Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.11.2010, 21:09:49
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Citeste totul despre Iov. Paragraful din biblie va fi insuficient. Bine este sa citesti interpretarile teologice ale "episodului". Poate asa o sa intelegi mai bine de ce Dumnezeu a permis atata suferinta la tine.
Insa sa sti ca cei certati sunt cei rugati sa intre in Rai . Unii au o cruce mai mare, altii mai mica.., functie si de cat pot duce.
Spune numele tau sa ne putem ruga pt tine !
Ultimul rand mi se pare cel mai bun lucru pe care i-l putem spune. Restul, nu avem dreptu!!! Numai Dumnezeu stie exact de ce sufera ea atat, mai mare pacat facem cu tot felul de interpretari. Daca ai fi fost tu bolnav esti sigur ca ai fi acceptat bucuros?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.11.2010, 23:04:47
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Ultimul rand mi se pare cel mai bun lucru pe care i-l putem spune. Restul, nu avem dreptu!!! Numai Dumnezeu stie exact de ce sufera ea atat, mai mare pacat facem cu tot felul de interpretari. Daca ai fi fost tu bolnav esti sigur ca ai fi acceptat bucuros?
multumesc frumos timeea ti-am dat un mesaj privat.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.11.2010, 14:07:35
MARINA MARINA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 4
Implicit Undeva am citit

Undeva am citit ca depresia vine de la lipsa de recunostiinta.
Poate ar trebui o analiza a propriilor ganduri si fapte.
Dupa cum am observat eu ea mai este asociata si cu mandria.
Uneori pot sa ne deranjeze gandurile celorlanti.
De aceea trebuie sa facem in fiecare zi cate un mic bine, iar gandurile lor bune de recunostiinta ne vor ajuta.
Si multa rugaciune.
Va doresc numai bine si sanatate si sper sa nu va suparati pe mine,
pentru ca azi necazul este pe unul, maine pe altul, dar cu rugaciunile Maicii Domnului tot raul dispare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.11.2010, 18:48:41
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
si eu iti recomand sa citesti timp de 40 de zile Paraclisul Maicii Domnului cu credinta, caci ea se va ruga pentru tine. Orice cere Maica Domnului lui Dumnezeu se implineste. Dumnezeu ne incearca pe fiecare in mod diferit si numai El cunoaste de ce anumite greutati ne sunt de folos si pentru ce ne sunt trimise. Dumnezeu nu da mai mult decat putem duce. Ne cunoaste tuturor slabiciunile. Necazurile de orice fel sunt incercari, pentru ca Iisus a spus ca nimeni nu ajunge in Imparatia Cerurilor neincercat. E foarte greu, numai noi stim fiecare in parte, insa trebuie sa incercam sa invatam sa traim cu ce ne e dat de sus, si bine si rau, si sa nu uitam orice ar fi Dumnezeu este cu noi si nu ne lasa. Roaga-te Lui si Sfintei Fecioare sa-ti usureze suferinta, sa te intareasca sa-i faci fata, nu renunta. E bine daca ai putea merge la o Manastire si sa vorbesti cu un Duhivnic despre asta.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.11.2010, 20:47:13
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARINA Vezi mesajul
Undeva am citit ca depresia vine de la lipsa de recunostiinta.
Poate ar trebui o analiza a propriilor ganduri si fapte.
Dupa cum am observat eu ea mai este asociata si cu mandria.
Uneori pot sa ne deranjeze gandurile celorlanti.
De aceea trebuie sa facem in fiecare zi cate un mic bine, iar gandurile lor bune de recunostiinta ne vor ajuta.
Si multa rugaciune.
Va doresc numai bine si sanatate si sper sa nu va suparati pe mine,
pentru ca azi necazul este pe unul, maine pe altul, dar cu rugaciunile Maicii Domnului tot raul dispare.
Doamne ajuta!
este f posibil sa ai dreptate dar ar trebui sa avem o tara de depresivi...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.11.2010, 22:12:07
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ingerul_pazitor

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
daca iubirea ptr.dumnezeu se transforma in manie,cred ca unul din motive ar fi o credinta slaba combinata cu indoiala.
solutia:d r a g o s t e a
daca dumnezeu ar fi manios pe oameni care ar fi efectele?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.12.2010, 20:47:20
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
daca iubirea ptr.dumnezeu se transforma in manie,cred ca unul din motive ar fi o credinta slaba combinata cu indoiala.
solutia:d r a g o s t e a
daca dumnezeu ar fi manios pe oameni care ar fi efectele?
intre timp mi-a trecut, acum il iubesc din nou, am avut o ratacire...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53
Despre manie Lavrentiu Despre Biserica Ortodoxa in general 30 14.05.2009 20:53:00