Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 05.09.2009, 17:24:48
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

"......Ii iubesti deci pe dusmanii tai ,pe cei care te-au nedreptait, te-au renegat , au refuzat sa te ajute desi tu ai fost intotdeauna sprijinul lor ,haina lor de vreme rea,pe ce ce te-au uitat,te-au ranit sufleteste , te-au mintit, te-au inselat , te-au dezonorat ,te-au tradat , te-au vandut ?
Si cu toate astea ii iubesti pana la lacrimi , te-ai sacrifica pentru ei pentru ca stii ca numai tu ii poti ajuta si faci asta neconditionat!!!!....."

Da asa inteleg eu iubirea .
In acest fel iubeste Dumnezeu oamenii .
Si sa stii ateule ca spre acest fel de iubire aspira toti cei care vor sa se mantuiasaca!
Nu poti sa ii faci in nici un caz egoisti sau sa afirmi ca scopul lor in viata este egoist .


Toti cei care i se inchina Lui , au simtit macar si pentru o clipa caldura dragostei si iubirii sale de oameni si a fost de ajuns sa inteleaga ca aceasta e mai presus decat iubirea pe care ti-o poate purta un om.
Cred ca iti dai seama ca multi au simtit asta in situatii limita cand oameni dragi sau prieteni pe care ii credeau aproape le-au intors spatele.
Dumnezeu sa te ierte si sa te ajute!





  #232  
Vechi 06.09.2009, 09:33:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
"......Ii iubesti deci pe dusmanii tai ,pe cei care te-au nedreptait, te-au renegat , au refuzat sa te ajute desi tu ai fost intotdeauna sprijinul lor ,haina lor de vreme rea,pe ce ce te-au uitat,te-au ranit sufleteste , te-au mintit, te-au inselat , te-au dezonorat ,te-au tradat , te-au vandut ?
Si cu toate astea ii iubesti pana la lacrimi , te-ai sacrifica pentru ei pentru ca stii ca numai tu ii poti ajuta si faci asta neconditionat!!!!....."

Da asa inteleg eu iubirea .
In acest fel iubeste Dumnezeu oamenii .
Si sa stii ateule ca spre acest fel de iubire aspira toti cei care vor sa se mantuiasaca!
Nu poti sa ii faci in nici un caz egoisti sau sa afirmi ca scopul lor in viata este egoist .


Toti cei care i se inchina Lui , au simtit macar si pentru o clipa caldura dragostei si iubirii sale de oameni si a fost de ajuns sa inteleaga ca aceasta e mai presus decat iubirea pe care ti-o poate purta un om.
Cred ca iti dai seama ca multi au simtit asta in situatii limita cand oameni dragi sau prieteni pe care ii credeau aproape le-au intors spatele.
Dumnezeu sa te ierte si sa te ajute!
Asta se numeste ipocrizie si vorbe goale.
Habar nu ai cum iubeste Dzeu oamenii, in nici un caz asa cum ai insirat tu mai sus (spune-mi te rog cum iubeste Dzeu o mama care tocmai si-a pierdut copilul intr-un accident).
Te rog sa-mi spui cam cum te sacrifici tu, sau macar cum te-ai putea sacrifica pentru, sa zicem, africanii ce mor pe capete, nici macar nu am pretentia sa te sacrifici pentru un dusman, daramite pentru un prieten.
  #233  
Vechi 06.09.2009, 12:54:44
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Toti cei care i se inchina Lui , au simtit macar si pentru o clipa caldura dragostei si iubirii sale de oameni si a fost de ajuns sa inteleaga ca aceasta e mai presus decat iubirea pe care ti-o poate purta un om.
Sunt convins. Mai ales pustiul din imaginea de mai jos. Sau sa fi ajuns asa pentru ca nu se inchina la dzeul corect?




Si chiar si daca se inchina la zeul gresit, e OK sa il lasi sa sufere si sa moara doar din cauza asta? Avand in vedere ca esti omnipotent, deci salvarea lui nu ar implica nici un efort din partea ta?

Last edited by konijiro; 06.09.2009 at 13:02:58.
  #234  
Vechi 06.09.2009, 13:28:35
emmanuela emmanuela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
recunosc....nu sunt o mare credincioasa, poate nici atee 100% nu sunt, intru rar intr-o biserica sa aprind o lumanare pt pers dragi disparute, tin post doar in ultimele zile si o fac doar pt mine, uneori am tendinta sa cred dar imediat ma lovesc de niste pereti duri cum sunt regulile bisericesti si atunci chiar ma zburlesc, de oameni asa zisi credinciosi care zic ca e pacat sa faci X, Y, Z dar ei fac mult mai multe si mai mari pacate decat am facut eu in toata viata mea, de lupi moralisti care daca ai comis si cea mai mica greseala te "exileaza" in tabara pacatosilor si-ti zic ca vei arde in iad....etc. acum , daca ma veti tolera ori ba....ramane la latitudinea voastra....
cauta-ti un duhovnic bun si ai sa vezi ca nu te mai lovesti de reguli si de ziduri...cand ai a vezi cat de intelegator e un duhovnic adevarat..ai sa spui ca tot postul trece foarte repede si toate nevoinetele le faci cu drag. daca vrei sa stii ce e cu adevarat pacat si ce nu...cauta duhovnicul, cere ca Domnul sa ti-l dea ca si eu am asteptat multi ani pana l-am gasit si apoi ai sa vezi ....lucruri cu adevarat frumoase.
numai bine
Doamne ajuta!
  #235  
Vechi 06.09.2009, 17:53:03
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Ha , ha iar te indepartezi de la subiect!
Era vorba de sufletul tau ,de cum iubesti tu ,de cata iubire stii si poti sa dai tu....si ca sa ocolesti subiectul ( probabil socotelile iti dau cu virgula si chiar cu minus!!!!)ai ajuns prin Africa, vezi Doamne ca sa scoti in evidenta cat de mult ii iubesti tu pe cei de acolo si cat de sfasiat sufleteste esti pe aceasa tema ...sau sa- l judeci tu(?????), pe Dumnezeu ...sa arati tu cat de nedrepte sunt judecatile sale !

Desteptule , daca ai stii sa citesti printre randuri ai fi inteles ca nu ma consider nici pe departe desavarita prin faptele mele , dar am inceput sa inteleg incotro trebuie sa ma indrept ... ma chinui sa urc si mereu imi luneca piciorul!

Spui ca sunt vorbe goale? Ha, Ha!
La inceput sunt vorbe , cuvinte, apoi fapte...asta daca vrei .

Asa e , nu pot sa cuprind cu mintea , cu nivelul meu de cunoastere iubirea lui Dumnezeu , dar sunt convinsa ca nimic din ce mi se intampla nu e "intamplator".
Fi convins ca si pe mine ma impresioneaza nenorocirea acelui copil, acelui pui de om, care e tratat ca un animal ....dar asta se datoreaza altor nenorociti de oameni care nu stiu sa pretuiasca viata , care nu au avut parte de iubire , care nu stiu sa iubeasca!
Eu nu pot a-l ajut pe acel micut, ma rog lui Dumnezeu sa -l ajute! In schimb pot sa ma zbat sa nu ajunga copii mei sau cei din jurul meu asa !
Asta ar trebui sa va preocupe si pe voi desteptilor konijiro si topcat ,ce puteti voi face, ce ati realizat voi, ce colt de rai ati construit voi in jurul vostru , in familia voastra , in mediul voastru social. Nu realizati cata iubire va trebuie pentru asta ?
Il judeci pe Dumnezeu topcat ?Ca nu plange pentru mama disperata care si-a pierdut copilul???De unde stii tu ???De unde stii tu ca nu cauta sa o ajute?
De unde stii tu cat de mult il iubeste acea mama pe Dumezeu ?De unde stii tu cat de mult iubeste acea mama copilul ? De unde stii tu toate imprejurarile in care s-a intamplat nenorocirea?Nu ai toate datele problemei ca sa faci aceasta afirmatie!

Mai bine analizeaza fapte la care ai acces!

Mama ta ,spre exemplu, de cate ori nu a plins pentru tine?De cate ori a fost disperata din pricina ta?De cate ori nu a dormit nopti fiind indurerata pentru faptele tale si ii plesnea capul de durerere. Care a fost cauza suferintei ?Dumnezeu ???

Analizeaza pe sotia ta. Chiar nu a plans niciodata pentru viata pe care i-o oferi? Nu ai facut-o niciodata sa simta un gust amar ?Nu s-a simtit niciodata dezamagita sau singura pentru ca tu "zburdai pe campii"? N-ai facut-o niciodata sa sufere ?
Chiar si o clipa de s-a intamplat , e mult .De ce sa sufere?Poate ca acea clipa i-a afectat sanatatea .Cumva si aici a fost de vina Dumnezeu ?



Daca nimic din toate astea nu s-au intamplat imi cer scuze si sa-mi dai adresa sa-ti trimit cadou o rama aurita ca sa-ti pui poza in ea si sa o atarni la loc de cinste in piata publica ca

"Cel mai iubitor dintre pamanteni"

Chinuitor lucru este a recunoaste mandria in noi insine, dar Domnul lasa pe cel mandru sa se zbata chinuindu-se in neputinta sa pana ce se smereste
.-Sfintul Siluan Athonitul

Ramas bun si imi cer iertare la toti , nu sa jicnesc am vrut .

Last edited by maria63; 06.09.2009 at 17:56:28.
  #236  
Vechi 07.09.2009, 08:57:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria draga, despre iubirea mea ti-am spus cum stau lucrurile.
Daca doresti, iti repet: eu nu iubesc pe altcineva decit familia, si nici macar nu am pretentia ca tind spre a iubi pe altcineva.
Ceea ce doresc eu sa subliniez este ca nici voi nu iubiti altfel: si tu si eu lacrimam cind vedem copilul din poza de mai sus dar nu facem nimic; e mai important aproapele. Eu ma gindesc ca nici asa un simplu om nu poate face nimic, tu te gindesti in plus ca probabil stie Dzeu ce sa faca cu el.
Am o familie cel putin fericita, careia nu ii lipseste nimic. Asta probabil ca si sigurantei materiale. Nu mi-am inselat sotia, nu am de gind sa o fac vreodata, nu mi-am batut copiii (decit parinteste :)). Parintii sint sigur ca i-am suparat, dar gasesc in asta ceva normal. Dragostea parintilor e cea mai puternica din lume, deci e normal ca un fiu sa nu intoarca aceeasi dragoste catre parinti. Asta nu inseamna ca nu tin la ei, ca ei nu sint multumiti de mine si sintem cu totii constienti de asta.
Repet: nici voi nu iubiti altfel. Exista numai accidente.
Nu va veti iubi niciodata dusmanul, e o aberatie crunta. Cine spune ca isi iubeste dusmanul e un ipocrit total (am auzit inventii cum ca isi iubeste omul-dusman si uraste faptele sale, o aberatie). Va iubiti doar aproapele, iubirea voastra fiind proportionala (vorbesc in medie) cu gradul de rudenie si credinta. Vorbesc aici stiintific pentru ca are o explicatie stiintifica.
Eu am mai spus si mai demult, voi aveti o parere foarte proasta despre omnipotenta: cum poti sa spui ca cineva e omnipotent dar "incearca" sa ajute pe cineva si plinge ca nu poate? Cum puteti trai cu asemenea contradictii?
Intelege ca un ateu nu se considera nici pe departe desavirsiti (si aici iarasi ne asemanam); sintem insa mindri ca din neputinta noastra mai iese citeodata un lucru bun. Sintem mindri ca putem face asta singuri, fara ajutor de la un tatuc "iubitor".
In rest, te rog sa ma crezi ca nu ai cum sa jignesti pe nimeni, de vina sint prejudecatile pe care incerc sa le netezesc pe acest forum.
  #237  
Vechi 07.09.2009, 09:57:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
Mama ta ,spre exemplu, de cate ori nu a plins pentru tine?De cate ori a fost disperata din pricina ta?De cate ori nu a dormit nopti fiind indurerata pentru faptele tale si ii plesnea capul de durerere. Care a fost cauza suferintei ?Dumnezeu ???
Atunci au venit mama și frații Lui, și, stând afară, au trimis să-L cheme.
Mulțimea ședea în jurul Lui, când I-au spus: „Iată că mama Ta și frații Tăi Sunt afară și Te caută.”
El a răspuns: „Cine este mama Mea, și frații Mei?”
Apoi, aruncându-Și privirile peste cei ce ședeau împrejurul Lui: „Iată” a zis El „mama Mea și frații Mei!
Căci oricine face voia lui Dumnezeu, acela Îmi este frate, soră și mamă.”

sau:

Isus i-a răspuns: „Femeie (era mama sa), ce am a face Eu cu tine? Nu Mi-a venit încă ceasul.”

Analiza pe text: cine la cine tinea mai mult, mama la Hristos sau Hristos la mama sa?

Last edited by topcat; 07.09.2009 at 10:40:09.
  #238  
Vechi 07.09.2009, 11:08:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Topcat,contradictiile tale vin din faptul ca ai o gandire pur rationala.Aici se discuta despre lucruri spirituale.
Mintea umana este mult limitata comparativ cu spiritul.
Deasemenea,legile aplicate in lumea spirituala sunt cu totul altele decat putem noi patrunde strict rational.De aceea nu intelegem de ce atatea discrepante in ceea ce vedem in jurul nostru,de aceea nu putem pricepe rolul suferintei,precum si alte lucruri care se petrec,aparent injust si inexplicabil.
Pe de alta parte,esti ca un om care incearca sa vada cu urechile:niciodata nu il vei putea percepe pe Dumnezeu si iubirea despre care acesti oameni discuta decat prin intermediul sufletului.
Cand oamenii inteleg lucrurile ca tine,in momentul in care obiectul afectiunii lor dispare (fie ca este familie,persoana iubita etc),intreg universul lor interior se prabuseste.
Insa,adu-ti aminte ca pe lumea asta ai venit singur si tot singur vei pleca,alaturi de restul persoanelor din viata noastra calatorim,insa nu putem hotari asupra destinului lor.
"Intelege ca un ateu nu se considera nici pe departe desavirsiti (si aici iarasi ne asemanam); sintem insa mindri ca din neputinta noastra mai iese citeodata un lucru bun. Sintem mindri ca putem face asta singuri, fara ajutor de la un tatuc "iubitor"."-

-Iti spun cu toata prietenia ca va veni momentul in viata ta cand vei vedea ca fara acest "tatuc iubitor" nu o vei scoate la liman si toata siguranta data de aceste principii de viata va zbura ca praful in vant.Dar...toate acestea fac parte din ciclurile invatarii prin care cu totii trecem atata vreme cat suntem aici.
  #239  
Vechi 07.09.2009, 11:21:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Topcat,contradictiile tale vin din faptul ca ai o gandire pur rationala.Aici se discuta despre lucruri spirituale.
Mintea umana este mult limitata comparativ cu spiritul.
Deasemenea,legile aplicate in lumea spirituala sunt cu totul altele decat putem noi patrunde strict rational.De aceea nu intelegem de ce atatea discrepante in ceea ce vedem in jurul nostru,de aceea nu putem pricepe rolul suferintei,precum si alte lucruri care se petrec,aparent injust si inexplicabil.
Pe de alta parte,esti ca un om care incearca sa vada cu urechile:niciodata nu il vei putea percepe pe Dumnezeu si iubirea despre care acesti oameni discuta decat prin intermediul sufletului.
Cand oamenii inteleg lucrurile ca tine,in momentul in care obiectul afectiunii lor dispare (fie ca este familie,persoana iubita etc),intreg universul lor interior se prabuseste.
Insa,adu-ti aminte ca pe lumea asta ai venit singur si tot singur vei pleca,alaturi de restul persoanelor din viata noastra calatorim,insa nu putem hotari asupra destinului lor.
"Intelege ca un ateu nu se considera nici pe departe desavirsiti (si aici iarasi ne asemanam); sintem insa mindri ca din neputinta noastra mai iese citeodata un lucru bun. Sintem mindri ca putem face asta singuri, fara ajutor de la un tatuc "iubitor"."-

-Iti spun cu toata prietenia ca va veni momentul in viata ta cand vei vedea ca fara acest "tatuc iubitor" nu o vei scoate la liman si toata siguranta data de aceste principii de viata va zbura ca praful in vant.Dar...toate acestea fac parte din ciclurile invatarii prin care cu totii trecem atata vreme cat suntem aici.
Discuti aici datorita ratiunii, nu datorita spiritului.
De unde stii care sint legile lumile spirituale? Tu nici macar nu le cunosti pe cele ale lumii materiale.
Daca te-as injura eu acum, cum ai defini fapta mea? Justa ori injusta? probabil injusta si as fi de acord cu tine. Dar daca nu e asa? Daca injuratura mea contine si ceva spiritual, care nu functioneaza dupa legile ratiunii tale? Cum poate fi spiritualul izvor de cunoastere?
  #240  
Vechi 07.09.2009, 12:53:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Discuti aici datorita ratiunii, nu datorita spiritului.
De unde stii care sint legile lumile spirituale? Tu nici macar nu le cunosti pe cele ale lumii materiale.
Daca te-as injura eu acum, cum ai defini fapta mea? Justa ori injusta? probabil injusta si as fi de acord cu tine. Dar daca nu e asa? Daca injuratura mea contine si ceva spiritual, care nu functioneaza dupa legile ratiunii tale? Cum poate fi spiritualul izvor de cunoastere?
Pentru ca aceste legi sunt cunoscute de catre cei care au deschiderea necesara pentru acest lucru.
Aceasta lume nu este o iluzie ori ceva pentru unii privilegiati,ci este accesibila oricui isi deschide sufletul si vrea sa vada dincolo de material.
Daca ai injura,nu as defini nicicum acest lucru,ar fi un fapt si atata tot.Este liberul arbitru al fiecaruia sa se comporte dupa cum doreste.
Cum poate fi spiritualul izvor de cunoastere...?Pare mai curand o intrebare retorica,pentru ca altfel nu ar avea vreun sens.
Dar,cum poate fi rationalul izvor de cunoastere absoluta?Atunci,poate imi poti explica prin prisma ta pur rationala ce esti tu,de ce existi aici sau cum explici fenomenul mortii?Sunt intrebari pe care oamenii si le pun de mii de ani si cred ca e interesant sa auzim si alte puncte de vedere.Pana la urma,un sambure de adevar se poate culege de oriunde...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30