Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2009, 05:07:12
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Medjugorje

Lansez acest topic in speranta ca voi primi raspunsuri de la persoane bine informate pe aceasta tema, sau pelerini ce au fost in Bosnia-HERTEGOVINA -Medjugorje.
Initial am avut o retinere, poate o am si-acum, dar m-ar interesa impresiile unui crestin ortodocs, catolic in acele locuri.Am citit pe NET, din pacate, lucruri ce mi-au distrus frumosul meu castel zidit pe-un tarm.. Nu conteaza musai sa fie pe tarmul marii..
De Medjugorje am aflat printr-un coleg de servici, de confesiune catolic.F.politicos, de bun simt cat si capabil in munca, a cucerit toti angajatii.Oricum, in vremea respectiva eram un crestin ortodocs fervent, acea stare pe care incerc s-o recuperez si acum.Nu discutam probleme dogmatice, oricum Medjugorje cu istoria, minunile si mesajele lui, ne-a cucerit pe toti.. Sa nu credeti ca cineva era interesant de catolicism, nu s-a produs nici o convertire, dar oamenii au devenit mai sensibili la cuvantul credinta..Acest coleg parca trasmitea o pace, chiar un baiat din biroul lui, mare smecher, a inceput sa mearga la biserica, la biserica ortodoxa, binenteles, s-a casatorit si a devenit om cuminte la casa lui...
Eu personal as vrea sa stiu de fapt ce-a fost, si ce este Medjugorje!?
P.S.Am citit multumitor pe aceasta tema, si pe Net, m-ar interesa parearea celor ce-au cunoscut si ei acest fenomen...eu doar din carti, si printr-un om destul de ,,special''.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2009, 15:00:02
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Lavinia, eu am fost la Medjugorje acum cativa ani, cu mama mea (care intre timp a murit).
Un sigur lucru pot sa-ti spun cu certitudine - acolo s-a produs convertirea mea adevarata, in sensul ca am inceput sa ma rog, sa ma spovedesc regulat, sa ma impartasesc. Acestea sunt roadele acestui pelerinaj...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2011, 23:50:02
marielena marielena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 1
Implicit pt. D-na LAVINIA

stimata Doaman, srcieti-mi va rog pe adresa mea rusumargareta@hotmail.com pentru a va putea da mai multe relatii despre Medjugorje.Am fost de 7 ori acolo si astept sa ma reantorc. Margareta Rusu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2011, 23:55:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Chiar si multi catolici considera acele aparitii dubioase, manifestari ale ingerilor cazuti: http://lumea.catholica.ro/2010/03/fe...ea-spiritelor/
Cu atat mai mult un ortodox nu are ce cauta acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2011, 00:10:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Așa zisele apariții, sau, mai exact, "viziuni" de la Medjugorje trebuie luate cu titlul de inventar, până ce Biserica se va pronunța. Până acum, doi episcopi ai locului, în mod succesiv, au cercetat fenomenul și nu au descoperit nimic supranatural: verdictul Bisericii Particulare este: non-constat de supernaturalitate. O comisie romană investighează în prezent, la rândul ei, dar ar fi neobișnuit ca verdictul acestei comisii să răstoarne verdictul dat de episcopul locului. Mulți oameni ai Bisericii observă indicii care ar sugera, mai degrabă, că este vorba de impostură, dacă nu chiar de influență demonică. Deocamdată, catolicilor le este interzis să susțină în public realitatea viziunilor de acolo, să propage "conversațiile cu Sf Fecioară" în orice fel, să califice drept "sanctuar marian" locul unde ar avea loc pretinsele apariții, să organizeze pelerinaje publice acolo. Din păcate, viermele neascultării și schismei nu doarme, și nu toți catolicii fac asta. Un articol mai vechi de-al meu pe această temă este aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...ta-medjugorje/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2011, 16:27:19
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Autor: Die Tagespost
Traducere: Wilhelm Tauwinkl
Sursa: Die Tagespost, 3 februarie 2010



“Să nu lăsăm adepții să cadă în gol”: convorbire cu părintele profesor Manfred Hauke


- În opinia Dvs., fenomenul Medjugorje se înscrie pe linia marilor locuri de pelerinaje mariane, cum ar fi Lourdes, Fatima sau Guadalupe?

Dimpotrivă, fenomenul Medjugorje se prezintă altfel: numărul presupuselor apariții ajunge la peste 40.000; mesajele legate de ele sunt extrem de numeroase și dau naștere unor întrebări critice. În ce privește credibilitatea vizionarilor, în unele cazuri avem de-a face cu înșelăciune, fiind vorba de minciuni dovedite; nu există vreo minune recunoscută de Biserică, iar semnele miraculoase vestite de vizionari pentru confirmarea aparițiilor de la Medjugorje până acum nu au avut loc. Cardinalul portughez Jose Saraiva Martins, timp de mulți ani prefect al Congregației pentru Cauzele Sfinților, a fost întrebat cu scurt timp în urmă despre eventualele paralele dintre Medjugorje și Fatima. După părerea sa, în timp ce copiii păstori de la Fatima s-au arătat smeriți și au ales tăcerea, aceste virtuți nu se observă la Medjugorje; în timp ce sora Lucia a intrat în clauzură, la Medjugorje nu a ales nimeni viața consacrată (dimpotrivă, unul dintre vizionari s-a căsătorit cu o regină americană a frumuseții; desigur, acest lucru nu este un păcat, dar nici vreun semn deosebit de marcare supranaturală prin aparițiile mariane); sora Lucia a așternut în scris secretele încredințate ei de Maria, în timp ce vizionarii din Medjugorje le-au păstrat pentru ei. “Nu, nu văd nici o asemănare între Fatima și Medjugorje” (12 ianuarie 2010).


- Mulți oameni consideră Medjugorje începutul convertirii lor. Există o logică teologică a “roadelor bune”, care să permită concluzii privind un eveniment al harului sau privind autenticitatea unui fenomen?

- Doar roadele bune nu sunt suficiente pentru confirmarea originii supranaturale a unui fenomen vizionar. În medicină, și efectul placebo are ocazional rezultate bune, care nu se datorează medicamentului ca atare. Și chiar într-un loc unde se produce o înșelăciune sau lucrează însuși diavolul, este posibil ca harul lui Dumnezeu să lucreze, oamenii să se convertească și să-l găsească pe Dumnezeu. În cazul criteriilor pentru credibilitatea supranaturală a aparițiilor mariane, roadele trebuie legate de observația fenomenului însuși și de confirmarea prin minuni. De altfel, la Medjugorje nu sunt doar roade bune, ci și o întreagă serie de urmări negative legate de fenomenul aparițiilor. Printre acestea se numără încurajarea a doi preoți franciscani, din partea vizionarei Vicka, în numele Gospei, pentru a se opune dispozițiilor canonice legitime ale episcopului locului referitoare la implicarea lor pastorală. La repetatele îndemnuri la neascultare ale Gospei (de 13 ori), episcopul de pe atunci, Zanic, care la început înclina în favoarea fenomenului Medjugorje, a reacționat printr-o respingere ușor de înțeles.

În reacția sa la vizita Cardinalului Schonborn [Anul Nou 2010], episcopul Peric observă alte roade legate de îndemnul la neascultare de care am vorbit: în prezent există în Dieceza de Mostar-Duvno nouă foști franciscani suspendați din slujirea preoțească, dar care se poartă ca preoți legali în parohiile uzurpate; câțiva franciscani au invitat, în 2001, un diacon vechi-catolic, care se prezenta ca “arhiepiscop” și care a “miruit”, în parohiile uzurpate, peste 700 de tineri, ceea ce un diacon nu poate face niciodată în mod valid; doi dintre preoții nesupuși au invitat un episcop vechi-catolic din Elveția, cu rugămintea de a-i consacra episcopi, ceea ce episcopul vechi-catolic a refuzat. Doi preoți călugări, strâns legați de începutul fenomenului Medjugorje, au fost sancționați canonic: lui Jozo Zovko (parohul în funcție în timpul primelor luni de apariții, iunie-august 1981) i s-a interzis de către superiorul său orice contact cu Medjugorje; Tomislav Vlasic, care a activat la Medjugorje între 1981 și 1988, a fost dezlegat de către Sfântul Scaun de îndatoririle preoțești, în 2008. Ca motivație, Congregația pentru Doctrina Credinței menționează, printre altele, încălcarea poruncii a șasea, agravată prin presupuse “motivații mistice”.

De fapt, făcând apel la o inspirație din partea Gospei și la vizionara Marija Pavlovic, părintele a încheiat o “cununie mistică” cu o doamnă din Germania, în cadrul unei comunități călugărești mixte. Această combinație neobișnuită între înclinații personale și misticism are o istorie mai îndelungată: în 1976, așadar înainte de venirea la Medjugorje, părintele a lăsat însărcinată o călugăriță într-o “comunitate franciscană” mixtă, apoi a trimis-o în Germania cu vorbe pioase, negându-și paternitatea. În 1984, cazul le era cunoscut episcopului Zanic și Cardinalului Ratzinger. Iar același Vlasic a adus la Medjugorje, de la un congres carismatic de la Roma, “profeția” adresată lui (6 mai 1981): “Nu te teme, v-o voi trimite pe Maica mea”. Potrivit afirmațiilor unei carismatice irlandeze, din Vlasic izvorau valuri de apă vie. Influența unui asemenea personaj asupra perioadei de început a fenomenului Medjugorje pune o mulțime de probleme critice. Acuzații morale grave se aduc și împotriva lui Zovko, paroh în primele luni și timp de mulți ani însoțitor spiritual al grupului de vizionari (E. M. Jones, Der Medjugorje-Betrug, 2001). Așadar, nu există doar roade bune ale fenomenului Medjugorje.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2011, 18:12:30
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Aici gasiti un articol complet despre subiect:
lumea.catholica.ro/2010/03/fenomenul-medjugorje-si-discernerea-spiritelor/

Iar aici despre pozitia bisericii catolice
"Pozitia actuala a Bisericii Catolice fata de fenomenul Medjugorje a fost formulata in 1991, prin declaratia de la Zadar a Conferintei Episcopale a Iugoslaviei. De atunci nu s-a schimbat nimic. Biserica s-a rezumat la a confirma ca declaratia din 1991 este singura in vigoare.

Documentul declara ca in baza cercetarilor de pana atunci nu s-a putut lua o decizie definitiva nici in favoarea autenticitatii aparitiilor, nici impotriva lor. Asadar, aparitiile nu sunt nici recunoscute (constat de supernaturalitate), nici declarate false (constat de non supernaturaliate); sunt asezate intr-o categorie de mijloc, in asteptare, întrucât caracterul supranatural al evenimentelor nu a putut fi dovedit, dar nici exclus (non constat de supernaturalitate). Aceasta formula (non constat de supernaturalitate) permite credinta personala in autenticitatea aparitiilor si pelerinajele neoficiale pana in momentul publicarii unor ulterioare precizari oficiale."

sursa :http://reginapacis.ro/index.php?opti...edjugorje-pozi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2011, 10:34:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit cu cat citesc mai mult pe net, cu atat il vad pe diavol

Sa citim cartea "Despre inselare", a Sfantului Ignatie Briancianinov.

Sa avem mare grija la tot ce seamana a "spectacol".
Dumnezeu nu este spectaculos, nu cauta admiratori si nu fascineaza prin semne publice.

Cat despre Maica Domnului... aparitiile acestea publice le intalnesc mai ales in lumea catolica.
La ortodocsi, Maica Domnului a aparut doar personal, in viata celor cu viata aleasa (cazuri cunoscute in Athos).

Personal, privesc cu oarecare tristete aceasta intamplare.



Medjugorje (Bosnia Hertegovina) este unul din acele locuri, unice in lume, in care apare Fecioara Maria, oferind mesaje, viziuni si vindecari, un loc binecuvantat, un vortex energetic de vindecare care inlesneste primirea si cresterea darurilor spirituale si vindecarea sufletelor. In acest loc minunat, doamna Daniela Lucia Nistor, vizionar, invatator, vindecator spiritual si vechi prieten al site-ului nostru, a hotarat sa realizeze, in luna octombrie a acestui an (2010), un "Pelerinaj de suflet". Doamna Lucia Nistor ne promite in acest pelerinaj exercitii de sensibilizare cu energiile divine, primirea initierii si darurilor divine potrivite misiuni fiecaruia dintre noi si crearea conexiunii cu Ingerul Pazitor, cu un spirit personal de putere, cu energiile Duhului Sfant, ale Domunului Iisus si ale Fecioarei Maria.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 16.02.2011 at 10:39:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2011, 11:49:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Sa avem mare grija la tot ce seamana a "spectacol".
Dumnezeu nu este spectaculos, nu cauta admiratori si nu fascineaza prin semne publice.


Dumnezeu se manifesta fiecaruia cand vrea spectaculos....are mai mult decat admiratori, are fii si fiice care-L iubesc...si mereu fascineaza sufletele gata sa-L primeasca si recunoasca in tot ce reprezinta lumea , ca o scena a propriilor noastre vieti....
Minuni se petrec atat de multe , dar prea des nu le recunoastem sau chiar ne scapa...Legat de aceste aparitii ma abtin...Insa in viitor s-ar putea sa avem surprize, mai placute ori nu...Doamne ajuta-na si ne iarta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2011, 15:06:11
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Si totusi... Dumnezeu si Fecioara Maria... nu se arata oricui si oricum !!!
Miroase a inselare...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde