Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.07.2012, 23:44:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Dar tu înțelegi că Parlamentul poate iniția procedura de suspendare numai la constatarea săvârșirii faptelor grave și că în lipsa acestora procedura este neconstituțională și abuzivă? Eu despre acest abuz tot vorbesc, nu-i plâng de durere lui Băsescu. Însă nici nu-i voi mânca drepturile pentru că în cazul de față și Parlamentul, și Curtea au eșuat în a-i găsi vreo încălcare gravă. Dovadă: fițuica de 20 de pagini în care i se reproșează declarații și avizul.
Kronos tu iti poti sustine punctul tau de vedere prin vot.Parlamentul a gasit "fapte grave" pentru ca altfel nu l-ar mai fi suspendat.Daca exista o majoritate care gandeste ca tine atunci presedintele va reveni in functie.
Normal ar fi ca parlamentul sa fie dizolvat in cazul in care presedintele este reconfirmat de catre popor,pentru ca este un vot de blam la adresa parlamentului aceasta este parerea mea.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.07.2012, 23:50:53
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Kronos tu iti poti sustine punctul tau de vedere prin vot.Parlamentul a gasit "fapte grave" pentru ca altfel nu l-ar mai fi suspendat.
Nu voi mai continua discuția. Dreptul la opinie e un drept garantat de Constituție. Nu poți să-i impuți unui om că a încălcat grav Constituția pentru că s-a bucurat de drepturile garantate de Constituție. Observi paradoxul? E doar o șarada ieftină prin care vor să-l înlăture pentru că nu mai are majoritate și e ocazia perfectă, nu pentru că ar fi săvârșit vreo faptă gravă. Nici tu nu ești în stare să-i găsești vreuna și nici nu am pretenția din moment ce nici cei mai aprigi dușmani ai săi din Parlament nu i-au găsit și i-au întocmit un document mai mult pentru urechile electoratului (cu vorbele acelea discriminatorii și cu legea pensiilor). Dar tu preferi să te faci mut și orb doar pentru că-ți e antipatic și să spui că dacă Parlamentul a găsit, atunci așa e. Cine ești tu să contrazici Parlamentul? Dar ce a găsit? Vorbe?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.07.2012, 23:56:53
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
De ce oare atata nepasare ?

Sa fie oare din cauza unei posibile reorientari a tarii catre est ???
Sa fie oare infulenta Moscovei,care se face simtita pe canalele oculte ale unor agenti kgb infiltrati in partidele istorice (vezi cazul pnl !) si la nivelul unei bune parti a clasei politice romanesti de orientare stangista ???

Nepasarea cu care au fost tratate toate aceste semanale din partea Europei, ma face sda ma gandesc ca,acestor tradatori de neam si tara, lumina le vine de la rasarit ,directie inpre care se uita !!!
Ieuropa nu i-a pasat ca in Ungaria se joaca un pic de-a fascisti, si in Grecia avem partide de extrema stanga/dreapta umpland listele la alegeri (si nu prea putem sa-i acuzam pe ei de pro-rusism). De ce le-ar pasa de noi, care nu prea avem asa mare miza politico-economica ca stat in UE?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.07.2012, 00:00:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
...
Avizul CCR trebuie să cuprindă această concluzie. Parlamentul poate să țină sau să nu țină cont de el. Dar dacă nu ține cont de el, cu toate că Curtea a decis că nu e vorba de încălcarea Constituției, Parlamentul încalcă el însuși Constituția...
Avizul CC este doar con-sul-ta-tiv.

Dacă Constituția prevede că Parlamentul poate să nu țină cont de avizul CC(indiferent ce scrie acolo) înseamnă că Parlamentul acționează conform prevederilor Constituției.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.07.2012, 00:01:22
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ieuropa nu i-a pasat ca in Ungaria se joaca un pic de-a fascisti, si in Grecia avem partide de extrema stanga/dreapta umpland listele la alegeri (si nu prea putem sa-i acuzam pe ei de pro-rusism). De ce le-ar pasa de noi, care nu prea avem asa mare miza politico-economica ca stat in UE?
De ce le pasa? Inca mai avem ceva resurse pe care inca nu au pus mana marile puteri economice ale Europei. Dar nu mai e mult pana atunci si dupa ce ne vor fi secat de tot, ne vor arunca la cosul de gunoi.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.07.2012, 00:02:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Nu voi mai continua discuția. Dreptul la opinie e un drept garantat de Constituție. Nu poți să-i impuți unui om că a încălcat grav Constituția pentru că s-a bucurat de drepturile garantate de Constituție. Observi paradoxul? E doar o șarada ieftină prin care vor să-l înlăture pentru că nu mai are majoritate și e ocazia perfectă, nu pentru că ar fi săvârșit vreo faptă gravă. Nici tu nu ești în stare să-i găsești vreuna și nici nu am pretenția din moment ce nici cei mai aprigi dușmani ai săi din Parlament nu i-au găsit și i-au întocmit un document mai mult pentru urechile electoratului (cu vorbele acelea discriminatorii și cu legea pensiilor). Dar tu preferi să te faci mut și orb doar pentru că-ți e antipatic și să spui că dacă Parlamentul a găsit, atunci așa e. Cine ești tu să contrazici Parlamentul? Dar ce a găsit? Vorbe?
Vorba unuia despre Vantu: "Pentru ce a fost condamnat pentru vorbe ? "
Ce nu intelegi tu este ca toate sant vorbe inclusiv ale noastre.Eu ti-am dat un exemplu unde cred ca a incalcat constitutia ( e drept ca din celalalt mandat deci nu putea fi folosit oricum). Daca vrei inca unul eu cred ca si pretentia de a conditiona numirea unui ministru de o declaratie cum ca nu a facut nu stiu ce este o fapta grava.Si ai vazut ca din nou s-a speriat si pana la urma a renuntat. Dar asa cum am spus toate astea sant vorbe, inclusiv tot ce-am vorbit noi doi. Oricum nu putem avea pretentia de a afla adevarul in tara unde adevarul umbla cu capul spart.
Eu nu spun ca adevarul este ca a incalcat constitutia desi eu cred acest lucru. Eu spun ca este dreptul parlamentului sa decida asupra "faptelor grave " si apoi este dreptul majoritatii cetatenilor sa fie sau nu de acord.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.07.2012, 01:04:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E uimitor sa vad cati oameni sant inca drogati de propaganda asta basista. Chiar nu poti sa judeci cu capul tau ? Chiar nu vezi ca Basescu si-a creat un sistem in care nu mai putea fi suspendat ? Chiar nu stii ca legea referendumului a schimbat-o Basescu acum 3 luni ? Chiar nu-ti aduci aminte cum s-au votat ultimii judecatori la CCR ?

Chiar crezi in "independenta justitiei " ?
chiar nu judeci cu capu tau ce prostii vorbesti ???
chiar nu judeci cu capul tau ca ,gandind asa de stramb, nu faci decat rau si tarii,si la urma si tie ???!!!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.07.2012, 01:09:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
chiar nu judeci cu capu tau ce prostii vorbesti ???
chiar nu judeci cu capul tau ca ,gandind asa de stramb, nu faci decat rau si tarii,si la urma si tie ???!!!
" Fac rau tarii ? " N-am mai auzit asta din 90-91 cand toti cei care nu erau de acord cu unii faceau rau tarii.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.07.2012, 01:10:24
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Antena3 ar trebui să primească un premiu din partea departamentului de Operații Psihologice al oricăror servicii speciale din lume întrucât se pricep de minune la așa ceva. Era un spot publicitar pe post cu Voiculescu care spunea că presa trebuie să atace constant puterea pentru a limita abuzurile, devenind astfel a 4-a forță în stat. Nu am văzut ca A3 să atace plagiatul lui Ponta, nu am văzut să atace nerespectarea ordinei de zi publicate în MO în ziua suspendării președinților Camerelor, nu am văzut să atace trecerea MO în subordinea Guvernului sau nerespectarea deciziei CCR de către Victor Ponta. Dacă Băsescu sau MRU ar fi făcut asta ar fi turuit la foc automat o lună de dimineața până seara. Apoi ar fi reluat subiectul la exact un an de la săvârșirea infracțiunilor.

Ca să nu spun de toate Ordonanțele de Urgență care se dau numai în situații speciale (așa prevede Constituția) și mai ales că cele care privesc activitatea instituțiilor fundamentele sunt nule de drept.
De ce nu prezinta detaliat biografia profesinonala a lu dom' profesor Voiculescu ???!!!
Sa vedem ca rol a avut dansul inainte de 89, in structurile superioare ale securitatii statului,la agentia de operatii externe economice, prin care firme din strainatate infintate de securitatea romaneasca faceau comert cu droguri,arme si prostitutie,si vindea evrei si germani pe valuta forte, pentru a aduna bani in conturile secrete ale securitatii,bani pe care nu i-a mai vazut...decat dom' profesor !!!(stie el cum ,ca nu a fost singur !)
Totul a fost planuit inca de la revolutie, ca structurile sa nu piara ci sa se regenereze treptat in timp !!!
Si stiti de ce, ???
Nu pentru ca fostii securisti erau morti dupa comunism, insa...avea Moscova nevoie de un cap de pod,in aceasta parte a europei !!!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.07.2012, 01:22:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
" Fac rau tarii ? " N-am mai auzit asta din 90-91 cand toti cei care nu erau de acord cu unii faceau rau tarii.
probabil dumneata esti un tanar-adolescent teribilist,incapabil inca de o judecata politica sanatoasa,si pus mai degraba pe jocul sofistic al contradictiei si contrazicerii !
nu cred ca ai prins peropada comunista s-o traiesti pe viu !
nici revolutia romana confiscata, si nici mineriadele !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Sa fim alaturi de Matei Vasile! sfantul_calinic Umanitare 0 17.10.2008 03:29:59