Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2013, 19:30:16
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Care este datoria unui crestin in astfel de momente ?

Doamne ajuta !

In timp ce citeam presa , am dat de un articol in care se anunta faptul ca duminica 29.12.2013 , ASUR (Asociatia Secular Umanista din Romania) vrea sa initieze proteste in toata tara pe motivul ca guvernul acorda ajutoare financiare Bisericii (http://goo.gl/jRrcqi). Evident, acuzatiile facute de ASUR sunt , ca de fiecare data , aberante si nefondate... dar lasand la o parte aceste lucruri , ce ar putea face un crestin in momente ca acestea ? (avand in vedere ca o data cu aceste proteste este foarte posibil ca unele biserici sa fie vandalizate, sa apara sminteala printre cei apropiati)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2013, 21:13:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În primul rând să se roage.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2013, 22:21:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Nu cred ca se va ajunge la acte de vandalism, sminteala sigur vor face in randul celor mai slabi. Ei isi doresc sa iasa in evidenta, sa semene nemultumire printre oameni, o lucrare cu adevarat draceasca. Mai bine ar iesi in strada sa protesteze pentrul lucruri cu adevarat serioase. Se fura cu atata nesimtire in Romania dar nu mai iese nimeni in strada.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2013, 22:53:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Doamne ajuta !

In timp ce citeam presa , am dat de un articol in care se anunta faptul ca duminica 29.12.2013 , ASUR (Asociatia Secular Umanista din Romania) vrea sa initieze proteste in toata tara pe motivul ca guvernul acorda ajutoare financiare Bisericii (http://goo.gl/jRrcqi). Evident, acuzatiile facute de ASUR sunt , ca de fiecare data , aberante si nefondate... dar lasand la o parte aceste lucruri , ce ar putea face un crestin in momente ca acestea ? (avand in vedere ca o data cu aceste proteste este foarte posibil ca unele biserici sa fie vandalizate, sa apara sminteala printre cei apropiati)
E,,firesc"! Guvernul trebuie sa aiba de acum inainte alte prioritati, nu biserici:

DARURI pentru Masonerie. Marea Lojă a primit de la Guvern un teren de de 2,1 milioane lei

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/marea-loja...#ixzz2oi7w00hD
Follow us: @realitatea on Twitter

Din moment ce Marea Loja a devenit de utilitate publica, rolul Bisericii se diminueaza, in viziunea ASUR!

,,HOTĂRÂRE nr. 561 din 15 aprilie 2004 privindrecunoașterea Asociației "Marea Lojă Naționalădin România" ca fiind de utilitate publică
În temeiul art. 108 din Constituția României,republicată, și al art. 39 alin. (1) din OrdonanțaGuvernului nr.
26/2000
cu privire la asociații șifundații, cu modificările și completările ulterioare,
Guvernul României
adoptă prezenta hotărâre.
Articol unic
Se recunoaște Asociația "Marea Lojă Națională dinRomânia", persoană juridică de drept privat, fără scop patrimonial, cu sediul în municipiul București,str. Theodor Speranția nr. 102, bl. S26, ap. 2,sectorul 3, ca fiind de utilitate publica."
Sursa:
http://ro.scribd.com/doc/62970513/H-...iei-in-Romania


Last edited by antoniap; 27.12.2013 at 23:02:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2013, 23:14:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conducerea masonica pune pe primul plan masoneria si saboteaza Biserica. Nimic nou sub soare. ASUR testeaza reactiile crestinilor. Daca le tine, vor dori din ce in ce mai mult. O atitudine responsabila demna, crestineasca este necesara. In genunchi stam doar in fata lui Dumnezeu, nu si in fata ASUR!

Sa protesteze si impotriva donatiei Guvernului catre Marea Loja! Care cetateni romani recunosc Marea Loja ca fiind de utilitate publica?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2013, 11:11:52
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
............
Sa protesteze si impotriva donatiei Guvernului catre Marea Loja! Care cetateni romani recunosc Marea Loja ca fiind de utilitate publica?
Nici un roman... dar daca ateii ar comenta ceva de Marea Loja, evreii (masonii) le-ar desfiinta asociatia secularista in mod urgent. Asa ca este mai usor sa atace Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2013, 11:54:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa protesteze si impotriva donatiei Guvernului catre Marea Loja!
Asta fiind o măsură ”creștină”? Tu în afară de proteste mai știi altceva? Oare nu-i mai de folos să răspundem răului cu bine?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2013, 12:43:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cu ce bine ai putea raspunde la protestele astea?

Da, ok, si mie mi se pare aberant ca banii statului sa mearga pe Biserici, dar la fel de aberant mi se pare si ca banii statului sa mearga la loje masonice sau orice alte culte si secte. Romania asta are nevoie de altele mult mai importante in momentul de fata. In mediul rural nu prea gasesti clinici si farmacii, scolile sunt un dezastru; parerea mea e ca ar trebui facut ceva in primul rand acolo, apoi sa ne ocupam de Biserici. Avem nevoie de spitale si scoli; biserici sunt si in cele mai amarate sate. Avem nevoie si de biserici, dar constructia altor biserici ar mai putea astepta o vreme pana s-ar pune tara pe picioare cu sistemul sanitar si educational.
Nu sariti pe mine. Eu doar am expus parerea mea personala, si faptele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2013, 23:16:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stim.
Intelegem.
Atata poti, asta scrii..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.12.2013, 00:38:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cateva remarci:

1. E cam aberant sa consideri o "loja masonica" ca fiind de "utilitate publica"! Daca ei masonii-cel putin oficial- se declara ca fiind o "asociatie culturala sau filozofica", nu inseamna ca sunt si de "utilitate publica"! Asa si eu pot aduna mai multi vecini de pe scara blocului si sa formam o "loja" (sau vreo "asociatie spiriuala"), dar asta nu inseamna ca statul trebuie sa ne recunoasca ca fiind de "utilitate publica"! Asadar nu vad nici un motiv logic si normal pentru care statul ar trebui sa sprijine sau sa inlesneasca activitatea masoneriei.

2. Intradevar, pot fi declarate de "utilitate publica" si sprijinite de stat acele asociatii care se ocupa cu asistenta medicala, asistenta sociala, protectia mediului, educatia, etc, care intradevar merita sprijinite de stat, deoarece prin activitatea lor in domeniile sus-amintite contribuie la bunastarea populatiei. Insa nu este cazul masoneriei, deoarece-cel putin oficial- ei se declara ca fiind o "asociatie filozofica sau culturala".

3. In legatura cu sprijinirea Bisericii Ortodoxe de catre stat: trebuie tinut cont ca marea majoritate a populatiei este ortodoxa in Romania. Apoi statul este normal sa sprijine cultele religioase legal recunoscute, intr-un mod impartial.
Apoi mai trebuie spus ca multe biserici ortodoxe au fost construite prin contributia benevola a enoriasilor, fara bani de la bugetul central sau local al statului.
Oricum, ar trebui mai bine reglementata relatia dintre stat si biserica, pentru a nu mai aparea discutii si suspiciuni. E bine de stabilit lucruri clare si fara echivoc.

4. Situatia dezastroasa din sistemul educational si de sanatate din Romania nu se datoreaza constructiei de biserici, ci hotiei si jafului practicat la scara nationala de conducatorii nostri. Pana cand nu vom aveea o agricultura si industrie in Romania cel putin la nivelul celei existente in 1989, evident ca nu vor fi bani nici pentru spitale, nici pentru scoli.
In Romania ar trebui investit in 3 domenii cu prioritate: agricultura, industrie si transport feroviar si naval. Dupa aia putem discuta si despre bani pentru scoli si spitale. Altfel ar insemna sa punem caruta inaintea boilor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
asur, proteste, secularism