Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2007, 00:11:15
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

cunosc un baiat ,locuieste cu mama lui tatal parasindu-i de cand el avea cateva luni.are 24 de ani iar mama lui ,saraca are cancer de cativa ani dar acum s-a ajuns la capatul puterilor.baiatul munceste,castiga foarte putin fata de cate datorii are:banca,intretinere si celelalte cheltuieli lunare plus medicamentele mamei.:(acum 2 saptamani a dus-o pe mama sa la spital pentru tratament ,chitostatice.si dupa 2 saptamani cand s-a dus sa o externeze aceasta era ca o leguma,cu toata ca in urma cu 2 zile mergea si putea manca singura.de ce s-a intamplat asta?
pentru ca e pe cale sa moara si in spital nu ii mai aplica tratament.si asa moare.
baiatul e singur,mama lui nu mai are nici o ruda.nu stie nici macar daca poate sa o imormanteze crestineste...:(
intrebarea mea e cum il putem ajuta pe acest baiat?
material,spiritual...tare ii este frica ca ramane singur...fara un sprijin in viata...
ma gandeam safac ceva umanitar un cont pentru a face donatii oamenii,dar nu stiu cu cine sa vorbesc.
doamne miluieste-ne!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 13:51:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Spune-mi cum se numeste, sa ne rugam pentru el.
Locuieste in Bucuresti? Am auzit de bine de preotul de la Inst Oncologic Bucuresti, daca e acolo, sa incerce sa ia legatura si cu el.
Baiatul ce pregatire are? E la studii? Cred ca cel mai bun ajutor care i-ar veni ar fi o suma de bani acum, sa il scoata din impas, iar apoi, un servici mai bine platit, daca se gaseste cineva sa ii ofere.
Despre starea mamei cel mai bine lamureste doctorul care o are in grija. Daca o tin internata poate ca are sanse sa-si mai revina. Imi inchipui cat e de neimpacata, stiind ca fiul nu mai are pe altcineva!
Sprijinul prietenilor e important acum, sa stie ca nu e singur. Spune-i si de noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 14:23:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
cunosc un baiat ,locuieste cu mama lui tatal parasindu-i de cand el avea cateva luni.are 24 de ani iar mama lui ,saraca are cancer de cativa ani dar acum s-a ajuns la capatul puterilor.baiatul munceste,castiga foarte putin fata de cate datorii are:banca,intretinere si celelalte cheltuieli lunare plus medicamentele mamei.:(acum 2 saptamani a dus-o pe mama sa la spital pentru tratament ,chitostatice.si dupa 2 saptamani cand s-a dus sa o externeze aceasta era ca o leguma,cu toata ca in urma cu 2 zile mergea si putea manca singura.de ce s-a intamplat asta?
pentru ca e pe cale sa moara si in spital nu ii mai aplica tratament.si asa moare.
baiatul e singur,mama lui nu mai are nici o ruda.nu stie nici macar daca poate sa o imormanteze crestineste...:(
intrebarea mea e cum il putem ajuta pe acest baiat?
material,spiritual...tare ii este frica ca ramane singur...fara un sprijin in viata...
ma gandeam safac ceva umanitar un cont pentru a face donatii oamenii,dar nu stiu cu cine sa vorbesc.
doamne miluieste-ne!
Pune adresa lui ,orice suma de bani e binevenita ,dar sa fie corecta adresa si codul postal.
S-or gasi cineva sa trimita ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2007, 15:34:31
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

baiatul se numeste paraschiv gheorghe si e din galati.mama lui se numeste georgeta.el are un curs farmaceutic si lucreaza intr-o farmacie.si va voi lasa numarul de telefon dar mai intai sa ii cer permisiunea pentru ca nu stie ca eu am ascris pe internet.multumesc tuturor care se vor ruga pentru ei.doamne ajuta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2007, 16:06:35
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
baiatul se numeste paraschiv gheorghe si e din galati.mama lui se numeste georgeta.el are un curs farmaceutic si lucreaza intr-o farmacie.si va voi lasa numarul de telefon dar mai intai sa ii cer permisiunea pentru ca nu stie ca eu am ascris pe internet.multumesc tuturor care se vor ruga pentru ei.doamne ajuta...
numele de botez al mamei e vasilica .lumea ii spune georgeta nu stiu de ce.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.12.2007, 16:02:51
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

inevitabilul s-a produs mama baiatului a murit.DUMNEZEU SA O IERTE SI SA O PRIMEASCA IN IMPARATIA SA.AMIN :(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2007, 17:18:33
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Ne poti da mai multte detalii, legate de el?
Acum, in prag de Sarbatori, or fi destui dornici sa-si deschida sufletul si sa-l ajute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2007, 17:20:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dumnezeu sa o ierte si sa il intareasca pe baiat.Daca ai vreo adresa si vrea sa o dea scrie-o aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2007, 18:38:33
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dumnezeu sa o ierte!
Poate sufletul ei va fi mai impacat, cu putinul ajutor material pe care il putem da baiatului.
Sa-l intareasca Dumnezeu! Ajutorul spiritual- de la biserica, participarea la slujbe, rugaciunea. Poate are nevoie de cineva care sa il duca la biserica, sa-i recomande un preot duhovnic. E mai usor cand merge cu cineva, cand mai vorbeste cu cineva- asta daca nu obisnuia sa mearga pana acum. E o idee, tu il cunosti mai bine.
Banuiesc ca poate si sa deschida un cont si sa ne dea datele, sa depunem, nu neaparat sa dea adresa. Nu stiu cum e cu taxele de administrare a contului, de retragere. Multe informatii sunt si pe Internet, dar sa aleaga el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2007, 22:47:10
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Buna ziua, eu sunt baiatul cu pricina. Multumesc tuturor care sunt alaturi de mine in acest moment.Vreau sa va spun ca nu mi-a fost usor si nici acum nu-mi este, am fost langa ea pana in ultima clipa si am vazut cum boala te chinuie pe sfarsit de drum. vreau sa zic ca nu doresc la nimeni ceea ce am vazut eu, cum mama mea s-a chinuit m-ai ales in ultimele 2 zile. Au fost niste zile groaznice pentru ea, sincer nu stiu cum a putut suporta durerile alea, eu am facut tot posibilul sa ii alin durerile dar din pacate nu au fost suficiente de puternice ceea ce i-am dat. Am vrut sa-i administrez morfina ca sa nu mai simta nimik dar morfina este un stupefiant si trebuia o groaza de aprobari de la medic,casa de asigurari etc. Sambata seara am fost la spital pentru a incerca de a lua morfina dar asistentele nu mi-ai dat tocmai din cauza asta(aprobari). Daca am gresit cu ceva adik daca nu am facut ce trebuia sau mai trebuia ceva de facut imi cer iertare in fata lui Dumnezeu dar eu atat am putut sa o ajut. Am facut ceea ce mi-a cerut cat a fost in viata, mai ales cand ea zacea in pat si se vaita de durere. Nu cred ca am sa uit clipele alea niciodata. A avut foarte multa putere de a rezistat bolii in ultima faza dar boala tot a rapuso pana la urma.Sper ca acolo sus unde este ea acum sa ii fie bine si Dumnezeu sa aiba grija de ea asa cum si ea a avut grija de mine de cand mi-a dat viata. Dumnezeu sa o ierte. Odihneasca-se in pace. Iar in legatura cu adresa eu nu o pot da pe forum din motive personale dar un cont in banca va pot spune.Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 21:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 19:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37