Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.02.2008, 17:37:49
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

multumesc mult maria pentru mesaj. da, se pare ca este mai mult decat evident ca e vb despre un baiat. este vb de un baiat cu care am fost impreuna mai bine de 6 ani si care ce pot sa spun decat ca azi ma iubeste f mult si maine nu prea mai vrea sa auda de mine. nu vreau sa par eu cea mai corecta fata, dar in tot acest timp niciodata nu am facut altceva decat sa ma rog pt el sa-i fie bine si din partea lui am avut parte aproape numai de lucruri urate.in decembbrie anul trecut am vb de casatorie, de vise impreuna, dar toate astea sincer iti spun el le spunea, eu nu vroiam decat sa fiu cu el si sa fie bine. toate aceste planuri numai el la facea. dar binenteles ca acum nici ca mai ma baga in seama, ca mai da vreun semn de viata. e cam greu de inteles pt mine de ce vrea Dumnezeu asa, d-aia sunt si asa de deznadajduita. oricum multumesc f mult pt parerea ta
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.02.2008, 18:00:50
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

nu-ti pierde nadejdea. roaga-te in continuare. da un acatist in care sa-i ceri lui Dumnezeu sa faca ce stie El ca e mai bine pt tine. lasa-l poate un timp in pace sa realizeze cum ar fi daca te pierde, sa-si dea seama ce insemni pt el. stiu ca e usor de zis, dar f greu de facut. pastreaza-ti credinta ca intr-o zi lucrurile se vor limpezi. e greu de spus mai multe din moment ce nu-l cunosc, dar cauta raspunsul in sufletul tau si indiferent de ce spune el azi sau maine iti vei da seama daca te iubeste cu adevarat, ceea ce eu inclin sa cred ca da.dupa un timp daca nu te cauta el, suna-l tu si incearca sa lamuresti situatia. este groaznic sa traiesti in incertitudine. nu-te pierde credinta!Dumnezeu te va ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.02.2008, 18:48:20
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Draga Emilia,
La acest inceput de drum ai mare nevoie de sprijinul unui duhovnic. Apoi, vei intelege cu timpul ca lupta se da mai mult de una singura, se da cu seninatate, cu privirea spre Dumnezeu si nu spre ceilalti. E un drum greu, dar frumos si cu multe impliniri! Ramai in bucuria lui Hristos!
sa ascultam pe cei ce zic acestea, pentru ca ei stiu cum te simti sa-l biruiesti pe diavol. Au ajuns la aceasta experienta, eu nu am ajuns, si cred ca nu de unul singur a propovaduit PAVEL, ci cu ceilalti 12, umbriti de puterea duhului Sfant! Asa si pustnicii, intai adunau armele duhovnicesti de la mai marii duhovnici; invatau sa le utilizeze, apoi il biruiau pe diavol prin chinurire, pentru ca in razboi nu-i liniste data de potrivnic! Asa si noi. Sa cautam sa luam armele cu care lupta duhovnicii traitori, chiar daca sunt de negasit..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.02.2008, 20:50:38
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Nu stiti ce i-a raspuns, prin peretele celulei, abatele Faria nefericitului Edmond Dantes care-l implora pe Dumnezeu sa nu-l lase sa innebuneasca de deznadejde? "Cine este acela care vorbeste despre Dumnezeu si despre deznadejde laolalta?". Adica cuvantul "deznadejde" nu poate fi asociat niciodata cu numele lui Dumnezeu. Dar poate ca o fictiune ,ca romanul "Contele de Monte Cristo", in care personajul cheie este un preot catolic, nu poate fi un exemplu cu greutate pentru unii de pe acest forum, asa ca o sa incerc altceva care, desi este f. ortodox, nu prea apare in postarile voastre : parintele Nicolae Steinhardt. Iata cateva citate din "Jurnalul Fericirii", nu intamplator intitulat asa, in care parintele insista asupra bucuriei pe care ar trebui sa o simtim daca suntem cu adevarat ai lui Hristos
"Orice prilej ii cade la indemana Domnului pentru ospete si veselie. Se dau mese dupa o vindecare trupeasca, dupa dobandirea unui nou adept sau cucerirea unui suflet; in cazul lui Zaheu sau al fiului risipitor marea cainta este cea care indreptateste splendoarea serbarii...Aceasta neistovita buna dispozitie si vrere a Domnului de a sarbatori bucuriile prin ospete apare proiectata pe tot cursul anilor de predicare"

" Asupra apropierii de Hristos, proba care nu inseala, criteriul definitiv este buna dispozitie. Numai starea de fericire dovedeste ca esti al Domnului.Virtuosul imbufnat nu e prietenul Mantuitorului, ci jinduitorul dupa diavol. Ascetul artagos nu este autentic... Pentru a deosebi crestinul de caricatura ori imitatia sa nu exista procedeu mai sigur decat a cerceta daca postulantul este sau nu vesel si multumit. Daca ipochimenul e intolerant ,ori morocanos, ori agitat,ori mahmur, ori necajit, nu e crestin oricat de perfect de fidel ar fi virtutii.E virtuos, dar nu e crestin."

Si o intamplare , traita de parintele Steinhardt impreuna cu parintele Mina , in groaznica inchisoare comunista Jilava :
" Caratul tinetelor la Jilava ia, cand ele sunt pline ochi, aspecte jalnice si caraghioase.Cea mai neinsemnata miscare neconforma cu echilibristica salturilor de pe trapez poate avea drept consecinta rasturnarea continutului vasului indeobste cunoscut sub numele de "tun"...Cad in repetate randuri la "scoaterea serviciilor" alaturi de parintele Mina. El e indemanatec, eu nu. Se intampla sa se reverse tunul.Pedepsele in cazul acestea sunt aspre. La iuteala punem spurcaciunea jos si ne repezim sa adunam fecalele si sa stergem cu degetele sau cu batistele urmele de lichid... Pedepsele alaturi de parintele Mina isi pierd caracterul sordid si iau aspect de mortificare. Apoi, cuviosul nu e numai monah, ci si taran mucalit. Rade atat de sicer, incat ma invat si eu sa fac haz mare de adunarea rahatilor"
Asta da suferinta si umilire sub limitele demnitatii umane, pe care parintele Nicolae si parintele Mina au reusit sa le contracareze prin veselia crestinului care stie ca daca exista Dumnezeu nu mai este loc pentru deznadejde.
Draga Marina(presupun ca acesta este prenumele tau), imi pare rau sa te contrazic, dar ceea ce numesti tu suferinta nu este suferinta, iar asa zisa iubire a prietenului tau nu este iubire.Cred ca Dumnezeu nu pune la incercare rabdarea ta in suferinta si supunerea fata de vointa LUI, ci mai degraba capacitatea ta de a intelege ca tot ceea ce traiesti acum nu este o tragedie si de a nu te induiosa de propria ta suferinta.Este si asta o ispita, sa ne placa atat de mult sa suferim, incat sa nu facem nimic pentru a ne curma suferinta neroditoare. Eu nu inteleg de ce pastrezi relatia cu un baiat care azi iti spune ca te iubeste si maine te respinge. cred ca esti foarte tanara si mai ai multe de invatat, ca si mine de altfel, care imi permit sa-ti dau sfaturi. Totusi reiau indemnul de a nu te mai complace intr-o astfel de relatie si stare nefolositore.

Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.02.2008, 00:56:06
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

DRAMA MEA, EU TE INTELEG, POATE CEL MAI BINE, IN PRIVINTA RUGACIUNII, PENTRU CA SI EU AM TRECUT, NU DE MULT, PRIN CE TRECI TU ACUM.
ESTE TARE GREU! PENTRU PACATELE NOASTRE TREBUIE SA SUPORTAM NECAZUL ACESTA, CAT DE MARE AR FI; PENTRU CA, DE VOM PICA IN DEZNADEJDE, VINE NECAZUL CEL VESNIC!
Deci, pacatele cand le facem nu ne intristam. Asa trebuie sa facem si cu necazul: trebuie sa ne dam seama, prin pocainta mintii, ca il meritam, chiar si acesta nu-i pe masura faptelor noastre, si vom vedea ca devine jugul mai usor de dus!
Rumaciunea mintii sa o tii tot timpul dupa tine, ca ea te ridica, din latura si umbra pacateler, catre nadejde, credinta si dragoste!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.02.2008, 09:35:01
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

maria, sti ce se intampla,simt pe de o parte ca nu mai vreau sa aud nimic de el si pe de alta parte ca nu pot trai cu el. acatiste am pus si in continuare o sa pun, dar mai ales ca toate acatistele puse si rugaciunile mele au fost numai spre binele lui si pentru el. de asta ma intreb eu acum de ce sa intampla asa, de ce nu-mi merge nimic mie bine si lui, daca ai sti cat de bine ii merge. de cautat el nu cred ca i-a placut intotdeauna sa ma vada cum eu las de la mine si mereu el l-am cautat si sa-l caut din nou, chiar nu stiu, as face-o nu zic nu dar sunt convinsa pe de o parte ca iar isi v-a bate joc de mine, asa cred, de fapt nici nu stiu ce sa mai cred. nu as dori nimanui sa treaca nici macar o secunda prin ce trec eu. oricum multumesc frumos pt sfaturi
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.02.2008, 17:55:21
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinana80
maria, sti ce se intampla,simt pe de o parte ca nu mai vreau sa aud nimic de el si pe de alta parte ca nu pot trai cu el. acatiste am pus si in continuare o sa pun, dar mai ales ca toate acatistele puse si rugaciunile mele au fost numai spre binele lui si pentru el. de asta ma intreb eu acum de ce sa intampla asa, de ce nu-mi merge nimic mie bine si lui, daca ai sti cat de bine ii merge. de cautat el nu cred ca i-a placut intotdeauna sa ma vada cum eu las de la mine si mereu el l-am cautat si sa-l caut din nou, chiar nu stiu, as face-o nu zic nu dar sunt convinsa pe de o parte ca iar isi v-a bate joc de mine, asa cred, de fapt nici nu stiu ce sa mai cred. nu as dori nimanui sa treaca nici macar o secunda prin ce trec eu. oricum multumesc frumos pt sfaturi
TE inteleg, dar trebuie sa te tii tare, caci Domnul nu te lasa. De curand am trecut si eu prin niste incercari foarte dificile...credeam ca nu se mai sfarsesc,dar....mila Domnului este mare. Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.02.2008, 09:21:56
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Chiar inainte de a citi ce a scris monica 73, am gandit acelasi lucru ca si ea. Cine stie de cate alte necazuri viitoare te scuteste Dumnezeu, nepermitand relatia voastra? Parerea mea: umpleti timpul cu orice nu-ti aminteste de el.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.02.2008, 13:04:41
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sunt convinsa ca toti de pe forum te vor indruma inspre un duhovnic iscusit..
Duhul Sfant venit in crestinii placuti lui Dumnezeu aduce cu sine intelepciune, bucurie, caldura. Citeste zilnic Acatistul Duhului Sfant , dureaza 15-20 minute, dar te ajuta intr-o forma uimitoare. De asemenea, acatistul Sf Nectarie :)
Raspunsul pe care noi in asteptam de la Dumnezeu nu este intotdeauna ceea ce Dumnezeu vrea sa faca cu noi . Daca Dumnezeu nu iti indeplineste dorinta nu este pt ca nu te asculta , ci cu siguranta pt ca indeplinirea cererii tale nu este inspre mantuirea ta..si toate greutatile date de Tatal nostru ne sunt spre mantuire.
DOamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.02.2008, 11:27:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dragilor, traim in lumea celor care vor sa se afirme. Dar mai sunt si oameni care vor sa se intregeasca. Cei din urma sunt in cautarea noastra. Sa ne rugam lui Dumnezeu sa fim mereu pe cale pe care ei vor trece.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea-melancolia-pacea linistea Generalitati 15 15.02.2013 22:28:34
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Unghiile de la degetele mari de la maiini mi se macina podariuv Umanitare 12 03.01.2011 13:00:03