Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2008, 11:17:31
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Bun venit, Mariana!Problemele tale de viata sunt si ale multora din cei cu care te vei intalni pe acest forum si cu siguranta vei afla raspuns la intrebarile pe care ti le pui, urmarind dialogurile pe diverse teme de aici.Te sfatuiesc sa mergi , daca nu ai facut-o deja, la Biserica, sa-ti impartasesti gandurile , sa discuti cu un parinte duhovnic despre tot ce ti s-a intamplat cu sinceritate , sa-ti deschizi sufletul .Cu siguranta vei afla multe raspunsuri si mai ales indrumari pentru a-ti continua viata in credinta si dragoste fata de tot ce te inconjoara , fata de Hristos Domnul!

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2008, 11:29:57
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

multumesc f mult pentru sfaturi. ce pot sa-ti spun este ca ma duc la biserica dar nu am discutat pana acum cu niciun preot, mai ales ca nici nu stiu la ce preot sa ma duc. am un priten f bun care este preot si desi il consider pe el un preot f bun, nu pot sa discut cu el. as da orice sa pot vb mai usor cu oamenii, dar nu pot. asta este si unul din motivele pt care am cautat acest site, ca ma pot exprima eu mai usor, imi este mult mai usor asa. oricum o sa tin f mult de parerile voastre si va multumesc inca o data pt mesaje. Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2008, 17:47:13
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit


daca tot vorbeam de perioade de necredinta,asa zisele caderi,sa ne gandim la ,,fiul risipitor',din aceasta dumineca,Dumnezeu se bucura atunci cand 'oaia ratacita' se reintoarce la credinta.Ar fi bine sa luam aceste caderi ca pe niste incercari.Ati observat ca dupa aceasta perioada de lenevire in tot si in toate cele Sfinte,urmeaza o perioada plina de bucurii ,parca ne trezim in alta lume,suntem plini de energie...de ce oare???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2008, 09:15:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Eu personal nu stiu care sunt cele 24 de rugaciuni...
Sunt cele 12 cereri ale noptii si cele 12 cereri ale zilei care se citesc spre sfarsitul rugaciunilor de dimineata.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2008, 17:49:45
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Multumescmult anita pentru lamurire!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2008, 11:56:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat lucru ca pentru poporul roman natura nu se afla sub stapanirea celui rau. Ea si-a pastrat randuiala data ei de Dumnezeu. "Tot ce se intampla e dupa o randuiala. Lumea noastra are o raduiala si toate se fac dupa o hatarare, dupa o putere de sus" spunea un om din popor. Despre un lucru fara randuiala se spune ca "n-are nici un Dumnezeu". Iar despre un om peste care au venit suferinte, nenorociri se spune ca "l-a lasat Dumnezeu" sau ca "e batut de Dumnezeu", ca sa fie adus la cumintenie.
Deci, rabdarea, credinta de a avea langa tine si in tine pe Dumnezeu, ne da taria de a trece cu biruinta prin acesta lume plina de greutati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2008, 15:28:56
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Ma gandesc ca fiecare dintre noi am avut perioade in care ne-am simtit mai aproape de Dumnezeu si altele in care ne-am indepartat...in aceste perioade cum ati procedat pentru a va apropia din nou?
Eu am de exemplu chiar acum o perioada nu de necredinta, dar in care nu mai reusesc sa ma rog. Nu stiu de ce, dar rugandu-ma ma apuca un somn care ma biruie cu totul - daca m-as ruga instins in pat nu ma indoiesc ca as adormi rapid. N-am idee de ce dar sper sa-mi treaca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2008, 18:51:25
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Eu am de exemplu chiar acum o perioada nu de necredinta, dar in care nu mai reusesc sa ma rog. Nu stiu de ce, dar rugandu-ma ma apuca un somn care ma biruie cu totul - daca m-as ruga instins in pat nu ma indoiesc ca as adormi rapid. N-am idee de ce dar sper sa-mi treaca.


"Intru El era viata si viata era lumina oamenilor."

Viata din noi, trezvia, constiinta, nu este ceva al nostru, este un dar al Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
Necredinta diador Generalitati 26 27.04.2012 18:21:10