu ajungem la cauza clară a problemelor sau nu suntem pregătiți să le rezolvăm, le negăm, le ascundem sau fugim de ele. Mâncarea, pentru că așa cum am fost noi construiți ancestral, are întotdeauna un efect de bine, măcar și pentru o scurtă perioadă. Așadar, în momentul în care încercăm să uităm de grijile noastre, de supărări, de orice înseamnă emoție negativă, ne uităm după mâncare. În 98% dintre cazuri, în momentul în care mâncâm, simțim o ușurare. Dacă nu ne dorim să aflăm ce anume se întâmplă cu adevărat cu noi, dacă nu avem metode cu care să ne rezolvăm problemele din viață, atunci mâncarea poate fi folosită drept furnizor de stare de bine. Și dacă vorbim de sănătate, atunci problemele de sănătate apar când cantitatea de mâncare consumată este prea mare. În momentul în care ne calmăm emoțiile negative prin cantități foarte mari de mâncare, atunci este clar că aceasta nu numai că nu o să reușească să ne liniștească. Mâncarea conține calorii pentru că este carburantul organismului, iar carburantul consumat în exces, duce la kilograme în plus și la alte probleme.

Și atunci dăm vina pe mâncare, mâncarea devine un soi de dușman…

Dacă mâncăm de foame sau de poftă, atunci lucrurile rămân în normalitate. Dacă scoatem mâncarea din acest context firesc și o folosim ca furnizor de stare de bine pentru probleme care trebuie rezolvate în cu totul alt mod, mâncarea vine cu efectele secundare reprezentate de aportul unui exces de calorii într-un organism care nu a avut senzație de foame. Din această cauză, nu ideea de mâncare sănătoasă ar trebuie să ne preocupe pentru că, oricum, orice este în natură și orice este pe piață este sănătos. Problema este cât mâncăm și cum reușim noi, ca indivizi, să transformăm o mâncare sănătoasă într-una nesănătoasă. Cantitatea și mâncatul excesiv, și chiar dacă vorbim de o salată verde, pot aduce o problemă de sănătate.

Cum se numește obsesia mâncatului sănătos din punct de vedere medical?

Ortorexie. Nu ne mai gândim la nimic altceva din viața noastră și facem o obsesie din a mânca sănătos. Nu numai din a mânca sănătos dar a controla, dincolo de preocupare, orice aliment pe care îl consumăm. Aceasta se numește ortorexie și este o tulburare de comportament alimentar, o tulburare care ține de psihiatrie și intră în zona patologică. Până la urmă, de când lumea și pământul, mâncatul ține de supraviețuire. Mâncatul sănătos nu a fost permis ancestral doar oamenilor care au un nivel intelectual sau financiar ridicat. Este un drept al fiecăruia garantat, iar acesta este garantat de natură.

Cum combateți voi, medicii nutriționiști problema aceasta ?

Este și aici un lucru trist. Din păcate, tot acest mâncat sănătos este un lucru care aduce bani și care vinde. Și, atunci, devine un subiect inepuizabil. Oamenii trebuie să știe că nu există un anumit produs care să ne facă mai tineri, mai deștepți sau care funcționează pe post de medicament. Este clar că așa cum nu ne ajută, nici nu ne omoară.

Despre mâncare se pot spune lucruri nelimitate, pentru că nu se poate demonstra nimic. Și unii pot face din asta un business, despre nutriție poate vorbi oricine, nu trebuie să fii medic. Lucrurile se superficializează pe principiul hai să auzim ce mai este sănătos de mâncat, să vedem cine ce-a mai făcut. Oamenii simpli și cu bun simț de la țară nu se vor întreba niciodată nici ce fiță mănâncă mâine, nici ce cumpărături să facă. Ei mănâncă ce au în bătătură și asta nă relația firească față de mâncare. Noi, dacă nu mai avem ce modă să urmăm sau ce fițe să mai comentăm, atunci putem transforma și mâncarea în așa ceva.

Este nu numai păcat, este de-a dreptul ridicol. În momentul în care, dintr-o normalitate încerci să faci o chestiune complicată și sofisticată, atunci chiar s-ar putea să apară probleme de sănătate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2015, 12:47:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este o discutie foarte interesanta.
Deja s-a ajuns la conflicte si violenta in acest domeniu si pe mine ma sperie.

Eu observ aceasta problema ("boala") de mai multa vreme.
Nu stiu, partea asta cu campaniile producatorilor si concurenta din industria alimentara eu nu o inteleg si nu vad legatura ei cu obsesia pentru un anume fel de alimentatie si fobia pentru altul.
Consider ca exista mai multe componente sau cauze (mai importante decat concurenta producatorilor):

1. Faptul ca medicina nu poate explica (inca) unele boli cumplite si o pune inca pe seama alimentatiei. Aia e cancerigen, aia e rau, aia e rau.
Dar nu exista explicatii si studii stiintifice reale, corecte, la baza acestor indicatii.
Oamenii sunt total derutati pentru ca toata discutia este contradictorie: un aliment ba e bun, ba e rau, ba chiar distrugator. Ex. lapte si derivate, carne, soia, paine, sare etc.
In acelas fel se discuta si despre rolul alimentatiei in prelungirea vietii.
Unii spun ca ajungi la varste inainte, 100, peste 100 de ani doar cu un anume regim de hrana. Ori cine a dovedit asta si cum.
Cei care au ajuns la aceste varste nu, caci fiecare a mancat si trait in felul lui, fara a-si pune astfel de probleme.

S-a ajuns pana la a recomanda postul total, zile si luni intregi. Adica alimentatia omului in sine a ajuns sa fie considerata rea, distrugatoare. Nici apa nu este buna!!!

Pentru mine un exemplu foarte bun este fumatul si cancerul la plamani si moartea. Exista oameni care nu au fumat vreodata si s-au imbolnavit de plamani sau altele si au murit si altii care au fumat tigara de la tigara si au ajuns la peste 100 de ani. Am doua exemple din astea si or mai fi. Si atunci?

2. Aspectul ecologic si respectul (ca eu aici n-as numi iubire de animale si prin deductie urasau dispret fata de vegetale).
Aici s-a ajuns la violenta. Vegani extremi au ajuns sa atace macelari, sau crescatori de animale.
Se discuta si despre raul pe care il fac animalele naturii (chestia cu eliminarea de CO2 si alte gaze). Se considera ca acestea produc acum poluarea cea mai mare! Cat este de aberant?

3. Sa ma ierte Dumnezeu, imi este foarte greu sa scriu acest aspect, dar este si el, cel putin in unele tari foarte important in declansarea acestei obsesii.
Este vorba despre regimul alimentar cerut de credinta, adica postul. Mai ales in ortodoxie.
Se sustine ca produsele de dulce (deci cele animale) fac rau credintei, nu te lasa sa te rogi, nu sunt bune, sunt daunatoare. Desi in scripturi tocmai se explica totusi ca tot ceea ce este lasat de Dumnezeu pe pamant ca hrana este curat si sa nu uram hrana.
Se spune ca postul este sanatos, ca cei care postesc, mai ales negru, traiesc mai mult si etc.
Eu aici mi-as dori niste explicatii din partea bisericii.

Consider ca aceasta obsesie este creata si trebuie definita si analizata si explicata de medici, oameni de stiinta si ai bisericii, ca sa se lamureasca odata aceste probleme.

In schimb se uita mereu si sunt lasate la o parte aspecte care intr-adevar influenteaza negativ viata si sanatatea oamenilor: stres, lipsa de somn, galagie, noxe, dependente diverse, gene etc.

Si obsesia asta nu se refera numai la alimente ci si la alte lucruri: cosmetice, haine etc. Totul sa fie bio, mereu apar substante care sunt etichetate ca periculoase si canceroase.

Chiar zilele trecute am citit despre o noua substanta care sa gaseste in cosmetice si ar fi rea. Pe scurt se numeste D5.
Ati aflat despre ea? Eu am gasit-o in deodorant si sunt derutata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.10.2015 at 12:53:52.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2015, 12:54:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este o discutie foarte interesanta.
Deja s-a ajuns la conflicte si violenta in acest domeniu si pe mine ma sperie.
Mă da' sperioasă mai sunteți!
Citat:
1. Faptul ca medicina nu poate explica (inca) unele boli cumplite si o pune inca pe seama alimentatiei.
Da' de ce ai nevoie să-ți explice știința/medicina, câtă vreme ai explicații duhovnicești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2015, 13:19:00
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă da' sperioasă mai sunteți!

Da' de ce ai nevoie să-ți explice știința/medicina, câtă vreme ai explicații duhovnicești?
Pai asa-numitele "explicatii duhovnicesti" sunt, sau pot fi depasite.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2015, 13:20:01
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este vorba despre regimul alimentar cerut de credinta, adica postul. Mai ales in ortodoxie.
Se sustine ca produsele de dulce (deci cele animale) fac rau credintei, nu te lasa sa te rogi, nu sunt bune, sunt daunatoare. Desi in scripturi tocmai se explica totusi ca tot ceea ce este lasat de Dumnezeu pe pamant ca hrana este curat si sa nu uram hrana.
Se spune ca postul este sanatos, ca cei care postesc, mai ales negru, traiesc mai mult si etc.
Eu aici mi-as dori niste explicatii din partea bisericii.
Postul nu e facut pentru ca ...uram hrana sau pentru ca "e sanatos" pentru trup ,ci din alte "ratiuni".

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Pai asa-numitele "explicatii duhovnicesti" sunt, sau pot fi depasite.
Ca de exemplu...?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2015, 13:34:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Pai asa-numitele "explicatii duhovnicesti" sunt, sau pot fi depasite.
Nu pot sa fie, pentru ca reactia omului la mancare/nemancare e aceeasi de la inceputul lumii si pana azi.

Imbuibarea expune sufletul spre anumite lucruri, postul spre altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.10.2015 at 13:52:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2015, 13:54:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici apa nu este buna!!!
Ce iti place tie sa le ametesti...

Daca nu reusesti sa-ti argumentezi punctul tau de vedere "echilibrat" fara a deforma ceea ce au spus altii si nu-ti convine, mai bine nu mai spui, inseamna ca sunt doar prostii.

Si in societate tot asa procedezi cu "indizerabilii"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2015, 14:13:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum este adevarat ca nu este bine sa mancam grasimi, prajeli in exces, sau in fiecare zi cartofi prajiti si fripturi sau mancare tip fast-food, sau sa exageram cu mancarurile foarte sarate sau foarte condimentate, insa nici nu trebuie sa cadem in cealalta extrema- aceea de a sta si cantari fiecare inghititura.

Pentru un om sanatos (care nu sufera de boli care sa impuna un anumit regim alimentar), nu este nici un risc sau pericol daca din când in când mai mananca si carne prajita, si cartofi prajiti sau RAR mai serveste si un pahar de vin sau o bere.

Ceea ce din pacate este adevarat este faptul ca astazi mare parte din hrana consumata (in special de cei care locuiesc la oras si nu au posibilitatea sau neamuri in sate de a obtine produse naturale) este departe de a fi naturala, fiind preparata cu tot felul de aditivi alimentari sau substante chimice, daunatoare (mai ales prin acumularea lor in timp in organism) omului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2015, 16:13:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Exista discutii pe acest forum cum ca ar trebui sa traim fara hrana, apa si chiar fara a respira. Ca asa sustin unii prin carti.
La asta m-am referit undeva.

2. Imi este teama pentru ca aici de exemplu au inceput sa atace macelari, crescatori de animale la propriu, sa distruga magazine, aceia care sunt vegani extremisti.

3. Nu exista explicatii in scripturi de ce anumite alimente fac rau la credinta, sau te opresc din rugaciune. De ce daca mananci (moderat, normal) nu poti sa-ti traiesti credinta. Eu asta vreau sa inteleg si nu este explicat.
De ce daca beau o cana cu lapte sau mananc un ou nu mai sunt bun credincios si nu mai pot sa ma rog.

Nici medicii sau oamenii de stiinta nu explica suficient sau explica contradictoriu legatura dintre alimentatie si boli.

Daca sariti asa si sunteti grozavi, de ce nu veniti cu exemple lamuritoare, cu surse.
Eu am raspuns din observatiile mele practice, la articolul pus de Mirela.
Voi aveti ceva de spus la el, sau aveti treaba cu mine?

P.S. A nu se intelege gresit. Si eu postesc, in limitele mele, dar dintr-un anumit motiv (ma refer la credinta) si nu am dat in ortorexie.
Nu am inteles insa rostul profund al alegerii anumitor alimente in detrimentul altora si nici de ce unii se preocupa numai de post, ceea ce ajunge pana la urma la ortorexie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.10.2015 at 16:19:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2015, 20:09:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Exista discutii pe acest forum cum ca ar trebui sa traim fara hrana, apa si chiar fara a respira. Ca asa sustin unii prin carti.
La asta m-am referit undeva.
Serios, de unde ti-au venit prostiile astea?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Nu exista explicatii in scripturi de ce anumite alimente fac rau la credinta, sau te opresc din rugaciune. De ce daca mananci (moderat, normal) nu poti sa-ti traiesti credinta. Eu asta vreau sa inteleg si nu este explicat.
De ce daca beau o cana cu lapte sau mananc un ou nu mai sunt bun credincios si nu mai pot sa ma rog.
Daca perioada respectiva se mai numeste si Postul Mare, atunci da, ai o problema.
Orice om normal ar trebui sa poata sa manince vegan o luna si jumatate fara probleme, cine nu poate are mai degraba o patima legata de mancare.
Si de obicei nici o patima nu vine singura.
Postul este tocmai partea a acestei solutii.

Cum definesti tu "a fi bun credincios"?
Sigur ca poti sa te rogi, si budhistii se roaga si postesc chiar mai cu sport decat tine.
Si totusi, credinta lor nu e mantuitoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.10.2015 at 20:13:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare