Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.02.2011, 20:38:32
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit @ davidgabriel

Am vazut ca in articol se mentioneaza: "chiar daca avortul face parte dintr-o actiune de salvare a vietii mamei, nu exista scutire de la necesitatea pocaintei. In astfel de situatii dificile, trebuie recunoscut si plans pacatul de a ucide un copil nenascut."

Inteleg ca e vorba de un pogoramant, intrucat nu toti oamenii sunt tari in credinta, nu toti sunt capabili de jertfa. Biserica nu forteaza mama sa se sacrifice. Ea trebuie sa faca asta de buna-voie, nu impinsa de la spate de Biserica; in cazul in care nu are curajul jertfei, nu e alungata, ci primita si vindecata prin taina pocaintei.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.02.2011, 22:00:50
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu sunt impotriva avortului in mod normal. Dar cand este vorba de copiii chinuiti, sau cum spunea cineva...legume, nu mi-as putea asuma responsabilitatea sa-i aduc pe lume.

Am vazut la televizor cazuri ce copii si oameni de acest fel care spuneau ca nu-si doreau sa fi fost adusi pe lume.
Eu am o viziune diferita. Nu cred ca o mama poate spune in mod firesc: din dragoste pentru copilul meu, l-am avortat (l-am ucis).

Daca Biserica ar fi de acord cu avortul in cazul copiilor grav bolnavi, ar trebui sa permita si eutanasia. Pentru ca sunt numeroase cazurile in care o fiinta umana nu se naste "leguma", dar poate fi chinuita de o boala grava in cursul vietii.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.02.2011, 22:49:29
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Eu am o viziune diferita. Nu cred ca o mama poate spune in mod firesc: din dragoste pentru copilul meu, l-am avortat (l-am ucis).

Daca Biserica ar fi de acord cu avortul in cazul copiilor grav bolnavi, ar trebui sa permita si eutanasia. Pentru ca sunt numeroase cazurile in care o fiinta umana nu se naste "leguma", dar poate fi chinuita de o boala grava in cursul vietii.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++
Si ar mai fi multe de spus Insa mintea noastra este asa de Ingusta In cIt credem ca stim mai bine ca Dumnezeu ce trebuie si ce nu ,. Cine a suflat In om Duh de viata Nu Dumnezeu oare Nu stie el Inainte sa se nasca un copil cu Handicap ca va se va naste asa si nu tot El ar putea sa vindece de or ce suferinta , si toate nile trimite Dumnezeu spre MINTUIREA noastra ca nu va putea cineva sa se desvinovateasca de pacat sau de orce altceva In fata Judecatorului DREPTATI.
De ce omul este vesnic nemultumit de ce are sau mai bine spus de ce ne trimite DUMNEZEU spre Indreptarea noastra ????
Pentru ca nu avem credinta si Iubim pe Dumnezeu si credem In EL numai din gura ca atunci cInd spunem ca credem sau Iubim pe Dumnezeu si pe frati nostri Ii UrIm atunci minciuna spunem si mintea noastra este In timpul Sf. rugaciuni sau a Sf. Liturghii la lumea din afara In loc sa ne Retragem In adIncul nostru si aici sal chemam pe Dumnezeu si pe Hristos sa vina sa locuiasca Intu noi.
Nu spune Sfinti prorooci ca nu pune Dumnezeu mai multa sarcina pe noi de cit putem duce si este drept ca nu pune insa noi cautam sa ispitim pe Dumnezeu ca nu am puta sa raspundem copiilor nostri la intrebarile de ce nu sunt sanatos ca alti copii . este o mare minciuna si lasitate din partea acelor care spun asta mai bine neam Cerceta ce am facut sau ce am cerut de la Dumnezeu sau cum am crezut ca mintim pe Dumnezeu. sau caum am spus avem timp pentru a face copii si la 30 sau mai tIrziu si daca nu am vrut am luat tot felul de anticonceptionale iar daca se naste un copil cu handicap Invinovatim pe Dumnezeu ca el nila dat asa nu cautam Vina la noi sarmani ce la Dumnezeu.
Cerceteazate Omule Inainte sa scoti din gura o vorba Impotriva Lui Dumnezeu ca va veni o vreme cInd nu vei mai avea voie sati gasesti avocat sa ai toti bani si aurul din lume ca sa platesti ca nu va fi posibil sa cumperi pe judecatorul DREPTATI
SLAVIT SA FIE DOMNUL
DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU PENTRU RUGACIUNILE PREACURATEI MAICI TALE SI ALE TUTUROR PARINTILOR NOSTRI IARTANE PE NOI NEVREDNICI SI MULT PACATOSI AMIN AMIN AMIN

Last edited by ioan_strainul; 27.02.2011 at 22:52:06.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.02.2011, 14:40:29
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Avortul este o crima si nu poate exista justificare pentru o crima.

Dumnezeu trebuie sa hotarasca soarta pruncului si nu omul. Mama este datoare sa il nasca, sa il boteze, si sa lase restul in grija lui Dumnezeu. Restul este osanda.
Avortul din motive medicale (adica poate sa moara mama sau copilul o să fie bolnav toata viata) este cu totul diferit fata de avortul din proprie optiune. Avortul din proprie optiune e legal in primul trimestru cand inca nici nu s-a format creierul. Abia in ultimul trimestru fatul incepe sa fie viabil, deci are sanse sa supravietuiasca in afara uterului. Exista motive foarte bine intemeiate pentru care nu se emit certificate de nastere la conceptie, blastula sau zigotul nu-s oameni.

A pune viata mamei in pericol sau a duce la termen o sarcina diagnosticata cu sindrom Down doar ca sa botezi este o crima.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.02.2011, 15:02:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Vasile cel Mare afirma in cel de-al treisprezecelea canon ca omorurile care se fac in razboaie nu se socotesc omoruri, dar sunt opriti trei ani de la impartasanie cei ce ucid in razboaie. Tare greu imi este acest cuvant - pe de o parte omorurile din razboaie nu sunt omoruri, dar cei ce au participat la ele sunt opriti de la impartasanie. Cred ca asa poate fi privit si acest caz de luarea vietii unui copil nenascut - in cazul in care fara acest gest si copilul si mama ar fi murit - ca nefiind un omor, dar mama sa nu fie lipsita de oprirea pentru cat cere duhovnicul de la impartasire.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.02.2011, 15:14:40
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Nu pot sa cred ca un Dumnezeu bun te poate condamna cand situatia e de tip lose/lose si alegi raul mai mic, suferinta mai putina.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.02.2011, 15:48:11
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca un Dumnezeu bun te poate condamna cand situatia e de tip lose/lose si alegi raul mai mic, suferinta mai putina.
Ce pierzi? Ai ceva care sa fi fost al tau? Ai ceva care sa nu fie primit in dar de la Dumnezeu?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.02.2011, 15:58:44
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Traim si azi intr-un soi de comunism, cu siguranta mai periculos decat cel dinainte de 89 pentru ca lasa impresia ca alegerea este a noastra. In realitate, sunt(em) manipulati.

Copiii cu handicap sunt foarte putin acceptati in societate si nu se face nimic pentru asta; dimpotriva, sunt judecati si ironizati parintii care nu s-au folosit de diagnosticul prenatal ca sa "evite" aceasta "situatie". Stim ca copiii acestia sufera foarte mult pentru ca nu au prieteni, ceilalti rad de ei etc. Totusi, de ce se vrea disparitia copiilor cu "probleme" in loc ca cei care au copii "normali" sa si-i educe in asa fel incat sa-i accepte si pe ceilalti????? Problema e lipsa noastra de dragoste, nu existenta copiilor cu handicap.

Incepe sa se vorbeasca tot mai mult de costurile mai mari pentru societatea care ingrijeste un astfel de copil; iar societatea individualista de azi nu doreste sa plateasca acesti bani in plus. Daca stam sa ne gandim bine, discutia nu are sens: stim de fapt unde se duc banii pe care ii platim? Si la cat se fura, tocmai asta a ajuns sa ne indigneze atat de mult.

Eu nu as apela deloc la testele de diagnostic prenatal; eu stiu ca tot ce ingaduie Dumnezeu e spre binele meu, indiferent cum arata acea situatie. Dar nu pot pretinde celorlalti sa gandeasca ca mine. Eu asa am ales, stiu exact ce m-a determinat sa fac asta, au fost vremuri cand gandeam ca "restul lumii" si nu ii pot judeca. De multe ori oamenii nu sunt in cunostinta de cauza, unii nici nu-si pun problema ca avortul ar fi ceva atat de grav.

Iar pe unul necredincios, daca il iei cu pedeapsa lui Dumnezeu, singurul lucru pe care-l va face e sa-ti rada in nas; daca fiecare am incerca sa ajungem la inima celuilalt, fara sa ne impunem noi ideile (de multe ori numai din carti, cum zicea Dumitru), fara sa incercam sa-l manipulam, ci doar sa plecam de la ceva din sufletul lui, de la suferinta care deja exista in el, poate vom avea ceva adevarat sa ii spunem.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.02.2011, 19:01:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Avortul din motive medicale (adica poate sa moara mama sau copilul o să fie bolnav toata viata) este cu totul diferit fata de avortul din proprie optiune. Avortul din proprie optiune e legal in primul trimestru cand inca nici nu s-a format creierul. Abia in ultimul trimestru fatul incepe sa fie viabil, deci are sanse sa supravietuiasca in afara uterului. Exista motive foarte bine intemeiate pentru care nu se emit certificate de nastere la conceptie, blastula sau zigotul nu-s oameni.

A pune viata mamei in pericol sau a duce la termen o sarcina diagnosticata cu sindrom Down doar ca sa botezi este o crima.
Spre rusinarea celor care se cred "drepti" dar justifica avortul, ar trebui sa cunoasteti ca exista foarte multi catolici pt care avortul este de neconceput.
Am o cunostinta care lucreaza in spital si-mi povesteste ca in general latino-americanii nici nu vor sa auda vreun argument pro-avort si nasc copiii, indiferent de boala cu care acestia apar in lume, chiar daca bebelusul va supravietui doar cateva ore.
Suferinta acestor parinti este mare, dar curajul lor este admirabil.. cred ca mult mai mult inteleg ei despre valoarea unei vieti inaintea lui Dumnezeu!

(Apropo.. nu certificatul de nastere iti da calitatea de om!)


Va rog sa cititi acest material extraordinar despre ce inseamna iubirea!
(ca prea aburiti pe zeci de threaduri citate siropoase despre iubire)
http://www.regnumchristi.org/english...e=782&id=21568

.. si sa va ganditi apoi la cat de drepti suntem in fata lui Dumnezeu.
Daca nu suntem in stare sa facem un bine, macar sa nu emitem opinii pro-avort!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.02.2011, 19:15:24
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul

A [...] duce la termen o sarcina diagnosticata cu sindrom Down doar ca sa botezi este o crima.
Sunteti credincios?
De ce ar fi asta o crima? Persoanele cu sindrom Down au o speranta de viata de 40 ani si nu este pusa in pericol viata mamei pe parcursul sarcinii, prin aceasta boala insasi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04