Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.08.2009, 17:38:58
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Deoarece el ne ispiteste cu ganduri rele normal ca le si cunoaste.Doamne du pe pustiu aceste ispite!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.08.2009, 18:47:27
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Eu cred ca diavolii nu ne cunosc gandurile, dar ni le pot citii din exterior.


Ce stiinta moderna citeste mintea omului? Psihologia.

Pai daca omul are la indemana cunostiinte prin care cunoaste ezitarile semenilor din pozitia piciorului, activitatea mainilor,directia privirii, modul de exprimare si tonul, atunci, necuratii diavoli, nici nu au nevoie de citirea mintii ca sa ne cunoasca gandurile.


Doua exemple: un calugar si un mirean.
Diavolii vin in gand la amundoi si le zic...: "ia uite ce bine arata femeia aceia".
Mireanul, sta nitel , apoi zice ca nu curveste daca intoarce capul, si il intoarce.
Monahul, incepe sa rada si are o conversatie cu el insusi, despre ce . . . numai el stie, dar nu intoarce capul.


Dupa un timp:
Mireanul cade - pt ca a raspuns la stimulul psihologic.(diavolilor)
Monahul nu cade, pt ca nu a ezitat.



Deci in functie de raspunsurie noastre purtam mereu un razboi psihologic cu diavolii . Ne vad tot ce vorbim, tot ce ne supara, tot ce ne dorim, tot ce facem, TOT. Mai au nevoie sa ne cunoasca gandurile ?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.08.2009, 19:36:37
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

De aceea smerenia are o valoare extraordinara?
Pentru ca cel cu adevarat smerit tine post in taina, face milostenie in taina , se roaga in taina ...nu se lauda..
Oare asa putem sa luptam cu diavolul?Il derutam foarte tare daca toate gandurile noastre bune incercam sa le tainuim cat mai mult?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.08.2009, 21:57:06
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
De aceea smerenia are o valoare extraordinara?
Pentru ca cel cu adevarat smerit tine post in taina, face milostenie in taina , se roaga in taina ...nu se lauda..
Oare asa putem sa luptam cu diavolul?Il derutam foarte tare daca toate gandurile noastre bune incercam sa le tainuim cat mai mult?
  • Foarte adevarat ce zici. Este o limita finuta . Nu trebuie sa luptam psihologic, dar suntem atacati psihologic. Ei (diavolii) au arma psihologiei noi avem harul si iubirea de oameni a lui Hristos. Trupul si Sangele Lui. Pe PreaCurata Maicuta si toti Sfintii.

  • In spatele fiecarei ispite a gandului este o metoda de manipulare. De exemplu diavolul va incerca sa ne convinga prin frica, prin repetarea minciunii, prin presiunea celorlalti, prin exemple negative ale preotilor, prin rautatea oamenilor sa ne indeparteze de ceea ce ne duce la Dumnezeu.

  • Trebuie sa stim ce vrem asemenea monahului . Nu ca ne folosim de psihologia dracilor. Folosim armele Bisericii. Post, rugaciune, curatie si curaj nebunesc !

  • foarte buna interventia ta. chiar necesara. suntem destul de limitati in a exprima totul exact cum am vrea.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.08.2009, 22:04:49
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am citit pe undeva ca nu... dar mie imi vine greu a crede
Daca noi oamenii excelam in ceea ce priveste inteligenta, din punct de vedere a fiintelor pur spirituale se spune ca diavolul e cea mai inteligenta fiinta. Deci cum se face ca din tot arsenalul de cunostinte, tocmai ghicirea/cunoasterea gandurilor este imposibila pentru un drac?
Atunci cum mai lupta demonii cu crestinii, nestiindu-le inclinatiile, slabiciunile, temerile, pasiunile, etc.?
Zau ca nu inteleg... luminati-ma un pic

Aaaa si nu imi sariti in cap, poate vi se pare absurda intrebarea... dar nu va ganditi ca sunt multi care cu puteri diavolesti au capacitatea sa cunoasca gandurile oamenilor? Sau aia or fi tot de-ai lui Dumnezeu? :|
Este doar o parere personala.La mine exista capacitatea de a-mi privi gindurile cam tot timpul.Nu stiu de unde,nu stiu cum,stiu doar ca am aceasta capacitate.Si ca urmare pot sa va spun ca,daca privesti gindul de care o fi,nu are putere asupra ta.Gindul are putere doar daca primeste atentia ta.Altfel nu are nici un fel de putere.
Amin.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.08.2009, 22:13:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Este doar o parere personala.La mine exista capacitatea de a-mi privi gindurile cam tot timpul.Nu stiu de unde,nu stiu cum,stiu doar ca am aceasta capacitate.Si ca urmare pot sa va spun ca,daca privesti gindul de care o fi,nu are putere asupra ta.Gindul are putere doar daca primeste atentia ta.Altfel nu are nici un fel de putere.
Amin.
Păi tocmai te-a doborât gândul, că ai această presupusă "putere"( capcitate ) de a-ți privi gândurile. Cât de înșelătoare sunt cele venite de la cel înșelător , cazi în capcană, și crezi că te-ai izbăvit ! ! ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.08.2009, 09:07:52
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Este adevarat podolski_2 ,
aceste arme de lupta la indemna oricui:smerenia , postul , ascultarea ,rugaciunea ,milostenia sunt de o finete si subtirime a intelegerii extraordinare.
Le-am inteles dupa mult timp de infruntare si lupta cu ispitele.
De exemplu prima oara cand am reusit sa tin post negru am avut o stare de euforie ,o energie , o bucurie , pace , liniste ,exuberanta pe care nu le-am mai trait niciodata...Si toate astea dupa ce o zi am muncit din greu doar cu trei inghitituri de agheasma si o bucatica de anafura !
Nu m-am gandit ca povesind toate astea celor apropiati mie ar fi o lauda de sine !
Era o fericire care vroiam sa o impartasesc,sa le spun ca nu e imposibil ,sa le spun sa nu se mai planga ca nu pot sa tina macar un post usor (iata aici ii si judecam)pentru ca se poate , daca ai credinta si te rogi la maica domnului sa-ti ajute.
Stiti ce am patit? Unii m-au inteles dar nu mi-au urmat exemplu, altii m-au crezut nebuna (si i-am starnit sa huleaca!) ,m-am certat cu altii , iar eu dupa catva timp nu am mai putut din diverse motive(nu am mai avut putere !)sa tin post negru.Nu am mai avut niciodata acea stare de bine.In ziua in care vroiam sa tin post negru , incepand cu ora 12 sau 14 ma durea capul atat de tare incat pur si simplu nu ma rezistam trebuia sa iau pastile .Acest lucru s-a repetat de cateva ori! Si toate astea pentru ca nu am inteles ce inseamna sa fi cu adevart smerit.
Concluzia:
tot ce am crezut ca e bine si ma ajuta sa ma inoiesc sufleteste , sa lupt cu deznadejdea , cu tristetea , cu disperarea si am spus cu voce tare s-a intors impotriva mea.
Am avut totusi si un mare foloas:
am inceput sa inteleg e e smerenia
Si trebuie sa o iau de la capat.

Last edited by maria63; 11.08.2009 at 09:17:20.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.08.2009, 17:06:40
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Păi tocmai te-a doborât gândul, că ai această presupusă "putere"( capcitate ) de a-ți privi gândurile. Cât de înșelătoare sunt cele venite de la cel înșelător , cazi în capcană, și crezi că te-ai izbăvit ! ! ! . . .
Cind postez aici (si ma refer la mine) in cele scrise ca raspuns pentru altii,caut sa fiu inteles iar daca trebuie sa fac o comparatie (folosesc termenul de NOI) in acea comparatie ma dau pe mine ca exemplu (daca comparatia/explicatia este negativa) dar observ ca dvs,in timp ce folositi cuvintul ''iarta,iarta'' aruncati cu venin.Dar sinteti prea infierbintat ca sa observati acest lucru.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.08.2009, 20:21:30
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Cind postez aici (si ma refer la mine) in cele scrise ca raspuns pentru altii,caut sa fiu inteles iar daca trebuie sa fac o comparatie (folosesc termenul de NOI) in acea comparatie ma dau pe mine ca exemplu (daca comparatia/explicatia este negativa) dar observ ca dvs,in timp ce folositi cuvintul ''iarta,iarta'' aruncati cu venin.Dar sinteti prea infierbintat ca sa observati acest lucru.
Si imi pare rau de cele postate,dar nu regret.Unii oameni,sint pietre de incercare pentru altii,si aceste pietre TREBUIE DEPASITE.Si ei au un rol pe pamint.Datorita lor,ni se ofera ocazia sa devenim mai puternici (puterea este de la Dumnezeu...forta este din lume).
Amin.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.08.2009, 22:15:43
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am citit pe undeva ca nu... dar mie imi vine greu a crede
Daca noi oamenii excelam in ceea ce priveste inteligenta, din punct de vedere a fiintelor pur spirituale se spune ca diavolul e cea mai inteligenta fiinta. Deci cum se face ca din tot arsenalul de cunostinte, tocmai ghicirea/cunoasterea gandurilor este imposibila pentru un drac?
Atunci cum mai lupta demonii cu crestinii, nestiindu-le inclinatiile, slabiciunile, temerile, pasiunile, etc.?
Zau ca nu inteleg... luminati-ma un pic

Aaaa si nu imi sariti in cap, poate vi se pare absurda intrebarea... dar nu va ganditi ca sunt multi care cu puteri diavolesti au capacitatea sa cunoasca gandurile oamenilor? Sau aia or fi tot de-ai lui Dumnezeu? :|
Am vazut topicul si am vazut ca are ceva pagini, dar vorbesc serios cand nu am citit absolut niciun un post in afara de primul. Nu am citit pentru ca stiu sigur raspunsul la aceasta intrebare, desi pare putin ilogic, dar mai apoi se limpezeste cu lamuririle de vigoare. Iti spun deschis ca raspunsul in aflii intr-o carte de Ilie Cleopa, nu mai stiu care, dar tu ia si sapa.

Nu, diavolul nu ne stie gandurile. Diavolul nu e parte din noi. Daca ne-ar stii gandurile, asta inseamna ca e in noi, si ca noi ne luptam impotriva noastra, impotriva trupului nostru, or Sf. Petru zice clar: lupta noastra nu e impotriva firii noastre trupesti; e impotriva stapanitorilor veacului acestuia (nu stiu exact versetul.) Prin urmare, diavolul nu este in noi, este ceva exterior noua, si nu ne stie gandurile, ni le anticipeaza si le intuieste cu o inteligenta extraordinara, de aceea ni se pare ca le stie. Nu ne cunoaste gandurile, pentru ca asta ar insemna sa ducem o lupta in care sigur am iesi invinsi, odata ce e inteligent destul sa ne poata manipula cum vrea el. Nu ni le stie pentru ca asta ar insemna ca el sa fie de vina pentru pacatele noastre. Acum iti spun un lucru si mai surprinzator pentru tine: nu diavolul e vinovat pentru pacatele noastre. La judecata de apoi, diavolul acuza: uite aici ai pacatuit, te-ai dus la bar in loc de biserica. Ingerul pazitor care te calauzeste se intristeaza si tu spui plangand: dar, Doamne, tu m-ai facut sa merg acolo. Diavolul se mira si spune:Eu?! Te-am dus eu de mana cumva? Te-am obligat eu sa mergi cumva? Tu singur te-ai dus, eu numai ti-am propus.

Sa iti dau si o comparatie. Ghicirea viitorului se bazeaza pe soaptele diavolilor. Multa lume a cazut in pacatul spiritismului, si asta doar pentru ca li s-au spus lucruri care s-au si intamplat in realitate. Diavolii nu cunosc viitorul, insa il pot ghici cu usurinta. Statisticile umane fac acelasi lucru, numai ca la un nivel mult mai prost. In asa fel diavolul ghiceste si ce gandesti. Stai in fata calculatorului, nu stie ce ganduri ai: pot sa fie ganduri bune, rele. Nu le stie, insa iti da in gand sa te joci 5 ore un joc si sa pierzi timpul aiurea, in loc sa lucrezi timpul asta. Indiferent de care este viitorul, el iti propune. Tu accepti.

Apoi este si mecanismul amintirii: esti baiat, vezi o fata frumoasa pe strada, iar seara, scoate amintirea la suprafata; el le foloseste pentru a te atrage in pacat sau a te sminti; ti se pare ca iti stie gandurile si amintirile; de fapt, nu le stie pe ale tale, el si le foloseste pe ale lui: era de fata cand ai vazut fata aceea; a vazut ca te uitai atent si patimas: el tine minte. Tine minte toate lucrurile care le faci, in asemenea masura cum mintea extraordina a ingerului pazitor, nelimitata de trup, tine minte toate lucrurile care le faci intr-o viata de om.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 15.08.2009 at 22:20:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....? mehiel Vrajitoria 10 22.11.2011 13:26:00
Pentru a ne cunoaste mai bine chefdejoaca Generalitati 5 02.12.2010 11:04:09
cunoaste cineva? Ioana-Andreea Preotul 2 21.03.2010 21:36:18