Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2010, 18:17:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da ! Celor care sunt în păcat le sunt permise Sf Taine pentru morți: Botezul și Spovada. Fără să fie Sf Taină, și slujba înmormântării le este permisă.


Nu este nici o inflexibilitate, dimpotrivă, Biserica Catolică e extrem de flexibilă cu cele ce stau în puterea ei: postul a fost MULT atenuat, ca nimeni să nu comită păcatul de moarte de a nu-l ține. La fel, Sf Liturghie s-a scurtat la ceea ce este esențial. Și altele. Dar, încă o dată: puterea de a desface Taina Căsătoriei și de a binecuvânta adulterul nu a fost primită de la Regele nostru.
Adica se poate spovedi inclusiv de pacatul divortului dar nu poate fi iertat decat daca se repara greseala, nu?

Asta inseamna ca daca este o chestiune ireversibila (celalalt s-a casatorit) de fapt nu poate fi iertat si in consecinta nici impartasit..

Sau doar daca se spovedeste pe patul de moarte si evident are o scuza solida cum ca nu mai are cum sa-si indrepte greseala care poate nici nu-i apartine (ci celuilalt)?

Pe urma ce se intampla in cazurile foarte grave in care de exemplu un sot isi abuzeaza sotia?
Ar trebui sotia sa rabde asa ceva pana la moarte sau daca ii sta in putere sa nu mai locuiasca sub acelasi acoperis?

Last edited by AlinB; 22.03.2010 at 18:21:35.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2010, 21:17:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica se poate spovedi inclusiv de pacatul divortului dar nu poate fi iertat decat daca se repara greseala, nu?
Divorțul nu este întotdeauna păcat, dar "recăsătorirea" în timp ce soțul/soția legiuit (ă) trăiește, adică traiul în adulter, este întotdeauna păcat grav care nu se poate ierta decât prin spovadă. Precondiția spovezii, în afară de căință, este determinarea de a nu mai păcătui și a repara, atât cât se poate, păcatul deja comis. Sfârșitul Actului de Căință spune: "Pentru aceasta, cu ajutorul Harului Tău, mă hotărăsc să nu mai păcătuiesc și să fug de orice prilej de păcat". Deci, cel care a divorțat și s-a "recăsătorit", atâta timp cât nu are intenția de a renunța să trăiască în unire trupescă cu actuala sa "soție" ("soț") este în stare căzută, nu poate obține absolvirea în mod valid și nu se poate împărtăși.

Citat:
Asta inseamna ca daca este o chestiune ireversibila (celalalt s-a casatorit) de fapt nu poate fi iertat si in consecinta nici impartasit...
Dacă celălalt s-a recăsătorit, păcatul este al celuilalt, deci bărbatul (femeia) părăsit (ă) astfel se poate împărtăși.

Citat:
Sau doar daca se spovedeste pe patul de moarte si evident are o scuza solida cum ca nu mai are cum sa-si indrepte greseala care poate nici nu-i apartine (ci celuilalt)?
Pe patul de moarte fiind, dacă realizezi că ai trăit în stare de păcat și ești hotărât, în cazul vindecării, să nu mai trăiești astfel, desigur că te poți spovedi și preotul poate da absolvire validă.

Citat:
Pe urma ce se intampla in cazurile foarte grave in care de exemplu un sot isi abuzeaza sotia?
Ar trebui sotia sa rabde asa ceva pana la moarte sau daca ii sta in putere sa nu mai locuiasca sub acelasi acoperis?
Sunt cazuri, ca acesta, în care separarea este legitimă și nu este un păcat. Așa interpretăm și spusele Domnului nostru despre "pricina de adulter". Sunt cazuri în care oricâtă bunăvoință ai avea, nu poți stăpâni repulsia față de un soț (soție) care te-a înșelat.
În cazul abuzului, prima grijă este asigurarea copiilor, de aceea femeia are nu numai dreptul, ci și datoria să ia distanță față de un soț care reprezintă un pericol pentru ea și pentru copii. Dar o asemenea separare nu înseamnă disoluția căsătoriei, nici a obligației de castitate.

Chiar și (Doamne ferește) dacă soția mea m-ar părăsi pentru un alt bărbat și ar pleca de acasă, chiar dacă s-ar "căsători" cu acela și va avea copii cu acela, ea va fi în continuare soția mea, iar eu soțul ei. Trebuie să aștept, să sper, să mă rog și să lucrez ca ea să se întoarcă, chiar dacă această așteptare ar fi până la mormânt. Atunci, și numai atunci, legătura făcută de Domnul prin Sfânta Taină a căsătoriei va fi desfăcută.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.04.2010, 12:04:41
adidan adidan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Mesaje: 3
Implicit Adulter, dupa 17 ani de casnicie.

Va salut pe toti.
Sunt proaspat "incornorat" de catre sotie si orice sfat este binevenit.
Va voi expune faptele si va multumesc celor care ma pot indruma pe calea cea buna.
Am aflat de relatia sotiei mele (35 ani)asistenta, cu seful ei (57 ani) medic ginecolog. Noi casatoriti de 17 ani,avem o fetita de 12 ani, el casatorit are si el o fetita de 7 ani. Relatia lor a inceput in luna noiembrie 2009 si a continuat pana in luna ianuarie 2010. Tot ceea ce faceau, se petrecea la serviciu in zilele in care era el de garda. Am aflat despre aceasta de la mama si de la sora mea care lucreaza si ele acolo. Dupa ce am amenintat-o cu divortul mi-a spus totul cu lux de amanunte. M-a rugat sa o iert, ea ma iubeste si eu o iubesc, dar nu pot sa uit. Foarte multe lucruri ma fac sa-mi amintesc acest lucru.Mentionez ca am avut si eu ocazia sa o insel, insa Dumnezeu nu m-a lasat sa fac asta. Dupa ce am aflat am fost amandoi la spovedit, am luat hotararea fata de preot in biserica sa continuam impreuna insa nu pot sa uit si sa o iert pe deplin. Sa fie oare doar chestiune de timp? Va reamintesc orice sfat este binevenit. Va multumesc.
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie dar nu prea ma pricep la forum-uri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.04.2010, 12:24:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adidan Vezi mesajul
Va salut pe toti.
Sunt proaspat "incornorat" de catre sotie si orice sfat este binevenit.
Va voi expune faptele si va multumesc celor care ma pot indruma pe calea cea buna.
Am aflat de relatia sotiei mele (35 ani)asistenta, cu seful ei (57 ani) medic ginecolog. Noi casatoriti de 17 ani,avem o fetita de 12 ani, el casatorit are si el o fetita de 7 ani. Relatia lor a inceput in luna noiembrie 2009 si a continuat pana in luna ianuarie 2010. Tot ceea ce faceau, se petrecea la serviciu in zilele in care era el de garda. Am aflat despre aceasta de la mama si de la sora mea care lucreaza si ele acolo. Dupa ce am amenintat-o cu divortul mi-a spus totul cu lux de amanunte. M-a rugat sa o iert, ea ma iubeste si eu o iubesc, dar nu pot sa uit. Foarte multe lucruri ma fac sa-mi amintesc acest lucru.Mentionez ca am avut si eu ocazia sa o insel, insa Dumnezeu nu m-a lasat sa fac asta. Dupa ce am aflat am fost amandoi la spovedit, am luat hotararea fata de preot in biserica sa continuam impreuna insa nu pot sa uit si sa o iert pe deplin. Sa fie oare doar chestiune de timp? Va reamintesc orice sfat este binevenit. Va multumesc.
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie dar nu prea ma pricep la forum-uri.
Data fiind situatia si anume ca ea a recunoscut, si-a cerut iertare si cauta indreptare, din punct de vedere spiritual si pentru copilul vostru, ai luat o decizie fericita iertand-o.

Este o chestiune de timp dar mai ales de sarguinta spirituala pentru ca doar Dumnezeu iti poate vindeca inima..
Poate ar fi bine sa eviti o vreme acele lucruri care iti aduc aminte de ce s-a intamplat.

Si ai procedat bine ca n-ai gasit greseala ei ca fiind o scuza pentru a gresi si tu.

Last edited by AlinB; 23.04.2010 at 12:27:16.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2010, 12:44:22
adidan adidan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Data fiind situatia si anume ca ea a recunoscut, si-a cerut iertare si cauta indreptare, din punct de vedere spiritual si pentru copilul vostru, ai luat o decizie fericita iertand-o.

Este o chestiune de timp dar mai ales de sarguinta spirituala pentru ca doar Dumnezeu iti poate vindeca inima..
Poate ar fi bine sa eviti o vreme acele lucruri care iti aduc aminte de ce s-a intamplat.

Si ai procedat bine ca n-ai gasit greseala ei ca fiind o scuza pentru a gresi si tu.
Multumesc AlinB pentru sfat.
Insa e o problema, ei lucreaza in continuare impreuna si de asta imi e greu sa uit. Desi ea ma asigura ca nu a contat nimic, mi-e foarte greu sa-i stiu impreuna la serviciu. Apropo de gresala ei, eu am avut ocazia sa gresesc inaintea ei. Dar nu as face asa ceva nici acum cunoscand faptele. In primul rand as gresi fata de Dumnezeu. Totusi banuiesc de ce am fost pedepsit in acest fel, eu nu m-am spovedit de 17 ani si in acest timp m-am indepartat de Dumnezeu destul de mult. Insa nu m-am gandit nici o clipa ca in felul acesta ma va readuce unde mi-e locul.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2010, 13:11:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adidan Vezi mesajul
Multumesc AlinB pentru sfat.
Insa e o problema, ei lucreaza in continuare impreuna si de asta imi e greu sa uit. Desi ea ma asigura ca nu a contat nimic, mi-e foarte greu sa-i stiu impreuna la serviciu. Apropo de gresala ei, eu am avut ocazia sa gresesc inaintea ei. Dar nu as face asa ceva nici acum cunoscand faptele. In primul rand as gresi fata de Dumnezeu. Totusi banuiesc de ce am fost pedepsit in acest fel, eu nu m-am spovedit de 17 ani si in acest timp m-am indepartat de Dumnezeu destul de mult. Insa nu m-am gandit nici o clipa ca in felul acesta ma va readuce unde mi-e locul.
Daca tu crezi ca este o problema si chiar o ispita pentru ea sa continue sa lucreze acolo, cautati un alt loc de munca.
Sunt sigur ca daca exista alternative iar pocainta ei este autentica, o sa le accepte chiar daca nu va fi la fel de avantajos ca acolo unde este acum.
Per total, avantajul trebuie sa fie in favoarea familiei.

Faptul ca vezi si partea ta de responsabilitate in problema asta arata o gandire matura dpdv duhovnicesc.

Intr-adevar Dumnezeu lucreaza pe cai nebanuite, e bine sa invatam din greselile altora si ale noastre in special..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Poluarea,un motiv de-ngrijorare ory Generalitati 9 08.08.2009 09:33:05
Principiul ICONOMIEI - (Drept Canonic) geo.nektarios Reguli in Biserica 10 12.03.2009 17:42:48
Cand adulterul se plateste cu viata ! cristiboss56 Generalitati 45 02.03.2009 22:37:39