Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2012, 17:20:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ?

Din pacate eu nu sunt absolvent de istorie, nici de teologie, iar pentru eventualele nepotriviri in afirmatiile pe care le voi face, sunt dispus sa primesc mustrarile de rigoare.
De asemenea, tot ceea ce este intre paranteze patrate [...],in cadrul unor citate, este adaugat de mine, deci imi puteti face critica linistiti.

Despre evenimentul care s-a petrecut la Cincizecime, sarbatoare cunoscuta in Ortodoxie ca Duminica Mare, cred ca nu este nevoie sa evocam. Ceea ce ma intereseaza pe mine este cum s-a raspandit[dezvoltat] Biserica lui Hristos, din acel moment si pana la marea schisma.

Un eveniment EXTREM de IMPORTANT, care s-a petrecut inainte de chemarea lui Savl si pe care Apostolii l-au gasit demn de mentionat ca sa ne ramana drept mostenire peste veacuri, a fost cuvantul fariseului Gamaliel, adresat sinodului jidanesc (necrestin); Fapte V: 34-41.
Voi da citire numai concluziei, restul sa citeasca fiecare ca este de mare folos pentru momente de cumpana si care preced de regula o noua dezbinare in sanul Bisericii.
"38.Si acum va zic voua: Feriti-va de oamenii acestia si lasati-i, caci daca lucrul acesta [propoveduirea apotolilor] este de la oameni, se va nimici; 39. Iar daca este de la Dumnezeu, nu veti putea sa-i nimiciti; ca nu cumva sa va aflati si luptatori impotriva lui Dumnezeu."

Foarte relevant, gasesc si cuvantul sf. Arhidiacon Stefan, despre ce NU este Biserica lui Dumnezeu, proaspat infiinta atunci prin Pogorarea Duhului Sfant; (Fapte VII: 39-54). Sper sa nu se gaseasca cineva care sa suspecteze pe intaiul mucenic Stefan de colaborare cu masoneria; si sa stiti ca nu-mi arde de glume proaste, spunand acestea!
Voi da citire doar la urmatoarele:
47. Iar Solomon I-a zidit Lui casa. 48. Dar Cel Preainalt nu locuieste in temple[catedrale] facute de maini, precum zice proorocul: "Cerul este tronul Meu si pamantul asternut picioarelor Mele. Ce casa Imi veti zidi voi Mie - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele? 50. Au nu mana Mea a facut toate acestea?"

precizare: Daca nu catedralele din piatra sunt Casa Domnului, cum nici bisericutele mici, din lemn, de ce totusi, este bine sa ne rugam in biserica? Pentru ca la -15 grade, nu ne putem ruga in aer liber, la marginea orasului.

Evenimentul cu nr2, EXTREM de IMPORTANT, este relatat in FAPTE XI - Primirea paganilor la Hristos si se raspunde la intrebarea: Cine detine monopolul asupra Duhului Sfant?
1. Apostolii si fratii care erau prin Iudeea au auzit ca si paganii au primit cuvantul lui Dumnezeu. 2.Si cand Petru s-a suit in Ierusalim, credinciosii taiati imprejur se impotriveau, 3.Zicandu-i: "Ai intrat la oameni netaiati imprejur si ai mancat cu ei!" [...sfinta traditie a Legii iudaice de la acea vreme, Lege in care s-a nascut Iisus Hristos si pe care a fagaduit ca o va implini.]
Fapte XI:15. Si cand am inceput eu sa vorbesc, Duhul Sfant s-a pogorat peste ei, ca si peste noi la inceput. 16.Si mi-am adus aminte de cuvantul Domnului, cand zice: "Ioan a botezat cu apa, voi insa va veti boteza cu Duh Sfant." 17.Deci, daca Dumnezeu a dat lor acelasi Har ca si noua, acelora care au crezut in Domnul Iisus Hristos, cine eram eu ca sa-L pot opri pe Dumnezeu?
Recomand citirea intregului capitol, pentru o edificare suplimentara.

ATENTIE! Faptele sfintilor apostoli nu e o carte inventata de sectari, ci parte a Sfintei Scripturi, pe care Biserica Ortodoxa [din orice tara] o aseaza mai presus de interesele pamantesti ale unor clerici sau teologi.

va urma...

Cei care doresc sa ma conteste pe acest topic, sa o faca punctual cu citate din Sfanta Scriptura, sau din Filocalii, iar nu din lucrarile de doctorate sau din ce i-a spus lui duhovnicul!
Dragii mei contestatari! Nu pentru alt motiv va rog aceasta, ci pentru ca suntem pe un spatiu public si se poate intampla ca citind un tanar emo de16-18 ani, si vazand cum ne luam peste picior ca betivii in carciuma, sa aleaga drogurile in locul lecturii din Sfanta Scritura, ne mai pricepand, saracutul de el, nimic din ce se intampla cu lumea asta!
Va rog tare mult!...

Last edited by leonte; 17.11.2012 at 17:27:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2012, 18:18:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@leonte: de fapt care-i problema ta?
Iar ne napadesc insectele...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2012, 20:57:34
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Question

[quote=leonte;482522]

precizare: Daca nu catedralele din piatra sunt Casa Domnului, cum nici bisericutele mici, din lemn, de ce totusi, este bine sa ne rugam in biserica? Pentru ca la -15 grade, nu ne putem ruga in aer liber, la marginea orasului.

asta ar fi concluzia ta a ceea ce "NU ar fi" Cincizecimea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2012, 13:35:21
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj șters

Last edited by VladCat; 22.11.2012 at 04:43:37.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2012, 17:30:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
Un eveniment EXTREM de IMPORTANT, care s-a petrecut inainte de chemarea lui Savl si pe care Apostolii l-au gasit demn de mentionat ca sa ne ramana drept mostenire peste veacuri, a fost cuvantul fariseului Gamaliel, adresat sinodului jidanesc (necrestin); Fapte V: 34-41.
Voi da citire numai concluziei, restul sa citeasca fiecare ca este de mare folos pentru momente de cumpana si care preced de regula o noua dezbinare in sanul Bisericii.
"38.Si acum va zic voua: Feriti-va de oamenii acestia si lasati-i, caci daca lucrul acesta [propoveduirea apotolilor] este de la oameni, se va nimici; 39. Iar daca este de la Dumnezeu, nu veti putea sa-i nimiciti; ca nu cumva sa va aflati si luptatori impotriva lui Dumnezeu."

Foarte relevant, gasesc si cuvantul sf. Arhidiacon Stefan, despre ce NU este Biserica lui Dumnezeu, proaspat infiinta atunci prin Pogorarea Duhului Sfant; (Fapte VII: 39-54). Sper sa nu se gaseasca cineva care sa suspecteze pe intaiul mucenic Stefan de colaborare cu masoneria; si sa stiti ca nu-mi arde de glume proaste, spunand acestea!
Voi da citire doar la urmatoarele:
47. Iar Solomon I-a zidit Lui casa. 48. Dar Cel Preainalt nu locuieste in temple[catedrale] facute de maini, precum zice proorocul: "Cerul este tronul Meu si pamantul asternut picioarelor Mele. Ce casa Imi veti zidi voi Mie - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele? 50. Au nu mana Mea a facut toate acestea?"

precizare: Daca nu catedralele din piatra sunt Casa Domnului, cum nici bisericutele mici, din lemn, de ce totusi, este bine sa ne rugam in biserica? Pentru ca la -15 grade, nu ne putem ruga in aer liber, la marginea orasului.
Cuvântul lui Gamaliel, foarte prețios de altfel, nu poate fi înțeles în toată profunzimea lui dacă este izolat de contextul în care a fost spus, și anume
pe fondul înmulțirii roadelor mărturiei creștine prin lucrarea puternică a apostolilor, precum și a eforturilor depuse de liderii religioși iudei de a stopa, prin orice mijloace, fenomenul plantării Bisericii mai întâi în Ierusalim și apoi în zone din ce în ce mai extinse.
Primul lucru care trebuie observat este faptul că sinedriu își pierdea autoritatea în popor, cu excepția lui Gamaliel despre care FA precizează că "era un învățător al Legii cinstit de tot poporul". Cum marea majoritate a membrilor sinedriului își exercita stăpânirea prin metode mai ales politice, și tot mai puțin spirituale, cuvântul lui Gamaliel rostit pe fondul uneltirilor criminale ale consinedriștilor, a căpătat o greutate neașteptată, referindu-se la un aspect ignorat aproape cu desărvârșire: sprijinul divin fără de care nimio mișcare cu impact spiritual autentic nu supraviețuiește istoric.
Însă acest criteriu de identificare a proniei dumnezeiești într-o situație de conflict intern pândit de pericolul rupturilor și schismelor, nu conține niște parametri atât de clari prin care putem trage concluzii definitive în măsură să dea câștig de cauză unei tendințe sau alteia. Bisericile ortodoxe sunt un exemplu de îndelungă răbdare cu tendințele contrare, centifuge, cvasisectare pe care le adăpostește, ezitând, spre disperarea multor analiști inchizitori, să acționeze chirurgical în rezolvarea acestor frământări intraecleziale. De multe ori, în ochii poluați de postmodernism revoluționar, această tactică pare mai degrabă somnolență decizională și lipsă de curaj în a se autoigieniza eficient, dar în realitate Biserica are acestă conștință de sine în ceea ce privește identitatea ei profundă, de premergătoare terestră a Împărăției aflată într-un stadiu de derivă "controlată" a libertăților persoanelor care o alcătuiesc. Din această cauză, ortodoxia bisericească oferă lumii profane imaginea unei lumi insuportabil de incoerente pentru amatorii de unitate mecanică, de tip romano-catolic.

Cât privește pledoaria sfântului Ștefan, aceasta este prima mare dezvoltare teologică a universalității Cinzecimii și a libertății ei față de cultul și cultura sacrale ale iudaismului, și, prin extensie, față de orice ethos religios încremenit în sine. Este o temă de reflecție mereu actuală, cum a reușit creștinismul să cadă mereu (fără să rămână căzut, însă) în capcanele cadrelor religiose potențial idolatre care l-au precedat.
Înainte de trage concluzii pripite legate de ortodoxia extrem de viguroasă afirmată de către sfântul Ștefan, ar trebui să vedem ce fel de mentalitate este aceea desființată de arhidiaconul teolog și mucenic. Cuvântul cheie este "numai". Când spui că numai în Templu locuiește Dumnezeu, că Dumnezeu numai acolo este prezent și dincolo nu, că numai noi suntem preferații lui Dumnezeu, că numai noi ne mântuim, atunci dai dovadă de mândrie luciferică și riști să ai parte de soarta celui care a inaugurat în existența Creației acest tip de atitudine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2012, 03:07:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Templul si Casa Domnului nu sunt ale noastre pentru a-L gazdui pe El, Cel necuprins, cat pentru ca noi sa fim intru El.
Imi amintesc acum de scena de pe muntele Tabor: apostolii voiesc sa faca Domnului, lui Moise si lui Ilie cate o casa... Sa fie mereu impreuna, cu totii, in acea nespusa mangaiere...
Imi pare aceasta ca fiind o induiosatoare naivitate, cu totul minunata prin simtamantul de dragoste copilareasca pe care omul harazit sa-L cunoasca pe Fiul lui Dumnezeu o traieste.

Dar sa nu fim copii la minte!, parem sa intelegem prin cuvantul Domnului... Nu Domnul are nevoie de case construite de noi, ci noi suntem aceia care avem nevoie sa ne strangem intr-un loc consacrat Lui, spre a ne intari in credinta si spre a-L chema si lauda pe El.

Eu cred ca atunci cand Dumnezeu ne aminteste Cine Este si unde "locuieste", nu o face pentru ca noi sa renuntam la biserici (care, evident, nu Ii pot fi salasul intreg si nu-l pot "tine" pe pamant, mundan si casnic), ci mai degraba pentru ca noi sa fim mai treji decat cei 3 Apostoli pe Tabor. Sa reusim, adica, sa ne bucuram cu cutremur. Sa devenim constienti de conditia noastra si de conditia Lui.

Domnul ne reasaza in raportul cuvenit fata de El. Creatorul si Gazda este El, nu noi. Nu noi Il cuprindem si miluim pe El, ci Domnul ne invaluie si ne poarta de grija.

Iar aceasta o reimprospatam mereu in noi tocmai in casele consacrate Domnului, unde ne strangem laolalta spre a lauda Numele Lui, traind clipa de acum in puterea vecilor vecilor.
Pentru folosul nostru sunt toate acele cuvinte, precum si intru bucurie in Ceruri cand ne vadim folosindu-ne de harul Lui. AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 24.11.2012 at 01:43:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2012, 22:10:21
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@leonte: de fapt care-i problema ta?
Iar ne napadesc insectele...
Ai uitat sa precizezi pe care sfant parinte l-ai citat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2012, 22:29:03
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
1. Templul si Casa Domnului nu sunt ale noastre pentru a-L gazdui pe El, Cel necuprins, cat pentru ca noi sa fim intru El. ...

2. Eu cred ca atunci cand Dumnezeu ne aminteste Cine Este si unde "locuieste", nu o face pentru ca noi sa renuntam la biserici ...

3. Pentru folosul nostru sunt toate acele cuvinte, precum si intru bucurie in Ceruri cand ne vadim folosindu-ne de harul Lui. AMIN+

1. Cum anume sa fim intru El? Trupeste, semnad o condica si platind o cotizatie(zeciuiala evreilor)? Cu siguranta ca nu la asta te-ai referit, dar am simtit nevoia sa fac aceasta precizare, pentru ca tot ceea ce lasa loc de interpretabilitate poate fi atacat de dusmanii adevarului, iar cel mai periculos dintre toti nu doarme niciodata, ci vesnic sta la panda.

Iti voi lasa tie dreptul de a clarifica mai concret, ceea ce ai vrut sa spui spre lamurirea tuturor celor ce vor citi (de la generatia Emo, pana la doctoranzii universitari).

2.Foarte frumos ai punctat. Iti multumesc pentru aceasta precizare!
Dumnezeu nu ne opreste sa mergem la biserica, ci doar sa nu-L intemnitam in materialnicul nostru pe Cel ce a creat materia.

3. Multumesc pentru aceste cuvinte frumoase!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2012, 23:00:30
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
1. dar în realitate Biserica are acestă conștință de sine în ceea ce privește identitatea ei profundă, de premergătoare terestră a Împărăției ... .

2.Cuvântul cheie este "numai". Când spui că numai în Templu locuiește Dumnezeu, că Dumnezeu numai acolo este prezent și dincolo nu, că numai noi suntem preferații lui Dumnezeu, că numai noi ne mântuim, atunci ...

1. Dragul meu frate de arme! Toate sunt bune cate le spui, dar nu toate sunt pe intelesul oricui. Din mila lui Dumnezeu am terminat si eu o scoala in plus, pe care am inceput-o la indemnul mandriei, dar tinde sa se transforme in folos duhovnicesc. (Desi ma duce mintea sa spun lucrurile astea, inima mea este inca impietrita, din lipsa pocaintei, si nu poate sa datuiasca pentru asa o minune pe care a facut-o si inca o face cu mine Cel Milostiv.) Ceea ce nu prea apreciez la tine, este limbajul academic si foarte exact, dar pe care nu tot omul reuseste sa-l priceapa. E un paradox al intelctualitatii care ne indeamna sa cadem in capcanele exhaustivizarii concretului, pana ajungem sa ne pierdem in meandrele desertaciunii, desi brainstorming-ul cortexului nostru atinge praguri maxime in procesul evocarii paradigmelor.
Sper sa nu te mahnesc prin aceasta observatie a mea si sa nu ma consideri asemeni celui care spune mereu despre fratii sai : "este baiat bun, DAR..."

Cat despre problema de fond, nu sunt foarte sigur ca am inteles ce-ai vrut sa spui prin : identitatea ei profundă, de premergătoare terestră a Împărăției. Primul lucru spre care ma duce gandul, este ca biserica e pe pamant, si noi mergem la aceasta biserica de pe pamant, pentru a ne procura "bilete" pentru Imparatia care nu e de pe pamant. Probabil cuvantul terestru nu a fost cea mai inspirata alegere. Astept totusi sa lamuresti singur ideea pe care ai cautat sa ne-o impartasesti.

2.Cat despre aspectul al doilea: Cuvântul cheie este "numai". Când spui că numai în Templu locuiește Dumnezeu, că Dumnezeu numai acolo este prezent și dincolo nu, că numai noi suntem preferații lui Dumnezeu, că numai noi ne mântuim, atunci ...
nu pot decat sa ma inclin, ca semn de multumire si apreciere pentru aceasta precizare.

Last edited by leonte; 24.11.2012 at 23:04:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2012, 23:12:39
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mesaj șters
Cu ce a gresit fratele nostru atat de grav, ca a trebuit sa-i stergeti mesajul? Sunt foarte surprins de situatie pentru ca il stiam ca om cu duhul blandetii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 17:41:28
Ce este Biserica? Danut7 Despre Biserica Ortodoxa in general 16 01.11.2010 11:50:54
De ce este BOSVR o biserica necanonica? razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 108 05.12.2008 05:14:27