Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.01.2013, 04:34:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca esti singura la parinti, e greu sa accepte ideea de a pleca din oras din motive extrem de pragmatice. Ei pierd un ajutor la batranete, iar tu un ajutor la tinerete, cand apar copilasii. De aceea, sfatul unui duhovnic este foarte important.

Nu judec, dar in cazul familiilor cu un singur copil si nu numai mai apar astfel de moduri de abordare a problemei casatoriei. Da, e bine sa te pui putin si in locul lor. Asta in psihologie se numeste empatie. Tu cum ai privi aceasta problema daca unicul tau copil ar pleca departe? Desigur, parintii trebuie sa fie constienti ca prin casatorie oricum ii vei parasi. Ei au o gandire pragmatica, iar tu esti cuprinsa de valul primei iubiri. Incet si sigur ei trebuie sa dea timpul inapoi sa retraiasca anii adolescentei, iar tu sa iei in calcul si aspecte mai pragmatice.
Buna abordare!
De s-ar opri o clipa la aceste lucruri, sora noastra... Macar o clipa de reflectie, de tras pe dreapta, fie si pentru schimbarea pneurilor...:)
Ce puternic e iuresul dorintelor!... da, o stiu, din pacate prea bine, din atatea peripetii pe care le depling. Si, inca, de le-as fi deplans doar eu....

Iarta-ma, surioara, dar eu iti spun cu toata energia si credinta mea: linisteste-te si pune mana zdravan pe carte! Nu inlocui dificultatea fireasca a studiului si a examenelor care, poate, te sparie, cu visuri calmante pe moment dar care trantesc o nota de plata, mai tarziu, mizerabil de dus. Smereste-te si studiaza. Oricat pare de greu. Cu ajutorul lui Dumnezeu vei izbandi si te vor ajuta, vei vedea, multi oameni pe care acum ii ignori pentru ca atentia iti este focalizata in alta parte.
Oare astazi avem nevoie mai intai de fete maritate? sau mai degraba de oameni competenti care, cu harul Domnului, isi vor intemeia si o familie, la ceasul potrivit...
Un strop de concentrare acum pe prioritatea momentului (studiul) si totul va merge mai apoi de la sine. Curaj!

Last edited by cezar_ioan; 03.01.2013 at 04:40:11.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.01.2013, 10:05:18
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
L-as pune la incercare. Poate rezista fara relatii sexuale pana la casatorie ? Daca da, inseamna ca ma iubeste pe mine si este motivat de mai mult decat de dorinta acuplarii. Daca nu, nu va putea rezista nici dupa casatorie
Abstinenta sexuala nu inseamna si nu promite nimic din punct de vedere al materializarii casatoriei. Ea tine de moralitate, de respect fata de cealalata persoana. Dar nici una, nici alta nu promit nimic daca resursele sunt alimentate doar din sperante si vorbe desarte, fara acoperire.

Last edited by editheraven; 03.01.2013 at 10:08:54.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.01.2013, 13:06:20
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa imi fie cu iertare , dar va ocupati de lucruri cu totul slabe . (I-AUZI !)
Filosofati despre taine nepatrunse inca ale lui Dumnezeu si voiti aici in birtul popular sa le puneti la cale .
Nimeni nu a stiut vreodata in mod explicit lucruri din inima Sfintei treimi .

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citește cu atenție răspunsul fratelui Zaharia.
Dragi mei! Nu a-ti inteles nimic nici din intrebarile mele, nici din invataturile sfintilor parinti.
Drept urmare, de unde indrazneala de a sfatui pe cineva catre o destinatie ce va ramane necunoscuta?

De Sofian Boghiu ati auzit? Cautati la dansul o smerita incercare de a ne lasa un cuvant despre Sf. Treime. Poate ca astfel veti gasi si un raspuns potrivit pentru Ina, altul decat supunere oarba si fara discernamant.

Last edited by leonte; 03.01.2013 at 13:09:22.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.01.2013, 13:16:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar a zis cineva că a înțeles ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.01.2013, 19:46:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dragi mei! Nu a-ti inteles nimic nici din intrebarile mele, nici din invataturile sfintilor parinti.
Drept urmare, de unde indrazneala de a sfatui pe cineva catre o destinatie ce va ramane necunoscuta?

De Sofian Boghiu ati auzit? Cautati la dansul o smerita incercare de a ne lasa un cuvant despre Sf. Treime. Poate ca astfel veti gasi si un raspuns potrivit pentru Ina, altul decat supunere oarba si fara discernamant.
Frate Leonte, majoritatea celor de aici au sfatuit-o pe Ina sa se adune asupra studiului deoarece ea este inca eleva si vin examenele cele mai importante de pana acum: BAC-ul si facultatea. De ce omitem asta si ne concentram mai degraba asupra fugii de acasa cu un iubit?...
Oare nu e firesc, apoi, ca fata sa isi asculte parintii si sa nu ii necajeasca acum sau, chiar mai mult, sa le dea o palma care va ramane ca o arsura pe tot destinul ei (si al lor)?
Oare nu este, mai apoi, potrivit sa reflecteze cu seriozitate si sa astepte proba timpului atat pentru a verifica taria sentimentelor cat si pentru a vedea ce se dezvolta din iubirea aceasta? Intrucat sunt multe feluri de iubiri si ele se disting dupa roadelel lor! Unele iubiri surpa destine, oameni, familii intregi. Altele inalta si mantuiesc.

In concluzie, sa fie prea departate acste opinii de ce spui tu insuti: mesajul Sfintilor Parinti si Sfanta Treime? Eu cred ca, dimpotriva, aceste pozitii sunt pe placul lui Dumnezeu. Te rog sa ma ierti daca am spus prapastii si daca te-am necajit.

Last edited by cezar_ioan; 03.01.2013 at 23:39:51.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.01.2013, 20:00:44
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Eiiii...si uite asa cu atatea "sfaturi bune" ati reusit sa o speriati pe copila Ina,care este intr-o mare incercare si tulburare(sper ca nu a uitat nimeni varsta de 18-19ani). Lasati mai bine sa se ocupe mama si bunica ei,care stiu ce au de facut,oricum sfaturile noastre ii trec pe langa urechi.....stiu ce spun,chiar f.bine.....Doamne Ajuta,pe Ina sa-si gaseasca "drumul",pe care Tu l-ai pregatit ei....(cel mai bun lucru ar fi sa ne rugam,care vrea si poate ,ptr."luminarea mintii"acestei fete .....si atat..
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.01.2013, 21:24:17
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
... Lasati mai bine sa se ocupe mama si bunica ei,care stiu ce au de facut,oricum sfaturile noastre ii trec pe langa urechi.....
Mai inai de toate, ea a intrebat " Va rog... dati-mi o parere! Voi ce ati face daca ati fi in locul meu? ". Apoi, multe dintre sfaturi au fost chiar pertinente, unii trecand fix prin ce trece ea. Ar fi ferice, daca am putea spune ca parintii stiu ce au de facut. Din pacate, multi stiu dar sunt la fel de luati prin surprindere de copii, la fel cum sunt luati pe nepregatite si copiii de viata. Deci, daca au intentii bune dar le aplica prost, tot pe langa urechi trec si sfaturile lor.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.01.2013, 21:53:25
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

In concluzie, sa fie prea departate acste opinii de ce spui tu insuti: mesajul Sfintilor Parinti si Sfanta Treime? Eu cred ca, dimpotriva, aceste pozitii sunt pe placul lui Dumnezeu. Te rog sa ma ierti daca am spus prapastii si daca te-am necajit.
Ce este iubirea omului fara de Dumnezeu? Ce este scoala fara de Dumnezeu? Ce este convietuirea in familie fara de Dumnezeu? Chin si suferinta...

Sentimentele tinerei adolescente, din care ne-am impartasit cu totii la varsta aceea, nu dau doi bani pe glasul ratiunii. Iar cand "glasul ratiunii" mai este si idiot, facad din bunica-sa un profet, cu atat mai putin va merge pe directia indicata. Ba, dimpotriva... eu as fi apucat spre directia opusa.

Deci, unde este binele pe care i-l facem? La intrebarea asta ne raspunde chiar Hristos : "Fara de Mine nu puteti face nimic."
Sora noastra trebuie ajutata sa-L cunoasca pe Dumnezeu, si cunoscadu-L, IL va iubi si-L va pofti in viata ei, Ii va cere ajutorul, iar necazurile ei vor disparea, treptat, ca un fum.

Asadar, frate drag. Cu ce o putem ajuta noi, rai fiind?

Last edited by leonte; 03.01.2013 at 21:56:33.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.01.2013, 23:45:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ce este iubirea omului fara de Dumnezeu? Ce este scoala fara de Dumnezeu? Ce este convietuirea in familie fara de Dumnezeu? Chin si suferinta...

Sentimentele tinerei adolescente, din care ne-am impartasit cu totii la varsta aceea, nu dau doi bani pe glasul ratiunii. Iar cand "glasul ratiunii" mai este si idiot, facad din bunica-sa un profet, cu atat mai putin va merge pe directia indicata. Ba, dimpotriva... eu as fi apucat spre directia opusa.

Deci, unde este binele pe care i-l facem? La intrebarea asta ne raspunde chiar Hristos : "Fara de Mine nu puteti face nimic."
Sora noastra trebuie ajutata sa-L cunoasca pe Dumnezeu, si cunoscadu-L, IL va iubi si-L va pofti in viata ei, Ii va cere ajutorul, iar necazurile ei vor disparea, treptat, ca un fum.

Asadar, frate drag. Cu ce o putem ajuta noi, rai fiind?
Pacatosi suntem cu totii, si in ciuda acestui fapt ne silim sa ne ajutam unii pe altii, la nevoie, dupa puteri. In furnicarul nostru omenesc...:)
Oamenii, cand traiesc intr-o forma de relatie directa sau mediata (cum e aici pe forum) se sprijina unii pe altii, isi ofera puncte de vedere, intrebari, raspunsuri etc.
Desigur ca peste toate acestea noi credem, crestini fiind, ca vegheaza Bunul Dumnezeu, Proniatorul. Care nu face in locul nostru ceea ce se cuvine sa facem noi insine, in speta sa impartasim cu Ina opiniile noastre.
De le va lua in seama sau de ii vor trece pe la urechi, asta nu mai e treaba noastra. Ci doar alegerea Inei, Dumnezeu sa o binecuvinteze si sa o lumineze totdeauna! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 04.01.2013 at 01:50:05.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.01.2013, 01:17:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Gata, s-o speriat fata de atatea sfaturi, nu mai da pe aici. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce pot sa lucrez de acasa mihaisepo Generalitati 12 02.02.2014 19:59:49
Taina Sfantului Maslu acasa LuizaT Maslul 6 16.06.2013 01:15:05
Ne mantuim acasa sau in manastire? manxxique Intrebari utilizatori 0 21.02.2010 19:02:21
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 23:06:25
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07