Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.04.2013, 09:48:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi că ce ai enumerat tu acolo nu-s (din câte știu eu) toate condițiile necesare stabilirii datei Sfintelor Paști.
La restul afirmațiilor tale nu mai am ce să adaug/comentez: Dumnezeu să te aibă-n pază! Dacă tu crezi că ești mai deștept/înțelept/frumos/mândru/credincios/ce_vrei_tu decât cei care stabilesc data Sfintelor Paști, eu mă retrag sfios (precum Șeherezada) din discuție și mă rog pentru tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.04.2013, 09:58:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi că ce ai enumerat tu acolo nu-s (din câte știu eu) toate condițiile necesare stabilirii datei Sfintelor Paști.
sunt CHIAR TOATE! Intereseaza-te sa vezi ca am dreptate!
Citat:
La restul afirmațiilor tale nu mai am ce să adaug/comentez: Dumnezeu să te aibă-n pază! Dacă tu crezi că ești mai deștept/înțelept/frumos/mândru/credincios/ce_vrei_tu decât cei care stabilesc data Sfintelor Paști, eu mă retrag sfios (precum Șeherezada) din discuție și mă rog pentru tine.
iar imi pui cuvinte in gura! Nu am spus (si nici NU ma cred) cel mai destept/intelept, etc. decat cei care acum ne sunt pastori. Dar a marturisi Invierea lui Hristos, este mai presus decat hotararile acestor pastori.
PS: din cate stiu NU este nici o hatarare a Sinodului BOR care sa "interzica" a saluta pe cineva in acesta perioada cu "Hristos a inviat"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.04.2013, 10:15:38
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Ce treaba are lumina de Ierusalim cu faptul ca eu pot sa raspund unui catolic cu bunavointa la Hristos a Inviat !
Mai fratilor, voi mai aveti uzul ratiunii?
Apoi, doamna Floricica zice ca e pacat sa te impartasesti fardata. Perfect adevarat.
Problema apare atunci cand noi judecam fara mila.
Apoi, tot doamna Floricica spune ca eu nu pot sa raspund la salutul unuia care crede ca Hristos e arhanghelul Mihail. Catolicii cred ca Hristos e arhanghelul Mihail si nu stiam eu?
Inca o data intreb. Mai aveti ratiune? Acest cuvant - ratiune - va mai spune ceva ?

Un raspuns (pe intelesul tuturor) ti-a dat si Catalin2. Daca vrei sa vezi, daca nu...e problema proprie si personala. In defintiv, in aceasta viata omul face ce vrea, traieste cum vrea, asculta de cine vrea, intr-un cuvant are liber la orice. Toate ii sunt ingaduite. Dar cu siguranta nu toate ii sunt si de folos.
Mie personal imi place sa cred ca inca mai am ratiune. Si chiar aceasta ratiune, bat-o vina, imi spune sa cercetez, sa intreb, sa caut, sa citesc, sa cer in rugaciune de la Dumnezeu sa se milostiveasca si de sufletul meu. Caci eu ticaloasa de mine, necontenit bat in cuiele de pe Crucea unde Hristos sta Rastignit pentru mine. Si mi-e tare frica ca in ziua judecatii mele sa nu fiu trimisa in randul caprelor.
Si ratiunea mea imi mai sopteste ceva: cauta si vei afla, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da.
Acuma daca ratiunea mea nu coincide cu a fratiei tale, sa ma ierti. Imi sustin afirmatiile conform ratiunii mele.
Si cum "cuvintele putine sunt ca zaharul iar tacerea e ca mierea", ma retrag din orice discutie in contradictoriu. Caci duhul blandetii nu prea este agreat pe acest forum si scapa doar cine poate. Iar competitiile gen " cine-i mai tare in a-l face praf pe aproapele cu....pareri personale" nu-mi plac.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.04.2013, 10:22:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, Florin, drăguțule, ce să-ți povestesc! M-ai dat pe spate cu "hotărârea Sfântului Sinod". Sfântul Sinod, dacă e s-o luăm așa pe alături, nu-ți interzice nici să înveți catehismul și dai dovadă de multe ori că n-o faci. Așa că...

Și vezi că totuși mai e ceva ce ție-ți scapă în ceea ce privește stabilirea datei Sfintelor Paști.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.04.2013, 10:26:40
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sunt CHIAR TOATE! Intereseaza-te sa vezi ca am dreptate!

iar imi pui cuvinte in gura! Nu am spus (si nici NU ma cred) cel mai destept/intelept, etc. decat cei care acum ne sunt pastori. Dar a marturisi Invierea lui Hristos, este mai presus decat hotararile acestor pastori.
PS: din cate stiu NU este nici o hatarare a Sinodului BOR care sa "interzica" a saluta pe cineva in acesta perioada cu "Hristos a inviat"
Ma intreb insa daca exista o hotarare care sa indemne la a face acest lucru!
Si iarasi ma intreb: oare exista niste hotarari in care sunt combatute ereziile? Si daca da, ce presupune asta?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.04.2013, 10:29:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Cine vede in asta un pacat si o erezie, cred ca exagereaza si face din tantar armasar.
Mai mult decat atat nu am de spus.
Dar daca in duminica ortodoxiei se citesc de catre preoti(cel putin asa ar trebui) si se dau anatemii TOATE ereziile, cum vi se pare ca la o saptamana sa nu mai tineti cont de acest fapt? dar sa spuneti "Hristos a inviat" celui de alta confesiune care crede ca Hristos este arhanghelul Mihail, cum vi se pare? Vi se pare a fi tantarul armasar?
Mai credeti dvs. intr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca biserica?
Da omule catolic, protestant, neoprotestant, hindus, mayas,indian sau ce oi mai fi tu, te iubesc ca si faptura a lui Dumnezeu. Dar atat. Nu sunt de acord cu invatatura ta nici daca ma pici cu ceara. Nu ma infratesc sa merg pe acelasi drum cu cei de alte confesiuni ci raman pe drumul meu si nu ma abat nici la stanga nici la dreapta. Fiindca oricum credinta e putina iar drumul e greu. Din zi mai greu.
Si sa va mai spun un lucru: la biserica unde merg eu, preotii au la pangar niste lucruri cel putin ciudate cum ar fi acetona, vata, servetele demachiante. Ati ghicit, nu? Cand o persoana de gen feminin se prezinta in fata Sfantului Altar cu botul ca maimuta si ochii precum Cleopatra iar obrajii incarcati de farduri, pentru a primi Trupul si Sangele Domnului, este invitata sa mearga la pangar pentru a reveni la chipul simplu si frumos lasat de bunul Dumnezeu si abia apoi sa revina. Bineinteles ca i se explica frumos, cu dragoste, cu intelepciune de catre preot, nu e alungata cu bata. Si cu toate astea, sa vedeti reactii! Habotnicie curata nene, nu gluma! La fel de habotnici preotii astia ca si doctorii aia care opereaza bolnavul pentru a nu-l lasa sa moara.[/quote]



Ati citit dar se pare ca nu ati inteles nuantele!
Colegul Bogdan isi aratase indignarea catre asa zisii credinciosi care din prea mult zel crestinesc te pot stalci cu pietre cat ai zice pas!
Una este sa zici cu ura"ma mir ca nu a inghitit-o pamantul!" si cu totul alta este sa inviti la pangar cu toata dragostea si intelegerea !
Parca nu-i acelasi lucru,asa-i???
Oare Iisus cum s-ar fi purtat cu o femeie vopsita ,i-ar fi vorbit cu blandete sau cu ura?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.04.2013, 10:35:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Oare Iisus cum s-ar fi purtat cu o femeie vopsita ,i-ar fi vorbit cu blandete sau cu ura?
Nu știu să răspund la asta, dar știu că Mântuitorul a fost chiar și violent la un moment dat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.04.2013, 10:38:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Un raspuns (pe intelesul tuturor) ti-a dat si Catalin2. Daca vrei sa vezi, daca nu...e problema proprie si personala. In defintiv, in aceasta viata omul face ce vrea, traieste cum vrea, asculta de cine vrea, intr-un cuvant are liber la orice. Toate ii sunt ingaduite. Dar cu siguranta nu toate ii sunt si de folos.
Mie personal imi place sa cred ca inca mai am ratiune. Si chiar aceasta ratiune, bat-o vina, imi spune sa cercetez, sa intreb, sa caut, sa citesc, sa cer in rugaciune de la Dumnezeu sa se milostiveasca si de sufletul meu. Caci eu ticaloasa de mine, necontenit bat in cuiele de pe Crucea unde Hristos sta Rastignit pentru mine. Si mi-e tare frica ca in ziua judecatii mele sa nu fiu trimisa in randul caprelor.
Si ratiunea mea imi mai sopteste ceva: cauta si vei afla, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da.
Acuma daca ratiunea mea nu coincide cu a fratiei tale, sa ma ierti. Imi sustin afirmatiile conform ratiunii mele.
Si cum "cuvintele putine sunt ca zaharul iar tacerea e ca mierea", ma retrag din orice discutie in contradictoriu. Caci duhul blandetii nu prea este agreat pe acest forum si scapa doar cine poate. Iar competitiile gen " cine-i mai tare in a-l face praf pe aproapele cu....pareri personale" nu-mi plac.

Putin cam tarziu pt judecati ca acestea cu tacerea ca si mierea :)
Deja suntem la pagina 5 !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.04.2013, 10:48:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știu să răspund la asta, dar știu că Mântuitorul a fost chiar și violent la un moment dat.
Singura data cand a fost violent ,s-a intamplat la templu vazand ca oamenii il folosesc ca loc de comert,fiind vanzatori si cumparatori acolo de tot felul!
Ce nu poate fi in Biserica un mic chiosc cu ziare? Un Starbucks cu cafele si croissante?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.04.2013, 10:50:10
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Putin cam tarziu pt judecati ca acestea cu tacerea ca si mierea :)
Deja suntem la pagina 5 !

Eh, niciodata nu-i tarziu atata timp cat mai exista suflare de viata. Si probabil cateve cuvinte acolo, o sa mai spun si eu, ca doar om sunt si eu, nu? Si inca unul pacatos.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare