Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2011, 19:41:09
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit Stilistii

Am observat la majoritatea stilistilor o campanie de denigrare a BOR oficiala,inclusiv pe site-urile si blogurile lor.
Nu inteleg de unde si pana unde vor stilistii sa para atat de atotstiutori cand au grave abateri canonice (mult mai grave decat cele pe care ni le imputa ei noua),se considera o Biserica a "martirilor" si jignesc punand la indoiala lucrarea Sfintelor Taine pe nou.
Chiar asa SuperBiserica sa fie BOSV?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2011, 19:49:23
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Care dintre ele?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2011, 13:21:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Am observat la majoritatea stilistilor o campanie de denigrare a BOR oficiala,inclusiv pe site-urile si blogurile lor.
Nu inteleg de unde si pana unde vor stilistii sa para atat de atotstiutori cand au grave abateri canonice (mult mai grave decat cele pe care ni le imputa ei noua),se considera o Biserica a "martirilor" si jignesc punand la indoiala lucrarea Sfintelor Taine pe nou.
Chiar asa SuperBiserica sa fie BOSV?
Lasa ca nici unii ortodocsi nu-s mai "breji", se intrec cu unii de rit vechi pe blogosfera in campanii de denigrare , pe principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Nu stiu la ce abateri te referi, din punctul meu de vedere un singur lucru li se poate imputa: refuzul de a participa la acelasi corp euharistic cu ortodocsii de rit nou, datorita atasamentului fata de un element al idolatrizarii traditiei, de care psihicul lor are nevoie, doar astfel putandu-si satisface certitudinea ca detin mantuirea. Pentru ei , calendarul functioneaza drept imperativ al “autenticitatii”, e o premisa a mantuirii- mantuirea depinde de acele 13 zile, deci absolutizeaza relativul. (caz tipic de fundamentalism religios) Mi-a ramas in memorie un fragment dintr-o carte pe care am citit-o recent:"pentru fundamentalist, adevaratul crestin nu este cel care are experienta evenimentului eclezial, participantul la stradania comuniunii existentei si vietii, este cel atasat orbeste de forme ce detin o valoare absoluta, intrucat le-a lasat mostenire trecutul". Refuzul de a participa la corpul euharistic din cauza "inovatiei", le-a intunecat judecata si logica, separandu-se de Biserica, asa cum le-a intunecat-o si celor care i-au prigonit prin anii ’30. Daca ei cred in Hristos si in faptul ca Acesta n-a schimbat(stricat) legea, ci a intarit-o, dezvaluindu-i profunzimea, ma intreb cum de nu gandesc in aceeasi maniera si despre calendarul indreptat, de ce spun ca e inovatie, demonstrandu-si instinctul fariseic.Noi n-am stricat nimic. In fine, ce a fost, a fost, noi sa ne vedem de ale noastre, sa mergem in continuarea pe calea Adevarului si sa credem in refacerea unitatii Bisericii Ortodoxe, sa ne rugam pentru implinirea ei, atunci cand El o va hotara.

Last edited by ioanna; 25.11.2011 at 13:46:57.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2011, 19:52:49
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Lasa ca nici unii ortodocsi nu-s mai "breji", se intrec cu unii de rit vechi pe blogosfera in campanii de denigrare , pe principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Nu stiu la ce abateri te referi, din punctul meu de vedere un singur lucru li se poate imputa: refuzul de a participa la acelasi corp euharistic cu ortodocsii de rit nou, datorita atasamentului fata de un element al idolatrizarii traditiei, de care psihicul lor are nevoie, doar astfel putandu-si satisface certitudinea ca detin mantuirea. Pentru ei , calendarul functioneaza drept imperativ al “autenticitatii”, e o premisa a mantuirii- mantuirea depinde de acele 13 zile, deci absolutizeaza relativul. (caz tipic de fundamentalism religios) Mi-a ramas in memorie un fragment dintr-o carte pe care am citit-o recent:"pentru fundamentalist, adevaratul crestin nu este cel care are experienta evenimentului eclezial, participantul la stradania comuniunii existentei si vietii, este cel atasat orbeste de forme ce detin o valoare absoluta, intrucat le-a lasat mostenire trecutul". Refuzul de a participa la corpul euharistic din cauza "inovatiei", le-a intunecat judecata si logica, separandu-se de Biserica, asa cum le-a intunecat-o si celor care i-au prigonit prin anii ’30. Daca ei cred in Hristos si in faptul ca Acesta n-a schimbat(stricat) legea, ci a intarit-o, dezvaluindu-i profunzimea, ma intreb cum de nu gandesc in aceeasi maniera si despre calendarul indreptat, de ce spun ca e inovatie, demonstrandu-si instinctul fariseic.Noi n-am stricat nimic. In fine, ce a fost, a fost, noi sa ne vedem de ale noastre, sa mergem in continuarea pe calea Adevarului si sa credem in refacerea unitatii Bisericii Ortodoxe, sa ne rugam pentru implinirea ei, atunci cand El o va hotara.
tot ce pot sa zic despre ce ai zis tu este ca e perfect adevarat si iti multumesc.
ideea e ca si eu imi doresc din tot sufletul ca ei sa revina la comuniune cu noi.tot ce nu inteleg eu e faptul ca ei se folosesc de multe minciuni si nereguli pentru a evidentia cat de important e calendarul,desi treaba cu calendarul mi se pare mai mult un fel de praf in ochi,pentru ca am vazut pe diverse bloguri ca raspund impertinent si trufas chiar si celor care sunt pe stil vechi dar in comuniune cu Patriarhia Ecumenica (Parintele Petru Pruteanu de exemplu a avut o astfel de discutie cu un stilist).Astfel ca razvratirea lor trece evident de sfera calendarului.Ca raspuns ei se folosesc de problema ecumenismului,spunand ca BO Rusa de exemplu chiar daca e pe vechi,e totusi influentata de ecumenism(!?!).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2011, 20:20:59
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Calendarul iulian e dupa un pagan Iulius Cezar.Calendarul gregorian dupa un catolic.Vechiul calendar(iulian) este perfect din punct de vedere ecclezial dar gresit din punct de vedere astronomic.Calendarul iulian indreptat(care e de fapt gregorian, cel al BO de rit nou) se vrea ceva intre cel iulian si gregorian.. din cauza pascaliei calendarului nou (iulian revizuit) acesta este inconsistent si are mai multe erori canonice.Calendarul corect face parte din legea naturala.Legea naturala este lasata(data) de Dumnezeu.Intrebarea ce mi-o pun eu , au fost sfintii parinti de la primul sinod din Niceea ghidati de Duhul Adevarului avand in vedere ca au abdicat si au folosit un calendar gresit din punct de vedere astronomic?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2011, 20:31:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sfintii Parinti au fost ghidati de Duhul Adevarului in materie de credinta, lasand Bisericii un tezaur spiritual, nu in materie de stiinta si tehnica, doar n-au fost astrologi (oameni de stiinta), ci parinti spirituali. Sper ca n-ati venit pe acest forum ca sa cauzati polemici, asa cum au facut-o alti crestini pe rit vechi, lansand acuze dupa acuze.(Nu de alta, dar se reiau acelasi subiecte dezbatute si redezbatute) Traiti-va credinta asa cum credeti de cuvinta, noi nu ne abatem de la calea noastra.

Last edited by ioanna; 25.11.2011 at 20:36:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2011, 20:42:11
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sfintii Parinti au fost ghidati de Duhul Adevarului in materie de credinta, lasand Bisericii un tezaur spiritual, nu in materie de stiinta si tehnica, doar n-au fost astrologi (oameni de stiinta), ci parinti spirituali. Sper ca n-ati venit pe acest forum ca sa cauzati polemici, asa cum au facut-o alti crestini pe rit vechi, lansand acuze dupa acuze. Traiti-va credinta asa cum credeti de cuvinta, noi nu ne abatem de la calea noastra.
Adevarul nu este Universal?Cum poate un Adevar sa fie impotriva altui Adevar?Legea natural e legea divina.. Gravitatia e lege divina... Anotimpurile, ploile, ziua, noaptea... adevaruri pururea si peste tot universale. Ori calendarul din inceputuri neaga un adevar... o lege... Putem spune ca atunci cand sfintii parintii bisericesti au ales acest calendar cu erori pentru sinaxarul bisericii au fost ghidati de Duhul Adevarului acelasi care a facut legile Universului?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2011, 21:19:07
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Adevarul nu este Universal?Cum poate un Adevar sa fie impotriva altui Adevar?Legea natural e legea divina.. Gravitatia e lege divina... Anotimpurile, ploile, ziua, noaptea... adevaruri pururea si peste tot universale. Ori calendarul din inceputuri neaga un adevar... o lege... Putem spune ca atunci cand sfintii parintii bisericesti au ales acest calendar cu erori pentru sinaxarul bisericii au fost ghidati de Duhul Adevarului acelasi care a facut legile Universului?
nu a zis nimeni ca stilul vechi nu e bun.ideea e de comuniune si sobornicitate in care trebuie sa fim toti cei ce ne numim ortodocsi.cand iesi din trupul Bisericii al carei cap este insusi Hristos doar pentru ca tii mai mult la calendar nu e tocmai in regula.si cum am mai zis,la stilisti nu e vorba doar de calendar,ca nu accepta sa fie in comuniune chiar daca sunt lasati pe vechi.deci nu e calendar cat e razvratire si mandrie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2011, 21:50:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Putem spune ca atunci cand sfintii parintii bisericesti au ales acest calendar cu erori pentru sinaxarul bisericii au fost ghidati de Duhul Adevarului acelasi care a facut legile Universului?
Sarbatorile sunt legi rituale. Din moment ce acestea s-au pastrat, nu s-a atins esenta nici semnificatia dogmatica a lor, inseamna ca legea se respecta. Hotararile sinoadelor ecumenice au stabilit "limitele protectiei semantice a stradaniei comune a comunitatii ecleziastice". Noi, ortodocsii de rit nou, n-am iesit niciodata din aceste limite. De exemplu cinstim Ziua Domnului Duminica, nu Sambata, dar asta nu inseamna ca am incalcat porunca decalogului. Crestinii pe stil vechi s-au rupt insa de corpul ecleziastic, de stradania comuna, deci au la ce medita.

Last edited by ioanna; 25.11.2011 at 21:58:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2011, 08:06:00
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sarbatorile sunt legi rituale. Din moment ce acestea s-au pastrat, nu s-a atins esenta nici semnificatia dogmatica a lor, inseamna ca legea se respecta. Hotararile sinoadelor ecumenice au stabilit "limitele protectiei semantice a stradaniei comune a comunitatii ecleziastice". Noi, ortodocsii de rit nou, n-am iesit niciodata din aceste limite. De exemplu cinstim Ziua Domnului Duminica, nu Sambata, dar asta nu inseamna ca am incalcat porunca decalogului. Crestinii pe stil vechi s-au rupt insa de corpul ecleziastic, de stradania comuna, deci au la ce medita.
Biserica pana la primul sinod a tinut sarbatorile intr-o maniera mai iudaica.In Iudaism, lunile anului sunt determinate dupa luna noua.Vechiul calendar bisericesc de la inceput nu pusca.Asta e problema.Are erori astronomice.Daca Sfintii parintii nu au fost ghidati de Duhul Adevarului in aceasta directie, de ce sa credem ca au fost in celelalte decizii ale sinodului?Sa zicem de exemplu in venerarea Duminicii, divinitatea lui Iisus, sau dogma Sf Treimi?

"Calendarul Iulian intocmit de Sosigene, neglija o mica diferenta (de 11 mi*nute si 14-15 secunde pe an), cu care anul civil sau calendaristic era de fapt mai lung decat cel tropic sau astronomic si cu care deci calen*darul ramanea in urma fata de acesta, in fiecare an. Aceasta mica dife*renta, imperceptibila intr-o viata de om, creste cu timpul si devine per*ceptibila in perioade mai mari de timp : in 128 de ani ea se ridica la o zi, in 384, la trei zile, si asa mai departe. Prin urmare, la fiecare 128 ani, anul civil al calendarului Iulian ramanea in urma celui astronomic cu o zi, iar la fiecare 384 ani cu 3 zile. " http://www.crestinortodox.ro/liturgi...pus-70732.html

Nu sunt Ortodox de rit vechi, dar eu zic ca Ortodocsii de rit nou s-au rupt de corpul ecleziastic, de stradania comuna si de Biserica si au iesit in afara Bisericii, atunci cand au calcat legea parintilor ei bisericesti.Multe biserici au fost initial impotriva acestei schimbari.Cei care au schimbat legea au fost masoni si membrii ai lojei masonice.. Meletie, Athenagoras, etc...
Reply With Quote
Răspunde