Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Vezi rezultatele sondajului: Ce este sanatatea daca ne hranim cu E-uri si conservanti si grasimi?
mergem intr-o anumita directie cu alimentatia 10 71,43%
postul mai este cum era odata , cel de alimente ma refer 5 35,71%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 14. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2009, 02:47:00
dragoscorneliu dragoscorneliu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 1
Thumbs up post fara E-uri , conservanti si grasimi

1. grau integral incoltit cu miere

graul incoltit nu trebuie sa depaseasca un mm adica de seara pana dimineata se schimba apele la grau o data la cateva ore si se amesteca cu embrioni de seminte si miere dupa gust . Se poate adauga mieji de nuca de anul acesta



2. salata de legume:

morcov, telina, pastirnac,ceapa, zeama de la o lamaie , zeama de la o portocala, zeama de la o grepa, sfecla dar nu porceasca, ardei ,( eu puneam si castraveti), asezonate cu putina sare si ulei de masline dupa gust, ardei gras samd

legumele le tai rondele si apoi cubulete



3. propolis, miere si polen

toamna si-a incheiat parcursul si acum cei care vand pe piata produse apicole sunt multi

4. sucuri de legume + fructe

se fac inclusiv cu grepe , portocale, lamai , legume de toate felurile si fructe plus o lingura de miere cine poate si nu are diabet si se bea in aceeasi zi in care este facut

Incercati sa evitati conservele din comert de post pentru ca acestea contin E-uri multe si conservanti si de asemenea incercati sa nu mai consumati margarina ! Margarina se depune pe interiorul vaselor de sange. Singurul care curata vasele de sange natural este usturoiul.



Dieta aceasta poate fi completata cu cartofi prajiti de exemplu dar cartofii trebuie fierti inainte si pus uleiul la incins bine inainte pentru ca sa fie asimilat acest ulei in intregime in cartofi si implicit in organism

grau integral prajit

o lingura de tinctura de propolis cu o ceasca de apa dimineata

Poate fi completat cu orez fiert cu legume

nuci prajite

Si eu as dorii sa mai am puterea de a-l tine , va doresc sanatate si sa completati cu sanatate naturala in loc de artificiala pe cat posibil!
Doamne ajuta!
Dieta e o varianta de a mai inlocuii produsele cu E-uri si conservanti cu cele naturale si sanatoase!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2009, 02:58:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

E frumos si interesant ce scrii, folositor de urmat din cind in cind, insa sa luam aminte ca acestea sa nu se transforme in mici/mari OBSESII care ne pot intuneca judecata, omitind lucrurile esentiale de natura SUFLETEASCA
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2009, 09:55:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, frumoasa este viata celor care nu consuma produsele aproape otravitoare ale marilor magazine.
Insa devine din ce in ce mai greu a gasi produsele naturale, iar daca le gasim au un pret pe masura raritatii lor.

Dea Domnul sa ne inteleptim si sa ne aducem aminte gustul alimentelor din copilarie.
Atunci postul va fi cu mult mai sanatos pentru trup si pentru minte. Atunci nu vom mai vorbi de snitzele, carnati, cremwursti, salam, branza, lapte, pateu, toate de soia. Atunci insasi mintea va judeca mai bine, intelegand drept lucrurile.

Adevaratul post este nevointa renuntarii la alimentele foarte gustoase.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2009, 19:22:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
da, frumoasa este viata celor care nu consuma produsele aproape otravitoare ale marilor magazine.
Insa devine din ce in ce mai greu a gasi produsele naturale, iar daca le gasim au un pret pe masura raritatii lor.

Dea domnul sa ne inteleptim si sa ne aducem aminte gustul alimentelor din copilarie.
Atunci postul va fi cu mult mai sanatos pentru trup si pentru minte. Atunci nu vom mai vorbi de snitzele, carnati, cremwursti, salam, branza, lapte, pateu, toate de soia. Atunci insasi mintea va judeca mai bine, intelegand drept lucrurile.

adevaratul post este nevointa renuntarii la alimentele foarte gustoase.
minte sanatoasa , intr un corp sanatos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2009, 22:38:20
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Iar postul cu branza, salam, cascaval chiftele si altele asemnea, numai post nu este. Cine spune ca a tinut post si a mancat chiftele si branza de soia se inseala pe el.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2009, 22:55:30
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

e drept ca a manca produse din soia reduce cumva din calitatea postului dar nu cred ca e valabil pt toata lumea la fel. eu si sotul meu am mancat f mult pateu din soia postul asta si totusi consider ca el a tinut post adevarat dar eu nu. diferenta asta vine din sacrificul facut de fiecare si cand spun asta ma refer la faptul ca lucrand pe santier, sotul meu facea sancrificiul si isi lua chiar si numai un pate de soia pt la munca. numai el stie cat de greu ii era sa manance pate iar cei din jur friptura- si totusi partea cea mai grea a fost sa suporte <bunavointa> colegilor care nu pot intelege importanta postului.
si ca o paranteza: prin modul de comportament al sau sotul a descoperit oameni din diferite tari care au aceeasi religie ca noi si care, vazandu-l au fost incurajati sa posteasca macar miercurea si vinerea{bucatareasa de la cantina la vazut ca mananca separat si cand a vazut ca isi face si semnul crucii a venit la el si a spus ca si ea are aceeasi religie- femeia e din cipru, iar un alt barbat observand acelasi lucru a inceput sa posteasca vinerea-e din etiopia}. de aceea consider ca 2oameni pot manca acelasi lucru si totusi sa nu posteasca la fel
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2009, 23:01:57
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
minte sanatoasa , intr un corp sanatos !
Permite-mi sa reformulez: Mens sana in corpore barosano.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevaratul post este nevointa renuntarii la alimentele foarte gustoase.
E drept ce spui tu; si eu cred la fel, ca postul inseamna renuntarea la alimentele ce iti plac tie cel mai mult (chiar daca sunt de post). Ce post e ala in care mananci numai dulceata, si tie iti place dulceata?

Bineinteles, eu ma refer la postul alimentar, nu la cel important.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2009, 19:31:54
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu tind sa cred ca mancarea sanatoasa e o "specie" pe cale de disparitie...acum solul e poluat si nici la piata nu mai gasesti macar fructe si legume cum trebuie...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2009, 19:35:04
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Si daca ghinionul face sa-ti placa mancarea de post ? :) Ma refer la legume, salata, fructe.
Nu vorbesc de mine, ci intreb, pentru ca stiu persoane care au un meniu vegetarian in lume fiind, si nu doar in post.
Parerea mea e ca da, ar trebui sa mancam sanatos, ar fi frumos sa putem tine postul, dar nu vad nici un motiv sa fim mai "catolici decat papa". Ce mancam, bun mancat sa fie, slava lui Dumnezeu, si sa nu scoatem ochii celor care au mai putina ravna :)
Si soia mi se pare o 'inventie' geniala. Mama cumpara boabe uneori si face pasta, noi mai facem pernite din acelea la cuptor. Dupa pateuri si cascaval nu ma prea omor dar dpdv-ul meu ele nu inlocuiesc pateul si cascavalul reale (din care nu prea mananc nici in afara postului), ci pot reprezenta niste solutii rapide cand nu avem timp sa gatim o ciorba de post, care ar putea fi mult mai gustoasa.

Last edited by lareine; 30.12.2009 at 19:37:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2009, 21:34:44
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu zic ca legumele si fructele sunt mai nesanatoase decat alte mancaruri ci ca toate mancarurile sunt rele...poluarea e arhiprezenta in romania, iar produsele pe care le importam sunt departe de a fi sanatoase...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42