Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 11.12.2013, 15:53:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ia mai citeste o data postarea ta si raspunsul meu. Incepi sa apelezi la o logica stramba cu voie sau fara voie, nu stiu. Astept sa recunosti si sa-ti ceri scuze.
doamna nu inteleg de ce tot te agiti cu aceste cipuri, care chipurile ar fi pecetatea fiarei apocaliptice. Scrie in Biblie ca va fi o pecete a a fiarei (a antihtistului)? Scrie! Atunci aceste lucruri NU pot fi schimbate de nimeni, pentru ca Dumnezeu le-a hotarat sa se intample. Atunci DE CE atata agitatie, cand stii la fel de bine ca si mine, ca se vor intampla?
  #982  
Vechi 11.12.2013, 15:55:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
are Sfântul Siluan Athonitul o pildă lămuritoare despre atitudinea asta:
Un vultur zbura în înălțimi, se desfăta de frumusețea lumii și gândea în sinea lui: „Trec în zbor peste depărtări întinse: peste văi și munți, mări și râuri, câmpii și păduri; văd mulțime de fiare și păsări; văd orașe și sate și cum trăiesc oamenii. Dar cocoșul de la țară nu cunoaște nimic în afara ogrăzii în care trăiește și nu vede decât câțiva oameni și câteva dobitoace. Voi zbura la el și-i voi povesti despre viața lumii”.

Și vulturul a venit să se așeze pe acoperișul gospodăriei și a văzut cât de țanțoș și de vesel se plimba cocoșul în mijlocul găinilor lui și s-a gândit: „înseamnă că e mulțumit cu soarta lui; dar, cu toate astea, îi voi povesti cele ce cunosc”.

Și vulturul a început să-i vorbească cocoșului despre frumusețea și bogăția lumii. La început cocoșul l-a ascultat cu atenție, dar nu înțelegea nimic. Văzând că nu în¬țelege nimic, vulturul s-a mâhnit și i-a fost greu să mai vorbească cu cocoșul. La rândul lui, cocoșul, neînțelegând ceea ce-i povestea vulturul, se plictisea și-i era greu să-l asculte. Și fiecare a rămas mulțumit de soarta lui.

Așa se întâmplă atunci când un om învățat vorbește cu unul neînvățat și, încă și mai mult, atunci când un om duhovnicesc vorbește cu unul neduhovnicesc. Omul duhovnicesc este asemenea vulturului, dar cel neduhovnicesc este asemenea cocoșului. Mintea omului duhovnicesc cugetă ziua și noaptea la legea Domnului [Ps. 1, 2] și se înalță prin rugăciune spre Dumnezeu, dar mintea celui neduhovnicesc e lipită de pământ sau e bântuită de gânduri. Sufletul celui duhovnicesc se desfătează de pace, dar sufletul celui neduhovnicesc stă gol și împrăștiat. Omul duhovnicesc zboară ca vulturul spre înălțimi, simte cu sufletul pe Dumnezeu și vede lumea întreagă, chiar dacă s-ar ruga in întunericul nopții; dar omul neduhovnicesc se bucură sau de slava deșartă, sau de bogății, sau caută desfătările trupești. Și atunci când un om duhovnicesc se întâlnește cu unul neduhovnicesc, legătura amândurora e lucru plictisitor și anevoios.
Păi nu-mi rămâne altceva de făcut decât să-ți urez zbor plăcut deasupra tuturor cuiburilor de cuci pe care le întâlnești în cale. Noi, cocoșii de rând, ne resemnăm și nu ne mai străduim să pricepem vultureasca ta superduhovnicească. Plutește liniștită în văzduhurile tale și lasă-ne pe noi să căutăm viermi și râme în țărână, nu ne mai onora atâta cu disprețul tău, că riscăm să cădem în mândrie și slavă deșartă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #983  
Vechi 11.12.2013, 16:41:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ia mai citeste o data postarea ta si raspunsul meu. Incepi sa apelezi la o logica stramba cu voie sau fara voie, nu stiu. Astept sa recunosti si sa-ti ceri scuze.
Ok, te-ai pierdut iar.
Nu-i problema, o luam de la capat:

1 Ai spus ca documentul electronic te insoteste 24 din 24.
2. Ti-am spus ca nu are picioare si te-am intrebat cum se tine de tine?
3. N-ai mai vrut sa raspunzi

Unde e logica stramba aici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #984  
Vechi 11.12.2013, 16:46:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Buletinul cel putin in teorie trebuie sa-l porti la tine.
Teoria ca teoria dar practica ne omoara. :))

Citat:
Telefonul nu, sau iti poti lua o cartela preplatita.
In teorie, si ala trebuie sa-l porti dupa tine, ca altfel nu poti vorbi la el.
Si se pare ca faci parte dintre naivii care cred ca o cartela preplatita nu poate fi urmarita.

Citat:
Si nu inteleg de ce tot spuneti asta ca de vreme ce iti este urmarit telefonul sau internetul atunci ar fi normal sa-ti fie urmarit si cipul din buletin.
Nu, logica era ca din moment ce accepti sa fii monitorizat prin Internet si telefon, esti ipocrit sa spui ca lupti impotriva monitorizarii prin faptul ca nu iti iei pasaport cu cip, si asta culmea, in conditiile in care cipul ala din pasaport nu poate monitoriza nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #985  
Vechi 11.12.2013, 17:05:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna nu inteleg de ce tot te agiti cu aceste cipuri,
Are impresia că face misiune (pe internet). Din păcate nu realizează că mijlocul ales este unul greșit (asta în cazul în care nu se află în înșelare) și nu face decât să depărteze (prin grija celui potrivnic) omul de Dumnezeu.
De luat aminte la ceea spune Părintele Amfilohie: http://www.youtube.com/watch?v=0caDcV6t_rY
Să ne bucurăm pentru cei ce au părăsit forumul și să nu ne întristăm.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2013 at 17:14:33.
  #986  
Vechi 11.12.2013, 18:12:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoria ca teoria dar practica ne omoara. :))



In teorie, si ala trebuie sa-l porti dupa tine, ca altfel nu poti vorbi la el.
Si se pare ca faci parte dintre naivii care cred ca o cartela preplatita nu poate fi urmarita.



Nu, logica era ca din moment ce accepti sa fii monitorizat prin Internet si telefon, esti ipocrit sa spui ca lupti impotriva monitorizarii prin faptul ca nu iti iei pasaport cu cip, si asta culmea, in conditiile in care cipul ala din pasaport nu poate monitoriza nimic.
Un om isi poate ascunde convorbirile daca chiar are ceva de ascuns. Sigur ca se urmareste si telefonul, nu doar cartela dar daca ai un telefon luat la negru atunci totul e rezolvat. Dar nu e asta problema. Problema e de ce avem nevoie de si mai multa politie ? Adica esti ipocrit daca spui ca nu e normal si esti normal daca spui ca avem nevoie de mai mult securism ? Interesant.
De unde stii tu ca cipul nu poate monitoriza nimic ? Nu vorbim aici doar de cipul din pasaport ci si de cel din viitoarele C.I. Pe ce te bazezi cand spui ca nu poate monitoriza nimic ?

Si da C.I. trebuie sa o porti la tine. Poti lua si amenda daca nu porti cipul...aaaaa...CI asupra ta. :)

Last edited by iuliu46; 11.12.2013 at 18:14:36.
  #987  
Vechi 11.12.2013, 19:10:12
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pot sa renunt la el oricand, daca vreau. Un document electronic ne insoteste 24 de ore din 24. In fata calculatorului pot decide cat timp petrec. Nu supravegherea insasi ma deranjeaza, ci controlul total si permanent, atacul fara scrupule impotriva demnitatii umane si chiar impotriva lui Dumnezeu, satanizarea lumii in general.

Trebuie sa existe o limita in toate. Cezarul vrea sa ia si ce I se cuvine lui Dumnezeu! De la un cezar fara Dumnezeu la ce ne-am putea astepta?

Of, Doamne, de cata pocainta e nevoie! Ajuta-ne cum stii si cum poti sa facem voia Ta!
Nu ai inteles ceea ce vreau sa spun.
  #988  
Vechi 11.12.2013, 19:35:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Un om isi poate ascunde convorbirile daca chiar are ceva de ascuns. Sigur ca se urmareste si telefonul, nu doar cartela dar daca ai un telefon luat la negru atunci totul e rezolvat.
Rezolvat ce?
Chiar crezi ca lucrurile se opresc aici?
Daca vrei sa faci glume la 112 si iti mai iei inca o masura de precautie, poate.
Daca e ceva mai mult de atat, nu fii asa sigur.

Citat:
Dar nu e asta problema. Problema e de ce avem nevoie de si mai multa politie ? Adica esti ipocrit daca spui ca nu e normal si esti normal daca spui ca avem nevoie de mai mult securism ? Interesant.
Ipocrit daca spui "cu securismul asta mai periculos ne impacam (monitorizare telefon, Internet), cu asta cvasi-inofensiv (cip din documente) ducem o lupta pe viata si pe moarte. Mai mult, e chiar o problema religioasa, lepadare, apocalipsa, etc.".

Citat:
De unde stii tu ca cipul nu poate monitoriza nimic ? Nu vorbim aici doar de cipul din pasaport ci si de cel din viitoarele C.I. Pe ce te bazezi cand spui ca nu poate monitoriza nimic ?
Pentru faptul ca stiu cat de cat electronica si fizica.
Cei care nu stiu nici una nici alta, pot inghiti orice povesti.

Daca e vorba de un cip cu contacte chiar nu se pune vreo problema (si Filoteu, cel care a declansat public nebunia cipofoba spunea ca doar cele rfid sunt o problema).
Daca e vorba de cele rfid cum sunt in pasaport, distanta de citire e destul de mica, de ordinul zecilor de centimetri.
Teoretic, poate ajunge la cativa metri.
Cu o chestie de genul asta, chiar nu e o problema.

Generatiile mai noi s-ar putea sa incorporeze deja si autentificarea cititorului, adica sa poata fi citit doar de terminale autorizate criptografic dar asta nu te intereseaza ca oricum nu elimina paranoia "monitorizarii prin cipul din documente".

Daca vrei sa discutam de gps, microfoane si conexiune satelit in cipul asta, deja discutia nu mai are sens, nu pot decat sa-ti recomand un curs de fizica, electronica ca sa intelegi de ce astea sunt pure fantezii.

De altfel dupa cum vezi, au fost in istorie suficiente dictaturi, inclusiv cea actuala care au functionat bine mersi zeci de ani fara sa aiba nevoie sa monitorizeze fiecare cetatean in parte.

Sistemul clasic, cel cu cozile de topor (informatori) a functionat si functioneaza in continuare cu rezultate excelente.

Iar de cand cu monitorizarea Internetului si a telefoniei, cand tu insuti practic le pui pe tava informatiile de care au nevoie, este cu atat mai simplu.


De exemplu in doar cateva ore pot face o lista completa cu numele si adresele celor care frecventeaza blogurile sacciv si prostologeticum.
Sau site -uri legionare.
Si ale prietenilor si cunoscutilor lor cu care tin legatura mai strans, prin internet sau telefon.
Care este traseul lor zilnic si cand te abati de la el (daca ai telefon la tine).
Nu e nevoie sa scrii ceva, e de ajuns sa iti faci un obicei din ale frecventa ca sa-si dea seama cam pe unde te plasezi.
Pentru cine vrea cu adevarat sa monitorizeze indivizii, site -urile astea sunt ca hartia de muste.

Da, teoretic, poate, cumva...poti sa-ti ascunzi urmele. Teoretic. Practic, daca nu pot sa te identifice imediat, devii de doua ori mai interesant.
Si cu cat esti mai interesant, cu atat ceea ce crezi ca stii ca sa eviti monitorizarea, devine mai irelevant.

Citat:
Si da C.I. trebuie sa o porti la tine. Poti lua si amenda daca nu porti cipul...aaaaa...CI asupra ta. :)
Pana una alta era vorba de pasaport.
De fapt, i s-a declansat mai intai razboi pe viata si pe moarte carnetului de conducere, la "certitudinile" calendaristului Danion ca are cip. Mai tarziu s-a lamurit si el ca nu avea, a recunoscut public, dar bolovanul deja se rostogolise la vale.
Pe urma a venit treaba cu pasaportul.
Pasaportul esti obligat sa-l porti la tine?

Dar si cu buletinul, cati oameni care isi poarta buletinul cu ei, stii?
Tu il porti?
Eu nu, nici macar 1% din cat port telefonul.
Si sunt destul de sigur ca si in cazul tau este la fel.
Stii pe cineva amendat din cauza ca isi vedea de treaba lui dar nu avea buletinul la el?
Eu nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.12.2013 at 19:51:46.
  #989  
Vechi 11.12.2013, 20:19:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Rezolvat ce?
Chiar crezi ca lucrurile se opresc aici?
Daca vrei sa faci glume la 112 si iti mai iei inca o masura de precautie, poate.
Daca e ceva mai mult de atat, nu fii asa sigur.



Ipocrit daca spui "cu securismul asta mai periculos ne impacam (monitorizare telefon, Internet), cu asta cvasi-inofensiv (cip din documente) ducem o lupta pe viata si pe moarte. Mai mult, e chiar o problema religioasa, lepadare, apocalipsa, etc.".



Pentru faptul ca stiu cat de cat electronica si fizica.
Cei care nu stiu nici una nici alta, pot inghiti orice povesti.

Daca e vorba de un cip cu contacte chiar nu se pune vreo problema (si Filoteu, cel care a declansat public nebunia cipofoba spunea ca doar cele rfid sunt o problema).
Daca e vorba de cele rfid cum sunt in pasaport, distanta de citire e destul de mica, de ordinul zecilor de centimetri.
Teoretic, poate ajunge la cativa metri.
Cu o chestie de genul asta, chiar nu e o problema.

Generatiile mai noi s-ar putea sa incorporeze deja si autentificarea cititorului, adica sa poata fi citit doar de terminale autorizate criptografic dar asta nu te intereseaza ca oricum nu elimina paranoia "monitorizarii prin cipul din documente".

Daca vrei sa discutam de gps, microfoane si conexiune satelit in cipul asta, deja discutia nu mai are sens, nu pot decat sa-ti recomand un curs de fizica, electronica ca sa intelegi de ce astea sunt pure fantezii.

De altfel dupa cum vezi, au fost in istorie suficiente dictaturi, inclusiv cea actuala care au functionat bine mersi zeci de ani fara sa aiba nevoie sa monitorizeze fiecare cetatean in parte.

Sistemul clasic, cel cu cozile de topor (informatori) a functionat si functioneaza in continuare cu rezultate excelente.

Iar de cand cu monitorizarea Internetului si a telefoniei, cand tu insuti practic le pui pe tava informatiile de care au nevoie, este cu atat mai simplu.


De exemplu in doar cateva ore pot face o lista completa cu numele si adresele celor care frecventeaza blogurile sacciv si prostologeticum.
Sau site -uri legionare.
Si ale prietenilor si cunoscutilor lor cu care tin legatura mai strans, prin internet sau telefon.
Care este traseul lor zilnic si cand te abati de la el.
Nu e nevoie sa scrii ceva, e de ajuns sa iti faci un obicei din ale frecventa ca sa-si dea seama cam pe unde te plasezi.
Pentru cine vrea cu adevarat sa monitorizeze indivizii, site -urile astea sunt ca hartia de muste.

Da, teoretic, poate, cumva...poti sa-ti ascunzi urmele. Teoretic. Practic, daca nu pot sa te identifice imediat, devii de doua ori mai interesant.
Si cu cat esti mai interesant, cu atat ceea ce crezi ca stii ca sa eviti monitorizarea, devine mai irelevant.



Pana una alta era vorba de pasaport.
De fapt, i s-a declansat mai intai razboi pe viata si pe moarte carnetului de conducere, la "certitudinile" calendaristului Danion ca are cip. Mai tarziu s-a lamurit si el ca nu avea, a recunoscut public, dar bolovanul deja se rostogolise la vale.
Pe urma a venit treaba cu pasaportul.
Pasaportul esti obligat sa-l porti la tine?

Dar si cu buletinul, cati oameni care isi poarta buletinul cu ei, stii?
Tu il porti?
Eu nu, nici macar 1% din cat port telefonul.
Si sunt destul de sigur ca si in cazul tau este la fel.
Stii pe cineva amendat din cauza ca isi vedea de treaba lui dar nu avea buletinul la el?
Eu nu.
Era vorba de acte si nu de pasaport. Cel putin eu asa citesc in titlul topicului. Sunt oameni retinuti ore in sir si chiar amendati pentru simplul motiv ca n-au buletinul la ei. Eu nu-l port dar asta e alta discutie, eu am ramas mult in urma progresului, mi-am facut buletin la 16 ani si pe-al doilea dupa un an dupa ce expirase.
E de presupus ca daca vor sa ne urmareasca atunci vor inaspri si controalele si amenzile.

Inteleg si eu un pic de electronica si stiu ce e aia o cusca Faraday. Dar adevarul e ca la momentul de fata nimeni nu poate spune ce fel de cip vor astia sa foloseasca si problema nu e daca reusim sa-i pacalim ci ce nevoie avem de asa ceva ? Adica uite in ce tara libera traim, stim ca ne conduc niste securisti nenorociti dar noi ii pacalim.

Problema pentru mine e de atitudine in primul rand la momentul de fata. Pentru ca e vorba de reeducarea individului pentru a-l face sa creada ca statul are dreptul sa se amestece cand vrea si cum vrea in viata personala, pentru ca e spre binele lui. Eu ma ingrozesc cand ii aud pe oameni spunand " da ce ai ceva de ascuns " ? Da, am ceva de ascuns si nu e treaba celor care intreaba ce am eu de ascuns.
Eu cred ca renuntarea de bunavoie la libertate si acceptarea imixtiunii statului in viata privata este si o problema religioasa. Eu cred in libertatea de gandire a individului, in dreptul ca parintii sa-si educe copiii asa cum cred de cuviinta si dreptul individului de a-i tine pe ceilalti dincolo de usa sau de a-i primi in casa si de a-i tine la o oarecare distanta in spatiul public...sau de a-i primi in minte.
  #990  
Vechi 11.12.2013, 20:42:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sau mai pe romaneste, cu privire la aspectul religios :

Cred ca in crestinism fiecare om este liber sa accepte sau nu o anumita uniforma. Cred ca orice incercare de a impune o uniforma, indiferent ca ne pare ca este asemanatoare sau diferita de uniforma crestina, ca urmeaza sa ne aduca raiul pe pamant, Turnul Babel, sau iadul, este anticrestina.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30