Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2010, 00:08:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Doua intrebari

Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2010, 00:27:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?
Din moment ce noi am crezut ceea ce ne-a spus gazda (o asemenea încredere fiind rezonabilă) nu am comis nici un păcat. Nu există păcat fără intenție păcătoasă. Dacă, însă, continuăm să mâncăm după ce am aflat, atunci comitem păcat grav, dacă Biserica noastră ne poruncește să ținem post și dacă știm acest lucru.

Prin urmare, nu este necesar să "recuperăm", neexistând păcat.

Dacă gazda ne-a păcălit bineștiind cât este de important postul pentru noi, atunci este păcat grav din categoria "păcate străine". Dacă a vrut să facă doar o glumă (de calitate îndoielnică) atunci ar putea fi păcat lesne iertător.

Citat:
2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.
Din punct de vedere strict "tehnic", sunt de post. Pe de altă parte, ideea postului este să renunțăm la ceva care ne place. A mânca un mare șnițel de soia, pe care punem un zar de margarină și un praf de piper, servit cu cartofi prăjiți, cu salată de andive înecate în maioneză de post nu este păcat din punct de vedere tehnic, dar îmi miroase un pic a fariseism.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2010, 00:29:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
La întrebarea 1 - Răspuns ăcatul nu este al celui ce mănâncă în necunoaștere , ci al celui ce te servește , mințind cu premeditare ( un păcat mare și rușinos ) . Nu prelungești postul , dar la Sf. Spovedanie mărturisești "pățania" și cu siguranță ți se va ierta . Întrebarea 2 - Răspuns: fugi ca dracul de tămâie de așa zisele produse de post. Să te încrezi în cele clasice și verificate. În rest, Post binecuvântat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2010, 01:08:08
florin_moisii's Avatar
florin_moisii florin_moisii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Locație: Tomesti, Iasi.
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florin_moisii
Implicit Părere mea...

ar fi ca fiecare să fim cu mai mult discernământ în ceea ce facem oriunde ne-am afla... pentru a evita acest fel de prilejuri de a greși: cu voie sau fără de voie. Vrăjmașul ce așteaptă? Și aceasta nu numai acum în post..., ci mereu, în toată vremea oriunde și oricând!
În privința gazdei se păcălește singură(!) dar mai bine-mi este mie să nu-i ofer acest prilej chiar dacă ar fi cu supărare.
Eu îmi caut mântuirea mea și a lui!
Cât despre produsele de post din comerț întreb: mai este acesta post dacă le consum cu plăcere scl? Postul este înfrânare la toate, dar pot consuma ceva de care nu-s sigur???
A mânca un mare șnițel de soia, pe care punem un zar de margarină și un praf de piper, servit cu cartofi prăjiți, cu salată de andive înecate în maioneză de post nu este păcat din punct de vedere tehnic, dar îmi miroase un pic a fariseism.
__________________
florin m
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2010, 01:10:23
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Post

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "produs de post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: Arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
daca stii cel mai bine nu mananci
daca ai gresti nui nimic
cel mai bine vb cu duhovnicul tau
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2010, 01:39:28
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit 1 despre singuratate- 2 de ce altii au mai mult si altii mai nimic

1 cum putem sa rezistam la singuratate mai ales daca mai mereu am fost singuri
poate altii vor o familie si din cauza conditiilor nu se poate
sau nu poate sa ramana la manastire

2-despre darurile date de dumnezeu

stiu ca o sa sune aiurea dar sunt suparat pt ca e nedreptate
altii au familie frumoasa casa frati si surori si alte daruri precum desenul voce de a canta si altele
si altii care desi nu rata bine nu au casa nu au parinti mai au si necazuri si boli parca intentionat li se intampla asta si nu se schimba mai nimic
si va spun ca din cauza acestor lipsuri nu poti sa ai chiar prietenii care ii vrei sau prietena pe care o iubesti
sau viata cat de cat fericita
de ast apare si invidia
dumnezeu e bun si milostiv dar totusi nu da la toti la fel
sincer ru nu vroiam viata asta
pt ca ori cat d emare a r fi rasplata nu oate face sufletul fericit sau sa schimbe cu ceva necazul care il ai
de ex daa eu nu sunt cu acea pesoana pe mine nu ma int cat e rasplat de mare
pt ca rasplata nu o poate aduce la mine
pt ca amintirile frumoase care le poti avea in familie nu poti sa le ai in rasplata de apoi\
de asta chiar nu ma mai int cat de mare u mica e rasplata daca ma mantuiesc
\ de ast am doare ca nu am avut ce au si altii
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2010, 19:18:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
1.Daca nu stim si ne infruptam nu e pacat dar daca aflam e bine sa marturisim. De asemenea atunci cand ne infruptam cu voie sau fara voie putem sa tinem post intr-o alta zi dar numai cu binecuvantarea duhovnicului. Mie mi se intampla uneori sa mananc lunea de frupt atunci cand nu eram acasa si apareau diferite situatii dar pentru ca era o fagaduinta inaintea lui Dumnezeu mi se dadea drept canon sa tin post o alta zi marti sau joi stiut fiind faptul ca sambata si duminica nu se posteste decat in perioadele de post.

2. Cat despre produsele din comert asa zis de post nu am incredere deloc. De foarte multe ori am gasit scris mare "de post" pe o cutie de prajituri si cand citeai la ingrediente gaseai oua. Consider ca astazi este o goana mare dupa bani si nu conteaza cum sunt castigati asa ca se merge pe inselare dar noi trebuie sa fim precauti si sa nu uitam ca ceea ce este facut in casa este cu adevarat de post si poate mai putine E-uri...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2010, 19:34:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
1 cum putem sa rezistam la singuratate mai ales daca mai mereu am fost singuri
poate altii vor o familie si din cauza conditiilor nu se poate
sau nu poate sa ramana la manastire

2-despre darurile date de dumnezeu

stiu ca o sa sune aiurea dar sunt suparat pt ca e nedreptate
altii au familie frumoasa casa frati si surori si alte daruri precum desenul voce de a canta si altele
si altii care desi nu rata bine nu au casa nu au parinti mai au si necazuri si boli parca intentionat li se intampla asta si nu se schimba mai nimic
si va spun ca din cauza acestor lipsuri nu poti sa ai chiar prietenii care ii vrei sau prietena pe care o iubesti
sau viata cat de cat fericita
de ast apare si invidia
dumnezeu e bun si milostiv dar totusi nu da la toti la fel
sincer ru nu vroiam viata asta
pt ca ori cat d emare a r fi rasplata nu oate face sufletul fericit sau sa schimbe cu ceva necazul care il ai
de ex daa eu nu sunt cu acea pesoana pe mine nu ma int cat e rasplat de mare
pt ca rasplata nu o poate aduce la mine
pt ca amintirile frumoase care le poti avea in familie nu poti sa le ai in rasplata de apoi\
de asta chiar nu ma mai int cat de mare u mica e rasplata daca ma mantuiesc
\ de ast am doare ca nu am avut ce au si altii

Nu exista nu se poate! Daca vrem cu adevarat sa nu fim singuri si Il rugam pe Dumnezeu sa ne ajute, ne ajuta!
Nu banul ne face fericiti e adevarat ca lipsa banului poate aduce cearta dar eu mai cred ca sufletul este primordial, banii se fac dar ce te faci daca ai bani si tot nu te intelegi cu cel sau cea de langa tine?

Dumnezeu nu e nedrept! Fiecare primeste dupa putinta lui iar noi nu trebuie sa ne dovedim a fi niste slugi lenese asemenea slugii cu un talant. Fiecare are un dar care trebuie descoperit si inmultit. Grija lui Dumnezeu fata de oameni este egala si Dumnezeu nu acorda atentie mai mult unuia si mai putin altuia, nu!
Te-ai gandit vreodata ca toti cei pe care tu ii vezi cu vile si piscine au alte necazuri care le macina sufletul? Poate nu dorm nopti intregi gandindu-se cum sa nu piarda afacerile, sau un membru al familiei este bolnav sau copii neascultatori etc. Te-ai gandit vreodata ca cei care iti par fericiti sunt departe , foarte departe de Dumnezeu si Dumnezeu le rasplateste faptele bune aici pe pamant si apoi urmeaza judecata?
Sa nu ne bucuram cand nu avem necazuri! Unii Parinti se intristau foarte tare cand trecea o zi fara un necaz sau incercare intrucat lipsa acestora ii facea sa exclame:" m-a uitat Dumnezeu!"
Cat despre familie fiecare poate sa si-o intemeieze totul e sa gasesti persoana potrivita si tot Dumnezeu ti-o scoate in cale daca ii ceri ajutorul sa ai o casatorie binecuvantata de El.
Sa nu ne impotrivim lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2010, 20:26:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate intr-o zi stiinta va avansa atat de mult incat va ajunge sa sintetizeze friptura identica 100% gust/miros/textura din produse care nu sunt de origine animala.

Daca vom manca exclusiv astfel de friptura vegetala se mai cheama ca tinem post?

Deja putem sa ne punem intrebarea asta si in prezent cand exista atatea produse "de post" care pretind a le inlocui pe cele de origine animala inclusiv prin gust/miros/consistenta..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2010, 20:27:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dar noi nu suntem niciodata singuri. Nici pustnicii nu sunt singuri. Pe langa Hristos, langa om traieste si ingerul si demonul, fiecare cu gandurile trimise de acesta.

Nici daca te-ai duce in mijlocul Siberiei in stepa arctica la -50C cu nici o vietate in preajma nu inseamna ca esti singur.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
doua intrebari ramase... victortiti89 Din Vechiul Testament 17 17.05.2011 09:54:31
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 01:31:41
Doua nebunii Marius22 Generalitati 12 29.10.2010 16:27:16
Casatoria a -doua- floaredecolt Nunta 3 12.03.2009 18:15:24