Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.04.2011, 16:14:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, femeile cu 15 copii se mîntuiesc mai mult decît cele cu un copil, care se mîntuiesc și ele, dar nu datorită acestui fapt. Pentru că a avea 15 copii presupune o viață întreagă în stare de jertfă pentru a aduce 15 ființe la existență, nu numai una singură. ...
Frate nu uita ca manutirea este un dar gratuit al lui Hristos. "Nu voi m-ati ales pe mine ci Eu v-am ales pe voi"... "Ce poate da omul in schimb pentru sufletul sau" ca sa traiasca vesnic?

Ca sa raspund conform argumentatiei tale, o femeie care naste dar un copil si adopta 14 si ii creste, este "mai mantuita" in acceptiunea ta, caci are dragoste si de straini.

Sau o femeie care este casatorita dar nu poate avea copii insa face multe fapte bune, milostenii ajuta multa lume, ducand o viata dedicata semenilor (cantitativ facand mai multe fapte bune decat cea care are 15 copii bilologici)... se mantuie mai mult decat cea care are 15 copii.

Nu trebuie sa pierdem din vedere ca toata fapta buna care o facem este rodul conlucrarii cu Hristos, dovada prezentei LUI in viata noastra, a comuniunii cu EL.
"Fara EL nu putem face nimic" (Ioan 15,5), nici o fapta buna (nici mica, nici mare, nici multe nici putine), iar cand facem fapta buna aceasta este datoria noastra "caci ca slugi nevrednice am facut ceea ce eram datori sa facem".

Mantuirea nu este un troc, Domne ia utie cate fapte bune iti aduc... trebuie esti obligat sa imi dai muuuulta mantuire. Daca era asa erau suficiente faptele legii pentru mantuire, si nu mai era nevoie sa se intrupeze Fiul lui Dumnezeu. Nu mai era nevoie de Hristos pentru mantuirea omului, faptele legii erau suficiente.

Procesul mantuirii este unul complex, de durata in care omul mai cade, mai se ridica dar Hristos este prezent in viata LUI.

Singurul merit al omului in lucrarea faptei bune este acela de a-L lasa pe Hristos sa lucreze in el, caci Hristos este cel care face faptele mari si bune nu noi. Si sa nu credeti ca este usor sa IL lasam pe Hristos sa traiasca in noi... putini reusesc, precum sfantul Pavel care spune "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine".

Sfintii Apostoli sau marii sfinti au facut ei singuri minuni? Nicidecum, ci Hristos care era in ei conlucra cu ei si ii ajuta sa faca fapte mari si multe intru Slava lui Dumnezeu si ca sa ii ajute si pe celilati oameni pe drumul mantuirii intru Hristos Iisus.

Maica Domnului si toti sfintii lui Hristos au cautat doar Slava lui Iisus Hristos (nu slava proprie), au cerut si cer oamenilor sa asculte de Hristos (si nu de ei), au ajutat si ajuta pe oameni sa traiasca intru Hristos.

Har si pace. Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 15.04.2011 at 16:20:17.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.04.2011, 17:05:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

De ce am vrut neapărat să comentez această idee? Ca să îi încurajez pe cei căsătoriți să facă prunci, pentru că acset lucru este una din cele mai bune fapte care se poate face de către cineva, după părerea mea.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate nu uita ca manutirea este un dar gratuit al lui Hristos. "Nu voi m-ati ales pe mine ci Eu v-am ales pe voi"... "Ce poate da omul in schimb pentru sufletul sau" ca sa traiasca vesnic?
De acord, mîntuirea este un dar de Sus și cu conlucrarea noastră de bunăvoie.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Ca sa raspund conform argumentatiei tale, o femeie care naste dar un copil si adopta 14 si ii creste, este "mai mantuita" in acceptiunea ta, caci are dragoste si de straini.
Acesta este alt caz, eu am comentat numai cealaltă situație. Dar și aici fapta de a naște de 15 ori trebuie să fie mai bineplăcută Lui Dumnezeu decît de a adopta 14 și a naște numai unul. De ce? Pentru că existența este infinit mai bună decît neființa, deoarece prin creație ne asemănăm mai bine Creatorului, pentru că urmașii urmașilor vor fi mult mai mulți decît ai unuia singur. În cazul concret al unui cumplu, mai bine să aducă pe lume o existență nemuritoare decît să înfieze un copil care există deja - dacă e să se excludă una pe alta. Ideal ar fi să le facă pe ambele dacă își permite... :)

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sau o femeie care este casatorita dar nu poate avea copii insa face multe fapte bune, milostenii ajuta multa lume, ducand o viata dedicata semenilor (cantitativ facand mai multe fapte bune decat cea care are 15 copii bilologici)... se mantuie mai mult decat cea care are 15 copii.
Binele înfăptuit este preferabil gîndului rămas la stadiu de intenție, indiferent dacă femeia este sau nu fertilă. Eu așa văd lucrurile vorbind la modul simplist.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu trebuie sa pierdem din vedere ca toata fapta buna care o facem este rodul conlucrarii cu Hristos, dovada prezentei LUI in viata noastra, a comuniunii cu EL.
"Fara EL nu putem face nimic" (Ioan 15,5), nici o fapta buna (nici mica, nici mare, nici multe nici putine), iar cand facem fapta buna aceasta este datoria noastra "caci ca slugi nevrednice am facut ceea ce eram datori sa facem".
Corect.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Mantuirea nu este un troc, Doamne ia uite cate fapte bune iti aduc... trebuie esti obligat sa imi dai muuuulta mantuire. Daca era asa erau suficiente faptele legii pentru mantuire, si nu mai era nevoie sa se intrupeze Fiul lui Dumnezeu. Nu mai era nevoie de Hristos pentru mantuirea omului, faptele legii erau suficiente.
Noi aici dinscutăm de un cuplu ortodox autentic, trăitor de credință, care are posibilitatea să se înmulțească. Înțeleg ce spui, dar nu este cazul să înțelegem greșit ideea de a face fapte bune. Faptele bune sînt consecința credinței, iar credința sporește întărindu-se ca urmare a roadelor concrete ale faptelor bune.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Procesul mantuirii este unul complex, de durata in care omul mai cade, mai se ridica dar Hristos este prezent in viata LUI.
De acord.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Singurul merit al omului in lucrarea faptei bune este acela de a-L lasa pe Hristos sa lucreze in el, caci Hristos este cel care face faptele mari si bune nu noi. Si sa nu credeti ca este usor sa IL lasam pe Hristos sa traiasca in noi... putini reusesc, precum sfantul Pavel care spune "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine".
Așa este. Nu este ușor, pentru că sînt alții care ocupă teritoriul, deci trebuie să-i alungăm pe ei ca să-I lăsăm loc Lui Hristos. Dar, toate cu ajutor tot de la Hristos-Domnul, pentru rugăciunile Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfintii Apostoli sau marii sfinti au facut ei singuri minuni? Nicidecum, ci Hristos care era in ei conlucra cu ei si ii ajuta sa faca fapte mari si multe intru Slava lui Dumnezeu si ca sa ii ajute si pe celilati oameni pe drumul mantuirii intru Hristos Iisus.
Este adevărat. Dar nu uita că unii au fost Apostoli, alții ucenici. Unii au ajuns la desăvîrșire, alții s-au mîntuit mai la limită. Unii Sfinți au făcut și fac încă minuni mari (a se înțelege că Duhul Sfînt le-a făcut, nu ei înșiși), altora li s-a dat mai puțin, după credința și dragostea fiecăruia. Cu toții s-au mîntuit, dar pe trepte diferite de apropiere de Dumnezeu după măsura apropierii de Hristos, Modelul nostru de perfecțiune divino-umană.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Maica Domnului si toti sfintii lui Hristos au cautat doar Slava lui Iisus Hristos (nu slava proprie), au cerut si cer oamenilor sa asculte de Hristos (si nu de ei), au ajutat si ajuta pe oameni sa traiasca intru Hristos.
Iată cum Sfinții Ioachim și Ana au avut un singur copil, care a acceptat să conlucreze planul divin de salvare a omului din moarte. Iată cu Maria a ajuns să fie mai înălțată decît Cerurile, mai presus decît cetele Serafimilor, devenind Preasfîntă, mai aproape de Dumnezeu decît orice făptură văzută sau nevăzută. Deci se vede că mîntuirea se face pe mai multe trepte, asta numai Dumnezeu hotărînd-o. De unde și ideea că cei care sînt mai activi în fapte bune, care aduc mai multă roadă, ajung mai aproape de Domnul, în particular părinții a 15 copii în loc de unul singur.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Har si pace. Doamne ajuta.
Doamne ajută și weekend plăcut! Mă bucur că am discutat un pic la acest sfîrșit de săptămînă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.04.2011, 17:42:29
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doamne ajută și weekend plăcut! Mă bucur că am discutat un pic la acest sfîrșit de săptămînă.
Profit si eu de aceasta ocazie pentru ai multumi lui Eugen pentru rabdarea si intelepciunea cu care raspunde fiecaruia dintre noi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.04.2011, 09:45:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
să îi încurajez pe cei căsătoriți să facă prunci, pentru că acset lucru este una din cele mai bune fapte care se poate face de către cineva, după părerea mea.
Teologia ortodoxa crestina considera ca pruncii sunt urmarea fireasca a dragostei adevarate intre soti. Din aceasta perspectiva nu este doar o fapta buna (in sensul de placuta lui Dumnezeu), ci este datoria implinirii dragostei intre soti (inmultirea talantului). Insa scopul casatoriei nu este nasterea de prunci ci acela al mantuirii intregii familii intru Hristos. Sunt familii care din motive bilogice nu pot avea copii dar care se mantuiesc, si familii care au copii dar nu se mantuiesc.

Daca sotii nu isi doresc copii, in acea familie nu domneste dragostea deplina trupeasca si sufleteasca, ci doar cea trupeasca, care duce intotdeauna la patima (inrobirea sexuala), pervertind insasi Taina Casatoriei.

Repet, Onan a fost omoart de Dumnezeu pentru ca nu dorea nici un copil cu sotia lui, ci dorea doar activitatea sexuala si atat. Daca Onan ar fi avut vreo 12 sau mai multi copii oare situatia ar fi fost aceeasi? (Ferirea de a face copii nu este tot una cu avortul, sau cu uciderea ovuluilui fecundat).

Avortul in prespectiva teologica crestin ortodoxa este o crima, intrucat omul este fiinta fie inca din momentul zamslirii in pantecele mamei sale. Exact in acel moment pruncul primeste suflarea de viata de la Dumnezeu si nu mai tarziu (o spune foarte clar Sfanul Ioan Damaschin).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iată cu Maria a ajuns să fie mai înălțată decît Cerurile, mai presus decît cetele Serafimilor, devenind Preasfîntă, mai aproape de Dumnezeu decît orice făptură văzută sau nevăzută. Deci se vede că mîntuirea se face pe mai multe trepte, asta numai Dumnezeu hotărînd-o. De unde și ideea că cei care sînt mai activi în fapte bune, care aduc mai multă roadă, ajung mai aproape de Domnul, în particular părinții a 15 copii în loc de unul singur.
Frate draga ma bucur ca ai adus-o in discutie pe Maica Domnului. Este cel mai clar exemplu cu putinta care ilustreaza ca singurul merit al omului in procesul mantuirii, este acela de a accepta voia lui Dumnezeu lasand-ul pe Dumnezeu sa lucreze in om.

Faptele bune nu sunt nicidecum urmarea starii de mantuire (asa cum zic cultele protestante si neoprotestane), ci sunt urmare a conlucrarii cu Dumnezeu pe drumul mantuirii.
Cum vedem cata credinta avem? Cum vedem ca Hristos este intru noi, conlucrand activ cu noi in viata noastra? Pai evident doar in fapte.
Sfintii nu au zis ca Hristos lucreaza intru ei, ci au aratat prin faptele lor ca lucreaza intru ei.

Dar sa nu mai lugim mult vorba, si sa revenim la Maica Domnului.
De ce este Maica Domnului pururi de-a dreapta tronului slavei lui Hristos (la stanga fiind Sf Ioan Botezatorul asa cum reiese fara echivoc si din iconografia ortodoxa crestina)?

Ce a facut Maica Domnului ca sa fie acolo? Multi se vor grabi sa spuna: a facut faaaaapteeeee maaari, a nascut pe Fiul lui Dumezeu. Pai cum a facut ea aceasta minuntata fapta? Care a fosr roul ei in acest proces? Maica Domnului a facut cel mai greu lucru cu putinta pentru om, acela de a face pe deplin voia lui Dumnezeu, a acceptat ca Dumnezeu sa lucreze deplin intru ea. Putea ea singura sa faca ceva? Evident ca nu.
Bineinteles ca ea stia clar riscurile la care se expune cand face voia Lui Dumnezeu de a lucra in ea Taina intruparii Fiului lui Dumnezeu (sa fie acuzata de adulter, caci ara logodita, iar pedeapsa era omorarea cu pietre cand bineinteles si pruncul din pantece murea), insa ea si-a pus toata nadejdea exclusiv in Dumnezeu.

Astfel, Sfanta Scriptura este clara cand spune ca singurul merit al Maicii Domnului este acela de a fi acceptat sa faca pe deplin voia lui Dumnezeu, a acceptat ca Dumnezeu sa lucreze aceasta minunata Taina a intruparii in ea, prin cuvintele: "iata roaba Domnului, fie mie dupa cuvantul tau" (Luca 1,38). Nimic nu s-a intamplat pana ce Maica Domnului nu si-a dat consimtamantul, nu a acceptat sa conlucreze cu Dumnezeu. Iar momentul intruparii Fiului lui Dumnezeu, in care EL se salasluieste in pantecele Fecioarei Maria, incepand procesul firesc in care omul se formeaza in pantecele mamei sale, este exact acesta in carea Maica Domnului, prin cuvinte clare, accepta sa faca voia lui Dumnezeu.

Maica Domnului, patrunsa fiind de Duhul Sfant marturiseste Adevarul, ca Dumnezeu i-a facut ei marirea, caci fara Dumnezeu nu putea face nimic.
"46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic
și sfânt este numele Lui. " Luca 1,46-49.


Doamne ajuta. Har si pace :)

Last edited by Eugen7; 18.04.2011 at 09:52:00.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.04.2011, 09:58:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Profit si eu de aceasta ocazie pentru ai multumi lui Eugen pentru rabdarea si intelepciunea cu care raspunde fiecaruia dintre noi. Doamne ajuta!
Si eu va multumesc si ma bucur sa vad ca sunt frati si surori care vor sa inteleaga si sa urmeze ortodoxia crestina nu doar formal ci din toata inima intru dragoste si adevar.

Dragostea deplina este numai in comuniune frateasca. Nu se poate bucura omul de nimic cand este singur, cand nu are cu cine impartasi dragostea si adevarul... cand nu are cu cine imparti o bucata de paine. Hristos insusi spune: "mai fericit este a da decat a primi".

Sa ne ajuta Dumnezeu intru Duhul Sfant sa ii multumim cum se cuvine LUI, "facatorului cerului si al pamantului, a tuturor celor vazute si nevazutie".
Fara Hristos nu putem face nimic, insa cu EL "toate sunt cu putinta celui ce crede" ADEVARAT intru Duhul Sfant.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 18.04.2011 at 10:17:04.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.04.2011, 10:53:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sunt familii care din motive bilogice nu pot avea copii dar care se mantuiesc, si familii care au copii dar nu se mantuiesc.
Salut Eugen,

Se mîntuiesc și unii, și alții. Cu toate acestea, unii se aseamnănă mai mult cu Dumnezeu, prin activitățile creatoare, prin iubire, milă, sacrificiu șamd. Alții se mîntuiesc mai la limită, probabil prinzînd loc mai la ușa Raiului. :)

Asta am vrut să subliniez: contează cîte fapte bune faci (vorbim de cazul în care părinții pot avea copii, dar aleg să facă numai unul), cît creezi (în cazul discutat cîți copii ai), cît de mult îți manifești dragostea față de aproapele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.04.2011, 11:25:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Subscriu la aceasta frumoasa idee. Desavarsirea prin formarea unui singur trup. De fapt, in Hristos noi toti formam un singut trup, toti suntem madulare ale unui unic trup, si toti traim sau ar trebui sa traim unii prin altii. Asa si sotii, traiesc unul prin altul, unul pentru altul si amandoi in Hristos.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Exact, aceasta relatie dintre madularele unui trup. De aceea si Apostolul spune ca amandoi devin un singur trup, fara a vorbi despre confundare sau piedere a identitatii. Aceasta unitate este ca o perihoreza (intrepatrundere) dupa modelul Sfintei Treimi, cand Persoanele Sfintei Treimi au aceeasi vointa si lucrare, spre acest model trinitar trebuie sa tindem si noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.04.2011, 12:58:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Eugen,
Se mîntuiesc și unii, și alții.
:)
Salut Florin-Ionut,
Reformulez: Pot exista anumite faminii care din motive biologice nu pot avea copii si care se mantuiesc daca duc o viata intru Hristos. (Aceasta nu implica ca toate familiile fara copii se mantuiesc, ci doar ca toate familiie fara copii din motive biologice au aceeasi sasa la mantuirea intru Hristos in Taina Casatoriei, ca si familiile care au copii).
De asemenea, pot exista familii care au muuulti copii dar care sa nu se mantuiesc, pentru ca nu traiesc corespunzator intru Hristos in Taina Casatoriei. (mai concret, care chiar daca au multi copii au insa si pacate de care nu se pocaiesc).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alții se mîntuiesc mai la limită, probabil prinzînd loc mai la ușa Raiului. :)
Asa este. "In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt. De nu ar fi fost asa v-as fi spus. Acum insa ma duc sa va gatesc voia loc si iarasi voi veni la voi..." spuen Domnul Iisus Hristos.

Din nefericire multe familii fac fac muuulti copii crezand ca prin aceasta "vor obtie un loc mai bun in Rai", iar dupa ce au facut acesti copii nu ii mai ingreijesc corespunzator. (Nu se ocupa corespunzator de cresterea lor, educatia lor religioasa si sociala, de nevoile lor sufletesti, spirituale, trupesti...). Aceste familii gandesc cam in felul urmator: "Dumnezeu v-a facut, Dumnezeu sa va poarte de grija."

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta am vrut să subliniez: contează cîte fapte bune faci (vorbim de cazul în care părinții pot avea copii, dar aleg să facă numai unul), cît creezi (în cazul discutat cîți copii ai), cît de mult îți manifești dragostea față de aproapele.
Asa este frate. Nu trebuie oprite faptele bune, caci prin acelea Hristos lucreaza in noi.
Cum spui si tu, daca parintii pot ingriji corespunzator mai multi copii, dar refuza sa faca acest lucru din egoism, din comoditate etc. ... este rau.

P.S. In cazul copiilor omul nu creaza viata, ci omul doar participa activ la voia lui Dumnezeu de a da viata, caci Dumnezeu este cel care da suflarea de viata pruncului care se zamisleste, Dumnezeu a creat legea vietii, omul doar o urmeaza si conlucreaza cu ea.
Deci omul nu este creator. Exista doar un singur Creator: Dumnezeu. (ingreii nu sunt creatori).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.04.2011, 13:02:15
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

N-avem voie să petrecem sau am citit eu aiurea? Iisus a și transformat apa în vin, ca să poată petrece lumea.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.04.2011, 13:12:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Exact, aceasta relatie dintre madularele unui trup. De aceea si Apostolul spune ca amandoi devin un singur trup, fara a vorbi despre confundare sau piedere a identitatii. Aceasta unitate este ca o perihoreza (intrepatrundere) dupa modelul Sfintei Treimi, cand Persoanele Sfintei Treimi au aceeasi vointa si lucrare, spre acest model trinitar trebuie sa tindem si noi.
Asa este.
Doresc sa precizez insa ca in cazul Sfintei Treimi, atributele (iubire, mila, bunatate etc) tin de fiinta si nu de ipostas. In acest caz unitatea vointei divine este fireasca (nu depinde de ipostas).
Fiul, Cuvantul lui Dumnezeu nu are o voita deosebita de a Tatalui, insa dupa intrupare, cand Ipostasa Fiului lui Dumnezeu ia si firea omeneasca (cu trup si suflet), atunci in Hristos coexista firea Dumnezeiasca si firea umana, fiecare cu voia ei.

De accea Hristos a spus ca om, potrivit voii umane: "Parinte treaca de la minte Paharul acesta, insa nu voia Mea ci voia Ta sa se faca" ... sau "Dumnezeul Meu Dumnezeul meu de ce M-ai parasit" caci Hristos doar potrivit firii umane a fost parasit pe cruce cand a murit ca om, intruca ca Dumnezeu este este pururi "una cu Tatal" (Ioan 10,30) si "toate cate face Tatal asemenea face si Fiul intocmai" (Ioan 4) si "precum Tatal are viata in sine asa si Fiul are viata in sine" (Ioan 5)

Si tot Hristos insa de data aceasta ca Dumnezeu a zis: leprosului "voiesc, curateste-te si indata s-a curatit leprosul" sau "Iertate iti sunt pacatele" sau "Lazare iesi afara" si a invitat Lazar cel mort de 4 zile, sau "Nimeni nu ia viata mea de la Mine ci putere am sa imi pun sufletul meu (omenesc) si putere am iarasi sa il iau" (Ioan 10)



Insa in cazul omului, atat barbatul cat si femeia au multe deosebiri personale, si trebuie cu ajutorul lui Dumnezeu sa ajunga sa traiasca "intr-un singur cuget" (o singura vointa, caci in cazul omului vointa depinde de ipostas) si "barbatul sa se inteleaga bine intru toate cu femeia". Deci fara ajutorul lui Dumnzeu, fara Sfanta Taina a Casatoriei, fara Hristos Iisus nu se poate vorbi de unitatea familiei, intru desavarsirea omului pe aceasta cale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Noaptea nuntii Solveig Nunta 208 29.10.2011 00:47:41
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 09:07:51
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32