Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2007, 04:25:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi am vazut pe internet, la jurnalul de actualitati al unei televiziuni din Romania, un reportaj despre o femeie in varsta din Bacau, care traia intr-un Trabant parasit si se incalzea la lumanari-candela carora le spunea calorifere, pentru ca ii dadeau caldura. Pe bordul masinii avea insa carticica de rugaciuni, iar cand o femeie i-a adus un castron cu mancare si-a facut cruce, a zis "bodaproste" si a multumit lui Dumnezeu.

Trabantul - noua "casa" a femeii respective, era de fapt in fata casei in care pana deunazi femeia si locuise. O casa nationalizata din care ea a fost evacuata in urma retrocedarii casei catre fostul proprietar. Proprietar care de fapt se vede cat ii pasa de respectiva casa si cata nevoie avea de ea, de vreme ce o lasase de izbeliste; in casa acum de fapt nu mai locuia nimeni, era parasita, iar femeia, fosta proprietara, traia in Trabantul din fata fostei sale locuinte.

Oare de ce in Romania legea se aplica in mod aberant? Sotul meu este avocat si spune ca in nici un caz casele respective nu trebuie retrocedate fostilor proprietari, ci acestia trebuie sa primeasca despagubiri de la stat, in cazul in care actualii proprietari au cumparat casa de buna credinta, fie si in fostul regim comunist si nu pe bani foarte multi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2008, 06:35:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare cand or sa inceteze retrocedarile aberante din Romania?

nu numai simple case, ci si palate si tot felul de proprietati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2008, 10:45:33
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Toata legea retrocedarilor e idiot de aberanta, ca sa nu-i spun o HOTIE!

Ar trebui sa indreptam si istoria ca sa fie asa cum ar trebuie sa fie, nu numai drepturile proprietaresti dintr-o perioada pt care oamenii obisnuiti nu sunt vinovati!

Si daca e s-o iei pe fir la vale cautand vina...he-he, ajungi la mafiotii internationali care ne-au programat comunismul:(...

Asa ca daca istoria nu o mai putem indreapta, atunci era normal ca nici retrocedarile sa nu mai aiba loc. Ori macar, NU in felul actual, fara margini intru nesimtire ....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2008, 13:43:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
oare cand or sa inceteze retrocedarile aberante din Romania?

nu numai simple case, ci si palate si tot felul de proprietati.
Normal statul ar trebui sa-i despagubeasca pe fiecare in parte.

Da vezi tu mirelat ...Am vazut si eu oameni care le-au fost luate casele de regimul comunist si care au stat pe unde au putut. Acum cateva zile am vazut la tv doi batranei care au umblat ani de-a randul prin tribunale ca statul sa le de-a casa pentru care ei au muncit. Si dupa atata timp(dupa ce oamenii s-au imbolnavit) mai marii statului sau gandit sa le de-a o garsoniera. (buna si aia decat nimic)

Ce era regimul comunist dar ce este acuma.

Astazi se fac mult mai multe marsavii nestiute de nimeni decat atunci.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2008, 14:41:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
iar cand o femeie i-a adus un castron cu mancare si-a facut cruce, a zis "bodaproste" si a multumit lui Dumnezeu.
Asta e singura pilda demna de retinut si aplicat: -sa fim multumitori lui Dumnezeu si in necazuri, ca doar suntem crestini ortodocsi care stiu si pot sa-si ierte pana si dusmanii...??? mai ales acum in Post!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2008, 21:07:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu, eu vorbeam de retrocedarile aberante. Desigur, sunt cazuri si cazuri si nu ne punem noi in locul instantelor de judecata, insa mai multa chibzuinta n-ar strica nimanui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09