Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.05.2009, 14:28:26
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Este o intrebare la care de cele mai multe ori ne vine greu sa raspundem ... si anume : de ce pleaca unii ortodoxi la sectari?
Eu cred ca .... din lejeritate .... multi habar n-au ca sunt ortodoxi, si cauta "slujbe" mai scurte, rugaciune mai putina, stat pe scaun, si pralavageala in loc de intalnire cu Hristos.
Si cred ca cel mai importanta e ca : cei care trec nu cauta ADEVARUL ci confortul atat spiritual cat si material. Sa nu mai vorbim de ajutoarele care vin... Sa nu mai vorbim de "bagarea in seama" de care se bucura in special barbatii deoarece ajung "predicatori" ...
Sunt multe motive ... de ce pleaca ortodoxi .... dar cred ca aia care pleaca n-au nimic in comun cu ortodoxia si adevarul si habar n-au ca au fost vreodata sau au detinut adevarul.

Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.05.2009, 15:28:33
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Omul are și trup, nu numai spirit, deci nu se poate desprinde de forme și de formalism. Formele îmbracă întotdeauna fondul la om, altminteri credința lui rămâne o simplă ideologie, un exercițiu mental al prețiozităților. Oamenii declară că se iubesc, dar nu se rezumă la cuvinte dulci, ci probează aceasta prin fapte, gesturi și acțiuni de jertfelnicie. Mărturisirea de credință, de exemplu, este un gest formal. Mucenicii care și-au mărturisit aderența la creștinism, fiind convinși că aceasta le va aduce pedeapsa cu moartea, puteau foarte bine să renunțe la manifestarea formală, fiind conștienți de soliditatea credinței lor din inima lor. Oricare dintre ei ar fi putut să gândească așa: "nu voi mărturisi formal pe Hristos în fața prigonitorilor, deoarece credința mea intimă este totul. Dumnezeu vede ce este în inima mea și cât de mult cred în El, iar formalismul exterior este inutil și chiar periculos în aceste condiții".
Dar ei n-au făcut așa. Au preferat să fie formaliști, neascunzând formele care îmbracă fondul, și chiar au riscat să fie greșit judecați chiar de coreligionarii lor, ca niște oameni mândri și infatuați de credința și de superioritatea lor spirituală.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.05.2009, 17:51:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Oricare dintre ei ar fi putut să gândească așa: "nu voi mărturisi formal pe Hristos în fața prigonitorilor, deoarece credința mea intimă este totul. Dumnezeu vede ce este în inima mea și cât de mult cred în El, iar formalismul exterior este inutil și chiar periculos în aceste condiții".
Dar ei n-au făcut așa. Au preferat să fie formaliști, neascunzând formele care îmbracă fondul, și chiar au riscat să fie greșit judecați chiar de coreligionarii lor, ca niște oameni mândri și infatuați de credința și de superioritatea lor spirituală.

Avem marturii clare, bine documentate, ca primii crestini, nu ieseau ca "paduchele pe frunte" pe strazi sa marturiseasca FORMAL credinta lor.

De ce crezi oare ca se folosea un limbaj simbolic pentru instructiuni de intruniri liturgice clandestine - PESTELE - ?

Nu inteleg de unde s-a creat aceasta impresie eronata ca acei oameni erau altfel decit suntem noi? adica cu frica de represalii de tortura...oare nu erau si ei familisti cu neveste copii?..asa cum esti si tu?

Oare am uitat cum lucreaza securitatea?...care intii da cu pumnul si mai tirziu pune intrebari?
Oare organele de securitate imperiale romane crezi ca lucrau altfel?...tot asa si ei veneau cu "corbii negrii" si ridicau crestinii din pat la doua noaptea, ora dubiului...nu era nici o diferenta

S-a mai discutat aici, pe forum ca de unii singuri nu se aruncau in foc...ca doar nu isi pierdusera mintile, ci doar credeau, si intradevar multi nu se deziceau cind prinsi erau anchetati
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.05.2009, 20:57:41
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Pune mâna și mai citește din Viețile Sfinților să vezi de câte ori s-a strigat "Și eu sunt creștin!"
Acei oameni erau cu adevărat altfel decit suntem noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.05.2009, 21:00:36
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Cel mai cunoscut exemplu este cel al oșteanului care s-a inclus singur în numărul celor 40 de mucenici de la Sevasta. Nu l-a rugat nimeni să meargă la moarte.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.05.2009, 21:02:21
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Iar tu îl faci "păduchele pe frunte". Să-ți fie rușine.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.05.2009, 23:11:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Iar tu îl faci "păduchele pe frunte". Să-ți fie rușine.
Iarta-ma frate daca asta s-a inteles. M-am exprimat poate prea dur, voiam sa spun ca nimeni nu se expunea asa pur si simplu, nu ar fi normal, ci intr-o conjunctura care trebuie citita si inteleasa mai ales cind stim bine ca se ascundeau de prigonitori insa cind erau prinsi evident ca nu se deziceau....conjunctura poate similara celor care se aruncau inaintea tancurilor cu grenade in brate cind inaintau nemtii pentru a-si apara familia, neamul si tara de violul fascist...armate intregi de oameni sarmani in opinci aproape neinarmati se jertfeau cu pieptul inainte.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2009, 00:52:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
-Daca-l gasesti pe Hristos, cu adevarat,restul nu mai conteaza. Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc.,.

Da ....il gasesti pe Hristos....dar impreuna cu EL trebuie sa strabati viata aceasta , astfel incat sa ajungi la fericire vesnica.
Nu inseamna ca daca l-ai aflat pe EL trebuie sa stai relaxat, trebuie sa lupti ca nu cumva Diavolul sa te amageasca si sa-L pierzi.
Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc, sunt "drumuri" care te calauzesc spre Hristos, spre a-L gasi...dar daca "drumul" este stramb, la care hristos ajungi? Cred ca si cultul te sustine in viata ta ,altfel nu si-ar avea rolul...si nu ar fi atatea!!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.05.2009, 02:54:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
-Daca-l gasesti pe Hristos, cu adevarat,restul nu mai conteaza. Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc., sunt doar niste sisteme religioase.
"Pot totul in Hristos, care ma intareste". (Filipeni 4:13)

- Nu are importanrta daca-ti faci sau nu semnul crucii. Nici Sfintii Apostoli nu-si faceau cruce. Important este sa porti in inima Crucea lui Hristos.
Semnul crucii e f important. Pe zi ce trece realizez tot mai mult importanta semnului crucii. Nici nu stii ce pierzi, cand nu-l faci, Vasi...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.05.2009, 03:20:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Da ....il gasesti pe Hristos....dar impreuna cu EL trebuie sa strabati viata aceasta , astfel incat sa ajungi la fericire vesnica.
Nu inseamna ca daca l-ai aflat pe EL trebuie sa stai relaxat, trebuie sa lupti ca nu cumva Diavolul sa te amageasca si sa-L pierzi.
Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc, sunt "drumuri" care te calauzesc spre Hristos, spre a-L gasi...dar daca "drumul" este stramb, la care hristos ajungi? Cred ca si cultul te sustine in viata ta ,altfel nu si-ar avea rolul...si nu ar fi atatea!!!
Geony, in cazul acesta mai conteaza si faptele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07