Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2009, 20:19:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Cine vrea sa verifice ,cereti la informatii numarul de telefon al Parohiei Tg, Bujor,cereti sa vorbiti cu preotul paroh (nici eu nu stiu nr.de tel,cand am o probl. merg la biserica)si intrebati-l .Eu chiar am intrebat daca poate fi trimise lucrurile pe adresa parohiei si banutii in acelasi cont.Si mi-a spus ca tot ce intra in contul parohiei poate fi distribuit in mai multe directii (ma refer la bani,eu asa am inteles)nu se poate primi pentru pers. in cauza si atunci va trebui aprobare de la episcopie ,lucru mai greu de efectuat.
Credeti ca eu voiam "sa ma leg la cap fara sa ma doara"?Credeti ca eu nu voiam sa imi vad de sanatate,?ca asta e lucru cel mai de pret pentru mine!Stiti cat m-a afectat aceasta situatie?MULT!
Poate ca asa a vrut Dumnezeu!Poate ca ei s-au rugat labunul Dumnezeu sa apara "un samarinean" si sa le intinda o mana de ajutor!
Lenuta draga, te rog nu te supara pe noi, dar multele istorii auzite ne fac sa suflam si in iaurt. Ma bucur ca odata confirmat cazul, si mai multi vor dori sa ajute.
  #22  
Vechi 14.02.2009, 20:20:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=14carol06;116459]
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
[COLOR=red]Sunt de acord cu dumneavoastra,insa eu m-m interesat mai indeaproape de caz ,fiind din judetul meu si ce-am aflat nu m-a incantat cine stie ce.Cu toate astea nu inseamna ca daca vrem sa facem un bine, nu-l putem face!Doamne ajuta tuturor![/COLOR]
Frate explica-te, caci nu inteleg ce nu te-a incantat...
  #23  
Vechi 14.02.2009, 20:44:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...sau mai bine spus, nu stiu ce trebuia sa te incante in cazul respectiv?!?
  #24  
Vechi 14.02.2009, 21:09:15
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[quote=14carol06;116459]
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
[COLOR=red]Sunt de acord cu dumneavoastra,insa eu m-m interesat mai indeaproape de caz ,fiind din judetul meu si ce-am aflat nu m-a incantat cine stie ce.Cu toate astea nu inseamna ca daca vrem sa facem un bine, nu-l putem face!Doamne ajuta tuturor![/COLOR]
[SIZE="3"][COLOR="Blue"]Daca cazul e real, atunci e foarte bine ca un crestin sincer din afara familiei sa vada dupa putere de situatia copiilor.

pt tranzactiile internationale electronice e necesar si codul swift al bancii BCR: [COLOR="Red"]RNCBROBU[/COLOR] [/COLOR][/SIZE]
  #25  
Vechi 14.02.2009, 21:25:20
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Lenuta draga, te rog nu te supara pe noi, dar multele istorii auzite ne fac sa suflam si in iaurt. Ma bucur ca odata confirmat cazul, si mai multi vor dori sa ajute.
[SIZE="3"][COLOR="Blue"]Da Anca! Chiar asa! Insa nu numai istorii auzite ci chiar si experiente personale in care nu-ti doresti sa te mai afli.
Insa, cum spunea si Parintele Arsenie Boca... "nici abuzul, nici refuzul" trebuie sa ne fie drept pilda, atunci cand suntem in fata unui astfel de caz.

Ajutorul catre un sarman trebuie sa fie foarte bine dramuit, astfel incat trecerea la o stare materiala mai buna sa nu se transforme in prag de poticnire in cele sufletesti, ca atunci mai tare am stricat. [/COLOR][/SIZE]
  #26  
Vechi 14.02.2009, 21:25:54
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Unhappy Ajutor!

[quote=Anca-Miha;116463]
Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul

Frate explica-te, caci nu inteleg ce nu te-a incantat...
Pai, e forte simplu! Atata tip cat esti parinte si te bazezi doar pe ajutor din partea altora ca sa-ti poti hrani copiii,iar tu esti un nevolnic care traiesti numai din ajutorul social si nu-ti pui mintea si bratele la contributie pentru a-ti ingriji familia,ce mai este de spus?Am mai spus pe undeva.si cine m-a citit cu atentie stie ca decat sa arunci margaritare in gura porcilor,mai bine le pastrezi sau le dai celui vrednic!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
  #27  
Vechi 14.02.2009, 21:46:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles din cele scrise de Lenuta, ca omul merge si munceste cu ziua si ca e vazut aducand paine copiilor.
Poate ca prin acele locuri nu e de lucru; de unde sa stim noi?
Si apoi nu pe adultul prea impovarat dorim sa-l ajutam, desi si el merita sa fie ajutat, ci pe cei 6 copii. Sa fie si aici motive de a sta pe ganduri? Sunt ei porcii, care nu merita nestematele noastre?!? Asociind "nestematele pe care nu trebuie sa le aruncam porcilor" cu niste copii nevoiasi, afirmatia mi se pare deadreptul sarcastica.
In ceea ce priveste margaritarele...cred ca e vorba de cu totul altceva; nu de ajutotul izvorat din dragostea de aproapele.
Dar s-o asteptam si pe Dorina, care se va deplasa la fata locului; si bine face, caci amanuntele suplimentare sunt binevenite.
In ceea ce ma priveste, si mai sunt si altii ca mine, nu mai am nevoie de argumente, cu toate ca nu-mi pot imagina cum e sa fii parinte singur la 6 copii. Eu am doar doi, si tot mi-a fost greu sa-i intretin pe vremea comunismului.
Am si eu in vecini o familie cu 6 copii. Mama sta acasa si trebaluieste incontinuu, desi are masina de spalat rufe si vase. Sotul munceste; nici nu se pune problema ca femeia sa mearga la munca, avand destule de facut acasa.
In cazul prezentat de Lenuta, barbatul tine loc de mama si de tata, si merge si la munca. Oare ce ar trebui sa mai faca, pentru a nu ne nemultumi. Din punctul meu de vedere, face mai mult decat omeneste posibil! In vreme ce pentru noi este omeneste sa scoatem cativa lei si sa-l ajutam fara a mai pune atatea intrebari...
  #28  
Vechi 14.02.2009, 22:06:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Smerenie inseamna sa coboram de pe piedestalul pe care ne-am inaltat...
  #29  
Vechi 14.02.2009, 22:15:50
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am inteles din cele scrise de Lenuta, ca omul merge si munceste cu ziua si ca e vazut aducand paine copiilor.
Poate ca prin acele locuri nu e de lucru; de unde sa stim noi?
Si apoi nu pe adultul prea impovarat dorim sa-l ajutam, desi si el merita sa fie ajutat, ci pe cei 6 copii. Sa fie si aici motive de a sta pe ganduri? Sunt ei porcii, care nu merita nestematele noastre?!? Asociind "nestematele pe care nu trebuie sa le aruncam porcilor" cu niste copii nevoiasi, afirmatia mi se pare deadreptul sarcastica.
In ceea ce priveste margaritarele...cred ca e vorba de cu totul altceva; nu de ajutotul izvorat din dragostea de aproapele.
Dar s-o asteptam si pe Dorina, care se va deplasa la fata locului; si bine face, caci amanuntele suplimentare sunt binevenite.
In ceea ce ma priveste, si mai sunt si altii ca mine, nu mai am nevoie de argumente, cu toate ca nu-mi pot imagina cum e sa fii parinte singur la 6 copii. Eu am doar doi, si tot mi-a fost greu sa-i intretin pe vremea comunismului.
Am si eu in vecini o familie cu 6 copii. Mama sta acasa si trebaluieste incontinuu, desi are masina de spalat rufe si vase. Sotul munceste; nici nu se pune problema ca femeia sa mearga la munca, avand destule de facut acasa.
In cazul prezentat de Lenuta, barbatul tine loc de mama si de tata, si merge si la munca. Oare ce ar trebui sa mai faca, pentru a nu ne nemultumi. Din punctul meu de vedere, face mai mult decat omeneste posibil! In vreme ce pentru noi este omeneste sa scoatem cativa lei si sa-l ajutam fara a mai pune atatea intrebari...
[COLOR=red]Chiar eu vreau sa merg saptamana asta care urmeaza cu un transport de hainute si alimente pentru cei mici.Referitor la ce am spus mai inainte,nu a fost nicidecum sarcasm ci doar pura realitate!Cateodata, oricate greutati am avea,mai trebuie sa punem si noi umarul petru propasirea noastra.As putea sa dau exemple dar nu-si au sensul!Doamne ajuta![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
  #30  
Vechi 14.02.2009, 22:22:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucura ce aud. La intoarcere, te rog sa ne scrii despre realitatea din teren...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 00:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46