Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.03.2007, 22:41:23
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Si apoi, vorbeai in termeni foarte frumosi de literatura. Ea te poate mantui?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.03.2007, 22:43:29
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Draga Mihu faptul ca scrii pe acest forum se datoreaza creatiei umane ca de altfel cam tot ce este in jurul tau (casa in care locuiesti, hainele pe care le imbraci) Toate aceste sunt forme de creatie Cand aceste forme sunt realizate dupa anumite principii devin arata (arhitectura etc). Arta sa zicem insemna intr-un fel materializarea pincipiului de frumos. In Biserica (care te mantuieste) sunt foarte multe manifestari ale artei: de la sculptura, broderie, pictura, literatura etc


Imagineaza-ti lumea fara arta. Si ca tot veni vorba de filme iti propun sa vezi filmul Echilibrium ca este tocmai despre o lume fara arta. Astept parerea ta
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2007, 22:51:10
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Draga Mihu faptul ca scrii pe acest forum se datoreaza creatiei umane ca de altfel cam tot ce este in jurul tau (casa in care locuiesti, hainele pe care le imbraci) Toate aceste sunt forme de creatie Cand aceste forme sunt realizate dupa anumite principii devin arata (arhitectura etc). Arta sa zicem insemna intr-un fel materializarea pincipiului de frumos. In Biserica (care te mantuieste) sunt foarte multe manifestari ale artei: de la sculptura, broderie, pictura, literatura etc


Imagineaza-ti lumea fara arta. Si ca tot veni vorba de filme iti propun sa vezi filmul Echilibrium ca este tocmai despre o lume fara arta. Astept parerea ta
filmul echilibrum l-am vazut... nu te supara, dar este o speculatie americana...
petre tutea spunea asa: america este virful de lance al tehnologiei, americanii acu cultul muncii... dar, din punct de vedere sufletesc, america e ghana... adica egal cu zero...
fictional vorbind, Echilibrum e bun... altfel e egal cu zero...
principiul de frumos este unul singur: cel reprezentat de Cel-de-Sus...
formele de arta care reprezinta istoria sacra sunt adevaratele forme de arta: muzica religioasa, sculptura religiosa...
cum s-o zic mai bine, ca sa ma fac inteles: nu resping arta, vai de mine... resping formele de arta prin care artistul respectiv nu face altceva decit sa se slaveasca pe sine... si multe dintre ele sunt asa de frumoase ca mi se face si acum parul maciuca...
binecuvintati pe Domnul toate puterile lui, slugile lui care faceti voia lui...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2007, 22:53:51
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Si apoi, vorbeai in termeni foarte frumosi de literatura. Ea te poate mantui?
nu exista decit o singura literatura: biblia...
dar asta nu pot s-o spun colegilor de catedra sau inspectorului de romana ca m-ar lua in bascalie. ti-o spun tie, ca tu esti inteligent si intelegi despre ce-i vorba in propozitiune...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2007, 23:12:17
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de odin
Si apoi, vorbeai in termeni foarte frumosi de literatura. Ea te poate mantui?
nu exista decit o singura literatura: biblia...
dar asta nu pot s-o spun colegilor de catedra sau inspectorului de romana ca m-ar lua in bascalie. ti-o spun tie, ca tu esti inteligent si intelegi despre ce-i vorba in propozitiune...
Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine... Nu vorbesc de scrierile Sf. Parinti, de indemnul Sf. Vasile de a citi, culegand lucrurile bune precum albinele culeg mierea din flori, ci la tot atatea opere literare care te pot marca intr-un sens pozitiv: Fratii Karamazov, Mizerabilii, de ce nu Faust, off, unde sa ma opresc... Si nu numai atat... ma refer chiar la scrieri ale lui Rousseau, la filozofia lui Nietzsche, la psihanaliza lui Freud sau Jung.
Filme precum `Ben Hur`, `Passion of Christ`, `The Mission`, `Parfum de femeie` etc etc
In muzica nici nu mai intru...
Toate astea NU ITI VOR ASIGURA MANTUIREA, insa reprezinta frumusetea unei vieti si a unei lumi pe care Dumnezeu a facut-o... Ma gandesc la Hristos la nunta din Cana... crezi ca el nu a zambit atunci? Crezi ca el nu s-a bucurat de dansul nuntasilor? Nu i-a placut buna dispozitie, desi toate la un loc nu conteaza pt. mantuire nici cat o ceapa degerata?
Nu vorbesc de Sf. Ap . Pavel, care a fost considerat `apostolul neamurilor` tocmai fiidnca avea o cultura uimitoare... cladita nu numai pe baza dragostei fata de Hristos
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.03.2007, 09:59:54
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de odin
Si apoi, vorbeai in termeni foarte frumosi de literatura. Ea te poate mantui?
nu exista decit o singura literatura: biblia...
dar asta nu pot s-o spun colegilor de catedra sau inspectorului de romana ca m-ar lua in bascalie. ti-o spun tie, ca tu esti inteligent si intelegi despre ce-i vorba in propozitiune...
Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine... Nu vorbesc de scrierile Sf. Parinti, de indemnul Sf. Vasile de a citi, culegand lucrurile bune precum albinele culeg mierea din flori, ci la tot atatea opere literare care te pot marca intr-un sens pozitiv: Fratii Karamazov, Mizerabilii, de ce nu Faust, off, unde sa ma opresc... Si nu numai atat... ma refer chiar la scrieri ale lui Rousseau, la filozofia lui Nietzsche, la psihanaliza lui Freud sau Jung.
Filme precum `Ben Hur`, `Passion of Christ`, `The Mission`, `Parfum de femeie` etc etc
In muzica nici nu mai intru...
Toate astea NU ITI VOR ASIGURA MANTUIREA, insa reprezinta frumusetea unei vieti si a unei lumi pe care Dumnezeu a facut-o... Ma gandesc la Hristos la nunta din Cana... crezi ca el nu a zambit atunci? Crezi ca el nu s-a bucurat de dansul nuntasilor? Nu i-a placut buna dispozitie, desi toate la un loc nu conteaza pt. mantuire nici cat o ceapa degerata?
Nu vorbesc de Sf. Ap . Pavel, care a fost considerat `apostolul neamurilor` tocmai fiidnca avea o cultura uimitoare... cladita nu numai pe baza dragostei fata de Hristos
sigur ca ai dreptate, odine. sunt perfect de acord cu tine. eu insumi am ascultat enigma sau enya sau jean michel jarre, inca le mai ascult, am vazut citeva filme bune si chiar foarte bune (imi plac, in special, cele romanesti, pentru ca sunt mai pe sufletul meu), de carti nu mai zic. in acest ultim scop, consider, spre exemplu, ca romanele si poeziile si piesele de teatru si proza scurta a marilor nostri scriitori reprezinta cu cinste neamul romanesc, ba as putea spune ca surclaseaza opere importante ale literaturii universale, prin stil, prin tratarea tematicii, prin bogatia ideatica.
dar ce vroiam eu sa spun prin toata aceasta insiruire de afirmatii-citate-raspunsuri-si-iar-afirmatii e ca ARTA asa cum o intelege si cel mai simplu om e a oamenilor pentru oameni. cum credeai tu ca o sa-l nesocotesc eu pe Dostoievsky sau Tolstoi sau Goethe, tipi cu greutate ai lumii. numai ca daca ar veni intr-o buna zi un inger si mi-ar spune ca acestia ard acum in iad ptr. ca au facut nu stiu ce treburi nasoale nu m-ar mira.Hemingway arde acum in mod sigur acolo intrucit a incheiat socotelile cu lumea tragindu-si un glonte in cap, cu pusca lui de vinatoare.
doream doar sa precizez ca exista doua mari tipuri de arta: cea lumeasca (cu toate formele ei) si cea "religioasa" (portile spre absolut) pe care, din nefericire nici eu nu o imbratisez cit ar trebui.
insa:
1. ma indoiesc ca niste calugari la o minastire (pe linga treburile zilnice de ingrijire ale "casei" lor, pe linga rugaciunile din chilie si slujbele din biserica ar sta si s-ar delecta cu Rebreanu, Beethoven ori Salvador Dali. Ma indoiesc ca pina si preotii de la orase ar face lucrurile acestea. ele reprezinta forme ale umanitatii noastre care pier odata cu moartea noastra. Dincolo nu iei cu tine nimic din asa ceva. Ba mai mult, esti judecat pentru asa ceva.
sigur ca Dumnezeu nu interzice sa te cultivi... Cultura este insa o arma cu doua taisuri: cu cit afli mai multe, stii mai multe, esti mai bogat in ale culturii umane cu atit exista pericolul sa cazi in pacatul mindiriei. Uita-te, spre exemplu (poate e un exemplu insuficient dar imi asum riscul) la G. Pruteanu: tip cult, moral, serios, abil critic al oricarei forme de superficialitate. Prin ce pacatuieste el grav de tot, dar GRAV de tot: prin mindira de a se considera superior tuturor celor care nu-s ca el. se vede treaba asta pe chipul lui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2007, 10:51:21
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`Ma indoiesc ca pina si preotii de la orase ar face lucrurile acestea. ele reprezinta forme ale umanitatii noastre care pier odata cu moartea noastra. Dincolo nu iei cu tine nimic din asa ceva. Ba mai mult, esti judecat pentru asa ceva.
`

Daca nu o fac, ar face bine sa inceapa... Ele nu pier dupa moartea noastra... de fapt, sunt printre putinele lucruri pe care le lasam aici dupa moarte. De ce ai fi judecat pentru asa ceva?

`Cultura este insa o arma cu doua taisuri: cu cit afli mai multe, stii mai multe, esti mai bogat in ale culturii umane cu atit exista pericolul sa cazi in pacatul mindiriei.`

La fel de bine: cu cat devii mai apropiat de Dumnezeu, mai virtuos, mai bune etc. cu atat pericolul exista pericolul sa cazi in pacatul mandriei, asta ce inseamna: Sa nu ne mai straduim, de frica ca am putea cadea?

Binenteles, ca exista riscuri, dar solutia de a nu cadea in pacatul mandriei nu este sa nu intri in contact cu ceea ce ar putea sa te mandreasca... ci sa constientizezi ca lucrurile alea iti sunt date de catre Dumnezeu... si toate le faci pt. slava lui Dumnezeu, dupa cum zice Pavel: `Dar sa nu imi fie mie a ma lauda...`. Aici trebuie dusa lupta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2007, 11:25:04
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Eu nu cred ca Dumnezeu vrea o lume de posaci, inchistati in idei fixe. Un film (bun) nu iti aduce mantuirea, dar, de exemplu iti poate tine mintea ocupata, minte care, dupa cum bine stim daca nu ii dam de lucru, poate aluneca rapid spre mandrie, judecata, trufie, slava desarta. Da, ar fi ideal sa ne rugam in timpul asta, ferice de ce ce a ajuns la masura asta (sincer, nu doar vorbarie...).
Nu putem fi toti calugari, noi, cei putini crestini care mai "fiintam" trebuie sa facem misiune, fiecare cum poate, intre prieteni sau mai mult si asta nu se poate fara un minim de cultura; armele noastre sunt cele din ziua de astazi (film, carte, internet, pictura), nu te va asculta nimeni daca tu nu ai auzit de Rebreanu si ii vei vorbi numai din cartile sfinte...
Spunea Danion Vasile intr-o conferinta ca avem nevoie de crestini intelectuali, avem nevoie de oameni din diferite domenii; de exemplu e clar ca un biolog crestin poate sa combata mai "documentat" teoria evolutionista, ca un filosof crestin te va ajuta sa intelegi mai bine religia...
Nu ne castigam mantuirea ascunzandu-ne de lume, ci luptand pentru ea, cu armele proprii ei.
Daca un singur ateu se converteste privind Patimile lui Hristos , atunci filmul nu a fost facut in zadar ("convertirea" mea a inceput printr-o singura fraza, as vrea sa stiu cartea, nu era nimic cu tenta religioasa macar, abia in ziua de azi am realizat ce importanta a fost).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2007, 13:15:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

un ucenic l-a intrebat odata pe staret ce carti mantuitoare ii recomanda sa citeasca. Raspunsul a fost "David Copperfield". Ucenicul s-a mirat: cum sa citeasca el literatura "lumeasca" etc... se astepta la ceva scrieri filocalice despre rugaciunea inimii s.a. Staretul i-a raspuns: daca nu vei vedea mai intai lumea cu ochii lui David- cu duiosie si intelegere-, risti sa te transformi intr-un monstru de egoism...
cred ca arta de calitate ne ajuta tocmai sa privim altfel lumea, cu intelegere, cu respect, sa trecem la miracolul creatiei de dincolo de ambalajul superficial. poate fi un fel de meditatie crestina.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2007, 19:31:49
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Un artist nu doreste neaparat sa se slaveasca pe sine ( cei mai multi au fost apreciati dupa ce au murit iar viata unora a fost chiar mizera) ci mai ales dintr-o nevoie de exprimare. Simti nevoia de a creea, de a scrie, de a picta Un sentiment care te arde, ceva extraordinar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 05:57:28