Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.10.2008, 14:26:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
nu stiu ce inventie o mai fi si povestea aia din moment ce insusi Sfantul era pe vechi si chiar a osandit stilul nou si schimbarea calendarului.
Citeste Patericul romanesc ca sa afli, sora.

Razvan
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.10.2008, 14:29:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Ioan Iacob Hozevitul tinea el calendarul vechi, dar era in ascultare tot de Patriarhia Romana. Nu s-a lepadat niciodata de BOR, chiar daca a criticat inovatiile calendaristice.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.10.2008, 14:56:38
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce esti asa sigur ca este fals ceea ce spun si crezi ca a facut ascultare de patriarhie?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.10.2008, 15:19:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
nu stiu ce inventie o mai fi si povestea aia din moment ce insusi Sfantul era pe vechi si chiar a osandit stilul nou si schimbarea calendarului.
...evident ca Sf.Ioan Iacob tinea "pe vechi" pt ca era in Ierusalim (dar Maica Domnului i-a spus ca "nu e treaba ta aceasta, ci tu sa faci ascultare de Biserica" si a facut de Patriarhia de Ierusalim, caci Mrea Sf.Gheorghe-Hozevitul e sub jursdictia Patriarhiei) unde s-a ramas pe "vechi" pana considera patriarhia de Ierusalim sa indrepte calendarul! Si calugarii romani din Athos tin tot pe vechi, dar fac ascultare de Patriarhia Ecumenica, si cand vin in Tara, fac ascultare de Sf.Sinod! Apoi si grecii si Marii Stareti Athooniti care vin in tara, respecta "calendarul nou"! calugarii nostri in Athos nu sunt de "capul lor" acolo in athos, ca voi in Romania!!!
...mai documenteaza-te in legatura cu Sf.Ioan Iacob!!!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.10.2008, 15:23:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Sfantul Ioan Iacob Hozevitul tinea el calendarul vechi, dar era in ascultare tot de Patriarhia Romana. Nu s-a lepadat niciodata de BOR, chiar daca a criticat inovatiile calendaristice.
... tinea de Patriarhia de Ierusalimului jurisdictional, nu putea face ceva fara stirea Ambelor Patriarhii, cea a Romaniei si Ierusalimului! Membru la Patriarhiei Romane, aflat in jurisdictia Patriarhiei Ierusalimului!!!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.10.2008, 15:27:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
de ce esti asa sigur ca este fals ceea ce spun si crezi ca a facut ascultare de patriarhie?
...trebuie sa studiezi mai mult... Pt.ca Sf.Ioan Iacob a facut intotdeauna ascultare de Sinodul BOR!!!
.. nu ma laud, iti mai marturisesc ceva: am cunoscut niste maici de la Ierusalim ce l-au cunoscut personal pe Sf.Ioan Iacob!!!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.10.2008, 19:27:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

deci nu cred ca Sf Ioan Iacob a ramas in continuare in ascultare fata de BOR...
pe de o parte, Sf Ioan Iacob a plecat din Romania din cauza schimbarii calendarului, iar aceasta o marturiseste el insusi intr-o poezie a sa... imi pare rau ca n-o mai gasesc, dar daca vrei, cum dau de ia, ti-o copiez.
pe de alta parte, patriarhia Ierusalimului, la inceput, a fost impotriva schimbarii calendarului... si stiu sigur asta pt ca Sf Glicherie a fost atat in Ierusalim, cat si in Sf Munte pt a prezenta situatia din Romania si pt a lua blagoslovenie pt ridicarea unor noi biserici si manastiri pt cei care n-au acceptat schimbarea calendarului - asta apropo de acuzele referitoare la construirea unor noi biserici asa, de capul nostru - si daca patriarhul Ierusalimului a fost de acord cu Sf Gligherie dandu-i blagoslovenie, e clar ca nu putea fi in acelasi timp de acord si cu Biserica oficiala din Romania...
si pt ca tot ai amintit de cunostinte, "x cunoaste pe y".. m-am ferit sa spun asta pana acum fiindca nu stiu cati m-ar crede.. strabunicul meu (pe care l-am prins in viata, multumesc lui Dumnezeu) a fost preot de mir, apoi s-a calugarit. multi ani a umblat prin Israel si, evident, in tot acest timp a cunoscut multi oameni. nu bag mana in foc ca l-ar fi cunoscut pe Sfantul, dar stiu sigur ca l-a cunoscut pe ucenicul lui, parintele Ioanichie Paraiala, pe care l-a si ajutat sa ajunga in Israel... am si o poza cu ei, dar e la tara, din pacate..
si, foarte comic, insusi patriarhul Teoctist a primit reclamatii ca a recunoscut ca Sfant un "stilist".
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.12.2008, 00:46:28
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Ce sa mai vorbim domnule ,toti sfintii sunt pe vechi si Ioan Hozevitul care a vorbit de canonizarea lui Nicodim Aghioritul la patriarhia pe care o recunostea ,a Constantinopolului,si Sfantul Filumen si Galeriu Gafencu ,Daniil Tudor.Eu de pe stilul nou sigur o sa ajung in iad,numai cei de pe vechi ajung in rai,caci se bucura de toate scaderile mele si dragostea lor e desavarsita si nu le e frica de chipul satanei ce le joaca in fata dar se sperie de moastele lui Ilarion Argatu.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.12.2008, 04:14:27
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Scuze ca intru in vorba! Dar, in privintza parintelui nu ma exprim in nicun fel, mai ales ca nu stiu daca Dumnezeu i-a primit pocaintza ori nu.. Din ceea ce exprima infatisarea trupului... as zice ca nu; insa, nu este normal sa cinsim orice "cadavru" omenesc, sa-i idolatrizam, sa-l slavim. Sa fi seriosi: tot un sac de oase sunt, tot putreziciunii sunt date. Insa, un lucru conteaza cel mai mult: zidirea launtrica a fiecaruia dintre noi, prin implinirea poruncilor.
Repet: nu sunt chiar pro-Argatu, din motive ca nici nu l-am cunoscut, si (serios) nici nu-mi prea par atragatoare "operele" sale, inclusiv "trairea". Insa, de acum sa ne asteptam la si mai rau... ne apropiem cu pasi maruntzi de vremea in care vm da raspuns pentru tot ceea ce am facut. Este si normal sa se inmulteasca "sfintii" si "propovaduitorii" pentru ca insusi Hristos ne zice acest lucru, facandu-ne atenti in ceea ce priveste venirea proorocilor mincinosi... La acestea sa ne asteptam de aici inainte, pentru ca vremurile sunt foarte ingrijoratoare pentru Ortodoxie....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ? leonte Despre Biserica Ortodoxa in general 26 22.01.2013 10:24:23
Ce este Biserica? Danut7 Despre Biserica Ortodoxa in general 16 01.11.2010 10:50:54