Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2011, 20:33:21
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!!

Asistam neputinciosi de-o vreme, la proliferarea tot mai deranjanta a cainilor fara stapan !

Oriunde te-ai deplasa,ca si cetatean onorabil al tarii tale,asupra ta planeaza spectral si vag o amenintare difuza,de care e bine sa tii cont daca nu vrei sa fii clientul cu abonament al centrelor antirabice !
Amenintarea vine, insa, paradoxal,din partea unui animal, numit "cel mai bun prieten al omului ",si care desigur, pe parcursul miilor de ani, si-a dovedit nu de putine ori devotamentul si sincera prietenie !

Avem deci printre cetateni doua tabere,mari si late : unii care si-ar dori si ei sa circule in siguranta pe strazi ,la orice ora din zi si din noapte,neriscand sa fie atacati de cainii care-si apara firesc, teritoriul, iar altii care, oplosesc si aciuaza pe acesti caini heberei, pe langa usile lor de bloc, pe langa containere,tinand cu dintii ca aceste nevinovate creaturi sa nu fie luate si eutanasiate !

Acuma intrebare este,: care este in lumina crestina, mai important, omul sau animalul ???
Trebuie sa ocrotim si sa protajam securitatea si viata omului,sau sa plangem de mila animalului lasat in strada ???

Oamenii care nu mai vor sa fie amenintati la tot pasul de caini, s-au constituit intr-un grup de actiune pe yahoo - "ANTIMAIDANEZI.GROUP.YAHOO"
  #2  
Vechi 17.02.2011, 21:23:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Prostia e mai degraba eterna problema a romanilor. Evident nu trebuie sa uitam ca o capra raioasa tine coada sus.
Mai nou drobul se sare s-a transformat in maidanezi, de parca maidanezii din proprie initiativa anticrestina s-au aciuat pe la colt de strada. Lipsa de educatie care ii determina pe unii sa arunce un caine in strada ii determina pe altii sa maltrateze acei caini pana cand devin ostili tuturor oamenilor simtindu-se atacati de fiinte care se cred superioare. Oricum privesti problema (rational, nu chiar oricum) cainii maidanezi sunt rezultatul inculturii si lipsei de civilizatie a oamenilor.
Nefiind foarte dificil, incerc sa arat ca nu exista doar doua posibilitati (se pare ca romanii nu stiu ca ia in calcul mai mult de doua posibilitati, de obicei exagerate). Eu as eutanasia prostia. Oamenii nu stiu ce inseamna un animal. Si aici ma refer la ambele tabele. Unii cred ca-s niste dobitoace, altii ca e ok sa-i pupi in bot. Ambele variante sunt gresite. D-l Goe trebuie educat. Si spun asta tinand cont de propria experienta. Eram si eu stresat de caini si eram extrem de capabil sa ma apar de orice caine. Ma si mandream ca in n ani de stat in Bucuresti, dupa multe atacuri nu am fost muscat niciodata. Intre timp am reusit sa invat sa inteleg cainii si nici nu m-au mai atacat, nici nu imi mai este frica de ei. Asta nu inseamna ca trebuie sa-i alint si sa-i las sa creada ca sunt sefi.
Nici nu i-as eutanasia pentru ca nu ei sunt de vina pentru prostia omeneasca. Incerc sa le explic altora ce am invatat si poate inteleg ca eutanasierea nu este o solutie. Educarea boborului, da.
  #3  
Vechi 17.02.2011, 21:43:24
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

De ce exista nevoia a oamenilor asta de a se inclina spre un nou 'loc de vietuit', modern?
Acest 'loc de vietuit' ideal al romanilor (majoritatea, nu va simtiti ofensati. eu doar ma uit in jur):

-fara munca
-multi bani
-case mari
-averi
-si Romania sa fie ca Germania: perfectie peste tot (fara caini vagabonzi, curatenie etc)

Noi la tara de ce nu avem probleme cu cainii vagabonzi? Pentru ca noi convietuim. E loc pentru toate fiintele pe Pamant.

PS: "Limbajul complex si in termeni stiintifici este folosit pentru a acoperi defectul de a fi.. prost"
  #4  
Vechi 17.02.2011, 22:11:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu câinii vagabonzi sunt principala problemă ci cei cu stăpân, mai precis stăpânii lor care atunci când îi scot la plimbare nu sunt dotați cu pungă, făraș și mânuși de unică folosință ca să strângă excrementele. Trotuarele sunt pline de excremente ale animalelor bine hrănite.

Și conviețuirea cu animale de companie mi se pare o deviație duhovnicească, omul își caută companie în niște dobitoace neînsuflețite în loc s-o caute la Dumnezeu prin rugăciune și în oameni prin iubire. Acești oameni necinstesc chipul lui Dumnezeu prin credința lor că animalele au suflet și prin atașamentul pătimaș față de ele.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #5  
Vechi 17.02.2011, 22:24:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu câinii vagabonzi sunt principala problemă ci cei cu stăpân, mai precis stăpânii lor care atunci când îi scot la plimbare nu sunt dotați cu pungă, făraș și mânuși de unică folosință ca să strângă excrementele. Trotuarele sunt pline de excremente ale animalelor bine hrănite.

Și conviețuirea cu animale de companie mi se pare o deviație duhovnicească, omul își caută companie în niște dobitoace neînsuflețite în loc s-o caute la Dumnezeu prin rugăciune și în oameni prin iubire. Acești oameni necinstesc chipul lui Dumnezeu prin credința lor că animalele au suflet și prin atașamentul pătimaș față de ele.
Inclin sa-ti dau dreptate, Traditie, desi si eu am avut catei.

Observ un lucru curios: multi iubitori de catei sunt mancatori de carne si nu li se pare nimic ciudat in asta, nu traiesc conflicte psihologice.

Eu am avut bunici la tara si am vazut ca purceii sunt f sociabili si jucausi (daca are cine sa le dea atentie, desigur). Viteii sunt super simpatici si afectuosi etc.. Totusi iubitorii de catei nu au probleme in a manca porc sau vitel..
Este normal sa indragesti animalele, dar multi fac o obsesie din asta, fara a opera cu aceeasi masura in ce priveste toate animalele.
Si dragostea de animale nu inseamna si iubire de oameni. Cunosc o persoana pensionara care a fost rugata sa aiba grija de nepot (ca sa nu ajunga nepotelul la cresa, ca nu avea cu cine sta). A replicat: "nu pot, am obligatii fata de cateii mei!". Si cu cateii a ramas.
  #6  
Vechi 18.02.2011, 01:40:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cunosc o persoana pensionara care a fost rugata sa aiba grija de nepot (ca sa nu ajunga nepotelul la cresa, ca nu avea cu cine sta). A replicat: "nu pot, am obligatii fata de cateii mei!". Si cu cateii a ramas.
Sunt convins ca nu cateii erau obligatiile ei, dar a folosit-o drept scuza pentru a nu mai fi exploatata, asa cum se obisnuieste cu nerusinare in Romania.
A procedat foarte bine, o inteleg!
Este datoria fiecaruia sa-si creasca plozii nu sa-i faca si sa-i paseze la neamuri.
  #7  
Vechi 18.02.2011, 03:06:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sunt convins ca nu cateii erau obligatiile ei, dar a folosit-o drept scuza pentru a nu mai fi exploatata, asa cum se obisnuieste cu nerusinare in Romania.
A procedat foarte bine, o inteleg!
Este datoria fiecaruia sa-si creasca plozii nu sa-i faca si sa-i paseze la neamuri.
Iti prevad o batranete trista (egoista), daca asa gandesti.

Am in familie alta persoana pensionara, care pentru a-si gasi o utilitate in viata altora face voluntariat la orfelinat (adica are copii "de suflet"). Si are si ea cateii ei acasa, dar iata, stie ca viata o traiesti ca sa daruiesti.

Am mai cunoscut alta batrana, care si-a trait viata egoist, la batranete urla in casa de disperare. Nu-i deschidea nimeni usa .. (doar maica-mea care ii mai ducea mancare). Egoismul este o boala cumplita.. Fereasca Dumnezeu de asa ceva.
  #8  
Vechi 18.02.2011, 07:52:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Asistam neputinciosi de-o vreme, la proliferarea tot mai deranjanta a cainilor fara stapan !

Oriunde te-ai deplasa,ca si cetatean onorabil al tarii tale,asupra ta planeaza spectral si vag o amenintare difuza,de care e bine sa tii cont daca nu vrei sa fii clientul cu abonament al centrelor antirabice !
Amenintarea vine, insa, paradoxal,din partea unui animal, numit "cel mai bun prieten al omului ",si care desigur, pe parcursul miilor de ani, si-a dovedit nu de putine ori devotamentul si sincera prietenie !

Avem deci printre cetateni doua tabere,mari si late : unii care si-ar dori si ei sa circule in siguranta pe strazi ,la orice ora din zi si din noapte,neriscand sa fie atacati de cainii care-si apara firesc, teritoriul, iar altii care, oplosesc si aciuaza pe acesti caini heberei, pe langa usile lor de bloc, pe langa containere,tinand cu dintii ca aceste nevinovate creaturi sa nu fie luate si eutanasiate !

Acuma intrebare este,: care este in lumina crestina, mai important, omul sau animalul ???
Trebuie sa ocrotim si sa protajam securitatea si viata omului,sau sa plangem de mila animalului lasat in strada ???

Oamenii care nu mai vor sa fie amenintati la tot pasul de caini, s-au constituit intr-un grup de actiune pe yahoo - "ANTIMAIDANEZI.GROUP.YAHOO"
Dragule,probabil faci si tu parte din patura aceia de cetateni ce pot fi foarte usor manipulati
de autoritatile corupte,care sunt singurele ce au interes ca maidanezii sa fie in continuare pe strazi,nicidecum iubitorii de animale sau cei din ong-urile pt protectia animalelor care s-au saturat pana peste cap sa culeaga caini de pe strazi,de multe ori maltratati,bolnavi,caini de rasa sau nu,abandonati de "cetatenii responsabili" ai tarii noastre,care asa inteleg ei sa isi administreze ograda proprie,pe viata comunitatii din care fac parte si pe viata unor animale care nu au nici o vina ca s-au nascut intr-o tara atat de putin civilizata.A fi civilizat presupune inainte de orice sa fii uman si sa iti asumi responsabilitatea pentru fiecare dintre actiunile tale,ceea ce pseudo-iubitorii de animale nu fac,refuzand sistematic sa isi sterilizeze animalele din batatura (nu ma refer la cei cu pedigree si drept de monta,a caror reproducere are un sens),ci prefera sa abandoneze puii sau chiar femela cu pui ori cainii adulti cand devin incomozi sau pe cei batrani.
Autoritatilor le convine de minune aceasta situatie,pentru ca fondurile alocate acestei probleme sunt grase,iar primariile,impreuna cu ecarisajele si uneori cu pseudo organizatii pt protectia animalelor din afara formeaza o adevarata mafie si fac bani grei pe naivitatea romanilor pe care ii manevreaza de asa natura incat sa creada ca animalele in sine,adevaratii iubitori si cei care fac protectia animalelor pe bune,pe banii,nervii si timpul lor sunt cei vinovati.
Daca intr-adevar doriti sa rezolvati ceva si nu doar sa faceti jocul altora care se distreaza pe seama naivitatii voastre,sustineti legea prin care toti cainii cu stapan sau fara sa fie sterilizati,cu exceptia celor cu pedigree si toti sa fie inregistrati,cipati,toate cuiburile declarate ,astfel ca cei care comit abandonul sa poata fi trasi la raspundere,fara a se mai merge pe principiul ca hotul neprins negustor cinstit,sustineti si luati atitudine atunci cand vedeti ca un individ/a isi abandoneaza animalul si anuntati politia fiind gata sa depuneti declaratie in calitate de martori;educati populatia care detine animale pentru a nu le mai inmulti haotic.
Faceti toate acestea si o sa intelegem ca intr-adevar va doriti nu doar sa manifestati o agresivitate mai mult sau mai putin latenta si care iese mai usor la iveala in fata fapturilor mai slabe,ci ca scopul vostru este cu adevarat acela de a ajuta la luarea unor masuri constructive care vor duce la rezolvarea problemei,pentru ca niciodata eliminarea efectului nu va aduce cu sine si eliminarea cauzei.
Incercati,va rog,sa va trageti concluziile nu sub imperiul patimei si furiei,ci sub acela al omeniei,ratunii si eficacitatii,pentru ca atat iubitorii,cat si neiubitorii de animale avem in comun acelasi tel:acela de a nu mai vedea animale pe strazi,iar cei care ne intorc unii impotriva celorlalti sunt doar cei care fac bani grei din aceste afaceri si media care este principalul instrument de manipulare!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.02.2011 at 07:58:36.
  #9  
Vechi 18.02.2011, 09:36:09
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit heaven

Foarte frumos spus si cu asa mult bun simt.Asta cu cainii vagabonzi e doar inca una din placerile faptului ca traim intr-o tara cu oameni limitati dar inversunati.Nu conteaza impotriva a ce ca se gaseste mereu ceva.E important doar sa nu dispara ura.
  #10  
Vechi 18.02.2011, 10:08:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cainii vagabonzi nu sunt eterna poveste a romanilor ci INDIFERENTA CRASA-aia care ii face sa treaca nepasatori,cu mainile in buzunare,si gandurile hai-hui-abia asta este problema eterna a romanilor!!!

Poate si din egoismul care-i caracterizeaza,de a-si petrece timpul numai in folosul lor,nu se ajunge la nimic concret,cetateanul-omul de rand asteapta totul de la institutii,nu vrea sa ridice un deget pentru ca este prea ocupat ca dupa orele de program sa dea peste gat niste beri si sa-si intoxice fonic vecinii cu manele.

Acum ceva ani in urma,au fost programe speciale finantate din afara,care ofereau sterizare gratuita...credeti ca a interesat pe careva de la bloc?

Sa bagam capul in nisip si sa asteptam ca autoritatile si institutiile se rezolve tot!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05