Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.11.2017, 14:57:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

inca ceva, caracterul epistolelor lui pavel a fost de porunca, nu scria de complezenta ci insarcina. se adresa unu mediu iudaic, iudei sau adepti ai iudaismului necircumcisi, buni cunoscatori ai vt.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.11.2017, 16:09:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu stiu daca am inteles bine, dar citind Canonul 48 Trulan, am impresia ca unei familii i se propune sa divorteze pentru ca sotul sa implineasca o conditie nebiblica: celibatul.

Daca e asa, mi se pare o chestie oribila. Sa pui o conditie impotriva Bibliei si apoi sa sugerezi unei familii sa divorteze pentru a implini aceea conditie?
Perfect spus! "Ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta". Nu suslik sau Penti au zis-o: a zis-o Altcineva. Altcineva, mai mare decat toate organizatiile politico-mistice si sinoadele lor.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.11.2017, 16:13:00
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu am afirmat ca era impunere. Si nici nu m-am erijat intr-un expert biblic.
Apostolul și mulți din echipa lui de propovaduitori NU erau casatoriti.

Si sa stii ca tavaleala pe jos de ras nu te face, automat, sa ai dreptate.
Asa este, si adevarul e ca unii apostoli (cei casatoriti) si multi, foarte multi martiri erau implicati cu familiile lor cu tot in Biserica. A se vedea martirologiile.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.11.2017, 16:15:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu este principiul suprem. Sa pui orice altceva in locul lui Dumnezeu este blasfemie. Nu poti sa pui textul in fata fiintei.
Nici nu poti sa pui o hotarare luata de niste oameni dupa cinci cute de ani, inaintea invataturii apostolice.

Mantuitorul Hristos a zis: Ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă!
Nu poti pune hotararile unui sinod inaintea invataturii Mantuitorului.

E doar opinia mea, desigur. Subiectiva, cel mai probabil.
Dar asta cred.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.11.2017, 16:30:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Adevarul e ca Penti are dreptate. Si nu de la dansul, ci pentru ca asa a zis Domnul.
In afara de asta...hai sa numaram schismele si ereziile instigate, respectiv concepute de monahi si ierarhi-monahi. S-ar putea sa omit, nu sa adaug, si lista e...tot semnificativa:
- monofizitismul eutihian si miafizismul severian;
- schismele din vremea "sinodului adulterin" de pe vremea lui Teodor Studitul;
- schismele rascolnice si cele derivate din ele;
- tulburarea cripto-schismatica a "colivarilor": cum istoria le da dreptate invingatorilor, caci, surpriza! e scrisa de ei, a rezultat ca "colivarii" erau baietii buni. Evident, argumentul suprem: cel putin unul a fost bagat in sinaxar. Mda.
- schisma stilista, care nu mai are nevoie de prezentari, "glorioasa" de ea;
- schisma prezenta a nepomenitorilor raspopiti, care e si mai "glorioasa".
Solutia? control deplin al episcopilor si protopopilor asupra manastirilor, precum si combaterea ereziei eclesiologice fara nume, conform careia ieromonahul are har (!!!!) mai mult decat preotul de mir. E grav, pentru minimalizeaza Euharistia si comuniunea bisericeasca insele: ce are mai mult unul care nu are alte griji decat disciplina (nu imi plac arhaismele) si, eventual, diseminarea fanatismului pe internet sau printre naivii sai mireni? Ia numarati cati nepomenitori sunt ieromonahi sau au legaturi prea stranse cu acel mediu. V-ati prins? Reept, solutia nu e desfiintarea monahismului, ci punerea manastirii sub control complet si eliminarea fanaticilor din Biserica, prin caterisire si anatemizare.
Familia a fost lasata de Dumnezeu, calugaria a fost instituita de oameni. Ghici Cine e mai mare?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.11.2017, 16:32:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cine a compus Regulamentul?
Apostolii si colaboratorii lor apropiati.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.11.2017, 17:04:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Dacă e să fim riguroși și să fanatizăm căsătoria cu orice preț, atunci divorțații ar trebui excomunicați, și așa văd că mulți își fac punte la posibilitatea divorțului pentru ei, dar se perpelesc de grija căsătoriei.

Până și în secte e plin de necăsătoriți, Pustan se plângea că la el în adunare sunt mai multe femei decât bărbați și unele rămân pe dinafară la căsătorie, ori că multe îi scriu să organizeze o întrunire a „surorilor” necăsătorite, doar că mulți ignoră oamenii singuri din secta lor pentru că nu dă bine cu imaginea idilică de „evanghelic” model căsătorit.

Ar trebui dați jos de la amvon fanaticii căsătoriei cu orice preț de către celibatari pentru lipsă de bun simț, când tu ai 20-30% în sectă necăsătoriți la vârste care tind spre 40 de ani plus divorțați și văduvi , să mai bați monedă triumfalist pe familie ori să le scoți altora ochii pe tema aceasta, mi se pare neobrăzare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2017 at 17:06:11.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.11.2017, 17:10:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Perfect spus! "Ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta". Nu suslik sau Penti au zis-o: a zis-o Altcineva. Altcineva, mai mare decat toate organizatiile politico-mistice si sinoadele lor.
Și cine-i desparte? În canon se precizează clar "prin înțelegere întreolaltă (reciprocă)", adică numai dacă amândoi cad de comun acord să se despartă pentru o treaptă mai înaltă.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.11.2017, 17:14:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Familia a fost lasata de Dumnezeu, calugaria a fost instituita de oameni. Ghici Cine e mai mare?
Wow, asta e tare de tot! Ia mai gândește-te bine, chiar așa să fie?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.11.2017, 17:36:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
calugaria a fost instituita de oameni.
monahismul crestin a fost o prima forma de protestantism si cei mai multi istorici sunt de acord ca a fost de inspiratie budista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55