Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 18.05.2010, 11:45:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Esenta este Iisus Hristos!
Nu si pentru ea, cred... de moment ce nu este crestina, atunci e clar, vorbim in paralel. Insa nu inteleg ce vrea de la noi, sa apreciem, sau sa iubim o religie care nu crede, si nu Il respecta pe Hristos...desi ar fi trebuit sa o faca?
Reply With Quote
  #292  
Vechi 18.05.2010, 11:46:51
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
http://savatie.wordpress.com/2009/01.../#comment-3535

Am toata stima pentru evreii ca Nicolae Steinhardt, de o frumusete si profunzime incredibila,care au trait miracolul convertirii la crestinism si care ne-au lasat marturii cu totul speciale.

Am intervenit si eu la un moment dat cu o carte de-a lui Paulescu dar nu a avut nici un ecou pentru ca orgoliile de pe acest forum sunt prea mari si de fapt nu intereseaza continutul si adevarul ci doar forma, out-putul in care sunt servite ideile.
Pentru ca amintesti si tu de Paulescu, va rog dragilor sa cititi acest mic fragment postat de gabriela poate poate va dumiriti asupra pericolului numit Talmud pe care unii il iau in brate.

Iertare

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 18.05.2010, 11:50:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dom'le, eu zic ca s-a lungit destul discutia asta zadarnica. Aceasta cearta nu da nici un rod, ba chiar ne face sa ne maniem.

Ai dat sfat o data, de doua ori, de trei ori, dar daca vezi ca vorbesti cu peretii incetezi ca iti pierzi timpul.
Propun inchiderea threadului.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 18.05.2010, 12:04:33
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Unde dai si unde crapa! Propun sa incheim o data discutia asta zadarnica.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 18.05.2010, 12:05:16
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dom'le, eu zic ca s-a lungit destul discutia asta zadarnica. Aceasta cearta nu da nici un rod, ba chiar ne face sa ne maniem.

Ai dat sfat o data, de doua ori, de trei ori, dar daca vezi ca vorbesti cu peretii incetezi ca iti pierzi timpul.
Propun inchiderea threadului.
In sfarsit suntem si noi de acord! :)
Reply With Quote
  #296  
Vechi 18.05.2010, 12:13:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Evanghelia de astazi

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: vine ceasul când tot cel ce vă va ucide să creadă că-I aduce închinare lui Dumnezeu. Și pe acestea le vor face, pentru că nu L-au cunoscut pe Tatăl Meu, și nici pe Mine. Iar pe acestea vi le-am grăit pentru ca, atunci când va veni ceasul lor, să vă aduceți aminte că vi le-am spus. Dar nu vi le-am spus de la'nceput, pentru că eram cu voi. Acum însă Mă duc la Cel ce M'a trimis, și nimeni din voi nu Mă întreabă: Unde Te duci? Ci pentru că v'am grăit acestea, întristarea v'a umplut inima. Dar vă spun Eu vouă adevărul: De folos vă este ca Eu să Mă duc. Că dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi; iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi. Și El, odată venit, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată: de păcat, pentru că ei nu cred în Mine; de dreptate, pentru că Eu Mă duc la Tatăl Meu, iar voi nu Mă veți mai vedea; și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat. Încă multe am a vă spune, dar nu le puteți purta acum. Dar când va veni Acela, Duhul Adevărului, El vă va călăuzi întru tot adevărul; că nu de la Sine va grăi, ci cele ce va auzi va grăi și pe cele viitoare vi le va vesti.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 18.05.2010, 12:14:17
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Am intervenit si eu la un moment dat cu o carte de-a lui Paulescu dar nu a avut nici un ecou pentru ca orgoliile de pe acest forum sunt prea mari si de fapt nu intereseaza continutul si adevarul ci doar forma, out-putul in care sunt servite ideile.
Pentru ca amintesti si tu de Paulescu, va rog dragilor sa cititi acest mic fragment postat de gabriela poate poate va dumiriti asupra pericolului numit Talmud pe care unii il iau in brate.

Iertare

Doamne ajuta!
Citeste si comentariile de dupa. Unii chiar stiu ce spun, altii nu stiu decat sa judece, ca de, e mai usor sa scuipe pe altii...
Reply With Quote
  #298  
Vechi 18.05.2010, 12:54:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Am intervenit si eu la un moment dat cu o carte de-a lui Paulescu dar nu a avut nici un ecou pentru ca orgoliile de pe acest forum sunt prea mari si de fapt nu intereseaza continutul si adevarul ci doar forma, out-putul in care sunt servite ideile.
Pentru ca amintesti si tu de Paulescu, va rog dragilor sa cititi acest mic fragment postat de gabriela poate poate va dumiriti asupra pericolului numit Talmud pe care unii il iau in brate.

Iertare

Doamne ajuta!
Citisem si eu din cartea aceea a lui Paulescu ,dar pentru ca spiritele erau mult prea aprinse m-am gandit sa nu mai intervin.
Mai buna mi se pare ideea Gabrielei de a posta acel link unde se vede pe scurt raul propovaduit in Talmud.
M-am cutremurat si e putin posibil ca dr.Paulescu sa fi dat citate din o carte tradusa gresit deoarece pe vremea aceea nu cred sa fi fost mai multe editii ale Talmudului.
Si eu cred ca e momentul sa incheiem aceste discutii si sa ne axam pe subiectul topicului.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 18.05.2010, 14:16:43
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Totusi pana la urma, ca sa inteleg si eu, aceste judecati inseamna Ortodoxie?
Reply With Quote
  #300  
Vechi 18.05.2010, 14:28:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Totusi pana la urma, ca sa inteleg si eu, aceste judecati inseamna Ortodoxie?
Aceasta atitudine,care nu reflecta o judecata asupra persoanei tale,pe care nici nu o cunoastem,deci aceasta atitudine de a marturisi ferm pe Iisus Hristos ,ca Mantuitorul nostru,aceasta este Ortodoxie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Dictionar forum Melissa Generalitati 38 10.02.2011 10:26:18
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 11:38:20
Episcop roman rapit de k.G.B. praxis Intamplari adevarate 2 18.11.2008 01:48:05