Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1441  
Vechi 18.03.2013, 22:58:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Sunteti tributar inchinarii vechitestamentare (unde era permisa inchinarea la reprezentari sau reprezentanti a lui Dumnezeu). Nu sunteti un adept al inchinarii crestin-apostolice, in duh si adevar (Ioan 4:23).

Ignorati corectia pe care a primit-o Sfantul Evanghelist Ioan, cand a vrut sa se inchine ingerului. Nu va place inchinarea crestin-apostolica (in duh si adevar - fara reprezentanti si reprezentari) si o preferati pe cea de tip mozaic practicata pana la venirea Mantuitorului?
si ce intelegi tu prin inchinare in duh si adevar?
ps:vrei sa spui ca Moise, David, Isaia si Daniel NU s-au inchinat CORECT lui Dumnezeu (aveau lacune in inchinarea lor) si DOAR crestinii STIU cum sa se inchine corect lui Dumnezeu (in duh si adevar)? Asta vrei sa spui?

Last edited by stefan florin; 18.03.2013 at 23:08:05.
  #1442  
Vechi 18.03.2013, 23:13:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Forta Bibliei este data de autoritatea Autorului (Insusi Dumnezeu). Eu cred ca biserica nu-si aroga dreptul de autoritate a Scripturii. Iar daca o face, asta se cheama incumetare.
Ce e aia "autoritate a Scripturii"?
Ce inseamna "incumetare" dupa tine, in contextul asta??
Esti sigur ca stapanesti limba romana?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1443  
Vechi 19.03.2013, 00:00:41
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce e aia "autoritate a Scripturii"?
Ce inseamna "incumetare" dupa tine, in contextul asta??
Esti sigur ca stapanesti limba romana?
Apai draga domnule mi-a placut ce scriserati! Nu stiu ce stapanesc adventistii dar unii din ei saracii nu se stiu deloc auto...stapani, iar asta spune muuuuulte!
  #1444  
Vechi 19.03.2013, 00:05:46
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Wink

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
"Sa nu iei in desert Numele Domnului" - spune porunca.





Va place cum arata postarea aceasta?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1403
Oricine citeste poate crede ca tot ce este incadrat in chenar este "postat de beniamin777" (desi ceea ce este numerotat va apartine).

Nu este nici o gaselnita. Doar ca nu as vrea sa mi se atribuie, in mod nemeritat, vreuna din ilustrele dvs. afirmatii. Nu sunt demn de asa ceva. O recunosc cu umilinta.
Hmmm, de fapt nu imi placeti dvs....De fapt nu persoana, ci gandirea dvs si felul in care vorbiti aiurea pe aici, asta nu imi place...Iar numele LUI eu nu il iau niciodata in desert, desi am convingerea ca domnia voastra e familiarizata cu desertul, deoarece majoritatea afirmatiilor pe care le faceti denota Sahara pe care o aveti in materie de credinta si adevar! Dumnezeu sa ne ierte pe toti! Pe dvs. ca vorbiti aiurea , pe noi ca va citim...

Last edited by Noiembrie; 19.03.2013 at 00:07:51.
  #1445  
Vechi 19.03.2013, 06:47:16
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca nu poti raspunde la intrebarile astea de ce
Domnilor viteji după război:
Bineînțeles că nu poate răspunde, doar vedeți bine că a fost banat!
E ușor să joci pe cadavrul preopinentului, scandând: "L-am spart! Ce tare sunt!"
  #1446  
Vechi 19.03.2013, 07:23:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Domnilor viteji după război:
Bineînțeles că nu poate răspunde, doar vedeți bine că a fost banat!
E ușor să joci pe cadavrul preopinentului, scandând: "L-am spart! Ce tare sunt!"
Nu e prima data cand am scris asta si nu am scris-o ca sa obtin un raspuns pentru ca raspunsul e unul singur, si acela e ca biserica adventista de ziua a 7 a nu exista dupa litera Bibliei. Am scris pentru a le spune celorlalti sa nu-si mai piarda timpul raspunzand tuturor aberatiilor pe care le insira cineva care crede ca a gasit el "adevarul" intr-una din zecile de mii de biserici inventate in SUA care au parazitat crestinismul in ultimii 200 de ani.
Un crestin este botezat in biserica si nu se rupe de biserica. Nu scrie nicaieri in Biblie ca un crestin si-a facut propria lui Biserica. Nu este nici un exemplu ca cineva se apuca de capul lui sa predice. Pana si Pavel de care Dumnezeu s-a milostivit a trebuit sa-si supuna invatatura Bisericii si sa fie botezat inainte sa predice. Numai in SUA au aparut profeti de nicaieri, oameni cu initiativa, care atat s-au straduit sa-i faca pe altii sa respecte ce e scris in Biblie incat au uitat ei insisi sa respecte asta.
  #1447  
Vechi 19.03.2013, 09:05:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Domnilor viteji după război:
Bineînțeles că nu poate răspunde, doar vedeți bine că a fost banat!
E ușor să joci pe cadavrul preopinentului, scandând: "L-am spart! Ce tare sunt!"
Poate n-ai observat, dar are > 100 vieti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1448  
Vechi 19.03.2013, 09:07:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e prima data cand am scris asta si nu am scris-o ca sa obtin un raspuns pentru ca raspunsul e unul singur, si acela e ca biserica adventista de ziua a 7 a nu exista dupa litera Bibliei. Am scris pentru a le spune celorlalti sa nu-si mai piarda timpul raspunzand tuturor aberatiilor pe care le insira cineva care crede ca a gasit el "adevarul" intr-una din zecile de mii de biserici inventate in SUA care au parazitat crestinismul in ultimii 200 de ani.
Un crestin este botezat in biserica si nu se rupe de biserica. Nu scrie nicaieri in Biblie ca un crestin si-a facut propria lui Biserica. Nu este nici un exemplu ca cineva se apuca de capul lui sa predice. Pana si Pavel de care Dumnezeu s-a milostivit a trebuit sa-si supuna invatatura Bisericii si sa fie botezat inainte sa predice. Numai in SUA au aparut profeti de nicaieri, oameni cu initiativa, care atat s-au straduit sa-i faca pe altii sa respecte ce e scris in Biblie incat au uitat ei insisi sa respecte asta.
De asta si-au inventat si profeti, pentru a-si crea astfel, artificial, un soi de autoritate care altfel nu o aveau.

Penticostalii au fost si mai lacomi, nu s-au multumit cu 2-3, au inventat vorbirea in limbi si cu ocazia asta si-au facut profeti cu miile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1449  
Vechi 19.03.2013, 17:07:06
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ce intelegi tu prin inchinare in duh si adevar?
Nu vreau sa dau o definitie. Dar pot sa spun ca o inchinare in duh si adevar este cea practicata de Sfintii Apostoli (fara icoane, fara moaste, fara obiecte de cult, fara inchinare la ingeri, fara inchinare la sfinti sau Maica Domnului). Ei practicau o inchinare directa catre Dumnezeu, prin mijlocirea Domnului Iisus Hristos. Asta inseamna inchinare in duh si in adevar.



Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps:vrei sa spui ca Moise, David, Isaia si Daniel NU s-au inchinat CORECT lui Dumnezeu (aveau lacune in inchinarea lor) si DOAR crestinii STIU cum sa se inchine corect lui Dumnezeu (in duh si adevar)? Asta vrei sa spui?
Credinciosii din Vechiul Testament s-au inchinat corect, pentru vremea lor. Dar, Domnul Iisus spune ca

"vine ceasul si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste Tatal. Dumnezeu este duh si cine se inchina lui trebuie sa se inchine in duh si in adevar" (Ioan 423,24).

Observ ca pentru dumneata "nu a venit ceasul". Ai ramas tot la formele de inchinare vechitestamentare. Ba, mai rau.
  #1450  
Vechi 19.03.2013, 17:11:43
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Hmmm, de fapt nu imi placeti dvs....De fapt nu persoana, ci gandirea dvs si felul in care vorbiti aiurea pe aici, asta nu imi place..
Cu cateva minute mai devreme, intr-o postare anterioara spuneati ca sunt amuzant.

Schimbarile acestea bruste si categorice spun muuulte (ca sa va parafrazez).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09