Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 29.05.2011, 09:19:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Din Pateric

Povesteau despre avva Macarie Egipteanul ca, odata a urcat de la Sketis pe Muntele Nitriei.

Cand s-a apropiat i-a zis ucenicului sau: "Mergi putin inainte". Mergand el inainte s-a intalnit cu un preot al grecilor, caruia ii striga: "Demone, demone, unde alergi?". Preotul s-a intors si i-a dat o mama de bataie sora cu moartea, apoi a luat toiagul si a fugit.

Putin mai incolo, avva Macarie il intalneste alergand si-i zice: "Sa fii mantuit, sa fii mantuit, om obosit". Acela s-a mirat foarte tare, a venit la dansul si l-a intrebat: "Ce-ai vazut bun in mine, ca sa-mi vorbesti?". Batranul ii zice: "Te-am vazut obosit si nu stii ca te obosesti degeaba". Celalalt ii zice: "M-a strapuns pana la lacrimi salutul tau, indata mi-am dat seama ca vii din partea lui Dumnezeu. Adineauri m-am intalnit cu alt calugar, care m-a batjocorit si l-am batut de l-am lasat aproape mort".

Batranul a priceput ca era ucenicul sau. Preotul i-a imbratisat picioarele si i-a zis: "Nu te las sa pleci, daca nu ma faci calugar". Si s-au dus impreuna unde se afla ucenicul, l-au luat in spate si l-au dus pana la biserica de pe munte. Fratii au ramas uimiti vazand cu ei un preot pagan. L-au calugarit si datorita lui multi pagani au devenit crestini.

De atunci avva Macarie obisnuia sa zica:
"Un cuvânt rău ii face răi chiar și pe cei buni, iar un cuvânt bun ii face buni chiar și pe cei răi".
Reply With Quote
  #662  
Vechi 29.05.2011, 14:15:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Eu de tine , numai de bine ! Tu de mine ?

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
"Un cuvânt rău ii face răi chiar și pe cei buni, iar un cuvânt bun ii face buni chiar și pe cei răi".
Teofil Paraian , spunea ceva asemanator , cam asa : daca pe cineva vrei sa-l gasesti de bun , bun il gaseti , iar de vrei sa-l gaseti de rau , rau il gaseti ! Tu ce zici , Mirela ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #663  
Vechi 29.05.2011, 15:02:28
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit in Pateric despre un avva care,fiind pe patul de moarte,inconjurat de frati,a fost intrebat ce vede.A spus ca vede ingerii venind si ca i-a rugat sa-l mai lase putin sa se pocaiasca.Mirati,fratii l-au intrebat ce nevoie mai are el de pocainta la ce viata sfanta a avut.Acel avva a raspuns: ,,Nici nu stiu daca chiar am inceput vreodata sa ma pocaiesc".

Avad in vedere acesta idee,tinand cont de sectiunea unde este deschis topicul si in contextul sugetiei pe care am primit-o de a posta la sectiunea potrivita,as dori,din perspectiva pocainta sa va spun cateva idei,atat cat ma duce si pe mine capul,dupa ani si ani de colindat lumea asta si de vazut mai mult decat am crezut ca exista si ca voi vedea.

Daca,teoretic,ar aparea acum Mantuitorul pe cer,in toata slava si stralucirea Sa,si ne-ar spune ,,In 3 zile veti veni la Judecata" atunci sa vedeti pocainta.Sa vedeti ce rugaciuni fierbinti cu mainile ridicate spre cer,ce plansete si tanguri,ce strigate precum ale vamesului din Luca ,,Ai Doamne mila si de mine".Nu ar mai avea nimeni timp nici de criticat,nici de judecat,nici de indreptatit pe sine.S-ar vedea fiecare asa cum este si toti isi vor aduce aminte de cuvintele Celui de Sus care ne-a prevenit sa nu cumva sa credem ca EL procedeaza la fel ca noi,ca este la fel ca noi,ca acele cai ale noastre si sunt si ale Lui.Si ne-am mai spus,si toti vor vedea,ca tot ce am facut,absolut tot ce am facut cu vorba,gandul sau fapta ne va fi pus inainte si nimic nu va putea fi ascuns.

Sa vedeti ca si-ar pune toti cenusa-n cap,ce s-ar baga in saci si s-ar tara pe jos stiind ce au facut si ca vor fi judecati cu masura cu care au judecat ei pe altii si mai putin pe ei insisi.S-ar sparge peretii la biserici si s-ar strecura oameni si prin tavan,precum acea scena cu Mantuitorul,numai sa se pocaiasca,sa se spovedeasca.Sa vedeti ce ,,Iarta-ma frate ca nu am stiut ce fac" ar rasuna lumea,ce ,,Te iubesc omule da am fost rau frate,rau de tot,si te-am urat,dar acum te iubesc".Ar alerga toti dupa saraci pe strada sa-si dea bunurile si ar spala picioarele celor mai nenorociti dintre ei. Nu ar mai zice nimeni ,,Domne,dar eu am fost corect"toti ar urla numai ,,Ai mila Doamne ca mult ti-am gresit si mult am nesocotit ce ne-ai spus".

Ar albi paginile Bibliei si ale cartilor de invatatura ca sa vada ce au gresit si ce ii asteapta.Ar fi in stare sa faca orice ca sa rascumpere timpul,si abia atunci vom intelege ce a spus Hristos,,S-a implinit vremea, si Imparatia lui Dumnezeu este aproape. Pocaiti-va si credeti in Evanghelie." .Timpul nostru s-a scurtat din acel moment,mergem spre Judecata lumii si timpul este scurt,pentru ca la Cel de Sus nu curge la fel ca la noi.Si noi,toti oamenii,tot nu ne pocaim,tot pe caile noastre mergem,si credem ca suntem buni si drepti precum fariseul din pilda vamesului si a fariseului.Si vom vedea ca si fariseul, ca amaratul de langa noi,cel pe care il dispretuiam si ne consideram mai buni ca el,dar care s-a pocait sincer cand a trebuit va auzi : ,,Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"iar noi,restul nepocaitilor dar pretinsi drepti si pocaiti vom auzi,,Plecati din fata mea blestematilor".

A spus Hristos ,,Si cand va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata".Ne bate la toti judecata la usa,azi,maine sau peste o vreme.Dar va veni,pentu fiecare,si atunci sa vedeti ce planset si scrasnet din dinti,ce durere si regrete,cum va cadea fatarnicia umana in cenusa.Evanghelistul Ioan ne-a spus peste timp,si cu asta inchei lunga mea interventie:

,,Dar daca umblam in lumina, dupa cum El insusi este in lumina, avem partasie unii cu altii; si sangele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curata de orice pacat. Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi.Daca zicem ca n-am pacatuit, Il facem mincinos, si Cuvantul Lui nu este in noi."

Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa gasim pocainta pana nu va fi prea tarziu,caci ziua Judecatii nu stim cand este si nici nu stim ceasul cand vom pleca fiecare din acesta lume.

Last edited by Scotland The Brave; 29.05.2011 at 15:08:20.
Reply With Quote
  #664  
Vechi 29.05.2011, 15:48:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Teofil Paraian , spunea ceva asemanator , cam asa : daca pe cineva vrei sa-l gasesti de bun , bun il gaseti , iar de vrei sa-l gaseti de rau , rau il gaseti ! Tu ce zici , Mirela ?
In biserica la care am fost astazi, parintele Paraian a fost evocat ca omul care nu a avut niciodata lumina ochilor, dar a stiut sa ii lumineze pe altii.

Nu stim sa apreciem ce mare dar ne-a facut Dumnezeu, ca putem vedea frumusetea creatiei, putem citi Biblia si alte lucruri de folos... Sa ii dam slava pentru aceste lucruri minunate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 30.05.2011, 20:19:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile "Tu ce zici , Mirela ?"

Eu zic ca asta e mai mult voia omului, decat voia Domnului.

Multumesc pentru eseu Scotianului... cu adevarat nu cred ca am pus nici eu inceput, si mai grav, cred ca nici in acelea 3 zile n-as reusi cu adevarat. Daca nu m-ar ajuta Dumnezeu. Imi aduc aminte ca intr-o noapte am visat ca am murit. Si mi se facuse asa o frica ca parca paralizasem, in vis. N-am reusit decat sa zic : "Hristoase, nu ma lăsa!" si doar asa am reusit sa scap de cosmar. (apropo, ca tot se discuta pe alt thread, vreau sa mai zic ca asta nu e un limbaj pe care l-as folosi in viata de zi cu zi).
Reply With Quote
  #666  
Vechi 30.05.2011, 20:21:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit niciodata nu-i prea tarziu

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu stim sa apreciem ce mare dar ne-a facut Dumnezeu, ca putem vedea frumusetea creatiei, putem citi Biblia si alte lucruri de folos... Sa ii dam slava pentru aceste lucruri minunate!
Ai dreptate, si eu ma gandesc deseori la asta. Slava Domnului ca ne-a dat mintea cea de pe urma !
Reply With Quote
  #667  
Vechi 31.05.2011, 00:29:13
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tind sa-ti dau dreptate Mirela in sensul expus de tine. Ce sa mai spunem de calugarite ! Si pana la urma urmei sunt femei ce din N motive nu pot da nastere la prunci. Nu ?
Poti sa devii mama si fara a naste....prin infierea unui copil...este exact la fel de primit...
Reply With Quote
  #668  
Vechi 31.05.2011, 00:58:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adevărat !

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
este exact la fel de primit...
Sau chiar mai bine ! Acest gest, această hotărâre exprimă multă, multă dragoste , milostenie și credință ! A lua un suflet de copil spre înfiere , este cu adevărat bine plăcut Lui . Chiar am citit pe undeva , că multe și grele păcate se iartă pentru un astfel de gest, pentru o astfel de hotărâre .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #669  
Vechi 01.06.2011, 21:18:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit De pe site

Cand oferi ceva, bucuria sa fie mai mare decat darul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 01.06.2011, 22:16:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Da , așa este !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cand oferi ceva, bucuria sa fie mai mare decat darul!
Îmi aduce aminte de bucuria ta atunci când mi-ai dăruit mie, și altor membrii de pe forum, icoane cu Preasfânta Fecioara Maria ! Bucuria de a dărui s-a văzut din plin pe fața ta , dar și bucuria noastră a fost pe măsura darului tău. Îți mulțumesc încă odată, Ana Maria ! Dumnezeu să fie cu tine și cu noi toți . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 23:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 18:22:03