Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2005, 09:53:58
ionut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar trebui ca Biserica Ortodoxa sa sarbatoreasca Sfintele Pasti deodata cu Biserica Catolica sau nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2005, 23:36:34
Stefan Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2005
Mesaje: 3
Implicit

Intrebarea ta e destul de ambigua fiindca putea pusa si invers. Totusi imi permit sa adaug faptul, poate nestuit de multi, ca si cultele protestante sarbatoresc SP exact ca noi, si eu personal nu cred ca au ajuns la aceasta concluzie doar ca un protest fata de BC.

Stefan
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2005, 21:59:15
Alexandru Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2005
Mesaje: 9
Implicit

Din cate stiu eu, calculul pascal are in vedere urmatoarele variabile: data echinoctiului de primavara, data duminicii cu luna plina dupa echinoctiul de primavara si data serbatii pastilor iudaice (14 Nissan). Astfel, regula de calculare si aplicare a zilei se servare a Sf. Pasti, stabilita la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din 325 suna astfel: data serbarii Sf. Pasti este in duminica ce urmeaza dupa prima luna plina care apare dupa echinoctiul de primavara (21 martie). Daca aceasta duminica va coincide cu 14 Nissan, Pastile se vor serba duminica urmatoare.
Potrivit acestei reguli, data Sf. Pasti poate sa varieze intr-un interval de 35 de zile, intre 22 martie si 25 aprilie (aceste date sunt socotite pe stilul vechi, de aceea noi, transpunandu-le in calendarul indreptat, care are un avans de 13 zile, serbam de fapt Pastile intre 4 aprilie si 8 mai).
Data "corecta" din punct de vedere calendaristic si astrologic a serbarii Pastilor este cea apuseana, in acord cu calendarul indreptat. Insa BOR, pentru a fi impreuna inchinatori cu Bisericile care n-au adoptat calendarul indreptat, a hotarat sa serbese Iviarea Domnului pe "stil vechi", ramanand ca celelalte sarbatori de peste an sa fie serbate dupa calendarul indreptat (Craciun, Anul Nou, Boboteaza etc.)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2005, 11:56:14
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru
Din cate stiu eu, calculul pascal are in vedere urmatoarele variabile: data echinoctiului de primavara, data duminicii cu luna plina dupa echinoctiul de primavara si data serbatii pastilor iudaice (14 Nissan). Astfel, regula de calculare si aplicare a zilei se servare a Sf. Pasti, stabilita la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din 325 suna astfel: data serbarii Sf. Pasti este in duminica ce urmeaza dupa prima luna plina care apare dupa echinoctiul de primavara (21 martie). Daca aceasta duminica va coincide cu 14 Nissan, Pastile se vor serba duminica urmatoare.
Potrivit acestei reguli, data Sf. Pasti poate sa varieze intr-un interval de 35 de zile, intre 22 martie si 25 aprilie (aceste date sunt socotite pe stilul vechi, de aceea noi, transpunandu-le in calendarul indreptat, care are un avans de 13 zile, serbam de fapt Pastile intre 4 aprilie si 8 mai).
Data "corecta" din punct de vedere calendaristic si astrologic a serbarii Pastilor este cea apuseana, in acord cu calendarul indreptat. Insa BOR, pentru a fi impreuna inchinatori cu Bisericile care n-au adoptat calendarul indreptat, a hotarat sa serbese Iviarea Domnului pe "stil vechi", ramanand ca celelalte sarbatori de peste an sa fie serbate dupa calendarul indreptat (Craciun, Anul Nou, Boboteaza etc.)
Te inseli Alexandru, data corecta de sarbatorire a Pastelui este cea a [color=red]ortodocsilor[/color]!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2009, 11:08:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Se stie faptul ca in toata crestinatatea s-a adoptat dintru inceput un singur calendar, cel conceput la anul 46. i.d. Hr. pe vremea lui Iuliu Cezar, imparatul roman de la care si-a dobandit si numele de "calendar iulian".

Este trista punerea asupra calendarului o valoare mai mare decat merita acest instrument de masurare a timpului.

Ar fi frumos ca toti crestinii sa praznuiasca Pastele in aceeasi zi, insa unii trebuie sa renunte la calculul lor.
Iar ortodocsii nu o vor face, stand aproape de Tara Sfanta si de Sfantul Munte Athos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Sfanta Sfintelor si Maica Domnului sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 5 02.06.2010 11:48:09
Postul Sfintelor Pasti assiris Intrebari utilizatori 14 24.02.2010 15:55:49
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.03.2007 23:10:33