Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2013, 11:30:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

M-am gândit frate. M-am gândit și d'aia m-am oprit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2013, 11:52:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa! Așa!
Tăbărâți pe ea cu bâtele milei și dragostei creștine interconfesionale! Spor!
Hristos nu inviaza in fiecare zi? E gresit sa spui "Hristos a inviat", sa spunem pe 14 februarie?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2013, 12:02:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
te rog sa incepi tu. Argumenteaza-ne patristic ca nu e potrivit sa saluiti cu Hristos a inviat, decat dupa ce s-a savarsit Liturghia Pascala.
Daca obisnuim sa salutam cu Hristos a inviat! tot anul, precum Sfantul Serafim de Sarov, atunci salutul nostru are o semnificatie profunda.

Eu, insa, consider ca nu e potrivit ca noi, ortodocsii, sa salutam astfel mai inainte de a se sfarsi Postul Mare la noi. Iar Postul mare se termina dupa Liturghia Pascala.

Daca gresesc, e firesc sa-mi doresc sa fiu corectata cu argumente teologice din Sfintii Parinti.

Daca salutam astfel cu prilejul pastilor altor confesiuni, salutul nostru dobandeste sau nu si o alta semnificatie? Nu e vorba de orgolii. Problema este sa nu alunecam intr-o directie gresita.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2013, 12:15:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos nu inviaza in fiecare zi? E gresit sa spui "Hristos a inviat", sa spunem pe 14 februarie?
Nu e gresit sa spui Hristos a inviat! in fiecare zi, daca vrei. Inseamna ca traiesti profund si calvarul lui Hristos in fiecare zi, constientizezi importanta jertfei Sale si te bucuri de Inviere in fiecare zi. Poti sa repeti in fiecare zi

,,Hristos a inviat din morti
Cu moartea pre moarte calcand
Si celor din morminte
Viata daruindu-le!

Este un cantec-rugaciune, caci, asa cum de curand am aflat, este foarte folositor duhovniceste in lupta cu fortele raului.

Problema este daca e corect sa dam acestui salut alte conotatii decat cele pe care le are in mod normal, pentru noi, ortodocsii. Adica sa marturisim, ca Hristos a inviat de doua ori pe an: o data cu prlejul Pastilor catolice, si o data cu prilejul Pastilor ortodoxe.

Pentru ca pricep greu, as dori niste argumente din Scrierile Sfintilor Parinti, in acest sens.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.04.2013, 12:15:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca obisnuim sa salutam cu Hristos a inviat! tot anul, precum Sfantul Serafim de Sarov, atunci salutul nostru are o semnificatie profunda.

Eu, insa, consider ca nu e potrivit ca noi, ortodocsii, sa salutam astfel mai inainte de a se sfarsi Postul Mare la noi. Iar Postul mare se termina dupa Liturghia Pascala.

Daca gresesc, e firesc sa-mi doresc sa fiu corectata cu argumente teologice din Sfintii Parinti.

Daca salutam astfel cu prilejul pastilor altor confesiuni, salutul nostru dobandeste sau nu si o alta semnificatie? Nu e vorba de orgolii. Problema este sa nu alunecam intr-o directie gresita.
cu tot respectul cuvenit, in afara de parerea personala nu ati adus din un argument din sfintii parinti.

Acum o intrebare: mai exista vre-un moment din cursul anului Bisericesc, in afara de perioada penticostarului cand se canta Hristos a inviat?
Sa vedem daca Biserica mai foloseste acest tropar al Invierii si cu alte prilejuri.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.04.2013, 12:21:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum o intrebare: mai exista vre-un moment din cursul anului Bisericesc, in afara de perioada penticostarului cand se canta Hristos a inviat?
Cu același respect și cu aciditatea aferentă, dacă tot puneți întrebări cu răspuns evident, îmi răspundeți și mie la întrebarea pusă de două ori zilele trecute? Sau întrebăm/răspundem după cum ne convine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.04.2013, 12:50:54
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Observ ca una din intrebarile Antoniei este ce au vrut sa arate cei care au raspuns la salutul catolicilor. Ca ce: cei care au raspuns au vrut sa arate ca sunt mai buni decat ceilalti ?
Fara suparare, dar imi aduce aminte de modul de lucru al securitatii care de cate ori incercai sa spui ceva, intra la banuieli : "Adica ce vrei ma banditule sa insinuezi ? Zi ma, ai?
Te crezi mai destept ca noi sau ce? "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.04.2013, 13:01:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cu tot respectul cuvenit, in afara de parerea personala nu ati adus din un argument din sfintii parinti.

Acum o intrebare: mai exista vre-un moment din cursul anului Bisericesc, in afara de perioada penticostarului cand se canta Hristos a inviat?
Sa vedem daca Biserica mai foloseste acest tropar al Invierii si cu alte prilejuri.
In primul rand, sa luam aminte ca nu se spune ,,Paste'', ci ,,Sfintele Pasti":

http://www.crestinortodox.ro/paste/s...ti-135514.html

Asa cum am spus, impresia mea este ca, spunand salutul ,,Hristos a inviat!'' cu prilejul Pastilor altor confesiuni, ii atribuim alte conotatii. Nu e vorba despre rostirea acestuia de catre ortodocsi, pentru ortodocsi.

Sper, totusi, sa gasim si niste citate din Sfintii Parinti, care sa ne scoata din incurcatura, indiferent cine le va posta.

Last edited by antoniap; 03.04.2013 at 13:16:44.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.04.2013, 13:15:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Observ ca una din intrebarile Antoniei este ce au vrut sa arate cei care au raspuns la salutul catolicilor. Ca ce: cei care au raspuns au vrut sa arate ca sunt mai buni decat ceilalti ?
Fara suparare, dar imi aduce aminte de modul de lucru al securitatii care de cate ori incercai sa spui ceva, intra la banuieli : "Adica ce vrei ma banditule sa insinuezi ? Zi ma, ai?
Te crezi mai destept ca noi sau ce? "
Observi gresit si cu ura evidenta. Doresc sa atrag atentia ca drumul spre iad e pavat cu multe intentii pozitive in aparenta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.04.2013, 13:15:37
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Cine vede in asta un pacat si o erezie, cred ca exagereaza si face din tantar armasar.
Mai mult decat atat nu am de spus.[/quote]

Dar daca in duminica ortodoxiei se citesc de catre preoti(cel putin asa ar trebui) si se dau anatemii TOATE ereziile, cum vi se pare ca la o saptamana sa nu mai tineti cont de acest fapt? dar sa spuneti "Hristos a inviat" celui de alta confesiune care crede ca Hristos este arhanghelul Mihail, cum vi se pare? Vi se pare a fi tantarul armasar?
Mai credeti dvs. intr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca biserica?
Da omule catolic, protestant, neoprotestant, hindus, mayas,indian sau ce oi mai fi tu, te iubesc ca si faptura a lui Dumnezeu. Dar atat. Nu sunt de acord cu invatatura ta nici daca ma pici cu ceara. Nu ma infratesc sa merg pe acelasi drum cu cei de alte confesiuni ci raman pe drumul meu si nu ma abat nici la stanga nici la dreapta. Fiindca oricum credinta e putina iar drumul e greu. Din zi mai greu.
Si sa va mai spun un lucru: la biserica unde merg eu, preotii au la pangar niste lucruri cel putin ciudate cum ar fi acetona, vata, servetele demachiante. Ati ghicit, nu? Cand o persoana de gen feminin se prezinta in fata Sfantului Altar cu botul ca maimuta si ochii precum Cleopatra iar obrajii incarcati de farduri, pentru a primi Trupul si Sangele Domnului, este invitata sa mearga la pangar pentru a reveni la chipul simplu si frumos lasat de bunul Dumnezeu si abia apoi sa revina. Bineinteles ca i se explica frumos, cu dragoste, cu intelepciune de catre preot, nu e alungata cu bata. Si cu toate astea, sa vedeti reactii! Habotnicie curata nene, nu gluma! La fel de habotnici preotii astia ca si doctorii aia care opereaza bolnavul pentru a nu-l lasa sa moara.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde