Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 24.08.2010, 21:28:19
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
E aceeasi Sf Scriptura. Eu te-am rugat de dimineata sa aduci niste argumente din Sf Scriptura care sa sprijine afirmatiile tale si tot ce faci este sa acuzi.
Tu nici macar traducerea ortodoxa a Sf Scripturi nu o stii si te lansezi in acuze ca traducerea Cornilescu e mincinoasa.
va acuz pt ca sunteti rataci si hulitori de cele sfinte,si voi saracuti nici nu vedeti pe unde calcati.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 24.08.2010, 22:00:35
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Nu-ti mai bate capul degeaba, ca orice ar incerca cineva cu argumente, tot nu ar intelege. Numai Dumnezeu ii mai poate intoarce, dar daca nu exista vointa, atunci orice efort este in zadar.
mare dreptate ai gabriela
Reply With Quote
  #293  
Vechi 24.08.2010, 22:13:00
soulandspirit soulandspirit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 1
Smile verifica scriptura cand sustineti aberatii personale si doctrine omenesti!nebiblice!

citeste 1 Petru 3:21 oricare din voi si astept comentarii dupa ce va explica ce e botezul in apa.Va recomand o rugaciune inainte ca sa judecati duhovniceste:)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 24.08.2010, 23:07:38
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soulandspirit Vezi mesajul
citeste 1 Petru 3:21 oricare din voi si astept comentarii dupa ce va explica ce e botezul in apa.Va recomand o rugaciune inainte ca sa judecati duhovniceste:)
Da, și până la urmă dumneata din ce confesiune faci parte ? Și cum ai primit dumneata darul Duhului Sfânt, dacă ai cumva habar de așa ceva ?
Reply With Quote
  #295  
Vechi 25.08.2010, 10:34:21
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
va acuz pt ca sunteti rataci si hulitori de cele sfinte,si voi saracuti nici nu vedeti pe unde calcati.
din nou nici un argument pentru a sustine valul de injurii. Nu-ti mai cer nici un argument pentru ca se vede ca nu ai si doar acuzi si jignesti.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 25.08.2010, 21:27:28
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
din nou nici un argument pentru a sustine valul de injurii. Nu-ti mai cer nici un argument pentru ca se vede ca nu ai si doar acuzi si jignesti.
in primul rand nu ti-am adus injurii.argumentul ti l-am scris mai sus dar se pare ca nu il pricepi,este greu si pt tine. acuzatii va aduc si va spun ca ati ramas aceleasi slugi ale diavolilor
Reply With Quote
  #297  
Vechi 25.08.2010, 21:45:25
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Unde este logica?

Dupa logica ta, toti copiii vaccinati ar trebui sa fie feriti de toate bolile?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Frumușică minciunica, nimic de zis! Dom' părinte, minte-ne frumos!
Apa botezului nu ne ferește de focul Iadului, precum serul vaccinului de boală. Din nefericire, prea mulți bebeluși "vaccinați" de preot au ajuns să sfârșească nepocăiți printr-o viață de păcate și departe de Dumnezeu. La ce le-a folosit?
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #298  
Vechi 26.08.2010, 06:31:20
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Dupa logica ta, toti copiii vaccinati ar trebui sa fie feriti de toate bolile?
Întreabă-l pe preotul din snoavă ("prinde orbu', scoate-i ochii"), el a folosit comparația respectivă.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 26.08.2010, 10:50:24
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit mai multe...

Spun unii aici că botezul ar trebui să aibă acceptul celui care va fi botezat. Părinții mei dimpreună cu preotul și nașii s-au ocupat de botezul meu când eram prunc. Le mulțumesc pentru asta! Cred că toți creștinii (indiferent de confesiunea religioasă) care postați aici nu regretați faptul că ați fost botezați. Ca o paranteză: de vreo câțiva ani se auzea la știri despre un individ slab de înger care Îl dădea în judecată pe Dumnezeu pentru restituirea banilor care s-au dat pentru că a fost botezat, dar și alte minunății...
Alții spun aici că Sfintele Taine sunt obligatorii la ortodocși - și faptele bune sunt obligatorii la toți creștinii (deci participăm la ele cu drag). Apoi Sfânta Taină a Preoției nu este obligatorie dacă nu te simți vrednic a o împlini. După ce particip la Sfintele Taine ale Mărturisirii, Cuminecătorii, Mirungere, Maslu, mă simt mult mai bine, mai ușurat de patimi și cu dorință mai mare de a mă îndrepta.
Doamne ajută-ne!!!
Reply With Quote
  #300  
Vechi 26.08.2010, 10:57:59
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Cât despre unii care au fost botezați de prunci și au ales să trăiască în păcate, se știe că Dumnezeu nu obligă pe nimeni. Fiecare va răspunde de faptele sale la Judecata particulară a sufletului, dar și la Judecata de Apoi. Chestia cu cei care trăiesc în păcate nu apare doar la ortodocși, poate să apară și la cei de la alte confesiuni religioase (toți suntem oameni și păcătuim). Păcatele unora le știm, dar nu trebuie să-i judecăm (deoarece pocăința nu le-o știm), ci trebuie să ne rugăm bunului Dumnezeu pentru ei ca să le dea înțelepciune pentru îndreptare și nouă să ne dea smerenie pentru ca să vedem păcatele noastre (și să ne îndreptăm pe noi înșine).
Doamne, ajută-ne!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 16:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34