Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.06.2010, 02:03:29
talida talida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
N-am să mai intru o vreme... As vrea să las să treacă ceva timp, suficient ca să observ o evolutie mai bună si atunci am să intru să mai povestesc. Nu stiu cât timp o să treacă, dar dacă cumva se închide topicul între timp, am să redeschid un altul, cu continuarea... că oricum, cred că acum îmi cunosc multi povestea, ca pe un cal breaz.

Multumesc tuturor pentru ajutor, am apelat la mai multă lume.
Doamne-ajută.
Am citit cu multa parere de rau ,despre ce ti se intampla.Sa stii ca te am si eu in rugaciunile mele ca multi altii .Sa nu-ti pierzi nadejdea in Dumnezeu ca El face minuni,si eu am credinta ca la un moment dat v-a face o minune si cu tine.
Doamne-ajuta si sa ne auzim cu bine.
  #92  
Vechi 19.06.2010, 11:39:48
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Multumesc

Vă multumesc mult, să ne-ajute Dumnezeu si să vă ocrotească pe toti.
  #93  
Vechi 22.07.2010, 07:31:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ce mai faci,Catisma,esti mai bine?
Sper ca da si sa ne scrii ca ti-ai rezolvat toate probleme si ca in sfarsit ti-ai gasit linistea sufleteasca!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #94  
Vechi 23.07.2010, 14:27:14
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Evident ca este necesar sa te duci la toate slujbele religioase si cat mai des cu putinta. Trebuie sa ceri voie duhovnicului tau sa citesti psalmi, dar vezi sa te invete ce si cum legat de cititul lor...Portiunile de psalm care contin blesteme le citesti la modul contemplativ sau deloc...Este imperios necesar sa-i citesti zilnic, in special inainte de culcare. De festanie in casa, lunar, nu mai vorbesc...
Este o lupta pe viata si pe moarte, iar la capat exista un singur invingator !
  #95  
Vechi 23.07.2010, 14:48:33
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Multumesc mult.

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Evident ca este necesar sa te duci la toate slujbele religioase si cat mai des cu putinta. Trebuie sa ceri voie duhovnicului tau sa citesti psalmi, dar vezi sa te invete ce si cum legat de cititul lor...Portiunile de psalm care contin blesteme le citesti la modul contemplativ sau deloc...Este imperios necesar sa-i citesti zilnic, in special inainte de culcare. De festanie in casa, lunar, nu mai vorbesc...
Este o lupta pe viata si pe moarte, iar la capat exista un singur invingator !
Asa este, Ionel. Ai foarte mare dreptate.

Vă multumesc mult pentru gânduri si ajutor, tuturor. Mă iertati că nu mai intru, dar simt că asa e mai bine, cel putin o perioadă (nu stiu cât).

Doamne-ajută si aveti grijă de voi.
  #96  
Vechi 27.07.2010, 22:33:33
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Postez această relatare în speranta că poate va fi de folos cuiva. Problema este, din păcate, încă departe de a fi rezolvată, însă cred că e util să o prezint, chiar si asa, în stadiul în care e.

Să încep cu sfârsitul. În momentul de fată am probleme extrem de mari. Practic, nu pot dormi normal în nici o noapte. De vreo două luni, foarte rar ajung să dorm în cea mai mare parte a noptii, nederanjată, si atunci mă bucur ca de o mare realizare.

Problema constă în faptul că sunt trezită. De fiecare dată când atipesc, îmi este miscată o mână, un brat, un picior, capul, practic orice încercare de a adormi este întreruptă sistematic de o „zgâltâială”. Asa o duc până pe la 3-4-5 dimineata, iar apoi reusesc să dorm netulburată până pe la vreo 8 sau mai târziu. Nu mai trebuie să vă spun că ăsta nu e somn si asta nu e viată.

Necazurile de tipul ăsta sunt recente. Problema durează de câtiva ani buni - as marca anul 2005 cu momentul în care practic, au început aceste sâcâieli la un mod foarte insistent, astfel încât m-am trezit si eu la realitate, în sfârsit, si am mers la un duhovnic - si abia recent am început să-mi dau seama că, de fapt, durează de mult mai multi ani, însă n-am fost eu atentă si nu am dat importantă povestii ăsteia.

Spun că necazurile de tipul ăsta sunt recente, pentru că în fiecare an am avut „altceva”. Frecventa, tipul problemelor au diferit de la o perioadă la alta. Zgomote, simtit tot felul de lucruri invizibile, sub forma unor animale, ciocănituri în usă, greutăti imense asezate pe piept în timp ce dormeam, timp de câteva minute bune, în care încercam să mă eliberez. În fine, tot felul de „năzbâtii” de genul ăsta. Acum vorbesc linistită; la ora respectivă eram speriată, pentru că nu stiam ce erau.

Fenomenele astea mai spectaculoase si menite clar să înfricoseze s-au terminat. Acum stresul e mai putin spectaculos, însă mult mai persistent - am aceste sâcâieli, noapte de noapte, practic din 10 în 10 minute sau ori de câte ori atipesc, sunt trezită până dimineata. Practic, dacă munca mea ar fi într-un birou si ar trebui să merg la lucru în fiecare dimineată, m-as ridica din pat dimineata la fel cum mă culc seara: perfect trează. Am ajuns să-mi pun probleme serioase în legătură cu viata mea din prezent; dacă acest nesomn noapte de noapte mai continuă în ritmul ăsta, nu-mi mai pot duce viata normală / serviciul, ca până acum.

Nu mai trebuie să adaug că de când am început să pătesc lucrurile astea, merg la biserică, mă spovedesc & împărtăsesc si, în general, fac tot posibilul să-mi îmbunătătesc viata si să stau departe de păcat. Viata mea s-a schimbat în bine din acest punct de vedere - pentru mine a fost o bucurie să mă las „invadată” de tot ce înseamnă învătătura si viata ortodoxă; nu mai vreau să adaug cuvinte inutile despre adevărul credintei noastre; este indiscutabil si clar. La asta mă refer si când spun că am lăsat frica în spate; nu îmi mai e teamă. După ce am citit sfaturile diferitilor părinti si diversele relatări patristice etc, am înteles cu ce am de-a face - mai bine zis, cu „cine”. Însă as vrea să rezolv problema, evident.

Pentru că ea a continuat, sub diferite forme - si, cum spuneam, în ultima vreme, s-a intensificat. Parcă e „cineva” acolo care se încăpătânează să rămână în peisaj si nu reusesc să-l alung.

Nu stiu ce să mai fac si unde să mă mai duc. Îmi e din ce în ce mai greu să mă scol noaptea si să citesc rugăciuni sau să fac metanii. (Ăsta e stadiul în care mă aflu la ora actuală; urmez sfaturile pe care le dă părintele Argatu în cărticica lui despre lupta împotriva vrăjilor si farmecelor.) Sunt din ce în ce mai obosită si am ajuns să refuz comenzi de lucru (eu sunt liber-profesionist, traducător), pentru că după noptile astea haotice, nu sunt în stare să mă trezesc si „ziua mea lumină” începe din ce în ce mai târziu.

Am stat de vorbă cu mai multi preoti, inclusiv cu un staret de mănăstire... Ideea principală pe care am retinut-o a fost că ar trebui să am un om care să mă ajute. Duhovnicul meu, desi e un om foarte bun, nu are timp pentru asa ceva si în afară de sfatul pe care mi-l dă tot timpul, să nu-mi pierd nădejdea, nici el nu stie ce să-mi mai zică. Asa mi-a dat binecuvântare să cer si sfatul altora si să caut ajutor si sfaturi si de la altii.

Fac tot posibilul să rezist - fizic - si să mă rog si să sper în continuare, însă devine din ce în ce mai greu.

Mă opresc aici, pentru că povestea e mai lungă si am să mai continui mai târziu. As vrea să ajung la niste molifte astăzi.
Doamne-ajută tuturor, si vreau să vă spun un lucru: Dumnezeu există. Toate acestea nu sunt glume, nici metafore, nici impresii si nu ne vin pe cap degeaba. Cu tot necazul pe care îl am si amărăciunea pe care mi-o provoacă, as vrea să folosesc această pătanie a mea ca pe un act de mărturisire.

Numai bine tuturor si pe curând.
In primul rand nu stiu daca asa ceva are ce cauta asemenea povestire pe un forum crestin ortodox.
In al doilea rand asta este o stare in care te afli intre veghe si somn, din cauza oboselii ai asemenea senzatie. Si eu am trecut prin asa ceva. Aveam senzatia ca cineva ma trage din pat. Asta datorita faptului ca de mic ma uitam la filme horror cu fantome si alte chestii de genul. Si asta mi se intampla de ani buni. Asta pana intr-o noapte in care tot asa incepuse sa ma traga ceva la marginea patului. Am stat sa vad ce se intampla pana la capat, sa vad ce se intampla mai departe. Si cand ma tras de tot aproape de marginea patului m-a lasat. Si de atunci nu am mai avut asemenea senzatie.
Singura problema este ca te gandesti prea mult la spiritualitate si la lucruri malefice, gen diavol, fantome... Iar creierul tau iti da senzatia ca este o entitate langa tine, mai grav daca locuiesti singura in casa, sau stai singura in camera. cel mai bine este sa te gandesti la lucruri frumoase, sa mergi la biserica si sa te rogi. Important este sa te relaxezi
__________________
Creare site - beone.ro
  #97  
Vechi 27.07.2010, 22:52:32
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Mi se pare o mare prostie si chiar un mare pericol sa trimiti oamenii care au astfel de probleme,necazuri la persoane de gen psiholog sau psihiatru,in loc sa le recomanzi un preot,sau ,poate un monah,un calugar,care,traind in saracie si curatenie trupeasca si sufleteasca,are un har extraordinar pentru a rezolva asemenea probleme.

De ce spun asta....? pentru ca 99,99% din acestia,fiind atei,oameni fara Dumnezeu,nu vor face altceva decat sa le puna tot felul de "diagnostice",adica sa ii indoape cu tot felul de medicamente,care nu numai ca nu ii vor ajuta cu nimic,dar ii vor aduce si mai mult pe marginea disperarii,posibil chiar sa ii impinga spre tentative de sinucidere.

Singurele actiuni la probleme spirituale,duhovnicesti,nu pot fi decat tot actiuni duhovnicesti,facute de OAMENI CALIFICATI pentru asemenea probleme,care sunt preotii si calugarii. Orice altceva e doar o abureala pentru a stoarce bani.
  #98  
Vechi 27.07.2010, 23:15:08
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Mi se pare o mare prostie si chiar un mare pericol sa trimiti oamenii care au astfel de probleme,necazuri la persoane de gen psiholog sau psihiatru,in loc sa le recomanzi un preot,sau ,poate un monah,un calugar,care,traind in saracie si curatenie trupeasca si sufleteasca,are un har extraordinar pentru a rezolva asemenea probleme.

De ce spun asta....? pentru ca 99,99% din acestia,fiind atei,oameni fara Dumnezeu,nu vor face altceva decat sa le puna tot felul de "diagnostice",adica sa ii indoape cu tot felul de medicamente,care nu numai ca nu ii vor ajuta cu nimic,dar ii vor aduce si mai mult pe marginea disperarii,posibil chiar sa ii impinga spre tentative de sinucidere.

Singurele actiuni la probleme spirituale,duhovnicesti,nu pot fi decat tot actiuni duhovnicesti,facute de OAMENI CALIFICATI pentru asemenea probleme,care sunt preotii si calugarii. Orice altceva e doar o abureala pentru a stoarce bani.
Corect, foarte buna ideea :)
__________________
Creare site - beone.ro
  #99  
Vechi 28.07.2010, 18:47:25
tugatita tugatita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2010
Mesaje: 2
Implicit diavol

Mi s-a intamplat si mei ceva asemanator acum ceav timp in urma.Nu puteam dormi pentru ca imi era frica de ceva ,de acel ceva de care habar nu aveam ce este..pur si simplu simteam o teama .Intr-o noapte pe la 3 ,la fel nu puteam sa dorm dar am zis gata cu calc.tv sa ma culc nici 5 min nu trecuse de cand eram in pat si deodata aud in parchet un zgomot puternic ca si cum cineva mi-a aruncat ceva .Am fugit in cealalta camera dar va pot spune ca la 5:30 m-am culcat si aveam o frica... La cateva luni am fost la Sarbatoarea Sf Parascheva si am venit foarte linistita ,mult timp am fost calma si am dormit bine dar Acum am iar acesta neliniste
  #100  
Vechi 29.07.2010, 11:40:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cand ii simti prezenta nu trebuie sa te sperii. Tb sa pui mana pe o psaltire si sa citesti..De obicei dusmanul provoaca zgomote pt a infricosa, iar frica este considerata pacat...Daca vei obisnui sa citesti psalmi in fiecrea seara o sa treaca..
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13