Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 18.05.2008, 21:59:32
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa stii ca si pe mine ma ingrijoreaza cursul ecumenist pe care il iau actiunile BOR. Macar de inainte de a se angaja in parlamentari ecumenice (chiar si cu catolicii) ar trebui ca ierarhii nostri ce participa la adunarile ecumenice sa tina post aspru si sa se roage mult si cu smerenie la Domnul nostru Iisus Hristos. Si asa ar trebui sa faca din tot sufletul si ierarhii catolici participanti la adunarile ecumenice (tot de la Pr. Cleopa citire).
Cred ca o revenire la sanul Bisericii mama (BOR) a atator credinciosi profund antiecumenisti, membri actuali ai BOSVR, ar putea schimba cursul ecumenist al actiunilor BOR. Impotriva altor eventuale greseli ale BOR nu ma pronunt pentru ca nu am citit inca Sfintele Canoane ale Bisericii Primare si nici Pidalionul si nici prea curand (cam o luna de zile) nu o voi putea face din cauza sesiunii de examene care incepe de maine [luni]. Deocamdata, in afara ecumenismului, inca pastrez convingerea ca BOR nu are alte greseli, pana nu voi putea citi si studia fara graba si Sfintele Canoane si Pidalionul.

Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. ................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #742  
Vechi 18.05.2008, 22:00:36
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

daca BOR nu respecta anumite canoane ecumenice trebuie sesizat intai sinod BOR,iar daca exista suspiciunea ca acest sinod nu rezolva canonic trebuie sesizat sinodul patriarhiei ecumenice.cel care(dar isi asuma raspunderea conform canoanelor de a fi sanctionat daca nu dovedeste canonic cele sesizate) face sesizare trebuie sa fie membru al unei biserici in comuniune cu patriarhia ecumenica.
Neavand nici o hirotonie valida int-o biserica canonica nu sunt preot.Sunt insa un canonist.
Nu este ingadiut a se sarbatori pastele odata cu iudeii.Se poate insa sarbatori pastele inaintea iudeilor daca asa arata Dumnezeu soarele la ischimerie.daca o biserica face o asemenea greseala celelalte biserici autocefale cu care este in comuniune trebuie sa ceara printr-un protest revenirea la cannonicitate,si daca se repeta celelalte biserici autocfale pot refuza comuniunea cu biserica care se incapatineaza in greseala.daca decid asa numai bisericile autocefale vecine pot sfinti arhierei pt a lua locul celor refuzati la comuniune sau pot exista arhierei din biserica decazuta care pot fi primiti in comuniune de bisericile autocefale si aceiia refac biserica decazuta.Dar mai intai bisericile autocefale trebuie sa intrerupa comuniunea cu acea biserica(dar numai daca sunt primiti in comuniune de celelalte biserici autocefale).Atat timp cat celelalte biserici sunt in comuniune cu o biserica, orice lucrare sfintitoare facuta pe teritoril ei de jurisdictie fara acordul sinodului acelei biserici este nula si ierosilnica.In ce an a facut BOR asa ceva,pt ca vreau sa caut reactiile celorlalte biserici autocefale.



  #743  
Vechi 18.05.2008, 22:12:09
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

eu am spus ca in ceaslovul stilist este adaugat ,,de asemeni si inainte de iudei" si daca vreti ne intalnim undeva si va arat cartea.Daca as avea un scaner as scana si v-as arata.dar eu sunt incepator incalculatore si internet.eu nu matem sa postez sub numele adevrat, dar la inceput m-am inregistra as.pe alte forumuri postez cu nume real.As posta si auci dar pur si simplu nu stiu cum sa modific inregistrarea,dar nu are importanta pt a muti de ati m-au recunoscut.despre acea adaugire am facut protest,mai ales ca in pidalionul Ps silvestru nu exista asa ceva,ceea ce ma duce la ideia de rea credinta!
  #744  
Vechi 19.05.2008, 01:07:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar este adevarat BOR este in comuniune DEPLINA cu biserica finlandei , care este in mod clar schismatica ( caci sarbatoareste pastele odata cu iudeii ) ? si daca BOR este in comuniune deplina cu acea biserica schismatica , asta nu inseamna ca nu are nimic ce sai reproseze ? si de ce se spune de catre ierarhii BOR ca pana la urma va intra cal gregorian si in romania si in intreaga ortodoxie ? asta nu este schisma ? si de ce foloseste BOR doua calendare in acelasi timp , lucru pentru care a dat peste cap postul sfintilor apostoli , a anulat coincidenta pastelui cu bunavestire si a incalcat canonul care spune ca crestinii ortodoxi trebuie sa sarbatoreasca pastele toti in acelasi timp ? ... si de ce ierarhii BOR spun ca astazi nu se mai pot respecta canoanele , caci asta ar insemna sa pui lumea asta intro groapa ? de unde asemenea idei nastrusnice daca nu de la miki ?
si de ce spun ierarhii BOR ca exista sfintenie si in afara ortodoxiei , chiar si in orice confesiune crestina ? si de ierarhii BOR pangaresc ortodoxia la intrunirile ecumeniste ?
toate acestea ce sunt daca nu schisma si erezii ?
.................................................. ......................................
  #745  
Vechi 19.05.2008, 01:12:12
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si chestia este ca degeaba ai sa sesizezi sinodul BOR caci si el este schismatic ... si degeaba ai sa sesizezi sinodul patriarhiei ecumenice caci si el este schismatic ... si ce alt sinod ai mai putea sa sesizezi ? nici unul ...
atunci nuti mai ramane decat sa marturisesti ortodoxia intro miscare de rezistenta numita BOSV
asta este adevarul ...
  #746  
Vechi 19.05.2008, 07:51:33
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

Emanuel ,citeste cartea "cele doua extreme.." si vei vedea de cate ori a slujit Bsv impreuna cu ecumenistii ,stilistii ,ereticii .Bsv este cea mai catolica si cea mai ecumenista de pe fata pamantului.

Daca nu crezi ca cel care iti scrie nu este patat de pacatele ,innoirile BOR chiar daca face parte din ea esti necredincios.Tu ai putea sa nu fii vinovat de pacatele BSV doar daca nu te-ai miruit.Prin mirul spurcat a intrat Cra Cau in ei.
  #747  
Vechi 19.05.2008, 11:53:39
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

In Romania exista deci doua Biserici ortodoxe romanesti:una canonica (BOR) si una care este considerata necanonica (BOSV).
  #748  
Vechi 19.05.2008, 15:22:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

hehe :)
de fapt exista:
Biserica Ortodoxa Romana
Biserica Ortodoxa de Rasarit (Stil Vechi)
Biserica Ortodoxa de Rit Vechi (lipovenii)
Biserica Crestinilor Ortodocsi din Romania (a lui Preoteasa)
si Dumnezeu stie cate ori mai fi...
  #749  
Vechi 19.05.2008, 19:35:04
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu cred ca BOSV este o biserica ecumenista ...
poate ca au fost si preoti uscaturi si in BOSV care au cazut in capcana ecumenismului , dar in mod ofocial BOSV nu este in aceasta capcana ...
BOR ul este prin faptul ca ecumenismul este acolo politica oficiala a bisericii ...
asta este diferenta
a spune ca preotul cutare a facut cutare sau cutare este judecare , dar a spune ca o biserica este in mod oficial cazuta in pacatul cutare sau cutare nu este judecare daca este adevarat vina acelei biserici ... asta deoarece preoti cazuti au fost dintotdeauna in biserica lui Hristos , insa ca o biserica sa ajunga sa predice in mod oficial erezia si pacatul , asta este cu totul altceva ... ori in BOR pacatul este predicat in mod oficial , la nivel de sinod ; ca si in celelalte biserici ortodoxe din celelalte tari ortodoxe ... ca de exemplu si de patriarhia de la constantinopol ... si asta este cu totul altceva ...
  #750  
Vechi 19.05.2008, 19:59:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si apoi eu nu pot sa cred ca a slujit BOSVul cu catolicii , anglicanii si ceilalti eretici ... daca a slujit cu BOR ul asta nu este nimic gresit , deoarece BOR ul mai are inca harul Duhului Sfant ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07