Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2005, 13:46:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Spune sfantul Ioan Damaschin: "este antihrist, tot cel care nu marturiseste ca fiul Lui Dumnezeu, a venit in trup (Ioan, II,7; Iona I,), ca este Dumnezeu Desavarsit, si ca s-a facut OM Desavarsit, fiind in acelasi timp si Dumnezeu, cinstit si inchinat in Prea Sfanta Treime, Intreita in Ipostasuri,Tatal, Fiul si Duhul Sfant!"

Slujeste minciunii, nascocind erezii, prin care inseala, duce in ispita, corupe adevarul, nimiceste unitatea de invatatura si credinta! Si mai ales, nascoceste noi inselaciuni, ca sub insusi numele de crestin (=al Lui Hristos!), sa insele pe cei neprevazatori!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2006, 01:30:43
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Spune sfantul Ioan Damaschin: "este antihrist, tot cel care nu marturiseste ca fiul Lui Dumnezeu, a venit in trup (Ioan, II,7; Iona I,), ca este Dumnezeu Desavarsit, si ca s-a facut OM Desavarsit, fiind in acelasi timp si Dumnezeu, cinstit si inchinat in Prea Sfanta Treime, Intreita in Ipostasuri,Tatal, Fiul si Duhul Sfant!"

Slujeste minciunii, nascocind erezii, prin care inseala, duce in ispita, corupe adevarul, nimiceste unitatea de invatatura si credinta! Si mai ales, nascoceste noi inselaciuni, ca sub insusi numele de crestin (=al Lui Hristos!), sa insele pe cei neprevazatori!
asa, si care sunt anti-lucrarile lui? un subiect care mie mi se pare destul de gras - ca totusi, anti-HRIST - adica personajul opus lui Iisus, l-ai dezbatut in exact sapte randuri. Nu te supara, dar...de ce ai mai deschis topicul asta?
si on-topic: ...chiar nu stiu ce sa spun...(tocmai d-aia intreb)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2006, 20:17:08
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

mda, cand un om n-are ce sa raspunda, spune niste vorbe goale. oricum, mersi, chiar si ce-ai zis tu este un raspuns care spune multe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2006, 12:24:42
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cain
mda, cand un om n-are ce sa raspunda, spune niste vorbe goale. oricum, mersi, chiar si ce-ai zis tu este un raspuns care spune multe.

Raspunsul este intradevar extrem de sintetic! Dar n-am stiut ca te depaseste!

A si mai este ceva "o fi bine in rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo"; de unde stii????????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2006, 12:50:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

ai gresit topicul elly!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2006, 10:31:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
ai gresit topicul elly!
Ca l-a gresit, l-a gresit! Dar cu mesajul meu ce-a avut de la sters?????????


Spunea de altfel, ca subiectul anti-hrist, pare gras, cum de l-am expediat in numai sapte randuri??????????????????????

Si semna Cain.
Si l-am intrebat si eu, da ce-ai lucrat, ca sa te mai intereseze inca..............
Da se vede treaba ca de aceea si-a spus Cain.......l-o fi confundat cu vreun erou national!;) :D:cool:


Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2006, 23:11:51
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

alecsandru, poti sa te adresezi direct mie, serios. vezi ca am citit regulamentul si acolo spune sa incercam sa evitam greselile ortografice...iar in cazul tau am depistat deja doua...doar pe threadul asta. a, si inca nu ai raspuns la intrebare, deci: pana la urma care este cel depasit?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2006, 20:32:18
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cain
asa, si care sunt ... lucrarile lui? un subiect care mie mi se pare destul de gras - ca totusi, anti-HRIST - adica personajul opus lui Iisus
Cain , desigur lucrarea(anti-lucrarea mi se pare putin neromaneste, nu poti fi anti(impotriva) lucrarii tale cred...) pe care o are anticrist, (persoana insuflata de Satana) despre care Biblia vorbeste Biblia este o lucrare care are ca scop impotrivirea sau distrugerea, oprirea lucrarii Lui Dumnezeu. Numele ia fost desemnat exact pentru a arata aceasta. Acum intrebarea mea este despre care lucrari intrebi "care sunt?" ale personajului care se va chema Anticrist sau despre cel ce ii dicteaza ce sa faca adica Satan?
Astept raspuns pe e-mail: florin@birsan.ro
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2006, 20:38:40
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cain
O fi bine in rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. - Nietzsche
Cat despre Nietzsche persoanele pe care vrea el sa le gasesca nu sunt "interesante" daca sunt in rai ... si nu ar fi prima oara cand se insala, el a mai declarat ca Dumnezeu a murit . Sa fim seriosi carae rai daca Dumnezeu e mort ? Filozofia lui(ca orice filozofie) e facuta sa sune bine nu sa fie si adevarata. Apoi filozofia nu da raspunsuri ci doar te baga in ceata mai tare asa ca atentie fratele meu Cain
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2006, 14:44:40
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

Intrebarea "care sunt?" este izvorata din cele spuse de alecsandru, "despre anti-hrist si anti-lucrarile sale". Nici eu nu stiu la ce ma refer...daca tii neaparat sa ma luminezi, intreaba-l pe el la ce s-a referit. Cred ca la ambele, totusi. Cat despre Nietzsche, acea vorba a lui, "Dumnezeu e mort", nu trebuie luata ad literam, pentru ca nu e vorba de Dumnezeu din ceruri. Poate stiai, poate nu. Sfantul Graal al filosofiei este adevarul absolut, si de acord, filosofia nu iti ofera raspunsuri, insa te obliga sa gandesti, fratele meu Abell.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resurse anti-evolutioniste bin000 Resurse ortodoxe on-line 3 16.06.2013 12:06:53
Verigheta anti-infidelitate conjugala costel Stiri, actualitati, anunturi 7 31.07.2012 00:44:23
ANTI-CIP: Scrieti PRESEDINTELUI! marturisitor Generalitati 20 02.04.2010 16:33:40