Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.04.2008, 12:11:32
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Iosif,se pare ca ai o problema cu cei ce sunt ipotriva ecumenismului si-i cataloghezi nestiutori,neiubitori etc.Ia spune-mi ce diplome in teologie iti trebuie sa citesti ce scriu Sfintii Parinti sau alti mari teologi antiecumenisti?De ce nu vrei sa accepti si parerea altora care gandesc altfel decat tine?In orice caz in duhul ecumenismului si al iubirii pe care le tot invoci ar trebui sa fii mai respectuos cu cei de pe forum pe care-i jignesti si desconsideri.Doamne ajuta!
Negroponte, bine ai spus ca SE PARE! E doar o aparenta.

1. Am spus de mai multe ori ca ma bucur ca exista antiecumenism si o spun cu toata sinceritatea. Simt ca trbeuie sa existe si aceasta contra-miscare tocmai pentru a echilibra situatia atunci cand ecumenismul scapa de sub control.
2. Antiecumenism nu inseamna insa a DETESTA pe ceilalti, a-i DUSMANI! Nici duhovnicii si nici Sf Parinti antiecumenisti nu indeamna la o astfel de atitudine. Stii si tu, mai bine decat mine, cum se inversuneaza multi care inca nu stiu alfabetul credintei, dar se intereseaza de alte credinte si le comenteaza de parca pe-a lor ar cunoaste-o in profunzime.

3. Am intalnit antiecumenisti cu o atitudine extraordinara: fermi pe pozitia ortodoxa si totusi cu un respect si o dragoste fata de ceilalti care ii dovedea cu adevarat ortodocsi. De la ei am invatat ca e POSIBIL echilibru intre dragoste si adevar.

4. Ca sa citesti Sf. Parinti nu iti trebuie diplome, insa ca sa ii intelegi iti trebuie mai mult decat sa ii citesti. Si poate ca chiar ai nevoie de diplome in teologie ca sa ii intelegi pe Sfintii Parinti, pentru ca insisi Sfintii Parinti erau oameni de cultura, oameni de studiu...

5. Eu respect parerea tuturor. A respecta nu inseamna fi de acord cu ea. Critica mea nu se indreapta asupra persoanelor, ci asupra elementelor de atitudine care nu sunt conforme cu spiritul Ortodoxiei.

6. Nu am jingit si nu am desconsiderat pe nimeni pe acest forum. Toti imi sunt dragi, indiferent de opinia lor. Sunt oameni care Il cauta pe Dumnezeu si asta ii face deosebiti pentru mine. Cred ca aici suntem pentru a schimba idei, pareri, atitudini. De asemenea ca sa invatam unii de la altii.

7. Invoc duhul iubirii pentru ca acesta este caracteristic Ortodoxiei. Nu sufar de fatarnicie cand invoc acest duh. Stiu ca in acest duh trbeuie sa fim fie ecumenisti, fie antiecumenisti.


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.04.2008, 12:24:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa vedem ce spun Sfintii Parinti:

Sfantul Efrem Sirul (+379):
”Vai acelora, care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei cati murdaresc sfanta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!
Atunci la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi marturisirea credintei si unirea Botezului. Si daca am pastrat credinta curate de orice eres si pecetea nestearsa si haina curata… Se cuvine ca toti cei ce se apropie de Dumnezeu si vor sa se invredniceasca vietii celei vesnice, sa pazeasca mai intai de toate Credinta Ortodoxa neintinata. Dar nu trebuie sa fie tradata nepretuita comoara a credintei nici in schimbul dobandirii vreunei vrednicii, nici pentru lingusirile ocarmuitorilor, nici pentru a evita frica de ei.”
“Cuvine-se deci, sa dispretuim orice osteneala pentru dreapta marturisire a Domnului nostru Iisus Hristos… Sa fugi de purtarea familiala fata de schismatici si eretici! Mai mult, sa te feresti de erezia acelora, care Il despart in doua pe unicul Domn Iisus Hristos! Acestia cred in chip contrar celor 318 Sfinti Parinti care s-au intrunit la Niceea.”
“Pacatul fara iertare e fapta care se indreapta impotriva Duhului Sfant. Acestora nu li se va ierta pacatul nici in viata aceasta, nici in viata ce va a fie, pentru ca s-au opus lui Dumnezeu Insusi, de la Care se da izbavirea”

Sfantul Vasile cel Mare (+380):
“Vadita necredinta a ereticilor ne vatama putin. Cu toate acestea, cei ce poarta piele in blana de oaie si se prezinta pe dinafara cu chip pasnic, sfasie dinauntru oile cele intelegatoare ale lui Hristos si vatama mult, inselandu-I pe cei mai simpli. Acestia sunt mai periculosi si greu se apara cineva de ei. Ce lucru indraznet n-au facut acesti innoitori? Din aceasta pricina i-a despartit Biserica si s-au rupt de ortodocsi si au facut mincinoasa adunare… Totusi trebuie sa cunoasteti ca, prin harul lui Dumnezeu, nu sunteti singuri, ci aveti pe multi impreuna cu voi care apara Ortodoxia Sfintilor Parinti, care au alcatuit la Niceea evlavioasele dogme ale Credintei”.
urmeaza...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.04.2008, 13:34:05
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"Imi face mie impresia, sau BGC este intr-adevar o biserica ecumenica?"

BRU (ca aceasta e denumirea lor oficiala) este o biserica ai carei credinciosi sunt in criza de identitate confesionala. La inceput credinciosii ori nu au simtit unirea pentru ca erau naivi in nuantele dogmatice, ori daca le-au simtit nu erau suficient de treji duhovniceste pentru a le combate. Initial s-a vorbit doar de unirea cu Roma "cu toata legea noastra"... Acum se constata un curent de "finalizare" a unirii prin adoptarea a cat mai mult din ritul si traditia latina...

De aici confuziile intre credinciosii romani uniti. Unele parohii sunt conservatoare, tin ritul vechi, liturghia cea veche, altele sunt ultra-progresiste, aproape romano-catolice in expresie...

In acelasi oras veti putea vedea o biserica greco-catolica cu iconostas si porti imparatesti si una tot greco-catolica cu altarul in centrul bratelor, ca al romano-catolicilor, cu statui si orga, etc...

Eu am toata dragostea pentru romanii uniti, mai ales ca multi sunt oameni cumsecade, oameni cu stare si muncitori, cu familii frumoase, care se ingrijesc bine de cele ale lumii acesteia, dar in aspectele religioase sunt oarecum naivi.

Imi cer iertare de la cei pe care rindurile acestea ii tulbura.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.11.2009, 20:33:09
prvasile prvasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
Ecumenismul inseamna dialog si nu apostazie.Deci orice ce depaseste limitele unui dialog nu este ecumenism.Ca atare nu tot ce se intituleaza ecumenism este in realitate ecumenism si evident eu sunt de acord cu ecumenismul autentic si impotriva falsului ecumenism care duce spre apostazie.Unii ascund sub faldurile ecumenismului erori dogmatice ,dar sa nu ne inselamm: chiar daca isi intituleaza pompos erorile ,,ecumenism'in fapt ele raman erezii.
Frate, nu exista ecumenismu bun, ci doar un singur fel de ecumenism: sincretist si satanic.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.11.2009, 23:09:21
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit "Album de familie"

Cateva dintre cele mai frumoase poze de "familie"
Attached Images
File Type: jpg equmenizm3011.jpg (50,8 KB, 8 views)
File Type: jpg equmenizm1004.jpg (76,9 KB, 9 views)
File Type: jpg equmenizm1011.jpg (71,6 KB, 9 views)
File Type: jpg equmenizm2003.jpg (45,8 KB, 9 views)
File Type: jpg equmenizm3009.jpg (83,3 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 14.12.2009, 09:31:45
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit "orgie" ecumenistă la tv trinitas

Citat:
În prealabil postat de PadreCory Vezi mesajul
Cum detactam falsul ecumenism oare?Simplu.Este vorba de falsul irenism.
Uitați-vă aici oameni buni ce propovăduiește TV Trinitas. Dar mai ales cine-s actorii!!!
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/12...a-trinitas-tv/

Eu unul nu mai am comentarii de făcut când văd asemenea imagini
Reply With Quote
  #127  
Vechi 14.12.2009, 11:29:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Si daca ar fi sa fie ecumenism sub ortodoxie , si atunci ar fi rau :)?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 14.12.2009, 12:02:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tazy74 Vezi mesajul
Uitați-vă aici oameni buni ce propovăduiește TV Trinitas. Dar mai ales cine-s actorii!!!
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/12...a-trinitas-tv/

Eu unul nu mai am comentarii de făcut când văd asemenea imagini

Ma gandeam ca cine stie ce "orgie ecumenista" s-a intamplat la Trinitas...cand colo, o slujba de parastas pentru PF Teoctist, tinuta de ortodocsi, in stil ortodox, cu cativa episcopi catolici care tin cate o lumanare ca orice alti oameni obisnuiti, dintre care unul este invitat de PF Daniel sa spuna cateva cuvinte, ca cineva care l-a cunoscut, despre Teoctist celor prezenti. Apoi vorbeste Daniel...Nu vad nimic de "orgie." Interesant este ca desi se vede ca fiecare are scaun pregatot, nici unul dintre catolici nu se aseaza, nici macar in timpul predicii.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 14.12.2009, 13:13:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca s-a ajuns ca o simpla participare la o rugaciune ortodoxa a unor catolici sa fie numita orgie ecumenista, ..... fara alte comentarii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 14.12.2009, 13:33:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

eee... bigotismul asta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17