Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 09.10.2018, 14:06:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Presiunea din afară este foarte mare, iar noi nu am avem oameni cu coloană vertebrală care să ne apere. Ei doar joacă rolul de marionete. Atâta nebunie a fost zilele astea, încât am ajuns să-l suspectez pe Gheorghiu de complicitate. Cu siguranță nu este așa, dar cert este că PSD ne-a copt-o.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 09.10.2018, 15:28:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Acolo unde transgenderii fac legea, tatăl poate naște

https://www.activenews.ro/externe/Ac...e-naste-152987
Reply With Quote
  #283  
Vechi 09.10.2018, 18:41:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Presiunea din afară este foarte mare, iar noi nu am avem oameni cu coloană vertebrală care să ne apere. Ei doar joacă rolul de marionete. Atâta nebunie a fost zilele astea, încât am ajuns să-l suspectez pe Gheorghiu de complicitate. Cu siguranță nu este așa, dar cert este că PSD ne-a copt-o.
Nu spune asta daca nu dovedesti contrarul. Altfel spus, fiindca presiunea este foarte mare, nu stiu daca eu as fi fost vrednic sa fac altceva in locul lor, astfel ca-l admir pe deputatul acela USR care a demisionat din partid.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 09.10.2018, 22:57:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit „Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.”

Au trecut alegerile astea ptr referendum. De multe ori dupa niste alegeri dinastea imi aduc aminte de Mark Twain cu ale sale vorbe de succes: "€žDacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm."€

Jocurile zic eu au fost facute dinainte . Eram intr-o minoritate completa in birou, vinerea inainte de alegeri. Toti chititi sa nu mearga la vot.Dar parca duminica, cand am mers la vot cu sotia, si am vazut ca pe pagina noastra doar o persoana semnase, desi era catre ora 19, am ramas cam masca ,parca nu ma asteptam sa fie chiar in halul asta treaba.

Toate au fost judecate cred eu dinainte, ca sa nu putem sa ne spunem parerea ,cea mai buna arma dupa 90, diversiunea, fiind scoasa iara la inaintare. Ba, ca ce intrebare, ca de ce nu au pus intrebarea bine,ba ca eu stiu ce interes are Dragnea,ba ca nimeni nu are nici o treaba cu homosexualii aia ca altele sunt problemele PSD-ului,ca de ce nu a facut Biserica referendumul?... eu nu sunt cu partidele astea... mi se face lehamite.

Parca ce m-a deranjat mai tare ieri, si am rabufnit. Avem un post cam cretin de radio in birou,(habar n-am cum ii zice ca nu il suport)la un moment dat atat de dobitoci au fost ca sau legat si de Nesu si Ogararu ca sau dus la vot. Nimeni nu s-a sesizat ,ca el(Nesu) a spus ca ar aduce si rampa de acasa sa mearga la vot. Da el un om cu handicap motor a zis ca aduce de acasa rampa numai sa mearga la vot. Si nimeni nu s-a sesizat! Ba oare dece merge omul asta asa disperat la vot?...Comentatori postului asta dubios ,mi se pareau totdeauna niste natarai,dar acum parca au suit mult mai sus, pe directia asta.

Parerea mea ca suntem o tara prea mare, ca sa putem vota asa "de capul nostru".
Dumnezeu sa ne dea putere si rabdare ptr vremurile ce au sa vina.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #285  
Vechi 10.10.2018, 00:05:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Referendumul pentru familie nu a atins pragul de 30% necesar validării din cauza politizării evenimentului, a asocierii cu Liviu Dragnea, dar și pentru că întrebarea adresată electoratului a fost neclară, a declarat, luni, Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.
Reprezentantul BOR a precizat, într-un interviu pentru RFI, că tema referendumului nu a fost dezbătută suficient de societate, iar la eșecul scrutinului au contribuit și "dezinfomările din mediul online și politizarea evenimentului".
"Biserica română a primit cu mâhnire rezultatul referendumului. Nu este, însă, o înfrângere a Bisericii, este a celor care s-au lăsat captivi indiferenței personale, ignorării mizei acestui referendum și manipulărilor în special din mediul online", a explicat Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române
"S-a spus clar este referendumul lui X... Evident, cei care au spus asta în spațiul public s-au referit la domnul Dragnea, pe care l-au asociat într-un mod insistent cu acest referendum, ignorând faptul că actualii guvernanți erau obligați să organizeze acest referendum. Acum sau mai târziu. Faptul că l-au organizat s-a transformat ulterior într-un motiv de politizare a acestei teme", a precizat Vasile Bănescu.
Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei și-a exprimat convingerea că societatea românească nu va permite ca adopția de copii să fie accesibilă cuplurilor de același sex.
"Cred că nu se va ajunge în societatea românească la adopția de copii de către cuplurile homosexuale. Este o tema excesiv fluturată de unii", a mai spus Vasile Bănescu.
Biroul Electoral Central a anunțat că prezența la vot la închiderea urnelor, după două zile de scrutin, în cadrul referendumului pentru familie, aceasta fiind de 20,41%.
Drept urmare, referendumul nu a atins pragul pentru validare, conform legii, de 30% dintre cei aflați pe listele electorale permanente.
Dintre cei care au participat la urne, după ce Biroul Electoral Central a centralizat 99,8% din secțiile de votare, 91,57% au votat "DA", iar împotrivă au fost 6,46% dintre votanți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 10.10.2018, 09:41:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Savatie Baștovoi> https://m.facebook.com/story.php?sto...00002480054379
Reply With Quote
  #287  
Vechi 10.10.2018, 10:02:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred ca, de fapt, acesta a si fost motivul pentru care referendumul a fost demarat abia acum, in ceasul "al doishpelea".
Mai grav, presiunea internationala a devenit atat de greu de suportat incat Parlamentul n-a mai putut amana depunerea "parteneriatului" si de aceea a demarat referendumul in ultima luna, la "alibi" fata de romani.

Cred ca daca s-ar fi depus in Parlament mai intai "parteneriatul", romanii ar fi protestat sincer, iar mai apoi, pe fond de revolta ar fi votat referendumul mai multi ca la suspendarea Basescului, ceea ce ar fi atras pe plan international(in spatele usilor inchise) o ploaie de mustrari; ma tem ca strategia a fost "calculata" ca sa iasa cum a iesit.
Acum, dupa referendum, nu mai stiu cum ar fi fost daca s-ar fi organizat referendumul de la bun inceput, de la validarea de catre CCR.
Cert e ca Parlamentul, ales prin voia poporului, nu face voia poporului.
nu era mai bine ca la acest referendum sa se fi pus intrebarea daca suntem sau nu se acord cu casatoriile gay? In felul acesta, participarea la referendum ar fi fost MULT mai mare!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #288  
Vechi 10.10.2018, 10:21:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și care ar fi fost modificarea? Ca poți să nu fii de acord cu căsătoria gay și în același timp să nu fii de cord cu modificarea Constituției.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 10.10.2018, 12:54:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și care ar fi fost modificarea? Ca poți să nu fii de acord cu căsătoria gay și în același timp să nu fii de cord cu modificarea Constituției.
sunt doua decizii ale Curtii Constitutionale care au clarificat termenul "soti" din constitutie: un barbat si o femeie. Motivul refrendumului (de redefinire a familiei) nu-si avea rostul. De la inceput acest referendum a fost sortit esecului, asa cum s-a si intamplat
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #290  
Vechi 10.10.2018, 13:10:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Despre ce vorbești tu acolo? Obiectul referendumului a fost căsătoria, clarificarea termenului ”soți” și nu "redefinirea familiei". ”Redefinirea familiei” a fost parte din boicot. Familia monoparentală și celelalte forme ale ei ar fi rămas neschimbate. Asta ar fi trebuit sa știe poporul.

Last edited by simpllu; 10.10.2018 at 13:32:19.
Reply With Quote
Răspunde