Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.05.2013, 22:27:29
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bercaru_diana Vezi mesajul
Buna!
As vrea sa iti adresez o intrebare..
Din ce observ, aceasta e o pagina care promoveaza toleranta, intelegerea, credinta in Dumnezeu, iubirea fata de aproapele nostru indiferent cat greseste sau din ce familie provine, indiferent ca a divortat sau nu, indiferent de mediul in care traieste..
Cum poti tu sa judeci atat de aspru oamenii?
Stii femeia aceea din Biblie care aproape era sa fie omorata cu pietre? Stii ce le-a spus Isus Hristos oamenilor care vroiau sa o omoare? SA ARUNCE CU PIATRA CINE NU ARE NICI UN PACAT!
Te rog sa nu intelegi gresit, dar hai sa fim buni unii cu altii, sa ne toleram (cu defecte sau calitati), sa ne intelegem..pentru ca asta e mesajul transmis de credinta pe care sustii ca o ai!

Sa aveti o zi buna!
Imi place sa cred ,ca mesajul dvs, ca reactie la cele scrise de mine, nu este doar rodul faptului ca v-ati simtit vizata ca facand parte din categoriile precizate !!!
Insa ,chiar daca lucrurile stau asa, nu e nici o tragedie,important e cand omul se intoarce cu fata inspre Dumnezeu, si face fapte bune !!!
In acest context ,vad si pasajul biblic al femeii lapidate,ca tentativa cristica de recuperare a omului din pacat !!!
Lui Cristos nu-i folosea cu nimic o femeie moarta, ucisa cu pietre ,ci ai folosea isutit mai mult una vie, din perspectiva posibilei ei recuperari de pe calea gresita pe cea buna !!!
De aceea , in acest ton, e de recomandat si de dorit, ca isansi acei oameni proveniti din familii divortate,sau ei insisi divortati, sa traga invatamintele cele mai dure si mai puterncie din situatia lor jalnica, spre folosul lor viitor, pentru a nu repeta sau cadea in acele greseli ale celor din jur la care ei au fost martori !!!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.05.2013, 22:59:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dvs.aveti o atitudine intransigenta la adresa avortului in special sau la adresa femeilor in general?


Avortul este un pacat colectiv,de cele mai multe ori.
Yasmina, ai urmărit firul discuției?
Dacă nu, fii bună te rog și revezi, mai întâi. (Am răspuns deja mai sus la întrebarea ta, adresîndu-mă Annytei în postarea cu numărul 64.)

Cât privește avortul, eu cred că e păcat colectiv întotdeauna. Dacă luăm la bani mărunți cestiunea...

Last edited by cezar_ioan; 14.05.2013 at 03:08:44.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.05.2013, 08:05:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Casatoria cu o persoana divortata

In privinta avortului exista topic separat pentru aceasta chestiune, asadar prea multe nu cred ca ar fi de spus! Exceptand situatia in care sarcina ar pune in pericol viata mamei (aici un cadru medical trebuie sa explice mai bine) sau cand sarcina a aparut ca urmare a unui viol (aici numai o femeie poate intelege o alta femeie ce trece printr-o astfel de situatie), in rest avortul este egal cu crima!

In privinta subiectului topicului, am urmarit parerile exprimate de colegii de forum, sunt opinii bine gandite si utile, insa mi se pare (poate gresesc) ca prea despicam firu'in patru! In viata reala situatiile se trateaza de obicei mai simplu: daca doi oameni adulti care au divortat anterior constata ca au sentimente adevarate reciproce nu cred sa fie o problema deoasebite ca se recasatoresc!
Ca a doua casatorie nu este perfecta, ca vorba aia "prima iubire nu se uita nicioadata"", insa viata in cele mai multe cazuri nu este nici perfecta si nici ideala!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.05.2013, 08:23:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Yasmina, ai urmărit firul discuției?
Dacă nu, fii bună te rog și revezi, mai întâi. (Am răspuns deja mai sus la întrebarea ta, adresîndu-mă Annytei în postarea cu numărul 64.)

Cât privește avortul, eu cred că e păcat colectiv întotdeauna. Dacă luăm la bani mărunți cestiunea...
Da,am urmarit discutia.
Ma bucur ca si dvs impartasiti aceiasi impresie ca si mine despre avort :)
In rest,nu mai am neclaritati,atat am dorit sa subliniez.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.05.2013, 08:30:22
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In privinta avortului exista topic separat pentru aceasta chestiune, asadar prea multe nu cred ca ar fi de spus! Exceptand situatia in care sarcina ar pune in pericol viata mamei (aici un cadru medical trebuie sa explice mai bine) sau cand sarcina a aparut ca urmare a unui viol (aici numai o femeie poate intelege o alta femeie ce trece printr-o astfel de situatie), in rest avortul este egal cu crima!
In toate cazurile este o crima: Primul caz, parafrazez "mama se mantuie prin nastere de prunci" iar al doilea caz se poate folosi adoptia, nu avortul.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In privinta subiectului topicului, am urmarit parerile exprimate de colegii de forum, sunt opinii bine gandite si utile, insa mi se pare (poate gresesc) ca prea despicam firu'in patru! In viata reala situatiile se trateaza de obicei mai simplu: daca doi oameni adulti care au divortat anterior constata ca au sentimente adevarate reciproce nu cred sa fie o problema deoasebite ca se recasatoresc!
Ca a doua casatorie nu este perfecta, ca vorba aia "prima iubire nu se uita nicioadata"", insa viata in cele mai multe cazuri nu este nici perfecta si nici ideala!
Multumesc frumos pentru raspuns
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.05.2013, 10:31:27
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Vin si eu cu o intrebare ce ma framanata in ultimul timp (nu sunt in situatia aceasta ci pur si simplu m-am gandit mai mult la ea): oare este pacat sa te casatoresti cu o persoana divortata, daca acel divort a avut loc datorita neintelegerii in fostul cuplu (exclus adulterul)?

Multumesc anticipat pentru parerile dvs.
AGabriela
Da uite acum am rasfoit printre subiectele tale si pot sa spun ca da este un pacat mai ales daca acea persoana are copii! Este pacat tocmai pentru ce ti-am scris si in mailul de ieri!
Tot ceea ce Scriptura ne spune si noi facem impotriva ei pentru ca avem dezlegare pamanteasca (orbeasca sau in necunostinta de cauza) dar stim ca incalcam Cuvantul Lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura) este mare pacat, chiar daca vom avea dezlegare pamanteasca, adica daca in veacul acesta s-a intunecat la minte sinodul si a dat voie la mai multe casatorii nu trebuie sa avem motive sa facem din asta o pricina a multumirii noastre, pentu ca Iubirea de aproapele se invata prin sot, daca ne tot impartim asa jumatatea, o sa ajungem cu sufletul ciopartit!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.05.2013, 11:12:44
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Stiu ca nu o recomanda, nu este de recomandat. Insa, desi repet, am vazut ca nu toti rezista la indiferenta si, in unele cazuri, chiar cei credincioasi iau decizia divortului (este drept ca acest lucru l-am observat doar cand nu au fost copii implicati la mijloc). Doua cazuri, apropiate am de acest fel. Unul pe care l-am descris si altul al unei prietene (colege) care era sa inebuneasca. Pentru ca din partea celuilalt nu mai erau dovezi de dragoste, prietenii mei (fiecare in cuplul sau) au decis sa plece. Amandoi pentru ca nu se mai simteau iubiti de cei cu care erau. Bineinteles ca eu stiu ambele probleme doar din afara si doar dintr-o parte, dar totusi, ce faci cand nu mai exista iubire desi Taina Cununiei a fost savarsita? Mi-e groaza sa ma gandesc ca as putea fi in locul lor vreodata. Sper sa ma fereasca Dumnezeu.
Sa imi fie cu iertare, insistenta mea a mai suparat pe cineva drag mie, dar nu pot sa ma abtin si sa nu iti spun si sa spun si celorlalti si sa imi amintesc mie, dar am sa o fac precum un inginer! Iubire=vesnicie in imparatia Lui Dumnezeu, Iubire=o viata in viata de acum! Daca intrerupi pentru o secunda iubirea si te uiti cu ochii in duga dupa altul, nu mai stii ce e iubirea, esti prins de desfrau si de pacatul placerii si asta nu e iubire, e desfranare!
Daca ai gresit pana a nu stii asta, respect-o macar dupa ce aflii asta! Dar cel care aude vorbele astea si spune ca sunt reguli, inseamna ca nu a ajuns sa stie ce inseamna a iubi cu adevarat! De ce sa se desparta, ca nu ii mai unesc sentimentele? Hey ... trezirea ce sentimente sa ii uneasca, daca ei se mint si s-au mintit inca de la inceput unul pe celalalt, atunci cand s-au jucat cu indragosteala, atunci cand pentru ei un sarut a fost joaca si ar fi trebuit sa fie ca o logodna, atunci cand unirea trupurilor a fost placere si trebuia sa fie ca o casatorie?! Toate se pot repara, dar ei nu vor, pentru ca ei fug dupa placere asa cum au fugit si pana acum, dar ascund asta de ei insisi si vei vedea ca prietenii tai cauta placere si nu au cautat niciodata o sotie sau un sot care sa le stea alaturi pana la adanci batraneti cand vor muri! Daca nu prietenii tai, atunci jumatatile lor! Daca Dumnezeu a legat, asa cum si tu ai spus, omul sa nu desparta! Daca a ales, ramne cu ce a ales si duce pana la capat! Iertarea este pentru cel care nu cunoaste toate astea, dar dupa ce le stie si continua sa le faca, inseamna ca omul nu il iubeste pe Dumnezeu cu adevarat, asa cum crede si iertarea vine tot mai greu! Nimeni nu ii va multumi pe acestia, decat pacatul, pentru ei sarutul a ramas o joaca si unirea trupurilor o pofta, adica spui tu tot cei credinciosi cer despartirea! Asta pentru ca cei credinciosi au vrut sa isi faca poftele fara pacat si s-au casatorit, dar defapt s-au mintit doar pentru a ajunge unul cu celalalt! Acum au realizat ca nu sunt unul pentru celalalt? Pentru ca au persistat in minciuna, si au cazut in desfrau atat de tare, incat acum se vad diferiti! Daca vor face adevarul se vor impaca, dar inima lor vrea desfraul de asta s-au despartit! Mare pacat ca se ascund in spatele bisericii si spun ca nu se inteleg din pricina aceasta, pentru ca nu este iertare, rabdare si nici adevar in ei!
Scriu si celorlalti ce ti-am scris tie:
A iubi, adica cand vezi pe cineva sa iti amintesti doar de jumatatea pe care ai aleso pana la sfarsitul vietii, altfel vei trai in desfraul mintii! Plus de asta daca nu vei iubi un om in acelasi chip o viata intreaga, cum crezi ca vei ajunge sa il iubesti pe Dumnezeu o vesnicie?! Daca vei ajunge sa iubesti un om in acest chip nu vei mai intra in desfrau, iar pe restul ii vei putea iubi fara ca mintea ta sa intre in desfranare la un momentdat! Dar sa gasesti pe cineva care sa faca la fel pentru tine sau sa il iubesti cu adevarat pana te va iubi si el cu adevarat! Daca renunti la asta, ai varianta unei vieti monahale care te protejaza cat poate de desfrau, insa cu reguli care nu sunt in conformitate cu firea omeneasca! Dumnezeu nu ne-a lasat sa ne ispitim unul pe celalalt, ci ne-a lasat sa traim firesc, dar nicidecum sa cadem in desfraul de a iubi prea multi in chipul acesta al jumatatii noastre, pentru ca daca vom avea prea multe jumatati ne vom cioparti prea tare sufletul!
In chipul acesta esti ferita de pacatul desfraului si vei putea sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti, ca pe un frate. Statulul de celibat te va pune mereu in impostaze care nu o sa aduca iubire, ci indragostire si multe neajunsuri si suferinte care atrag aceste jocuri ale indragostitului, suferinte care apar in momentele in care ramanem singuri, izolati de acesti prieteni. Apoi nu mai iubim nimic, nu mai vedem nimic, nu mai suntem capabili sa apreciem nimic ce este in jurul nostru!
Desfraul mintii sau curvia sunt lucruri din pricina carora ajungem sa nu mai iubim cu adevarat! De aceea dupa ce ne casatorim daca ne umbla ochii in dunga, in momentul acela intrerupem dragostea de o viata fata de sot si tot asa vom intrerupe si dragostea fata de Dumnezeu, cand vom minti sau vom ascunde ceva acpoapelui nostru! Trebuie sa invatam ca iubirea nu este un sentiment transferabil! Daca intrerupi vesnicia pentru o secunda, nu o mai poti numi vesnicie! La fel daca minti sau ascunzi ceva, inseamna ca nu mai iubesti! In schimb daca vom iubi cu adevarat pe sotul sau pe sotia noastra, vom vedea din acel celalalt aproape al nostru doar un frate care imi va aminti de sot, asa cum voi vedea din sot jumatatea mea care imi aminteste de Dumnezeu, asa cum monahul vede din orice frate pe cineva care ii aminteste de Dumnezeu, dar nu mai mut de atat! Iata ca Dumnezeu ne-a facut drumul mantuirii usor si nu ne-a lasat singuri, ne-a dat de ajutor jumatatea, dar atentie cum o tratezi in viata! Nu toti suntem pregatiti pentru viata de calugarie, de altfel Dumnezeu vrea sa fie mantuiti cei multi nu doar o parte mica din oameni!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.05.2013, 11:44:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca se trece foarte repede peste un aspect al "divortului".

NEINTELEGERILE si CERTURILE.

Eu nu as trece asa de repede peste argumentatia asta lapidara.
Daca sunt certuri: care a fost motivul certurilor?
De ce o cearta a dus la divort? Nu se gasea nici o solutie de mijloc? Daca in acel caz nu s-a gasit o solutie de mijloc intre soti, care au stat atatia ani impreuna, in cazul unei viitoare casatorii, atunci pentru o situatie similara... ce se va intampla?

A scazut dragostea intre soti? Era tensiune intre soti pe motive de bani, de sanatate, alte motive? Sotii s-au instrainat intre ei?


Eu ti-as recomanda sa fii extrem de atenta cu ce s-a intamplat in acea casnicie, si efectiv sa urmezi un interogatoriu pentru a afla ce a fost acolo. Altfel risti sa intri intr-o situatie similara.


Dar mai mult, iti recomand sa faci un canon de rugaciune catre un sfant, pentru a te povatui si ajuta in situatia ta. Citeste timp de 40 de zile un acatist.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.05.2013, 12:27:48
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca se trece foarte repede peste un aspect al "divortului".

NEINTELEGERILE si CERTURILE.

Eu nu as trece asa de repede peste argumentatia asta lapidara.
Daca sunt certuri: care a fost motivul certurilor?
De ce o cearta a dus la divort? Nu se gasea nici o solutie de mijloc? Daca in acel caz nu s-a gasit o solutie de mijloc intre soti, care au stat atatia ani impreuna, in cazul unei viitoare casatorii, atunci pentru o situatie similara... ce se va intampla?

A scazut dragostea intre soti? Era tensiune intre soti pe motive de bani, de sanatate, alte motive? Sotii s-au instrainat intre ei?

Eu ti-as recomanda sa fii extrem de atenta cu ce s-a intamplat in acea casnicie, si efectiv sa urmezi un interogatoriu pentru a afla ce a fost acolo. Altfel risti sa intri intr-o situatie similara.
Principalul motiv asemanator a celor doua cazuri la care m-am referit este lupta unuia si indiferenta celulalt, iar la un moment dat, cel care a luptat pentru salvarea situatiei, a cedat, chiar cel ce a fost luptator cerand divortul.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar mai mult, iti recomand sa faci un canon de rugaciune catre un sfant, pentru a te povatui si ajuta in situatia ta. Citeste timp de 40 de zile un acatist.
Eu nu sunt in situatia de a divorta pentru ca nu sunt casatorita (inca), iar acatiste timp de 40 zile voi mai face doar daca simt si/sau sunt povatuita de duhovnicul meu.
Multumesc oricum pentru recomandare
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.05.2013, 20:27:00
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Saptamana familiei

Iata ca saptamana acesta a fost saptamna familiei, in ziua de miercuri parintele Teoctis Daniel a transimis Crestinilor Ortodoxi mesajul de STOP DIVORTURILOR. Iata ca si biserica ortodoxa ia masuri in aceasta privinta. Mai avem mult de lucru insa la acest capitol din punct de vedere al cultului crestin pentru ca acest act al casatoriei este luat prea in gluma de oamenii din ziua de astazi si din joaca, ajung sa realizele ca viata e destul de serioasa la capitotulu asta si multe necazuri vin din aceasta zona, pentur ca atunci cand este momentul serios tinerii si nu numai vor sa se joace si sa se testeze unii pe altii. Ba cu mistere, ba cu minciunele, ba cu gand ascuns, ba cu viclesuguri fie ele cat de minci daca poate fi vorba de asa ceva!
Dumnezeu sa aduca lumina in familiile noastre care sunt sau care vor fi!
Reply With Quote
Răspunde