Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2009, 00:18:20
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, daruind ce nu avem, vom dobandi si noi, din ce in ce mai adevarat.

Am un prieten ce duce o viata duhovniceasca rara. Este singurul din familie care merge la biserica, la slujbe si canonul lui de rugaciune concura cu cel al calugarilor. Cu toate acestea are pe fata lui o lumina neincetata, o bucurie nespusa, tot timpul. Lacrimile pentru cei ai sai le varsa numai la rugaciune, si o face des. Plange mult. Cu toate acestea, nu l'am auzit nici macar o singura data zicand ceva de ai lui. Mai mult chiar, cand m'am plans eu de ceva de la mine din familie, mi'a zis: "Ai o familie minunata, eu ce sa mai zic, ai mei nici sa nu auda de Biserica sau de Dumnezeu."

Cand eu zic: "Ce sa fac cu ala care..., sau aia care..." El imi zice mereu, cu aceeasi lumina si asezare: "Iubeste'l ma, iubeste'l asa cum e si gata. Sa vezi dupa aia cata liniste ai. Ce'i poti face afara de a'l iubi asa cum e?"
Si eu personal am doua prietene de fapt mai multe apropiate in ultima vreme dar raman la a vorbi despre doua dintre ele....ambele fete merg la biserica si isi doresc sa aibe spor duhovnicesc ...eu spun ce observ sincer : o fata are disciplina ,duritate ,claritate ~ ingaduinta ,modestie ,bunatate ,hotarare ,ravna ,trezvie ...cu ea am putut conversa la un nivel al celor intamplate in jurul nostru fara sa ne speriem si sa nu credem ca s-a intamplat chiar ,certarea ei pentru vreo fapta de-a mea daca ar exista ma doare!!! nu este pic de invidie ceea ce simt pentru ea ,este chiar o mare fericire ca o cunosc ,impactul ei asupra mea este pozitiv..aceasta fata viseaza Sfinti ,a ajuns la rugaciune continuua iar viata ei este dedicata numai a infaptui ceea ce doreste Bunul Dumnezeu ,observ cum in ultima vreme a albit ,dar frumos ...ma sperie gandul ca aude cantari ingeresti noaptea in somn uneori...ma bucura si ma sperie ..stiind ca persoanele care aud cantarile acestea pleaca repede de langa noi ..
ps : poate o ajuta ca ea se trage dintr-un neam ales,nu pot spune despre ce neam este vorba discretia este extrem de importanta....dar nimeni din casa ei nu ii urmeaza ravna ...ba chiar nu o ajuta...lupta ei devine mai grea pe zi ce trece din ce imi spune .

A doua prietena : a revenit in credinta si dorinta spre fapte bune ii creste treptat...ea este sincera ,blanda si cauta indreptare continuua din ce imi dau eu seama ....cu ea am trait o experienta unica intr-o manastire din Buc. ...am vrut sa ii arat mamei acelasi loc si nu a iesit ok ....ceea ce este minunat la ambele fete este smerenia pe care o observ ...ele nu spun cat se roaga ,cum ,ce post tin ..dar eu sunt constienta ca duc o viata bine placuta lui Dumnezeu..repet amandoua au suferit cumplit ...au iubit o singura data in viata si au fost dezamagite ...de ce oare se intampla asta cu fiintele care nu merita ,nu stiu ....dar exista o explicatie si asta sigur o are Dumnezeu.

Asta apropo de ce spuneai tu ...''Este singurul din familie care merge....'' asa si ele si nu putine si nu doar doua fete.... sunt singurele care merg la biserica si se roaga si cauta indreptare daca simt ca au nevoie daca nu sunt deja mai drepte decat majoritatea ..sper sa nu supar pe nimeni cu acest mesaj dar am simtit ca as putea spune nedand nume ca exista si altfel de femei ,cu modestie si viata curata.
Pai este o lectie importanta ''Iubeste'l ma, iubeste'l asa cum e si gata.'' nu asta face si Bunul Dumnezeu Ne iubeste ,Ne doreste la El doar noi sa vrem sa fim corecti cu El ,cu noi cu totii.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele mortilor din cer ne ajuta, se roaga pentru noi? sophia Slujba inmormantarii 59 16.11.2017 01:45:43
sufletele copiilor avortati christie Pocainta 62 21.11.2013 19:22:48
Poti agresa prin dorinta de a ajuta? cred_cu_adevarat Generalitati 28 22.10.2012 15:35:40
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 20:47:51