Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 22:45:35
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Pentru o reabilitare a individului

Un articol ce mi s-a parut foarte interesant, scris de C-tin Noica si publicat in revista Gand romanesc din feb-mar 1937. Nu am sa reusesc sa-l scriu pe tot, dar vreau sa va impartasesc cateva fragmente:

" E curios ce greu recunosc oamenii ca au gresit. In fata juratilor, in fata colectivitatii, in fata propriei noastre constiinte, nu ne trudim decat intr-o privinta: sa ne desvinovatim. Uneori recunoastem ca am savarsit o fapta; dar numai ca am savarsit-o, nu si ca, astfel, am gresit. Daca totusi ceilalti vor sa ne pedepseasca, foarte bine. Poate etica lor ii obliga, poate numai legile lor, legi de care sunt siliti sa asculte. Dar, in fond, noi nu ne simtim vinovati. Am faptuit, dar n-am gresit.
[...] Toate sistemele noastre educative invata pe om sa se inteleaga pe sine, sa se cunoasca, sa progreseze,-ceeace e plin de frumusete; dar niciunul, aproape, nu-l invata sa se invinovateasca si sa se rascumpere, ispasind. Iar fara un sentiment al pacatului, fara o constiinta a vinei individuale, nu exista implinire sufleteasca. Ba, pe deasupra, suntem lipsiti de incredere in noi: caci neavand incredere in capacitatea noastra de a face rau, nu avem nici in capacitatea de a nu face rau. Suntem astfel secatuiti de adevaratele isvoare ale puterii morale.
Intr-un cuvant, nu stim sa cerem iertare,-adica ispasire a vinei, nu absolvire a vinei.
Astazi [...] omul e explicat prin influenta mediului, prin ereditate, prin complexuri freudiene, si asa mai departe; toate acestea insa nu-l impiedica sa se simta vinovat, sa se stie vinovat. Nu ar insemna pentru el o imputernicire, faptul de a se invinovati? La scoala lui Platon am putea invata ca pacatul nu e fatalitate; sau, chiar daca e una, in sensul ca nu-l putem ocoli, el nu este una in sensul ca ne intuneca intreaga fiinta. E o scoala de demnitate omeneasca, scoala lui Platon. [...] Totul e sa nu-ti ascunzi pacatele; sa le scoti la lumina, invinovatindu-te, si sa le arzi la flacara sinceritatii fata de tine.
Dar platonismul nu te invata decat sa-ti iei raspundere propriilor tale pacate. Exista o alta doctrina- si ea inactuala astazi- care te invata sa iei asupra-ti chiar pacatele altora. Niciodata individul nu a fost mai puternic cand a urmat invatatura aceasta, care e crestinismul pur si simplu. Dar a urmat-o el cu adevarat? De cele mai multe ori a dat-o uitarii, i-a pierdut intelesul, si a lasat-o sa fie piesa de muzeu, in loc sa insemne un capitol dintr'o etica vie."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2010, 02:00:22
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

"Toate sistemele noastre educative invata pe om sa se inteleaga pe sine, sa se cunoasca, sa progreseze"

La ce se refera?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2010, 16:52:58
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Probabil se refera la prolifica etapa de dezvoltare a culturii in perioada interbelica, mai ales in domeniul psihologiei (Jung). Nu stiu exact.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 09:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 20:51:02