Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.01.2010, 00:16:48
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Oau! Nu ma asteptam la paralela intre film si Afganistan, sincer cred ca e departe rau de asa ceva. Si oricum perspectiva lui andreicozia asupra evenimentelor mi se pare departe de realitate. Nu stiu unde vezi tu democratie in film sau in Afganistan, eu nu vad, si sincer cred ca perspectiva e cu totul alta, e una anticrestina. Mesajul apropierii de natura e folosit doar pentru a substitui existenta lui Dumnezeu, nu pentru altceva. Natura e divinitatea in Avatar.
@sergiu: e adevarat ca Dumnezeu nu a creat ceva rau in sine, raul nu are existenta libera, cum are binele, raul nu exista independent in om. Fara sa existe o definitie clara a raului, una din teorii considera ca originea raului ar putea fi insasi libertatea data omului de Dumnezeu.
Oricum, filmul nu are nimic nou ca mesaj, mesaje de tipul acesta abunda in literatura SF inca de vremea lui Franke, Asimov si ceilalti. Cu toate ca nu mi se pare deloc asemanator ca mesaj cu Pocahontas, tot ce aduce nou filmul sunt efectele speciale, care fac ca de asta data mesajul sa fie mult mai puternic, subliminal. Chiar si oameni care nu sunt de acord cu mesajul filmului spun ca totusi, in mod ciudat, filmul le-a placut...
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.01.2010, 10:15:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Oau! Nu ma asteptam la paralela intre film si Afganistan, sincer cred ca e departe rau de asa ceva. Si oricum perspectiva lui andreicozia asupra evenimentelor mi se pare departe de realitate. Nu stiu unde vezi tu democratie in film sau in Afganistan, eu nu vad, si sincer cred ca perspectiva e cu totul alta, e una anticrestina. Mesajul apropierii de natura e folosit doar pentru a substitui existenta lui Dumnezeu, nu pentru altceva. Natura e divinitatea in Avatar.
@sergiu: e adevarat ca Dumnezeu nu a creat ceva rau in sine, raul nu are existenta libera, cum are binele, raul nu exista independent in om. Fara sa existe o definitie clara a raului, una din teorii considera ca originea raului ar putea fi insasi libertatea data omului de Dumnezeu.
Oricum, filmul nu are nimic nou ca mesaj, mesaje de tipul acesta abunda in literatura SF inca de vremea lui Franke, Asimov si ceilalti. Cu toate ca nu mi se pare deloc asemanator ca mesaj cu Pocahontas, tot ce aduce nou filmul sunt efectele speciale, care fac ca de asta data mesajul sa fie mult mai puternic, subliminal. Chiar si oameni care nu sunt de acord cu mesajul filmului spun ca totusi, in mod ciudat, filmul le-a placut...
iar eu cred ca spui prostii acum. Natura este mai apropiata de Dumnezeu decat crezi tu, nu il substituie, cum iti inchipui. face parte din creatie si Dumnezeu poate fi auzit prin glasul naturii foarte mult. Fara natura, nu stiu ce-ar mai fi din noi, din ce macar ne-am mai hrani?

Last edited by maria-luisa; 19.01.2010 at 10:40:21.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 19.01.2010, 15:44:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Oau! Nu ma asteptam la paralela intre film si Afganistan, sincer cred ca e departe rau de asa ceva.
Daca nu te-ai uitat la alt film, in Avatar sunt destule replici in genul Bush: "Sa luptam impotriva terorii cu teroare", "preemptive strike", chestii de genul asta. Multe apropouri nu doar despre Afganistan aruncate gramada.
Citat:
Chiar si oameni care nu sunt de acord cu mesajul filmului spun ca totusi, in mod ciudat, filmul le-a placut...
Studiile arata ca lumea se uita la tv mai ales la emisiuni care nu-i plac. Ciudat intr-adevar dar asta explica raitingul otv-ului!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.01.2010, 16:44:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mi-a placut faza aia cand soldatul zice: am venit sa le aducem medicamente si ei le refuza...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.01.2010, 17:06:57
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

un desen animat o prostie de film
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.01.2010, 17:23:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Mie mi-a placut cit de plastic a prezentat nivelul de indobitocire- indoctrinare si convingere a soldatilor(filmat cu mare maiestrie direct in privirile lor reci) care agreseaza alta natie, fara sa puna la indoiala nimic, nici macar faptul ca ucid fiinta nationala pentru lacomia unor nemernici care, stau cu trabuce in jurul piscinelor si se gindesc la cistigul lor personal si al copiilor lor...cred ca imagine mai "Afganistan de atit nici ca poti crea.

Este greu sa nu vezi analogiile, este chiar amuzant cum de unii pot omite ceva asa de evident... Pe mine ,unul, aceste paralele cu razboaiele actuale de eliminare si de furt efectiv "sar", si ma dor avind in vedere ca am cunostinte din Afganistan de la care am aflat de profunzimea suferintei lor
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.01.2010, 20:57:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

E adevarat ca chiar Cameron spune ca una din intentiile filmului a fost sa-si arate opozitia fata de razboiul din Irak (nu Afganistan).

Dar a spune ca în razboiul din Afganistan americanii cauta sa puna mâna pe petrol sau ca talibanii sunt patrioti e fals. Americanii vor doar sa elimine o pepiniera de teroristi care le pot crea probleme daca dominatia talibanilor se extinde si la alte state. Iar talibanii sunt niste fanatici religiosi pentru care natiunea e un concept de evitat fiindca islamul este supranational. Talibanii omoara în primul rând afgani din rândul politiei si armatei ca si civili care nu-si îndeplinesc îndatoririle religioase.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.01.2010, 21:12:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
E adevarat ca chiar Cameron spune ca una din intentiile filmului a fost sa-si arate opozitia fata de razboiul din Irak (nu Afganistan).

Dar a spune ca în razboiul din Afganistan americanii cauta sa puna mâna pe petrol sau ca talibanii sunt patrioti e fals. Americanii vor doar sa elimine o pepiniera de teroristi care le pot crea probleme daca dominatia talibanilor se extinde si la alte state. Iar talibanii sunt niste fanatici religiosi pentru care natiunea e un concept de evitat fiindca islamul este supranational. Talibanii omoara în primul rând afgani din rândul politiei si armatei ca si civili care nu-si îndeplinesc îndatoririle religioase.
Da, evident ca se refera SI la masacrul din Irak
Traditie- Andrei, nu-ti fie teama sa recunosti in public ca pepiniera de talibani este creata si ALIMENTATA CU URA tot de americani. Adevarul asta este demult declarat chiar si de unii din senatorii lor, cu orientari anti-razboi(adica normali la cap) asa ca nu mai este demult o taina.
De ce 20, 30, 50 de ani in urma nu erau nici pe departe fanatici.,..iar in trecut acum 100-200 de ani traiau pasnic alaturi de evrei si altii?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.01.2010, 21:14:59
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Oricum, cei care au facut filmul au avut simtul umorului (sau isi bat joc de spectatori).
Cica oamenii s-au dus pe Pandora (presupun ca toti stiu ce este cutia pandorei) ca sa obtine .. "unobtainium" (= ceea ce nu poate fi obtinut)!
hahaha.. pe mine m-a amuzat mult chestia asta
Dar nu este gata.
Ei folosesc hell trucks (camionanele de iad, in traducere aprox.) ca sa transporte unobtainium la hell's gate (poarta iadului). Pam, pam!! M-au dat gata.
Foarte buna si fina observatia... bravo!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.01.2010, 21:18:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Americanii vor doar sa elimine o pepiniera de teroristi care le pot crea probleme daca dominatia talibanilor se extinde si la alte state. .
:))) vor DOAR sa elimine un pericol extins catre alte state? Ce baieti de treaba sunt ei! :))...deci zici ca mor baieti blonzi cu ochi albastrii din Texas prin coclaurile afgane numai pentru ca tuciurii aia in cearceafuri sa nu fie deranjati de fanaticii religiosi ? :))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30