Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 20.03.2013, 00:31:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
1. Sa nu vorbim de funie in casa spanzuratului. Am auzit ca la adventisti au fost cazuri foarte rare si exceptionale cand s-a recurs la avort. Scopul era salvarea uneia dintre vieti (altfel mureau si mama si fat).
Mai beni, tu ai vizitat link-ul trimis de mine?
Ti-l mai trimit o data:
http://www.thenarrowwayministries.or...DA-Church/154/

In caz ca nu stiai, invatatura oficiala a sectei tale VA PERMITE IN MOD OFICIAL sa faceti avort in cazuri deosebite de viol, incest sau cand copilul nenascut prezinta malformatii asa-zise grave. IN BISERICA ORTODOXA NU VEI GASI NICIODATA O ASTFEL DE PERMISIUNE DE A-TI UCIDE COPILUL. INTELEGI? SA-TI FAC UN DESEN?

Biserica Ortodoxa dintotdeauna a condamnat avortul chiar si atunci cand era pusa in joc viata mamei sau a copilului. Faptul ca s-au facut avorturi in spitalele romanesti este urmare a democratiei aduse din Babilonul modern, adica din America, ai carei reprezentanti sunteti voi.

Voi in spitalele voastre anti-crestine ucideti copiii prin avorturi inca din anii '70. Iar explicatia data de pastorii vostri criminali e una hilara, tampa de-a dreptul:daca femeile nu fac avortul in spitalul sambetist se vor duce la un alt spital. Asta-i explicatie de om intreg la cap, mai, beni?

Tu esti de acord cu avortul?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.03.2013, 00:42:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
1. Sa nu vorbim de funie in casa spanzuratului. Am auzit ca la adventisti au fost cazuri foarte rare si exceptionale cand s-a recurs la avort. Scopul era salvarea uneia dintre vieti (altfel mureau si mama si fat).
Mai beni, tu ai vizitat link-ul trimis de mine?
Ti-l mai trimit o data:
http://www.thenarrowwayministries.or...DA-Church/154/

In caz ca nu stiai, invatatura oficiala a sectei tale VA PERMITE IN MOD OFICIAL sa faceti avort in cazuri deosebite de viol, incest sau cand copilul nenascut prezinta malformatii asa-zise grave. IN BISERICA ORTODOXA NU VEI GASI NICIODATA O ASTFEL DE PERMISIUNE DE A-TI UCIDE COPILUL. INTELEGI? SA-TI FAC UN DESEN?

Biserica Ortodoxa dintotdeauna a condamnat avortul chiar si atunci cand era pusa in joc viata mamei sau a copilului. Faptul ca s-au facut avorturi in spitalele romanesti este urmare a democratiei aduse din Babilonul modern, adica din America, ai carei reprezentanti sunteti voi, si nicidecum nu este vina Bisericii adevarate, adica Ortodoxe.
Ai priceput cum sta treaba? Acum realizezi ca faci parte dintr-o "biserica" criminala?

Voi in spitalele voastre anti-crestine ucideti copiii prin avorturi inca din anii '70. Iar explicatia data de pastorii vostri criminali e una hilara, tampa de-a dreptul:daca femeile nu fac avortul in spitalul sambetist se vor duce la un alt spital. Asta-i explicatie de om intreg la cap, mai, beni?

Tu esti de acord cu avortul?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 20.03.2013 at 00:46:59.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.03.2013, 09:07:14
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mie mi se pare foarte normal , ca unii useri sa fie banati avand in vedere ca aduc o gramada de sminteala celor slabi duhovniceste. Pe de alta parte , acest forum nu cred ca este un spatiu in care sa faceti prozeletism sub masca "apararii credintei"... Adevaratii martiri sunt cei care si-au dat viata pentru Hristos , pentru Adevar ... si nu pentru ideologii aparute in SUA.
Cata dreptate aveti doamna Bluester! Ma inclin si va doresc numai bine, ca inteleapta sunteti!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #294  
Vechi 21.03.2013, 19:20:13
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu stiu ce argumente aduc adventistii deoarece eu am aratat ca dupa teologia lor Dumnezeu poate poruncii incalcarea poruncilor in functie de scopurile sale! El o da cu catehismul ortodox. Eu insa tocmai asta zic ca decalogul ramane valabil dar nu dupa cum i-l inteleg ei in mod gresit! Deci adventistul nu a adus nici un argument!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 05.04.2013, 05:53:16
centesimusnonus centesimusnonus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vrei sa spui ca ziua in care Sf.Ap.Ioan a primit Apocalipsa a fost... ziua aceea mare si infricosata, ziua judecatii?
Vreau să spun că sfântului apostol Ioan i s-a descoperit în viziune acea zi mare și înfricoșată, așa cum o și descrie în mai multe capitole ale cărții sale. Nu o spun de acum, ci de 4 ani pe acest forum...
Reply With Quote
  #296  
Vechi 05.04.2013, 10:32:27
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Cati ani ai mai baiatule? Nu crezi ca o sedinta la pshiholog ti-ar fi de folos? Pe bune nu o spun din rautate dar ambitia de a intra aici si a da sfaturi nu e normala! Eu am intrat la catolici sau adventisti dar am vazut ca au alte idei si am folosit rugaciunea !
Spuneam cuiva : si evreii citesc biblia ore pe zi (unii nu toti) si tot nu pot sa vada ca Iisus e Hristos! Tu vi aici cu pretentia de a invata pe noi dar nu te gandesti daca nu cumva tu ai nevoie de ajutor? De aceea nici nu poti gasi adevarul!
P.s acum acesta e ultimul papa inaintea antihristului? :))
Reply With Quote
  #297  
Vechi 05.04.2013, 10:47:16
centesimusnonus centesimusnonus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cati ani ai mai baiatule? Nu crezi ca o sedinta la pshiholog ti-ar fi de folos? Pe bune nu o spun din rautate
Nu o spui din răutate, ci din maliție... ori poate din inconștiență...

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
P.s acum acesta e ultimul papa inaintea antihristului? :))
Nu știu, nu am veleități de clarvăzător.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 05.04.2013, 12:17:53
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusnonus Vezi mesajul
Vreau să spun că sfântului apostol Ioan i s-a descoperit în viziune acea zi mare și înfricoșată, așa cum o și descrie în mai multe capitole ale cărții sale. Nu o spun de acum, ci de 4 ani pe acest forum...
"10. În ziua Domnului eram în Duhul. Și am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbițe," Ap.1. (versiunea de trista amintire a caterisitului diacon Cornilescu).

Si totusi, descoperirile Apocalipsei se intind pe o perioada mai lunga de timp. Descoperirea nu se refera strict la o singura zi, ziua cea mare si infricosata a Judecatii care apare abia in capitolul 20.
Interpretarea ta este falsa!!

"In ziua Domnului" sau, corect, "In Zi de Duminica" se refera la perioada de timp in care Sf.Ap.Ioan primeste Apocalipsa.
Un argument in plus e dat de versetul anterior in care Sf.Ap.Ioan precizeaza locul unde se afla cand a primit Apocalipsa: "Eu, Ioan, fratele vostru și împreună cu voi părtaș la necazul și la împărăția și la răbdarea întru Iisus, fost-am în insula ce se cheamă Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturisirea lui Iisus."

Dupa ce a precizat locul in care a primit Apocalipsa ar fi fost total la nelalocul sau ca Sf.Ap.Ioan sa faca o referire doar simbolica asupra momentului in care a primit viziunea.

De 4 ani propovaduiesti o minciuna! Miroase a hoit spiritual deja ceea ce afirmi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #299  
Vechi 05.04.2013, 12:28:57
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ca orice biserica facuta de oameni biserica adventa se confrunta cu dezbinarea. O mica cercetare a acestei biserici arata: ca unii din ei asteptau venirea lui Iisus in timpul lui Benedict. Altii cred ca acum va avea loc pe vremea lui Francisc. Dar stau eu sa ma gandesc cum a avut grija Iisus de biserica conform cu:Caci nimeni vreodata nu si-a urat trupul sau, ci fiecare il hraneste si il incalzeste, precum si Hristos Biserica, (Efe.5:29)
Da ai dreptate Iluminatule (ce nume neortodox si-mi cer scuze ca-ti zic asta, idem cum se numesc acesti falsi crestini care se autointituleaza pocaiti). Acolo in apocalipsa cap 1 se dau anumite coordonate ca si in scrisoarea catre evrei al lui Pavel unde adventii spun ca nu se refera la ziua a saptea chiar daca biblia scrie clar :Caci intr-un loc a vorbit astfel despre ziua a saptea.
In fapt nimeni nu a reusit sa-mi explice acest capitol dintre ei. Explicatia adventa nu poate fi inteleasa deoarece nu are nici o logica!
Draga osutafaraunu cand nu esti primit intr-un cerc si acei din cerc te resping de fiecare data si tu tot incerci sa intrii in acel cerc nu esti precum un caine care i s-a dat o data mancare si nu e cu putinta sa mai scapi de el? Biblia spune clar:De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, (Tit.3:10)
Cum respecti tu porunca biblica daca noi in mintea ta suntem eretici?

Last edited by bairstow; 05.04.2013 at 12:36:31.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 05.04.2013, 20:32:31
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Miroase a hoit spiritual deja
Poate pentru că a fost [iar] omorât [spiritual/virtual vorbind]...
Ce să-i faci, așa-i pe pământ... leșurile miroasă greu. Deci, post cu folos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare