Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2009, 23:56:21
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit neoprotestantii.o problema?

sunt protestantii o problema pt romania?stau in timisoara si din ce in ce mai multi "pocaiti" sunt patroni sunt lideri ai opiniei publice,sunt bagati in consiliul local...etc,etc.......este o problema asta?la prima vedere,nu!dar........patronii mei sunt..."pocaiti".si de un an si jumatate lucrez la ei.doamne......am vazut atat de multe,incat.....mi-am facut o viziune foarte negativa fata de ei........au fost zeci de nunti la acest restaurant unde lucrez.unde prind o ocazie ataca ortodoxia.O SPUN FARA NICI O EXAGERARE.inca o data intreb!TREBUIE SA NE TEMEM DE EI?VA TREBUI SA LUPTAM PT CREDINTA CU EI?doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2009, 00:28:10
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
sunt protestantii o problema pt romania?stau in timisoara si din ce in ce mai multi "pocaiti" sunt patroni sunt lideri ai opiniei publice,sunt bagati in consiliul local...etc,etc.......este o problema asta?la prima vedere,nu!dar........patronii mei sunt..."pocaiti".si de un an si jumatate lucrez la ei.doamne......am vazut atat de multe,incat.....mi-am facut o viziune foarte negativa fata de ei........au fost zeci de nunti la acest restaurant unde lucrez.unde prind o ocazie ataca ortodoxia.O SPUN FARA NICI O EXAGERARE.inca o data intreb!TREBUIE SA NE TEMEM DE EI?VA TREBUI SA LUPTAM PT CREDINTA CU EI?doamne ajuta
Genul acesta de "pocaiti", care sunt patroni de restaurante (unde, probabil se consuma alcool, uneori in exces), nu sunt o problema. Lasati-i sa atace cat vor. Nu au nimic de spus.

Temeti-va de "pocaitii" care duc o viata de curatenie si, prin asta, spun multe.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2009, 00:35:33
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

drept este....dar poti muri foarte usor cu biblia in mana.......si sa fii si foarte curat.......una este cararea lui hristos....nu mai multe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2009, 10:32:32
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
drept este....dar poti muri foarte usor cu biblia in mana.......si sa fii si foarte curat.......una este cararea lui hristos....nu mai multe.
Adevarat, ce spuneti. Fara credinta in jertfa lui Hristos sunt zadarnice si stiinta si curatenia noastra. "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8). Asta nu inseamna ca Sfanta Scriptura desconsidera faptele credintei (adica, faptele izvorate din credinta ca ai primit in dar mantuirea)."Credinta fara fapte este moarta". (Iacov 2:17).

Totutusi, Sfanta Scriptura este cea care poate "sa-ti dea intelepciunea care duce la mantuire"(2 Timotei 3:15). Poti muri cu Biblia in mana; dar, fara Biblie (Cuvantul lui Dumnezeu) moartea este mai sigura. Cel rau are mai mult succes asupra celor nestiutori; inselaciunea este mai lesne de infaptuit.


Cand ati spus "cararea lui Hristos", la ce v-ati referit? Care este acea carare unica?

Last edited by condor; 21.09.2009 at 10:35:50.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2009, 10:59:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Adevarat, ce spuneti. Fara credinta in jertfa lui Hristos sunt zadarnice si stiinta si curatenia noastra. "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8). Asta nu inseamna ca Sfanta Scriptura desconsidera faptele credintei (adica, faptele izvorate din credinta ca ai primit in dar mantuirea)."Credinta fara fapte este moarta". (Iacov 2:17).

Totutusi, Sfanta Scriptura este cea care poate "sa-ti dea intelepciunea care duce la mantuire"(2 Timotei 3:15). Poti muri cu Biblia in mana; dar, fara Biblie (Cuvantul lui Dumnezeu) moartea este mai sigura. Cel rau are mai mult succes asupra celor nestiutori; inselaciunea este mai lesne de infaptuit.


Cand ati spus "cararea lui Hristos", la ce v-ati referit? Care este acea carare unica?
Ortodoxia....si am constatat ca si celelalte denominatiuni cunosc acest fapt, se si vede din modul cum adreseaza intrebarile " Care este, ce ati vrut sa spuneti, de ce este Ortodoxia calea dreapta?" Daca ati fi siguri 100% de " cararea lui Hristos" nu ati mai intreba in stanga si in dreapta, sau intra pe forumuri ortodoxe....Eu nu am ce intrebari sa adresez altor denominatiuni si nici nu ma intereseaza ce pretexte au pentru ratacirile lor, si asta pentru ca Ortodoxia este calea cea adevarata!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2009, 11:23:53
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
sunt protestantii o problema pt romania?stau in timisoara si din ce in ce mai multi "pocaiti" sunt patroni sunt lideri ai opiniei publice,sunt bagati in consiliul local...etc,etc.......este o problema asta?la prima vedere,nu!dar........patronii mei sunt..."pocaiti".si de un an si jumatate lucrez la ei.doamne......am vazut atat de multe,incat.....mi-am facut o viziune foarte negativa fata de ei........au fost zeci de nunti la acest restaurant unde lucrez.unde prind o ocazie ataca ortodoxia.O SPUN FARA NICI O EXAGERARE.inca o data intreb!TREBUIE SA NE TEMEM DE EI?VA TREBUI SA LUPTAM PT CREDINTA CU EI?doamne ajuta
... si ei au vazut atatea la ortodocsi, nu asa se pune problema, in mod tendentios.

Problema Romaniei in ziua de azi o reprezinta toti "golanii" stapaniti de gustul puterii ce isi exercita poftele din functiile pe care le detin, fie in structura de stat sau in mediul privat (iar ei sunt din toate religiile si din toate natiile). Dar atata timp cat primesc atentia ceruta , nu vad o cale prin care sa scapam de ei.

Din punct de vedere al "teoriei conspiratiei" ei sunt o problema in primul rand pentru catolici si protestanti. Cu ei au de dezbatut diverse teme... pana la noi mai e cale lunga.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2009, 11:27:25
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ortodoxia.... Ortodoxia este calea cea adevarata!
Stiti cumva de la Domnul Iisus Hristos acest "adevar"? Sau, l-ati inlocuit pe Mantuitorul cu o confesiune religioasa?

"Iisus a zis:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."(Ioan 14:7)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2009, 16:24:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Stiti cumva de la Domnul Iisus Hristos acest "adevar"? Sau, l-ati inlocuit pe Mantuitorul cu o confesiune religioasa?

"Iisus a zis:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."(Ioan 14:7)
Exact, Domnul Iisus Hristos ne-a aratat Adevarul si in concluzie o singura religie este si poate fi cea adevarata...nu pot fi mai multe
Multumesc pentru trimitere, dar o stiu...tocmai de aceea sunt ortodoxa .

P.S. In caz ca nu v-ati dat seama, formularea intrebarii dumneavoastra are o logica foarte ciudata...
Eu am dedus ca sunteti aconfesional, pentru ca in cazul in care aveti vreo confesiune va contraziceti prea tare...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2009, 17:15:23
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact, Domnul Iisus Hristos ne-a aratat Adevarul si in concluzie o singura religie este si poate fi cea adevarata...nu pot fi mai multe
Multumesc pentru trimitere, dar o stiu...tocmai de aceea sunt ortodoxa .
Domnul Iisus Hristos ne-a arat ce trebuie sa credem si ce trebuie sa facem. Nu a vorbit nici despre ortodoxie, nici despre catolicism sau alta religie. In ziua judecatii te vei prezenta cu credinta si faptele tale izvorate din credinta. Din ce confesiune ai facut parte, nu are nici o importanta.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
P.S. In caz ca nu v-ati dat seama, formularea intrebarii dumneavoastra are o logica foarte ciudata...
Eu am dedus ca sunteti aconfesional, pentru ca in cazul in care aveti vreo confesiune va contraziceti prea tare...
Fac parte dintr-o confesiune, si nu ma contrazic deloc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2009, 17:18:52
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Multumesc pentru trimitere, dar o stiu...tocmai de aceea sunt ortodoxa .
Faptul ca sunteti ortodoxa, nu cred ca este "meritul" si alegerea dvs. Gresesc?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10