Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 21.01.2010, 15:17:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ana si tu iti acuzi pe nedrept semenii de astfel de mizerii? Aruncatul cu noroi pe nedrept in semenii tai nu ti se pare o fapta josnica?
104 romani morti pentru tine reprezinta "vax albina crema puca"? Dar daca printre cei 104 ar fi fost mama ta? Ti-ar fi parut rau ca a murit? Ai fi avut vreun regret daca ai fi stiut ca putea sa traiasca daca isi facea vaccin?

Pe alt topic spuneai ca mama ta sufera de diabet. Chiar crezi ca sufera de diabet sau crezi ca e si asta o facatura, ca "asa li s-a trasat sa spuna"? Tu o duci la doctori? Chiar te rog sa imi raspunzi la intrebare. In caz ca da, poate ne explici de ce, din moment ce ii consideri niste personaje josnice care vor doar sa prosteasca lumea si sa castige niste banisori?
Poate ca doctorii care o trataza pe mama ta nu vor vedea ce scrii tu despre doctori pe acest forum. Dar Dumnezeu cu siguranta vede si stie!
Tu te-ai fi bucurat daca erai sub bisturiul buclucas al lui Ciomu????

Stii...era tot doctor, si tot asa...11 ani de studiu, alti 20 probabil de practica.....

In opinia ta chiar doctorii nu pot gresi, nu pot fi corupti, cumparati, afaceristi, neatenti????
Reply With Quote
  #172  
Vechi 21.01.2010, 15:30:37
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Andrusca, daca te-ar interesa vreun pic de urcusul tau duhovnicesc nu ai mai face asemenea afirmatii ca sa nu iti faci pacate, ci ai tacea, macar din bun simt daca nu din smerenie. Medicii au stabilit ca a murit de gripa porcina. Acei medici au facut cel putin 11 ani de scoala medicala ca sa ajunga sa practice medicina si tu te crezi mai desteapta decat ei? Chiar atata mandrie ai? Sau cumva te crezi un soi de mare-vazatoare-a-adevarului-si-a-realitatii si numai tu stii de ce a murit, desi nu numai ca nu ai fost acolo linga el sa stii, dar nici daca ai fi linga un om bolnav tot habar nu ai avea de medicina si nu ai avea competenta sa emiti astfel de judecati de valoare, doar medicii au fost si au avut competenta. Pe linga mandria asta exagerata (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure), judeci si acuzi niste oameni ca mint, ca ar vrea sa prosteasca pe cei care nu isi fac vacin, etc. Chiar te crezi cumva Dumnezeu sa stii intentiile si faptele oamenilor pe care nu-i cunosti? Crestinii lasa judecata in seama Lui Dumnezeu, nu judeca si nu acuza. Putina smerenie nu ti-ar strica, mai ales ca e vorba un domeniu si de oameni pe care nu-i cunosti.
Frate, eu sunt medic (si dumneata?).Si sa stii ca nu-i nevoie sa o tragi de urechi pe Andrusca.
Ok, doctorii poate or fi confirmat ca actorul a murit de gripa porcina, dar asta nu inseamna ca e si adevarat!
Cunosc cazul unul medic tanar care a murit de infarct, noaptea la el acasa, iar medicii l-au scos cu gripa porcina, in ciuda opunerii sotiei sale (tot medic) si a altora.
Deci UNII (nu neaparat medici, unii dintre ei sunt manipulati constient sau nu) chiar vor sa ne prosteasca. Dar dormi linistit.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 21.01.2010, 15:40:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Lavrentiu, eu cred ca le-ar prinde bine celor care au senzatia ca ideea de gripa porcina e o facatura, sa mearga o saptamana in spitalele de boli infectioase si sa vada suferinta celor bolnavi ca sa se convinga cu ochii lor. Macar atat. Bineinteles ca ideal ar fi sa ii ajute cum pot pe cei bolnavi (sa-i ajute sa se spele, sa se imbrace, sa le sustina moralul, etc, sa se roage pentru ei, sa-i pomeneasca, etc), artandu-si astfel iubirea de aproapele.
Eu nu am senzatia ca e facatura, eu stiu ca e facatura. Deci intr-un an de zile au murit 104 oameni din cauza unor complicatii, sa zicem, datorate gripei porcine. Spune-mi te rog cati oameni mor anual din cauza gripei "normale".

Din cate stiu, de ex., in SUA mor anual intre 25000 si 30000 din cauza gripei normale. Anul trecut, in intreaga lume au murit de gripa "noua" 12000.

Iata un link referitor la numarul de oameni care mor anual de gripa sezoniera in SUA: http://www.cdc.gov/flu/about/disease...ted_deaths.htm (date oficiale)

Last edited by Lavrentiu; 21.01.2010 at 15:45:44.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 21.01.2010, 15:50:33
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

a fi sau a nu fi!!!!!!
nene adam, daca 2 iti spun ca esti beat, te duci si te culci. eu totusi, am sa te intreb...ce ai tu de castigat prin incercarea asta a ta de a ne convinge ca exista aceasta gripa porcina?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 21.01.2010, 16:55:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei hai, tu nu citesti presa??? O spun cam toti, dar in principal familia dansului...deci scuza-ma!!!!!

Pai tocmai in familia dansului n-am incredere. Nu zic, or fi oameni de treaba, dar tristetea si supararea te pot duce spre lucruri gresite...
Reply With Quote
  #176  
Vechi 21.01.2010, 17:25:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai tocmai in familia dansului n-am incredere. Nu zic, or fi oameni de treaba, dar tristetea si supararea te pot duce spre lucruri gresite...
Si totusi ce nu s-a reusit prin intermediul celor deja 100 de decese intens mediatizate ( ceea ce nu inseamna nicidecum epidemie de ceva, mai ales ca lumea nici nu se vaccina) s-a reusit prin intermediul decesului unui actor popular, desi nici macar rezultatul autopsiei nu era inca facut cunoscut.

Na, eu zic totusi ca familia e si cea care e chiar direct interesata sa afle adevaratul motiv al decesului celui drag, si nu tuturor li se incetoseaza mintea la unison...unii sunt mai cerebrali.

Si totusi, e o mare si serioasa epidemie/pandemie, omul e bolnav grav, in acelasi timp socializeaza ( si acum fara a mai face glume, nu cred ca s-a vazut numai cu Bebelusha, pentru ca e o echipa intreaga acolo), nimeni nu se imbolnaveste din cei din jurul lui, desi stau zi de zi alaturi....dar e epidemie grava si toata lumea trebuie urgent vaccinata!!!!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 21.01.2010, 17:39:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Andrusca, daca te-ar interesa vreun pic de urcusul tau duhovnicesc nu ai mai face asemenea afirmatii ca sa nu iti faci pacate, ci ai tacea, macar din bun simt daca nu din smerenie. Medicii au stabilit ca a murit de gripa porcina. Acei medici au facut cel putin 11 ani de scoala medicala ca sa ajunga sa practice medicina si tu te crezi mai desteapta decat ei? Chiar atata mandrie ai? Sau cumva te crezi un soi de mare-vazatoare-a-adevarului-si-a-realitatii si numai tu stii de ce a murit, desi nu numai ca nu ai fost acolo linga el sa stii, dar nici daca ai fi linga un om bolnav tot habar nu ai avea de medicina si nu ai avea competenta sa emiti astfel de judecati de valoare, doar medicii au fost si au avut competenta. Pe linga mandria asta exagerata (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure), judeci si acuzi niste oameni ca mint, ca ar vrea sa prosteasca pe cei care nu isi fac vacin, etc. Chiar te crezi cumva Dumnezeu sa stii intentiile si faptele oamenilor pe care nu-i cunosti? Crestinii lasa judecata in seama Lui Dumnezeu, nu judeca si nu acuza. Putina smerenie nu ti-ar strica, mai ales ca e vorba un domeniu si de oameni pe care nu-i cunosti.
atunci cand un crestin face o mustratre o face pe privat.asa invata scriptura.

cazul tecuceanu e discutabil. pe afirmatiile caror medici te sprijini cand faci afirmatii?
sau te bazezi doar pe spusele mas-mediei, care "a preluat" diagnosticul de undeva?ai vazut cumva raportul oficial in care era precizata cauza decesului?

nu trebuie sa fii Dumnezeu sa vezi niste lucruri clare, mi se pare mai degraba ca trebuie sa fi ignorant ca sa spui ca nu exista

si cred ca daca fiecare ne-am interesa de urcusul nostru duhovnicesc nu am ma avea timp sa vedem cand fratele greseste.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 22.01.2010, 14:27:30
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Lavrentiu, e bine ca stii sa dai search pe net, dar fie n-ai citit cu atentie despre ce e vorba, fie n-ai inteles f clar, pt ca tu de fapt compari mere cu pere.

In articolul tau dat ca exemplu, ei spun ca este vorba de o estimare a numarului de morti dat de gripa sezoniera, luand in calcul nu numai numarul de cazuri confirmate, ci si cei neconfirmati prin teste ca ar fi murit de gripa, adica numarandu-i si pe cei care sint doar presupusi a fi murit de gripa sezoniera fara nici o dovada/confirmare. Deci cifra aia data referitoare la gripa sezoniera reprezinta o estimare in care sint incluse si cazurile in care nu s-a facut nici o confirmare concreta prin teste de laborator, astfel umflandu-se muult numarul ala. Astfel numarul de morti dat este cu mult mult mai mare decat numarul de morti la care s-a facut confirmarea ca era vorba de gripa sezoniera.

Apoi acele studii legate de gripa sezoniera luau in calcul o perioada de un an intreg, in timp ce gripa noua mai are mult pina sa implineasca anul de cand circula, asa ca in urmatoarele luni (urmatoarele 4 luni) gripa noua are timp destul sa mai faca inca multe victime in populatia ne-vaccinata, pina cand se va implini anul ca sa poti vorbi de o cifra comparativa (sa poti compara doua studii pe un an de zile, nu o estimare pe un an a gripei sezoniere, comparata cu niste date concrete ref la gripa noua pe o perioada cu mult mai mica de un an, asa cum incerci tu sa faci comparatii).

Spre deosebire, OMS-ul da cifre concrete despre cei morti de gripa porcina luand in calcul numai cazurile confirmate de gripa- adica numarandu-i numai pe ceiarora li s-a facut testul de gripa si a iesit pozitiv.

Si apropo, numarul real e cam cu aproape o mie de morti mai mult decat spui tu - cel putin 12799 cazuri confirmate prin teste de laborator de la sfarsitul lui aprilie pina la inceputul anului asta.

http://www.emportal.rs/en/news/region/109922.html

Citat:
As of 3 January 2009, worldwide more than 208 countries and overseas territories or communities have reported laboratory confirmed cases of pandemic influenza H1N1 2009, including at least 12799 deaths.
Pai fata de numarul de cazuri carora li s-a facut testele de gripa, ia gandeste-te tu cati or fi murit de gripa dar nu le-a facut nimeni nici un test, asa cum recunosc si aia in articolul dat de tine ca de fapt numarul celor morti de gripa este de fapt cu mult mai are decat numarul cazurilor confirmate prin teste.
Asa ca daca s-ar face un studiu similar si referior la gripa noua in care sa se estimeze numarul de morti luandu-i in calcul si pe cei neconfirmati, asa cum au facut aia in articolul dat de tine ca exemplu, numarul de decese ar iesi cu muult muult mai mare. Dar ca sa poti face un asemenea studiu estimativ ar trebui sa astepti pina in luna mai ca sa vezi cati vor mai muri pina atunci.

Deocamdata facand un calcul simplist (regula de trei simpla) al numarului de cazuri confirmate prin teste de laborator, daca pina acum sint cel putin 12799 decedati de gripa noua, atunci pe o perioada de un an de zile s-ar estima un numar de 17065 morti - dar ATENTIE - astia ar fi numai cei confirmati prin teste de laborator ca au avut gripa!
Daca ai vrea sa faci o estimare a numarului real, atunci la astia s-ar adauga cifra impresionanta a celor care se presupune ca au murit de gripa noua fara sa le fi facut nimeni testele (asa cum e estimarea aia asupra celor cu gripa sezoniera). In final ar iesi o cifra cu muult muult mai mare.

Daca vrei sa poti face o comparatie pertinenta, nu sa compari mere cu pere cum faci tu, ar trebui sa ai aceeasi metoda de calcul si aceeasi durata a studiului. Ori tu compari doua cifre obtinute prin doua metode de calcul foarte diferite (la gripa noua sant numarate numai cazurile confirmate, in timp ce la gripa sezoniera peste asta sint adaugate la numaratoare si cazurile presupuse) si evaluate pe perioade diferite de timp (la gripa sezoniera iei in calcul 1 an, in timp ce la gripa noua iei in calcul 3/4 dintr-un an).
Nu poti sa compara asa mere cu pere cum incerci tu sa faci, daca vrei sa ai credibilitate.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.01.2010 at 14:33:34.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 22.01.2010, 14:53:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Lavrentiu, e bine ca stii sa dai search pe net, dar nu e sufuicient, fie n-ai citit cu atentie despre ce e vorba, fie n-ai inteles f clar, pt ca tu de fapt compari mere cu pere.
http://www.emportal.rs/en/news/region/109922.html

Daca vrei sa poti face o comparatie pertinenta, nu sa compari mere cu pere cum faci tu, ar trebui sa ai aceeasi metoda de calcul si aceeasi durata a studiului.

Nu poti sa compara asa mere cu pere cum incerci tu sa faci, daca vrei sa ai credibilitate.
Cam des pomenesti de comaparatia intre mere si pere...ia uite aici si un mare pomelo, de vrei credibilitate!!!!

Nu inteleg ce vrei tu, dar e clar ca cei care sunt impotriva acestui vaccin stiu ceva ce ceilalti care sustin vaccinul nu prea stiu...iar daca faci un calcul, cei care vand vaccinuri au de castigat bani, iar cei care sunt impotriva lui....au de castigat sanatate si aflarea adevarului!!!!

Uite aici:

http://www.tv1samtel.ro/articol/15/4...ina-este-falsa


[SIZE=5]"Pandemia de gripa porcina este falsa[/SIZE]

[SIZE=1][COLOR=#d57474]Marti, 12 Ianuarie 2010 [/COLOR][/SIZE]

Un expert european în domeniul sănătății a declarat că pandemia de gripă porcină este una falsă, menită să crească vânzările companiilor farmaceutice.
Wolfgang Wodarg, directorul departamentului de sănătate din cadrul Consiliului Europei, susține că toate companiile farmaceutice au avut profituri de milioane de dolari de pe urma virusului AH1N1.
Oficialul european spune că Organizația Mondială a Sănătății să declare pandemie in urma unei "campanie de panică" initiate de directorii companiilor farmaceutice. Acesta a demarat deja o anchetă pe această temă și susține că avem de a face cu "unul dintre cele mai mari scandaluri din industria farmaceutică ale secolului".


Oficialul a mai declarat si faptul ca: "Este o gripă ca oricare alta. Până în prezent, nu a provocat nici măcar o zecime din numărul deceselor cauzate în mod obișnuit de gripa normală. Campania de panică care a avut loc în ultimele luni reprezintă o oportunitate pentru reprezentanții laboratoarelor care au știu că în cazul unei pandemii veniturile vor crește considerabil".




http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_...-demnitari.htm



Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW
[COLOR=#000099][/COLOR]

[COLOR=#990000][/COLOR]Scandal in Germania: vaccinul impotriva gripei porcine, administrat diferentiat intre populatie si demnitari

de Redactia HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 23:33 DoctorH - DoctorH Actualitate

"Pacientul are dreptul de a accepta sau a refuza o anumita manevra medicala, ma refer aici la orice vaccin, orice tratament, orice interventie chirurgicala. Este o practica europeana veche, la noi este mai noua," a declarat Rodica Tanasescu, presedinta Asociatiei Medicilor de Familie, la emisiunea Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW, de saptamana aceasta.


Robert Schwartz:

In Germania exista vaccinul, chiar sub doua forme; exista si o strategie, unii spun ca este o strategie dubla
Aceasta campanie de vaccinare a populatie incepe luni, 23 octombrie
Germania a comandat vaccinuriimpotriva gripei porcine in valoare de 600 de milioane de euro
Mass media a descoperit ca politicienii - incepand cu cancelarul Germaniei, functionarii publicii si militarii urmeaza sa fie vaccinati cu un alt tip de vaccin decat cel folosit pentru restul populatiei; acest tip de vaccin este considerat a fi mai usor de suportat de catre sistemul imunitar
Vaccinul destinat populatie contine acceleratori, adica elemnete care amplifica elemente ale vaccinului, dar care ar putea genera efecte adverse

Este vorba de o tactica foarte nefericita; este o pana politica, sper sa nu fie si o pana medicala
.

Ministerul de Interne a uitat sa spuna esentialul; nu se poate vorbi de o socitate impartita in cei buni si cei mai putin buni


Oricum, greseala e facuta. In opinia mea, este o pana grava de comunicare

Intre timp Angela Merkel a anuntat ca va fi vaccinata cu vaccinul destinat populatiei

Strategie de vaccinare nu da rezultatele scontante; dupa scandal, aproape 39 % dintre germani au declarat ca nici nu viseaza sa se vaccineze
!!!"


Sper sa nu afirmi dupa cele de mai sus, ca e doar opinia mea lipsita de smerenie si de bun simt!!!!!!!!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 22.01.2010, 14:55:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Niste cifre comparative mai aproape de realitate, pt oricine doreste a compara numarul de morti de gripa porcina fata de numarul de morti de gripa sezoniera, iata ce cifre concrete bazate pe cazuri la copii confirmate prin teste de laborator dau americanii:

http://www.cdc.gov/h1n1flu/updates/us/

Cumulative since April 26, 2009
Data reported to CDC by January 9, 2010

Laboratory-Confirmed 2009 H1N1 Influenza Pediatric Deaths = 255


Laboratory-Confirmed Seasonal Influenza = 2



Adica, la 1 care moare de gripa sezoniera, sint 127 care mor de gripa porcina!

.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit gripa porcina? Lavrentiu Generalitati 11 24.04.2011 15:52:10
Un actor răpus de gripa porcină ! cristiboss56 Generalitati 13 06.01.2010 20:45:48
Gripa porcina sau gripa porceasca? iulyaan Generalitati 38 18.11.2009 17:16:56
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Stiri, actualitati, anunturi 1 11.05.2009 00:24:45
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Generalitati 0 08.05.2009 12:09:17