Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2012, 21:08:29
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit necuratul si influenta lui in gandurile omului

Am citit ca diavolul nu poate citi gandurile omului.

Totusi, uneori cuget pe anumite subiecte si imi vin in minte lucruri rele/negative legate acel subiect. Stiu ca e o intrebare delicata, dar ma intreb in acest caz, cum mi se altereaza gandurile? Parca diavolul nu le stie?

Apreciez orice raspuns :-)


Multumesc
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2012, 21:23:42
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Am citit ca diavolul nu poate citi gandurile omului.

Totusi, uneori cuget pe anumite subiecte si imi vin in minte lucruri rele/negative legate acel subiect. Stiu ca e o intrebare delicata, dar ma intreb in acest caz, cum mi se altereaza gandurile? Parca diavolul nu le stie?

Apreciez orice raspuns :-)


Multumesc
Cred ca cea mai buna carte despre ganduri este asta

http://www.librariasophia.ro/carti-C...ii-so-765.html
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2012, 21:36:39
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cred ca cea mai buna carte despre ganduri este asta

http://www.librariasophia.ro/carti-C...ii-so-765.html
Poti intra putin in detalii? Exista legaturi stranse cu sursa gandurilor?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2012, 21:42:20
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Poti intra putin in detalii? Exista legaturi stranse cu sursa gandurilor?
Nu stiu ce detalii sa-ti dau, ca doar nu-ti fac o recenzie dar mergi pe incredere :D poate te lamureste altcineva :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2012, 21:46:16
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Diavolul nu ne cunoaste gandurile dar ne cunoaste natura, firea care este pacatoasa si cunoaste natura lui Dumnezeu care este sfintenia. Incercand, astfel, sa departeze omul de Dumnezeu, potrivit celor 2 naturi, Diavolul pune ganduri in mintea omului. Indoiala fata de porunca Divina, necredinta, compromisuri (ma refer om viata crestinului).

Diavolul nu ne stie gandurile dar stie poruncile Domnului. Cand a venit la Eva, el a intrebat "„Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: „Să nu mâncați din toți pomii din grădină”?”"

Intrand in dialog cu Diavolul, Eva a dezvaluit ceea ce poruncise Dumnezeu. Astfel, Diavolul a creeat indoiala care a dus la pacat. Intrebarea lui a fost tare sireata, dialogul "reducand" consecintele pacatului.

De aceea spune Pavel " Să nu vă potriviți chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceți, prin înnoirea minții voastre, ca să puteți deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută și desăvârșită." si
Noi răsturnăm izvodirile minții și orice înălțime care se ridică împotriva cunoștinței lui Dumnezeu; și orice gând îl facem rob ascultării de Hristos.
Pentru ca prin fire Diavolul inca are acces la noi si daca mintea noastra nu e innoita si orice gand facut rob ascultarii de Hristos cel rau ne poate folosi si manipula.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2012, 00:04:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Paisie Aghioritul a fost intrebat de un credincios daca aghiuta stie ce avem in inima noastra. Redau raspunsul lamuritor al Parintelui:

"Asta ar mai lipsi, sa stie si inimile! Numai Dumnezeu este cunoscator de inimi si numai oamenilor lui Dumnezeu le descopera uneori Dumnezeu – pentru binele nostru – ce avem in inimile noastre. Aghiuta stie vicleniile si rautatile ce le sadeste in madularele omului; nu stie gandurile noastre cele bune. Numai din experienta pricepe unele lucruri, dar si in acestea de cele mai multe ori greseste.

Si daca Dumnezeu n-ar ingadui sa le priceapa nici pe acestea, mereu ar gresi in toate, deoarece diavolul este intunecat; vizibilitate zero!!! Nu stie de pilda, un gand bun de al nostru. Daca am vreun gand rau, pe acela il stie pentru ca el insusi il sadeste. Daca eu vreau sa merg sa fac o fapta buna undeva, sa mantuiesc un om, diavolul nu stie asta. Cand insa acela ii insufla cuiva un gand si-i spune: Du-te si mantuieste pe cutare om! – si il va broda in acelasi timp si cu mandrie, atunci stie gandul acesta. Prin faptul ca omul primeste mandria, da cale libera ispitei. Lucrurile sunt foarte fine.

Va aduceti aminte de intamplarea cu Avva Macarie? Odata l-a intalnit pe diavolul ce se intorcea din pustia cea mai apropiata, unde a fost ca sa ispiteasca pe frati; acela i-a spus: Toti fratii s-au salbaticit impotriva mea, afara numai de unul care e prietenul meu si ma asculta si cand ma vede se invarte ca un titirez. Cine e fratele acela? – l-a intrebat avva Macarie. Teopempt se numeste, i-a raspuns acela. Merge Cuviosul si-l afla pe fratele. A reusit sa-l faca sa-i descopere gandurile lui si l-a ajutat.

Cand l-a reintalnit pe diavol l-a intrebat despre frati, iar acela i-a raspuns: Toti sunt foarte salbatici impotriva mea. Si ceea ce e mai rau e ca si cel ce imi era prieten, nu stiu cum s-a facut de s-a schimbat acum si este si mai salbatic decat toti!. N-a stiut ca a mers avva Macarie si l-a adus pe fratele la prochimen, pentru ca avva Macarie a lucrat cu smerenie, din dragoste, si nu a avut diavolul parte la gandul lui. Daca avva Macarie s-ar fi mandrit, ar fi alungat harul lui Dumnezeu si diavolul ar fi avut dreptul lui. Atunci ar fi stiut asta, pentru ca el i-ar fi brodat mandria".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2012, 22:58:24
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Ok, dar revin cu intrebarea: cand ma gandesc la un lucru si automat asociez anumite ganduri negative cu acel lucru, cine genereaza gandul respectiv?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2012, 23:02:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Ok, dar revin cu intrebarea: cand ma gandesc la un lucru si automat asociez anumite ganduri negative cu acel lucru, cine genereaza gandul respectiv?
E grea treaba cu gandurile iti mai recomand o carte ca eu nu sunt teolog :D

http://www.librariasophia.ro/carti-I...a-so-2332.html
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2012, 23:12:14
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
E grea treaba cu gandurile iti mai recomand o carte ca eu nu sunt teolog :D

http://www.librariasophia.ro/carti-I...a-so-2332.html
Frate esti culmea. Bine, le-am comandat pe amandoua :-D

Acuma te intreb: in baza a ce faci acele recomandari? Le-ai citit?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2012, 23:55:49
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

nu aude gandurile dar le poate ghici foarte bine...sunt oameni care iti pot ghici ganduri sau sa-si dea seama de anumite chestii...pai daca ei pot de ce nu ar putea "aghiuta"?

eu de ex. acu vreo 6 ani in urma un bun prieten de al meu a intrat la mine in camera si dupa cum a inchis usa, dupa cum sa asezat in pat, dupa cum a oftat, mi-am dat seama ca are probleme cu preten'sa si asta fara sa-mi spuna vreo'data ca se intalneste cu cineva...
deci daca eu am reusit de ce nu ar putea cineva, adica cel rau, care e mult peste intelegerea si imaginatia noastra?
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Goneste gandurile costel Generalitati 76 17.07.2013 22:18:26
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Influenta daunatoare a practicii yoga asupra trupului si a mintii Blancheee Intrebari utilizatori 5 21.05.2010 11:50:33
lupta cu gandurile consuela Generalitati 81 28.09.2009 16:42:13
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 19:48:20